Ζωάκια του κόσμου!

:lol: ναι αλλά η λιβελούλα δεν τσιμπάει ανθρώπους,γι’αυτό και την αγαπάμε
Οι λιβελουλες ζουνε σε υδροβιοτοπους,πηγες και γενικα οπου υπαρχει νερο…το ονομα τους προερχεται απο την λατινικη λεξη libella που σημαινει υδρομετρο η υδροστατης η νερουλας και συσχετιζεται με το μερος που ζουν.
Για ορισμενες φυλες ιθαγενων της Αμερικης η λιβελουλα αντιπροσωπευει τη γρηγοραδα και την ενεργητικοτητα.Για τους ινδιανους navajo συμβολιζει το καθαρο νερο,ενω για τους σαμανους τον ανεμοστροβιλο.
Στην Ιαπωνια ειναι συμβολο εσωτερικης δυναμης,κουραγιου και ευτυχιας και εμφανιζεται συχνα στα γραμματα και τις τεχνες και ιδιως στην ποιηση.
Στην [B]Ελλαδα[/B] μας και στην μινωικη εποχη εμφανιζεται συχνα σε απεικονισεις,τοιχογραφιες και σε λατρευτικες τελετες…μαλιστα κοσμουσε τον λαιμο θεας της τοτε εποχης.
Ο μυθος λεει οτι οι νεραιδες οταν ειδαν οτι δεν μπορουν πλεον να συνυπαρξουν με τους ανθρωπους μεταμορφωθηκαν σε λιβελουλες ωστε να κρατησουν τα φτερα τους και συναμα να μενουν κοντα στους ανθρωπους και να τις αναγνωριζουν μονο οσοι ειναι αξιοι.
Αλλωστε δεν ειναι τυχαιο που μπορουν να ζουν μεσα και εξω απο το νερο και να κινουν τα φτερα τους με ιδιομορφο τροπο οπως κανενα αλλο εντομο.

Τερνα παραπλανητικη φωτογραφια

[SPOILER][/SPOILER]

^ …υπάρχει λόγος που λέγεται DEVIL.

Κάπου εδώ να ευχαριστήσω τον Stoupeace που είχε ποστάρει λινκ από το Walk on the Wild Side του BBC και με βοήθησε να ανακαλύψω αυτή την απίθανη σειρά. :smiley: Όσοι δεν την ξέρετε ψαχτείτε, μιλάμε για απίστευτο γέλιο.
Επίσης τα albino animals που πόσταρε κάποια στιγμή ο worst enemy τα σπάσανε αγρίως, άνετα ό,τι πιο όμορφο έχει ποσταριστεί εδώ μέσα.

Whale Shark

και κατι λιγο freaky, δεν ξερω αν ειναι “πειραγμενες” οι φωτο, αλλα τις βρηκα σε σαιτ με πολλες κανονικες φωτοργαφιες, και υποθετω οτι για να συμβαινει καμια φορα με τους ανθρωπους, γιατι οχι και με τα ζωα ?ιδου . . . two headed animals !!

ιχ ρε συ…

πάμε πίσω στα όμορφα :

[SPOILER][/SPOILER]

[SPOILER][/SPOILER]

[SPOILER][/SPOILER]

[SPOILER][/SPOILER]

[SPOILER]κοίτα νεύρα το σκατούλι [/SPOILER]

το ξέρω ότι υπάρχει λόγος :stuck_out_tongue: έχω πετύχει στο ΣΚΑΙ δύο φορές ντοκιμαντέρ με τον δαίμονα της Ταζμανίας και όντως κάνει σα παλαβιάρικο και γρυλίζει.

lynx

Ένα είδος αγριόγατας.Από την ελληνική λέξη “λύγξ”,προέρχεται από την ινδο-ευρωπαϊκή ρίζα “leuk-”, που σημάινει φωτεινότητα…Τα μάτια του συγκεκριμένου ζώου είναι ιδιαιτέρως λαμπερά.

sugar glider

Λατρεμένο μικροσκοπικό νυκτόβιο πλασματάκι!

ερμίνα

serval

okapi

κάτι μεταξύ καμηλοπάρδαλη-ζέμπρα

εντιτ: elwing13 τέλειο πλάσμα! ο Μπαγκίρααα!

Ρε παιδιά, ΗΜΑΡΤΟΝ με τις εικόνες-μαμούθ όμως ε. Το παμε μία, το παμε δύο, πόσες φορές δηλαδή.

Αυτός ο λύγκας έχει μπει 3 φορές!

Μιας και έχω καταγωγή από χωρίο [καλά στην Αθήνα γεννήθηκα βέβαια :p]

ένα σχετικό video: http://www.youtube.com/watch?v=iyvPjn2m240
και δεν του φαίνεται…:!:

χμμμ :-k

νόστιμο :stuck_out_tongue:

πφ, κανίβαλοι! γλυκήτατα πλασματάκια

Γαλακτος.

The tiger king τι θες τωρα κι εσυ

[QUOTE=Elwing_13;1236225]

πόσο απίστευτο :!:

ακολουθεί αφιέρωμα σε σκυλιά :smiley:

[SPOILER]

ποιος μπορεί να αντισταθεί σε αυτή τη φάτσα :D[/SPOILER]

[SPOILER] [/SPOILER]

[SPOILER] [/SPOILER]

[SPOILER] [/SPOILER]

[SPOILER]

έρωτας [/SPOILER]

[SPOILER] [/SPOILER]

Τοσα σκυλια και δεν έχει μπει το yorkshire?

Ο δικός μου, ο Μπαχ:

ναιιιι!
Γαμώτο ήθελα να βρω ανάλογο βιντεάκι που να έχει τις φωνούλες τους, και όχι το βαλτό “αλαν άλαν” … αλλά δεν…

Αλεπουδόσκυλο με φανταστικό πορτοκαλί τρίχωμα!!! ΤΙ ΤΕΛΕΙΟ!!!

Τι περίεργο που είναι αυτό το πλασματάκι…
σαν γουρούνι με λίγο απο κουνέλι και με ποδαράκια πάπιας… καλούλι κι ασκημούλι!

χΧΑΑΑΧΑΧΑΧΑΧΧχααχαχχααα

σαν ρακουν μοιάζει ^.^
τι τέλειο! ζαβωλιάρικο!!!

γουτσου!!!
ΠΟΥ είναι το σώμα του??? ΧΑΑΑΧΑΑ <3


Ειναι καλλιτεχνική η φωτό:lol:

Εν τω μεταξύ πεθαίνω να βλέπω σ’ αυτό το θρεντ ποστς του Stoupeace με αυτή την υπογραφή από κάτω, έχει κάτι το αρρωστημένα σουρρεαλιστικό και γαμημένα ΤΕΛΕΙΟ.
Απορώ πώς δεν το χει σχολιάσει ακόμα καμιά Ανμπέρντ.

Εγω εκανα λαηκ γιατι δεν θελω το εμα απο σκοτωμενα κουταβακια στα χερια μου.:frowning: