Κινηματογραφικές Αφίσες

Με αφορμή αυτό το άρθρο κλικ είπα να ανοίξω αυτό το thread. Ενθουσιάστηκα με κάποιες από τις αφίσες και είπα να τις μοιραστώ μαζί σας.

όμορφες είναι και άλλες αφίσες που παρουσιάζονται στον εν λόγω άρθρο, αλλά είπα να μην τις βάλω όλες για να του ρίξετε μια ματιά :stuck_out_tongue:
Προσθέστε και εσείς όμορφες, καλλιτεχνικές αφίσες από ταινίες που αγαπάτε. Ακόμα και από ταινίες που μισείτε γίνονται δεκτές, αρκεί να έχουν κάτι το όμορφο και το ενδιαφέρον :wink:

:–


και φυσικα

[SPOILER]

[/SPOILER]

Μερικές αγαπημένες:

The Crow

Porco Rosso

Dr. Strangelove

Silent Hill

Νομιζω οτι μια θα ειναι η απολυτα ΚΛΑΣΙΚΗ κινηματογραφικη αφισα:

Μερικα απο τα πολλα ωραια ποστερς που υπαρχουν !

Sin City

Silence of Lambs

Identity

Perfume

Pans Labyrinth

Star Wars : The Return of the Jedi

Πανέμορφη!

Γιατι οχι στο κινηματογραφος subforum?
Του Pan’s Labyrinth γαμαει.

Επισης απο Star Wars θελω να αποκτησω αυτη:

[SPOILER][/SPOILER]

Απο Lord of the Rings εχω -και προφανως θεωρω πανεμορφη- τουτη:

[SPOILER][/SPOILER]

H γνωστη του trainspotting

[SPOILER][/SPOILER]

Και η τελειοτητα:

[SPOILER][/SPOILER]

χωρις να ειναι ο αγαπημενος μου ηρωας αλλα ειναι ολες πολυ ωραιες

True. Θα το μεταφέρω.

Κι όμως, η αλήθεια είναι πως ταιριάζει περισσότερο στις Άλλες Τέχνες το θρεντ. Μιλάμε για αφίσες, και η αφίσα συνιστά πέρα ως πέρα μια όψη της εικαστικής δημιουργίας, τις οποίες και επιμελούνται σημαντικοί καλλιτέχνες.

Ωραίο θρεντ και γενικά έχουν γίνει κατά καιρούς ορισμένες σπουδαίες αφίσες. Παραθέτω ορισμένες και από την πλευρά μου.

[B]From Hell[/B]. Απαίσια μεταφορά ενός εκπληκτικού graphic novel, αλλά η αφίσα ομολογουμένως (ίσως και λόγω της “εικαστικής συγγένειας” με το μέσο του κόμικ) είναι καταπληκτική.

[SPOILER][/SPOILER]

[B]Tα Πουλιά[/B], του Χίτσκοκ. Νομίζω δε χρειάζονται σχόλια, απλά επιβλητική, αποδίδει τέλεια το πνεύμα της ταινίας.

[SPOILER]
[/SPOILER]

[B]Ο Εξορκιστής[/B]. Κλασική όσο ελάχιστες και από τις πιο ατμοσφαιρικές αφίσες που έχουν γίνει.
(άσχετο-σχετικό, αλλά το γνωστό πιανάκι-θέμα της ταινίας προέρχεται από την ατελείωτα πωρωτική progressive δισκάρα του Mike Oldfield, “Tubular Bells”, την οποία και συνιστώ σε όλους τους φίλους της καλής μουσικής!)

[SPOILER]
[/SPOILER]

[B]
Λολίτα[/B]. Τη λατρεύω αυτή την αφίσα.

[SPOILER][/SPOILER]

[B]Vertigo[/B]. Άλλη μια αφίσα από ταινία του Χίτσκοκ. Ο μινιμαλισμός της μπορώ να πω πως βάζει κάτω τα 3/4 των αφισών που έχουν βγει ποτέ για το Χόλλυγουντ.

[SPOILER]
[/SPOILER]

[B]Raiders of the Lost Ark[/B]. Το ακριβώς αντίθετο από το πάνω βασικά, φορτωμένη, “χολλυγουντιανού τύπου” αφίσα, ακολουθώντας την παράδοση των επών της δεκαετίας του '50 με τα “βαριά” πόστερ, αντίστοιχα της καταιγιστικής δράσης των ταινιών. Στο ίδιο στυλ και οι αφίσες των Star Wars, των Lord of the Rings, κλπ.

[SPOILER]
[/SPOILER]

[B]Life of Brian[/B]. Αχ αυτά τα γράμματα των τίτλων! Λοιπόν, πέρα από μια πολύ ωραία αφίσα, εδώ έχουμε και μια αφίσα-[B]παρωδία[/B]. Μιλάμε για Monty Python και τίποτα δεν είναι τυχαίο! Ουσιαστικά παρωδούνται όλες αυτές οι ταινίες που ανέφερα πάνω, οι κλασικές επικές του Χόλλυγουντ δηλαδή, τύπου Μπεν Χουρ!

[SPOILER]

[/SPOILER]

[B]Empire of the Sun[/B]. Επιστρέφουμε στον μινιμαλισμό εδώ, αντίστοιχο της κλασικής γιαπωνέζικης τέχνης.

[SPOILER]
[/SPOILER]

[B]Metropolis[/B]. Απίστευτη αφίσα! Πόσο ταιριάζει στο θέμα της ταινίας! Υπάρχει κάτι από το πνεύμα του ρεύματος του κονστρουκτιβισμού που άνθιζε την εποχή εκείνη (aka, δεκαετία 20) σε μέρη όπως η ΕΣΣΔ.

[SPOILER]
[/SPOILER]

[B]Nosferatu. The Vampyre[/B]. Αν δεν ήταν αφίσα θα μπορούσε να είναι εξώφυλλο βιβλίου. Υπάρχει ένας αέρας παρακμής και 19ου αιώνα στην αφίσα αυτή, εφάμιλλη με το πνεύμα της εποχής που γράφτηκε ο original Δράκουλας του Μπραμ Στόκερ…

[SPOILER]
[/SPOILER]

το τελευταιο μου θυμισε το Phantom of the Opera που ειναι επισης πολυ ωραιο

ellanor πολύ όμορφος ο σχολιασμός σου για τις αφίσες που έβαλες :thumbup:

Αγαπημένη αφίσα από τον ΕΤ του Spielberg

Ωραίο μίνιμαλ ποστερ για το Dark Knight

και από την ταινιάρα American History X άλλο ένα μίνιμαλ πόστερ

Μπατμαν τα σπαει τουτη

[SPOILER][/SPOILER]

εμένα μου αρέσει πολύ αυτή

[SPOILER][/SPOILER]

[SPOILER]

[/SPOILER]

Μόνο ΜΑΙΤΑΛ

[SPOILER]
[/SPOILER]

την αγαπω!

ΝΑΙ ΡΕ ΣΥ!

πσσσ,γατακια

και όπως και δήποτε: