Ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος να καθαρισω τα βινυλια μου?

Διαβαζω για βουρσες, σφουγγαρια, ηλεκτρικες σκουπες, πλυσιμο κλπ. τι απο αυτα πιανει ?

εννοειται για σκονη/βρομια κλπ κ οχι για μονιμη φθορα οπως γρατσουνιες κλπ…

ευχαριστω!

Βάλε τα στο πλυντήριο 8)

[SPOILER]Πιστεύω πως λίγο προσεχτικό σκούπισμα με κάποιο πανί θα αρκεί[/SPOILER]

δεν αρκει, γιαυτο ρωταω, εχει κατι σημαδια πανω που θα χρειαστει κατι παραπανω απο σκουπισμα. εχω κανει μινι-ερευνα στο νετ, αλλα θα ηθελα να ακουσω δοκιμασμενες πρακτικες απο δω…

Με νερό και σαπούνι φίλε μου και μετά καλό ξέβγαλμα… Δεν κάνω καθόλου πλάκα!
Δεν παθαίνει τίποτα ο δίσκος και καθαρίζει μια χαρά.

Αυτά που λέει ο από πάνω… Αν μπορείς στο ξέβγαλμα χρησιμοποίησε αποσταγμένο νερό σαν αυτά που βάζουν στα σίδερα για να μην μένουν άλατα…

Μπορεί να φαίνεται λίγο αστεία η εικόνα να έχεις τα βινύλια να στεγνώνουν σαν πιάτα αλλά είναι η καλύτερη λύση με σπιτικά μέσα… μετά πάμε σε ειδικά πλυντήρια κλπ…

Φυσικά προσέχεις να μην βρέξεις το κέντρο του δίσκου…

μου ειπαν οτι τα labels των δισκων ειναι αδιαβροχα ! τεσπα, αυτο που εκανα ειναι λιγο σαπουνι, ζεστο νερο βρυσης (λιγο) σε νοτισμενο μαλακο βετεξ, και τα σημαδακια εξαφανιστηκαν ! τωρα ο (καθαρος πλεον) Βασιλιας μπορει να ουρλιαζει οσο θελει ! :smiley:

Αποτελεσματικό συστηματάκι καθαρισμού βινυλίων της Gnosti που χρησιμοποιώ εδώ και πάρα πολύ καιρό. Μια λούμπα γεμάτη υγρό καθαρισμού - αντιστατικό, με κάθετα βουρτσάκια, με το βινύλιο να κουμπώνεται επάνω σε μια μπάρα και δύο προστατευτικά, για τις ετικέτες, πλαστικά καλύματα που εχουν υποδοχές για να περιστρέφεις το δίσκο.

:):slight_smile:

χμμμ ωραιο αλλα ποσο να κανει ενα τετοιο σετ αραγε ?..

Ένα 80άρι το πουλάει ο Ικαρος στο Χαλάνδρι (από εκεί το είχα πάρει), αλλά από νετ το βρίσκεις κανα 40άρι + μεταφορικά.

Το μπουκάλι με το υγρό κάνει ένα δεκαπεντάρι, αλλά μετά από τη χρήση δεν το πετάς.
Μετά τη “μπουγάδα”, χωνί, τριπλό φίλτρο καφέ και ξανά μέσα στο μπουκάλι. : D:D:D

Καμιά 150αριά δίσκους τους καθαρίζεις άνετα.

Έχει πλάκα η όλη διαδικασία και το παν είναι ο ζεστός χώρος για να στεγνωνουν γρήγορα οι δίσκοι, μιας και το σταντ που έχει παίρνει μόνο 7 βινύλια όρθια.

ευχαριστω για τα ινφο ! :smiley: το 80αρακι δεν τοχω με τιποτα, με αυτα τα λεφτα παιρνεις 5-10 δισκους ακομα, αλλα το 40αρι δεν ακουγεται κ τοσο ασχημο, θα το ψαξω! τσιρζ

http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=7MJT7fW1xMU#t=47s