Τα "ιδανικά" άλμπουμ

Και εγώ με αυτό το σκεπτικό που περιγράφει πολύ όμορφα ο Γουορστ πόσταρα το Division Bell.Με το ίδιο σκεπτικό λοιπόν ποστάρω το [I]On The Beach [/I]από τον [I]Neil Young[/I]

[SPOILER][/SPOILER]

Καλά ούτε καν όμως ε.

Δεν πειραζει, εγω ετσι το σκεφτηκα.

Αν ζητα ο Ντεκαρντ να πουμε ποιος ειναι ο ηχος που μας αρεσει περισσοτερο και να γραψουμε για [U]αλμπουμ αντιπροσωπευτικα αυτου του ηχου[/U], ε τοτε τα πραγματα ειναι πιο απλα και ποσταρω μια αλλη διαφορετικη ομαδα δισκων.

Δηλαδή θες να μου πεις ότι αν βάλεις LOST HORIZON σε κάποιον που ακούει σοβαρά ας πούμε jazz ή κλασσική μουσική θα “εκτιμήσει την ποιότητα της μουσικής”; Κάντο μια μέρα, αλλά φώναξε κι εμένα να χαζεύω γιατί υποψιάζομαι ότι θα χει πολλή πλάκα το σκηνικό.

Αν ακουει σοβαρα μουσικη οπως λες, και παρει τον δισκο χωρις προκαταληψη και κατσει να τον ακουσει προσεκτικα και οχι μια-δυο φορες στα πεταχτα, φυσικα και περιμενω να εκτιμησει συνθεσεις+παιξιμο οργανων+στιχους.

Συμφωνώ με γρακχο.

ρε δεν ειπαμε να αφηστε τον νιρ στο μπερδεμα του και να ποσταρετε κανα δισκο ? :stuck_out_tongue:

@ Night*Sky, bro, δεν υπαρχει “αντικειμενικα” ιδανικος δισκος, ουτε αντικειμενικα κριτηρια :wink: ολα υποκειμενικα ειναι αναλογα με το προσωπικο μας γουστο.

Το να είναι αποδεκτό ένα άλμπουμ δε μπορεί ν’ αποτελεί κριτήριο για μια εξιδανικευμένη οπτική.
Κριτήριο και στόχος είναι η πληρότητα όπως είπε ο γράκχος πριν.
Ή αλλιώς, η ισσοροπημένη ύπαρξη όλων εκείνων των λόγων για τους οποίους ακούει κάποιος μουσική.
Κάτι σαν προσπάθεια απεικόνισης, όσων περισσότερων γίνεται, πτυχών του εαυτού σου.
Δύσκολο να γίνουν όλες αποδεκτές απ’ όλους.

Α εντάξει Άλεξ, ζεις σε παράλληλο σύμπαν μου φαίνεται. :lol:
Έχεις υπερτιμήσει πάααααρα πολύ το περιθώριο απήχησης που έχει το μέταλ στους απ’ έξω.

Σιγουρα δεν μπορεις να πετυχεις την ‘‘αντικειμενικη αληθεια’’ οταν μιλας για μουσικη, αλλα τουλαχιστον οταν χρησιμοποιησα τον ορο ‘‘ιδανικο’’, προσπαθησα να σκεφτω πιο σφαιρικα το θεμα.
Δηλαδη οχι απλα τι εκτιμω εγω, αλλα και τι θα επρεπε να αναγνωριζεται και απο οσο το δυνατον περισσοτερους ανθρωπους ως ποιοτικο και υψηλης καλλιτεχνικης αξιας, ασχετα αν μου αρεσει εμενα λιγοτερο ή περισσοτερο.

@ Gracchus

Ναι οντως, διοτι οπως ειπα θεωρω πως καποια πραγματα ειτε σου αρεσουν ειτε οχι , οφειλεις να τα αναγνωριζεις αν εχεις αυτο το στανταρ επιπεδο κρισης που ανεφερα.

Ρε γκασμάδες αυτό που λέει ο άνθρωπος είναι πιο album αρέσει σε κάποιον λόγω φόρμας κυρίως και όχι μόνο λόγω απόδοσης. Ποιο είναι το Album που και 1000000 κλώνους του να ακούσετε θα γουστάρετε μόνο και μόνο επειδή ηχεί έτσι. Μπορεί πχ το Sham Mirrors να είναι και μένα αγαπημένο Album αλλά αυτό είναι λόγο της ιδιαιτερότητας του και δε θα ήθελα κλώνους ενώ από την άλλη οι κλώνοι του Arise πχ θα έχουν ένα προβάδισμα 1000000 μιλίων μπροστά

^^^ εδω ομως θα διαφωνησω, η αγαπημενη μου μπαντα ειναι οι Helloween, αλλα οσους κλωνους και αν ακουσω…δεν ! απλα δεν!

Βρε αγόρι μου οι Kamelot και οι Lost Horizon δεν είναι τα ιδανικά παραδείγματα γι’ αυτό που λες όμως…

Μπα, δε νομίζω να εννοούσε αυτό.

Αδύνατο να ξεχωρίσω άλμπουμ των Floyd… είναι όλα μοναδικά και το καθένα με ξεχωριστή σημασία. θα μπορούσα να αναφέρω αυτό που λιώνω περισσότερο

Αυτό.
Αλλά θα προσθέσω και ενα δεύτερο όμως που έχω ιδιαίτερη αδυναμία.

Αντίο.

Ε για εμενα αυτοι ειναι, τι να κανουμε τωρα.
Για εσενα μπορει να ειναι αλλες μπαντες/δισκοι που πιστευεις οτι μπορει να τις εκτιμησει ο καθενας που νιωθει κατι παραπανω απο μουσικη σε σχεση με τον μεσο φιλο του ραδιοφωνου.
Ι post, you post, they post.

Παντως, μαλλον αυτο που λεει ο DarthVader ειναι τελικα το ζητουμενο του θρεντ.
Confirm to proceed.

Αναρωτιέμαι αν είναι τόσο δύσκολο.
Για εμένα μπορεί να είναι οι Camel για άλλον μπορεί να είναι οι Sadus.

το ζουμι ειναι αλλο. καλα ρε μ@λακες, εχω ανοιξει τοση ωρα τοπικ για τους Deathwish και σεις ασχολειστε με ιδανικα αλμπουμ και blowjobs ? που ειναι το θρασοπνευμα σας ? :frowning:

Για να καλυψουμε λοιπον και αυτη την εκδοχη :

Στο ζητουμενο που θετει η κοπελια παρακατω :

Εχω δωσει ηδη την απαντηση μου και ειναι η εξης :

[B]…αν καποιος μου ζητουσε γενικα ‘‘παρουσιασε μου τί μουσικη ακους’’, θα του εδινα στο χερι το DVD GAMMA RAY - The Awesome Foursome: Live In Montreal.
Αντικατοπτριζει σε μεγαλο βαθμο ολα οσα με εκφραζουν στη Μουσικη.[/B]

Και μια προεκταση του παραπανω ζητουμενου, ειναι αυτο :

Δηλαδη ποιος ειναι ο ηχος, το ακριβες στυλ / υφος / φορμα που γουσταρουμε περισσοτερο, ωστε να κανουν ενα αλμπουμ ιδανικο για τα αυτια μας.

Τοτε απανταω με το [B]STORMWARRIOR - Heading Northe[/B].

[B]Περιεχει τις ιδανικες δοσεις ταχυτητας, δυναμης, αποφασιστικοτητας, επικου αερα, μεγαλοπρεπης και επιβλητικης μελωδιας, συνδυαζοντας αψογα τις ακομα πιο αψογες επιρροες του.[/B]

Παρε την σπιντια στη μουρη . 8)

Θα προσπαθησω να αναφερω καποια αλμπουμ που αντιπροσωπευουν καποια ειδη που ακουω καλυτερα, και δεν ειναι απαρατητα τα αγαπημενα μου

Heavy Metal

Judas Priest - Defenders of The Faith

Power/Speed

Helstar - Nosferatu
Sanctuary - Refuge Denied

Thrash

Exodus - Bonded By Blood
Kreator - Pleasure to Kill
Celtic Frost - Emperor’s Return

Death/Black

Immolation - Dawn of Possession
Bathory - The Return

Τεχνικο-whatever

Watchtower - Control and Resistance

Punk/Hardcore/Crust

GBH - City Baby Attacked By Rats
Amebix - Monolith
Gang Green - You got it

Crossover

D.R.I. - Crossover
Cryptic Slaughter - Moneytalks

Grind/Brutal Death

Terrorizer - World Downfall
Suffocation - Effigy…

Παζει αν εκανα τοπ-20 λιστα αγαπημενων να μην ηταν κανενα απο αυτα