Τα "ιδανικά" άλμπουμ

ο καθενας παιζει να χει καταλαβει διαφορετικο πραγμα απο το θρεντ

παιζει ο Deckard να καθεται με ποπ κορν μπροστα απο το pc και να γελαει λεγοντας ‘‘τους εχω γαμησει τα μυαλα για τα καλα’’:stuck_out_tongue:

:stuck_out_tongue:
Πάντως ούτε σ αυτό που λέει ο Darth δεν είμαι απόλυτος. και γω δεν θα ψηνόμουν ιδιαίτερα για arcturus clones, όμως θα ήθελα από μια μπάντα έναν δίσκο με τα στοιχεία του sham mirrors. Όχι όμως ο τραγουδιστής να μιμητέ τον Garm, ο πληκτράς να ξεπατικώνει τον Sverd κ.ο.κ. Το πνεύμα και τη λογική του να έχει. Δηλαδή, με τον ίδιο σχεδόν τρόπο που οι Arcturus επηρεαστήκαν από τους devil doll
Βέβαια από την άλλη έχω ακούσει μέχρι και τον τελευταίο Ryche-clone

Εμένα πάντως μου φαίνεται ξεκάθαρο το τι ζητάει ο Deckard. Στο προηγούμενο ποστ μου έβαλα 5 άλμπουμ που αντικατοπτρίζουν σε μεγάλο βαθμό το πως έχω την μουσική στο μυαλό μου, είτε αυτό αφορά το στυλ της μουσικής, τους στίχους ή τα φωνητικά που θεωρώ πιο εκφραστικά. Όσο για το Hymn To The Immortal Wind, το οποίο αποτελεί εξαίρεση μιας και είναι instrumental, αφορά μια άλλη πλευρά του πως βλέπω την “ιδανική” μουσική γιατί θεωρώ μεγάλο κατόρθωμα να εκφράζει η μουσική συναισθήματα σε τέτοιο βαθμό που δεν υπάρχει η ανάγκη για στίχους.

μεγάλο μπέρδεμα, ας πούμε αυτά!

Το σκεπτικό είναι να αναφέρει ο κάθε συμφορουμίτης τα άλμπουμ που μουσικά και αισθητικά αντικατοπτρίζουν πλήρως το πως έχει την μουσική στο κεφάλι του.

Καλό θέμα και ομολογώ πολύ ποιο δύσκολο από το απλό favourite album thread.
Αλλά δεν χωράνε μαλακίες. Μόνο διαμάντια θα βάλω.

[B]Miles Davis (Bitches Brew)[/B] Must listen σε όλες τις στάσεις.

[B]Discipline (King Crimson)[/B] Μιλάμε για παρθενογέννεση αυτή η μπάντα, το πόσο μπροστά ήταν αντικατοπρίζεται τέλεια σε αυτόν τον δίσκο. Όλα τα τραγούδια ένα και ένα.

[B]Ummagumma (Pink Floyd)[/B] Μέσα σε όλην την παλαβομάρα ο δίσκος για αυτό που είναι, είναι πραγματικά τέλειος.

Και τι είναι; Έλα ντε.

[B]Dummy (Portishead)[/B] Έ, τι να γράψω εδώ.

[B]Perdition City (Ulver)[/B] λόγω urban ατμόσφαιρας, jazz και soundtrack αισθητικής, σύμπραξη ηλεκτρονικών και πραγματικών ήχων. Για εμένα πρότυπο, αν και ξέρω πως θα έβαζα [B]Dead Cities( FSOL)[/B] αν δεν ήμουν τόσο συναισθηματικά δεμένος με το παραπάνω.

[I]Εν τω μεταξύ η πλάκα είναι πως μόνο 2 από αυτά θα έβαζα στο τοπ5 μου.[/I]

ας πούμε ο ήχος των converge δεν είναι αγαπημένος σου εσένα, νεαρέ?:stuck_out_tongue:

Καλά πεθαίνω οκ, γιαυτό και τους χτύπησα, αλλά υπάρχουν “εποχές” που απλά δεν ακούω καθόλου και “καθαρίζω” τα αυτιά μου.
Δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός μαζί τους, γιαυτό και τους άφησα απ’έξω και έβαλα άλμπουμ με τα κριτήρια του thread :smiley:

Λεξεις κλειδια - [B]Μελωδια , Καινοτομια , Πληρωση , Ομορφια [/B]

(βαζω κ τα ονοματα μπας κ σβηστουν οι εικονες)

[B]The Beatles - Abbey Road[/B]

[B]Marvin Gaye - What’s Going On[/B]

[B]
Pink Floyd - The Dark Side Of The Moon[/B]

[B]Miles Davis - In A Silent Way[/B]

θα βολευε περισσοτερο αμα τα εβαζες και τα 4 στο signature σου μονιμα…

αφού έχει γίνει ψιλοαχταρμάς το θρεντ, ας ποστάρω κι εγώ :stuck_out_tongue:

ιδανικό άλμπουμ για μένα θα πρέπει να είναι λογικά κάποιο Rycheοειδές, ή κάτι σε επικολυρικό/ακούω_και_φουσκώνω_τα_στήθια. π.χ. το [B]Warning[/B] (ή το [B]Crimson Glory[/B], ή το [B]Triad[/B], ή το [B]Programmed[/B]) από τη μία, ας πούμε το [B]Warning of Danger[/B] απ’ την άλλη. βέβαια, υπάρχει και το [B]Argus[/B]. νταξ, αν κάνω best of για τα 90s στις πέντε πρώτες θέσεις θα βρίσκονται τα Death, αλλά όσο και να μου αρέσει το τεχνικό death metal, οι ήχοι που με κάνουν να νιώθω ότι είναι δική μου μουσική βρίσκονται στα χωράφια του αμερικανόθρεφτου προγκ/πάουερ και του παλιατζίδικου προγκ ροκ.

ένα διπλό άλβουμ με τραγούδια που πιστεύω πως θα έγραφα αν ήμουν γαμάτος μουσικός, θα μπορούσε να είναι αυτό.

[SPOILER]Bathory - Ring of Gold
Burst - I Hold Vertigo
Camel - Mystic Queen
Coroner - Internal Conflicts
Cult of Luna - Leave Me Here
Crimson Glory - Heart of Steel
Dark Tranquillity - Lethe
DoomSword - Warbringers
Fields of the Nephilim - Celebrate
Heir Apparent - Two Hearts
Helloween - Salvation
Isis - The Other
Jag Panzer - Shadow Thief
Kansas - Miracles Out of Nowhere
Kreator - Violent Revolution
Marillion - White Russian
Nevermore - Poison Godmachine
Neurosis - A Season in the Sky
Omen - Teeth of the Hydra
Praying Mantis - Nowhere to Hide
Pink Floyd - Dogs
Queensrÿche - En Force
Riot - Warrior
Rush - La Villa Strangiato
Savatage - Hall of the Mountain King
Shadow Gallery - Comfort Me
Wishbone Ash - Warrior[/SPOILER]





η ιδανικη μουσικη για μενα θα παιζοτανε μεσα στα πλαισιατων παραπανω ιδανικων αλμπουμ.
δεν εχω κατσει να διαβασω τις αναλυσεις γτι δεν εκω κρονο καρντια μου, αλλα καπως ετσι αντιληφθηκα τον λογο υπαρξης του τοπικιου

Θα μιλούσαμε για έναν [B]πολυ[/B]διάστατο, [B]πολυ[/B]σχιδή γαμάτο μουσικό τότε με [B]πολυ[/B]συλλεκτικές επιρροές κτλ [B]Πολύ[/B] καλός!
Εγώ θα έβαζα οπωσδήποτε κάτι από ευρωπα’i’κό power και δη τα 2 [B]Keepers[/B] (ναι, ΚΑΙ τα δύο, έχουν σημαντικές διαφορές και είναι εξίσου απαραίτητα), κάτι από US power που μάλλον θα ήταν το [B]The Warning[/B], κάτι σε φλωροposerιά όπως το [B]The Final Countdown[/B], κάτι σε αλητοmetalοposerιά ([B]Slave To The Grind [/B]ή [B]Badlands[/B]). Για το τέλος αφήνω τα καλύτερα, παλιομοδίτικο, επικό hard rock όπως λέμε [B]Ritchie Blackmore’s Rainbow, The Magician’s Birthday[/B]… Ίσως και κάτι από [B]Kansas, Styx,[/B] (παλιούς) [B]Journey[/B]. Αυτά, αν και όλο και κάτι θα ξεχνάω…

Το γαμήσατε για thread ε…

:p:p:p:p:p

Ιδανικό άλμπουμ… Αντικατοπτρίζει το πως θέλω πάνω κάτω το rock μου όταν δεν πρωτοπορεί. Ζεστός ήχος, όμορφες μελωδίες, ερμηνείες, ενορχηστρώσεις.