Σε αυτο το φορουμ

…ειναι υποχρεωμενοι ολοι να ειναι φανατικοι των deep purple, των scorpions, των iron maiden και ολων των ρετρο παλιοροκαδων και μεταλαδων που οι δισκοι που βγαζουν πλεον ειναι απο αδιαφοροι εως τραγικοι? επισης υπαρχει καποια επιτροπη που αμα πει καποιος κατι διαφορετικο, του ορμανε και τον βριζουν? επισης αυτη η μπουρδα “Μηνύματα προσβλητικού χαρακτήρα θα σβήνονται χωρίς προειδοποίηση.” ειναι διακοσμητικη? γιατι το βρισιδι που εχω φαει εδω μεσα μεσα σε μια βδομαδα δε το χω φαει πουθενα αλλου.

να το χαιρεστε το φορουμ σας και τα ανοιχτα σας μυαλα.

Ενώ εσύ φίλε μου είσαι υπόδηγμα ηθική εεε???

Ενώ εσύ ρε φίλε κρατάς μια στάση σαν κύριος…

Αυτό πάρτο σαν απάντηση…

στις πρωτες 10 φορες που με εβρισαν δεν αρχισα τους χαρακτηρισμους, αλλα απαντουσα πανω στο θεμα.μετα προφανως ειδα οτι αυτο ειναι το συστημα εδω.

το quote που εβαλες ειναι ακριβως αυτο που λεω.ο ορισμος αυτου του φορουμ. Οποiος διαφωνει με την πλειοψηφια ειναι ασχετος, τραγικος και για κλαματα, αυτο ειναι το rocking.gr

Το επιβεβαιωσες με τον καλυτερο τροπο.

Το rocking.gr όπως και ένα σωρό άλλα (ελληνικά και μη) forums είναι μέρη στα οποία μπαίνει κανείς για να ανταλλάξει απόψεις και να είναι σε θέση μόνος του να τις υπερασπιστεί. Καταλαβαίνω ότι μερικές φορές η κατάσταση ξεφεύγει και δεν είναι πια στο χέρι κάποιου η “απόδοση δικαιοσύνης” αλλά δε μπορείς να την απαιτείς κιόλας τη στιγμή που και ο ίδιος προσπίπτεις σε λάθος συμπεριφορά.

Αυτά που λες γίνονται και “σε αυτό το forum…”.

εγω ειμαι κατα των κανονων αυτου του στυλ. Ο καθενας ας λεει οτι θελει, απλα μη το μοστραρεις αμα δε το τηρεις.

Ο καθενας πρεπει να καταλαβαινει οτι αλλο ειναι να διαφωνεις εστω και εντονα για καποιο συγκροτημα και αλλο να βριζεις καποιον που δε τον ξερεις καν.

οπως και ναχει , λυπαμαι που εκανα χαρακτηρισμους εστω και αν ηταν σε απαντηση αλλων χειροτερων χαρακτηρισμων.

Δεν ειμαι αρμοδιος να κρινω ποιος ειναι σχετικος και ποιος ασχετος, ο καθενας εχει δικαιωμα της αποψης του.συγγνωμη λοιπον γιαυτο.

emena den m’aresun oi Scorpions.

κ εσυ τα ιδια για οσους δεν γουσταρουν Guns…
Τραγικοι μπορει να ειναι για σενα για αλους μπορει να μαμαν εκτος αν η αποψη σου ειναι η μοναδικη σωστη που δεν νομιζω να πιστευεις κατι τετοιο…
κ γω παω κοντρα σε πολλα “standar” αλλα ετσι ειναι δυστυχος η ευτυχως αυτα που εχουν καθιερωθει οταν τα πιανεις στο στομα σου θα φας κ το ανολογο κραξιμο κ ειναι πολυ λογικο!

εισαι πολυ λιγο καιρο εδω μεσα για να “οριζεις”

Όπως όλοι μάλλον ξέρετε, ο κατά τον χριστιανισμό Θεός, έφτιαξε τον άνθρωπο τελευταίο και ως εκ τούτου τον έκανε να σκέφτεται πιο περίπλοκα από όλα τα υπόλοιπα πλάσματα της πλάσης. Έτσι συνηθέστατα ενα απλό σχόλιο/απάντηση δεν φτάνει σε κάποιον για να αποδεχθεί μια θέση, αλλά επιζητά μανιωδώς και απολύτως δικαιολογημένα και την τεκμηρίωση, καθώς ο άνθρωπος - σε αντίθεση με τα ζώα-σκέφτεται αιτιοκρατικά, του τέστιν δεν τον νοιάζει μόνο το τί συμβαίνει, αλλά και το γιατί συμβαίνει. Αντιλαμβάνεται το αιτιατό αλλά θέλει να γνωρίζει και το αίτιο…

Σε “αυτό εδώ το φόρουμ”, το “τόσο κακό και καταπιεστικό” έχουν κατά καιρούς συμβεί διάφορα τραγελαφικά, τα οποία καλό θα ήταν όλοι μας, mods και μη, να τα αντιμετωπίζουμε με περισσότερο χιούμορ. Όταν κάποιος είναι mod (σαν του λόγου μου, ή του καταπιεστή kourou, ή του λαφκα-cozy) έχει μια δύναμη στα χέρια του αλλά συνάμα και μια μεγάλη ευθύνη : από την μια πρέπει να περιφρουρεί την τάξη αλλά από την άλλη πρέπει να σέβεται και αυτούς που γράφουν. Κατά αναλογία, κάνει και αυτός το επάγγελμα του “διατητή” : αν σφυρίζει πολύ χαλάει το παιχνίδι.

Δύο είναι λοιπόν τα τεινά : σβήνουμε κάποια ποστ (έστω και αν αυτά είναι εξόφθαλμα προσβλητικά ή αναφέρονται σε τσόντες ή είναι εντελώς άσχετα και προκλητικά offtopic) ? αρχίζουν οι γκρίνιες για την “ελευθερία του λόγου” και την χειραγώγιση/φύμωση κάποιων αιρετικών ιδεών. η αλήθεια είναι ότι όσοι εδω μέσα έχουν χάσει ποστ κατά καιρούς έχουν ψιλογκρινιάξει γι’αυτό, όσο άνετοι και να είναι.

Απ’την άλλη αν ακουλουθήσουμε μια πιο χαλαρή τακτική (που κατά την γνώμη μου αυτό κάνουμε), υπάρχουν σχόλια σαν το παραπάνω που ουσιαστικά μας εγκαλούν και μας παρακαλούν να κάνουμε τον παιδονόμο : ποιος σε πείραξε παιδάκι μου ? Αυτός ο κακός ? Θα του σβήσω όλα τα ποστ να μάθει. Καταλαβαίνω ότι κάποιοι εδώ μέσα μπορεί να είναι πιο ευαίσθητες ψυχές από κάποιους άλλους, αλλά αν γκρινιάζετε και για τέτοια θέματα τι να πουν και οι οπαδοί (και δη οι γυναίκες και νεαρότατες) των him και των Νιrvana που έχουν ακούσει τα εξ’αμάξης ??

Απ’την άλλη καλό είναι όλοι να συνειδητοποιήσουμε ότι οι διαφορές γεννούν τις γόνιμες και ενδιαφέρουσες συζητήσεις. Αν δεν φιλοξενούσαμε στο σάιτ μας τις διαφορετικές απόψεις, δεν θα ήμασταν ένα γενικό ροκ σάιτ, αλλά ένα φαν-κλάμπ των σκορπς ή των γκανς, όπου μόνο τα καλά λόγια θα περνούσαν και τα υπόλοιπα θα εξαφανίζοταν στον χωροχρόνο (μην παρεξηγηθείτε οι συγκεκριμένοι ιδιοκτήτες. τα παραδείγματα είναι τυχαία).

Τώρα αναφορικά με τα “προσβλητικά” σχόλια : αν έπρεπε να σβήνω κάθε ποστ που περιείχε μια γνωστότατη λέξη με τρια “α”,(την άμαξα πχ), το φόρουμ μας θα είχε μόνο τις ανακοινώσεις του κούρου και άντε και ένα-δύο ποστ του κόζυ όπου θα έγραφε ότι ο μαυροπερισσότερος είναι ότι καλύτερο έχει υπάρξει στην γη μετά τον Γιώργο Ανατολάκη. Και αυτό είναι κάτι που νομίζω ότι κανένας μας δεν θα ήθελε.

Είτε κάποιοι το βλέπετε είτε όχι, η αλήθεια είναι ότι προσπαθούμε να είμαστε όσο πιο ανεκτικοί γίνεται. Οι παλιότεροι (σίγουρα )και οι νεότεροι (το ελπίζω) στο σάιτ νομίζω ότι πλέον ξέρετε την τακτική μας και γι’αυτό συνεχίζετε να γράφετε εδώ. Αν έχετε οποιοδήποτε πρόβλημα, καλό θα ήταν να ερχόσασταν σε απευθείας επαφή μαζί μας για να το συζητήσουμε και να το λύσουμε. Σε γενικές γραμμές προσπαθούμε να είμαστε ευγενικοί και διακριτικοί σε οποιοδήποτε σχόλιό σας, αλλά καλό ΄θα ήταν και εσείς να μην τεστάρετε τα όρια της αντοχής μας, γιατί θα μεταμορφωθεί ο κούρου σε γκαργκόιλ πάλι και ποιός τον πιάνει…

Αυτά τα ολίγα. περιμένω ουσιαστικές απαντήσεις/ενστάσεις.

ΥΓ : αν ήταν στο χέρι μου θα έσβηνα όλα τα ποστ με λάθος/κακά ελληνικά και μετά να δω τι θα άκουγα για την “ελευθερία του λόγου”. έλεος με την ορθογραφία !!!

opws 3anagrapsa de thelw na svhstei kanena post de pa na vrizei o kathenas oso thelei. alla toulaxiston mh to grafete fardia platia me bold grammata an de thelete na to threite (pou kalws kanete kata th gnwmh mou kai de to threite giati to nohma enos forum einai na grafei o kathenas oti nomizei).

To thema kata th gnwmh mou einai oti ama grafei kapoios kati kai 5 alloi diafwnoun, tha mporousan na apantane epi ths ousias anti na vrizoun auton pou to egrapse se stul paliou sto strato pou th leei sto neopa.To thema dhladh einai o kathenas pou grafei na katalavainei oti de mporei na 3erei apo 1 h 2 posts an o allos einai asxetos h gia klamata epeidh diafwnei mazi tou.

kai fusika meta to ekana ki egw kai malakia mou gia thn opoia zhthsa suggnwmh kai ekana edit to post sto opoio elega se kapoion oti leei malakies kai oti prepei na 3estravwthei.

kales diakopes, GNR rulez :stuck_out_tongue:

Το αν στο forum του Rocking.gr τηρείται η όχι αυτό που λες είναι ένα θέμα το οποίο ξέρουν καλύτερα οι Mods και αυτοί που το παρακολουθούν από καιρό για να μη πω χρόνια. Από ‘κει και πέρα αν νομίζεις ότι η έννοια του forum, όπως γράφεις, είναι να λέει κανείς απροκάλυπτα ότι θέλει, είσαι λάθος. Για να γράφει κανείς ότι θέλει υπάρχουν και τα blogs.
Το fοrum είναι, όπως έχει προαναφερθεί, ένας χώρος ανταλλαγής απόψεων όπου υπάρχουν κανόνες έτσι ώστε να διατηρείται μία ισορροπία.
Βεβαίως είναι προς τιμήν σου το γεγονός ότι ζήτησες συγγνώμη αλλά το να βγάζεις από κάτι μεμονωμένο, ένα γενικό και γρήγορο συμπέρασμα για ένα άτομο (όπως κατηγορήθηκες) ή για ένα forum (όπως κατηγόρησες γράφοντας: “αυτό είναι το rocking.gr”) είναι τουλάχιστον αλαζονικό. Ουσιαστικά καταγγέλεις ένα γεγονός το οποίο έκανες κι εσύ πράξη. Λίγο οξύμωρο σ’ αυτή την περίπτωση έτσι?

Καλές διακοπές και σε σένα.

swstos eisai.htan upervolh.apla neuriasa pou mou thn peftane omadikws kai phre olo to forum h mpala.my mistake.

τοτε να με κανετε ban γιατι ολο θα σβηνετε τα post μου κ θα εχετε πολυ δουλεια :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Και μιας και αυτό είναι το τόπικ της γκρίνιας για το φόρουμ μας, ας γκρινιάξω και εγώ λίγο. Ελπίζω να μην με παρεξηγήσετε…

Στο λαοφιλές μας φόρουμ λοιπόν υπάρχει μια στήλη/κατηγορία η οποία είναι αφιερωμένη στον σχολιασμό των κειμένων του σάιτ. Το ιδιότυπο καλό αυτής της κατηγορίας είναι επιπροσθέτως το εξής : ο καθένας μπορεί να ποστάρει, εγγεγραμμένος χρήστης ή μη !! Έτσι και θεωρητικά και πρακτικά σας δίνουμε το βήμα να κριτικάρετε όλα αυτά που διαβάζετε στις ηλεκτρονικές σελίδες του rocking.gr.

Επίσης όπως έχουμε αποδείξει πολλάκις (το ξανατονίζω) δεν έχουμε πρόβλημα με την κακή κριτική. Ούτε με την κακόπιστη κριτική. Σε όλα απαντάμε και τπτ δεν σβήνουμε. εκτός από αυτά που δεν είναι εντός κάποιων ορίων ευπρέπειας, αλλά αυτό το θέμα νομίζω το αναλύσαμε και παραπάνω…

Πάμε τώρα στο παράπονο : γιατί ρε παιδιά (κάποιοι από εσάς, μην παρεξηγηθώ) πάτε και μας τα χώνετε (άσχημα κιόλας μερικές φορές) σε άλλα φόρα ??? Δεν είναι κάπως άδικο ? Σας έχουμε φυμώσει τόσο πολύ στο ρόκιν όπου αισθάνεστε καταπιεσμένοι και δεν μπορείτε να μας εκφράσετε την δυσαρέσκειά σας εδώ, ώστε να μπορούμε να απαντήσουμε ? Ναι μεν διαβάζουμε και άλλα φόρα και ενημερωνόμαστε για τα πεπραγμένα και τα λεγόμενα κάποιων, αλλά συνηθέστερα δεν μπορούμε και στο κάτω κάτω (τουλάχιστον προσωπικά) δεν θέλουμε να απαντάμε αλλού ! Γι’αυτό σας δίνουμε το βήμα, για να μπορείτε να εκφράζεστε άνετα. Το να “θάβεις” κάποιον κάπου αλλού είναι και μικρότητα, και δειλία και κατηνιά στην τελική. Κανένας μας ποτέ δεν κρύφτηκε και κανένας μας ποτέ δεν έσβησε κάποιο ποστ αντιφρονούντα. Τώρα αν πάλι θέλετε να εκφράζεστε μόνο με βωμολοχίες για αυτούς που διαφωνείτε, δυστυχώς αυτό δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει στο συγκεκριμένο φόρουμ…

Κλείνω με την ίδια παράκληση : έχετε όλη την ελευθερία που χρειάζεστε. Χρησιμοποιείστε την !!

Ego den katalaveno afou tsantistikes kai to vrikes malakia to forum giati sinexizeis na eisai edo?

gia na mathainw ta newtera gia thn texnolgia twn mhxanhmatwn hxou stis sunaulies apo sena.

Egw den katalavainw pote prolaves kai tsadisthkes me mono 41 apadhseis(pou oi mises peripou einai ap’afto to topic) kai eggrafh ap’ton Iouliou, mesa se ligotero apo 1 mhna dhladh prolaves kai evgales kai apopsh gia to forum?

to diavaza kai prin.parolauta an epithdes kanete oti de to vlepete paradexthka oti htan lathos mou kai oti hmoun upervolikos.den eprepe na xarakthrisw olo to forum.ama de sas arkei de mporw na kanw kati alo.