Καράφλα - Τριχόπτωση - Άσπρες τρίχες

Σωστός:!: Αλλά ένα ‘‘αθώο’’ σαμπουάν είναι τί μπορεί να πάθει…;
Γενικά, όπως έγραψα και πιο πάνω είμαι αυτής της άποψης (κι εγώ) να πας σε δερματολόγο…πάντως θα σου πώ τί πήρα(είναι και δύο)

Σωστούς σας βρίσκω και τους δύο και ευχαριστώ… αν και δεν περισσέυουν λεφτά για δερματολόγους νομίζω πως κι ένας φαρμακοποιός θα μπορούσε να πει κάτι… Μπορείς άλλωστε να μου πεις κι εγώ να ρωτήσω…

Να πω και γω την αποψάρα μου μιας και είχα πρόβλημα με το μαλλί και πήγα σε δερματολόγο…

Άνοιξη και φθινόπωρο είναι οι εποχές που αυξάνεται κάπως η τριχόπτωση αλλά είναι φυσιολογικό λόγω εποχής… Επίσης πολύ σημαντικό ρόλο παίζει το άγχος ή η πίεση που μπορεί να δέχεσαι για μια περίοδο…

Εμένα προσωπικά με έδωσε μια λοσιόν να βάζω στο σκαλπ για να μην γίνει γλόμπος και δούλεψε… Βέβαια κατά καιρούς (εξεταστικές πχ) επανέρχεται το πρόβλημα αλλά όχι τόσο έντονο…

Τέλος αν στο σόι σου οι άντρες είναι αεροδυναμικοί, κοινώς είναι κληρονομικό το θέμα, τότε σόρρυ αλλά δεν μπορείς να κάνεις και πολλά… μόνο να το καθυστερήσεις…

Α και να μην ξεχάσω την διατροφή που παίζει τεράστιο ρόλο…

Αυτά…

ναι η μανα μου ελεγε στην αδερφη μου οταν ηταν μικρη
να τρωει την κορα απο το ψωμι για να μακρυνουν τα μαλλια της
και τωρα εχει μακρια μαλλια

[SPOILER]συμπτωση ;[/SPOILER]

εδω ο κοσμος καιγεται και οι φορουμιτες λενε για…τριχες ! :stuck_out_tongue:

all hail κοντα μαλλια ! incognito metalheads χωρις τριχοπτωση…

Για αυτό υπάρχει και το Off Topic! Ακριβώς γι’ αυτό το λόγο… Ποτέ δεν ξέρεις τι συμβουλές μπορεί να σου δώσουν οι συμφορουμίτες!

ναι ρε συ, χαβαλε κανω, ισα ισα respect στο φορουμ γιατι εχει 1000 τοπικς για 1000 διαφορετικα θεματα, οχι μονο περι μουσικης, μαρεσε απο την αρχη αυτο!

Ναι μωρέ πλάκα κάνω κι εγώ! Κι εγώ διάβαζα πολύ καιρό και μ’ άρεσε η όλη “ατμόσφαιρα” για αυτό αποφάσισα να φτιάξω και account!!! Μονο που αύριο το πρωί θα κάνω το τελευταίο ποστ και θα φύγω…

ημουν μαλλιας και κοντευω για καραφλας

λυπαμαι μιχαλη αλλα αυτη ειναι η σκληρη πραγματικοτητα

να πίνετε τσουκνίδα όσοι έχετε θέμα με τα μαλλιά.
και το λούσιμο με πράσινο σαπούνι βοηθάει (σταματάει τη τριχόπτωση απλά,όχι ότι γίνεσαι σαν τον μπιμπίλα μετά)

οκ σε πιο σοβαρο ποστ τωρα σε μενα το πρασινο σαπουνι το επιδεινωσε! σπανιο, ξερω, αλλα απ οτι εχω καταλαβει μεχρι στιγμης διαφορετικα πραγματα παιζουν διαφορετικο ρολο σε καθε ανθρωπο. εμενα ας πουμε σταματησαν να πεφτουν (ή μαλλον πεφτουν πλεον με πολυ πιο αραιους ρυθμους) επειδη αποφασισα να κουρευομαι καθε μηνα. σε αλλους παλι δε χρειαζεται, για καποιους ειναι καθαρα θεμα αγχους, ή διατροφης. αυτο ειναι κατι στο οποιο δε μπορει να βοηθησει κανεις αλλος περα απ τη δικη σου παρατηρητικοτητα

στο στρατο μου εφυγε πολυ μαλλι, αλλα με τις μαλακιες που φορας τυπου τζοκει και κρανος οτι και να κανεις δυστυχως μια αλφα ζημια θα τη φας (οπως κι οι περισσοτεροι που ξερω οτι ειχαν θεμα τριχοπτωσης)

γενικα αν αρχιζουν να σου πεφτουν θα το καταλαβεις απο τα πλαινα, εκει κανει περισσοτερο μπαμ αμα τυχον παρατηρησεις καποια τυχον αραιωση. και ΜΑΚΡΙΑ απο πιστολακια και τετοια αν εχεις μακρια μαλλια. χιλιες φορες να περιμενεις να στεγνωσουν μια ωρα.

ρε angmar, εσυ είσαι και κερατάς και δαρμένος! και πέφτουν τα μαλλιά και έχεις πολλά έξοδα για κούρεμα :stuck_out_tongue:

μπα οχι εχω δικο μου κουρεα και μου παιρνει λιγοτερα ;p

έτσι έτσι!!!
εγώ τα ξυρίζω συνέχεια.
phil anselmo φάση και έτσι.

…έξι ευρώ σε μένα, αλλά δεν έχει και πολλή δουλειά να κάνει:p :slight_smile: :!:

Μάγκες πάντως εγώ εδώ και σχεδόν 15 χρόνια ακούω ότι θα μου πέσουν τα μαλλιά κι ακόμα εδώ είναι. Όταν τα είχα κουρέψει στο στρατό οι γονείς μου με δουλεύανε ότι έχουν αραιώσει τόσο που φαίνεται το κρανίο αλλά εγώ τα ξανάφησα και είναι σα να μην πέρασε μια μέρα. Συμπέρασμα: το θέμα είναι καθαρά γενετικό, αν είναι να σου πέσουνε θα σου πέσουνε κι ας τα κόβεις με την ψιλή. Άντε το μακρύ μαλλί να επιταχύνει 1-2 χρόνια τη διαδικασία που και πάλι δεν το πιστεύω. Και στην τελική, αν είναι να κάνεις καράφλα ας απολαύσεις και μαλλούρα άμα γουστάρεις για όσο καιρό υπάρχει.

To μακρύ μαλλί δεν παίζει ρόλο αυτά είναι βλαχιές. Εγώ παρατήρησα να χω χάσει λίγο πυκνότητα στο μαλλί φέτος (παραείχα πυκνό όμως) και μάλλον φταίει η σκατά διατροφή στη ξενιτιά, ο καιρός και ότι φόραγα κανα 5 μηνο σκουφί κάθε μέρα.
Απλά όταν έχεις μακρύ μαλλί οι 300 τρίχες που χάνεις τη μέρα επειδή είναι μεγάλες κάνουν μπαμ ενώ οι κοντές φεύγουν απαρατήρητες. Οι τρίχες που χάνεις από άγχος έχω την εντύπωση δεν ξαναβγαίνουν ενώ αν έχει να κάνει με διατροφή και σκουφιά/καπέλα κλπ βγαίνουν.
Όσοι έχουν πατέρα με καράφλα ξέρω γω είναι ψιλοαδύνατο να το αποφύγουν

Αν χανεις 300 τριχες τη μερα εχεις ενα θεματακι, γυρω στις 100 ειναι το νορμαλ.:stuck_out_tongue:

το λες εκ πείρας σόφι? :stuck_out_tongue:

αληθεύει πως τα καπελα επιταχύνουν την τριχόπτωση ?