Καράφλα - Τριχόπτωση - Άσπρες τρίχες

Ποτε ειναι η εποχη “μαδηματος”?

Ποτε ειναι η ωρα να καταλαβω οτι πρεπει να κουρευτω?

Οταν ειναι μακρια τα μαλλια επιταχυνετε η τριχοπτωση?

Παιζει ρολο το μηκος της τριχας?

Οχι το μακρύ μαλλί δεν επηρεάζει την τριχόπτωση.Είναι φυσιολογικό να πέφτουν τουλάχιστον 100 τρίχες την ημέρα

απλα στα τελευταια 2 λουσηματα ειδα αξιολογες τουφες να μενουν στη μπανιερα και αρχισα να ανησυχω επικινδυνα…:frowning:

δωστα και οι αλλοι μακρυμαλλιδες τα φωτα σας!

Παρομοίως, όμως έχω παρατηρήσει ότι το καλοκαίρι η τριχοπτωση είναι πολύ εντονότερη! Τουλάχιστον για εμένα.

Οταν ειναι αυξημενη η τριχοπτωση και το μαλλι σου ουριτσες ουριτσες, κοψε λιγο για να δυναμωσει η τριχα. Μην εχει και η ψαλιδα δικια της ψαλιδα δηλαδη.
Υπηρξαν στιγμες που στο μπανιο μου εμεναν στο χερι απειρες και ημουν σε φαση wtf, αλλα με λιγο ψαλιδισμα στις ακρουλες μειωνοταν πολυ.

Skinhead αλητεία ρε! Αν και έχω κανα 6 μηνο να τα ξυρίσω εντελώς :stuck_out_tongue:

νομίζω η γυναίκες δεν πρέπει να ποστάρουν σε αυτό το thread :stuck_out_tongue:

Το χω παρατηρήσει κι εγώ με τα μαλλιά. Όταν κουρευόμουν δεν έφευγαν τούφες τούφες από τα μαλλιά… Ευτυχώς που έχω αρκετάα !!:stuck_out_tongue: Βέβαια, σε μένα παίζει ρόλο και η ξηροδερμία (θέλει και ειδικό σαμπουάν που…βρωμάει μπλιάχ!!). Τώρα τελευταία βέβαια χρησιμοποιώ ένα κανονικό και αρωματικό σαμπουάν -αν και γενικά παρατηρώ ότι δεν είναι το κακό που ήταν παλιά- και παρ’όλα αυτά δεν πέφτουν όπως έπεφταν τότε. Έχω και ψαλίδα στο κάτω κάτω μέρος, γιατί έχουν μακρύνει πολύ πλέον και για να μην είναι πολύ ξηρές και άγριες οι άκρες χρησιμοποιώ και κοντισιονέρ (πώς το λένε;), μία δυναμωτική κρέμα (αν και τα μαλλιά μου είναι σχετικά μαλακά)…

Αλήθεια για την ξηροδερμία τι παίζει; Ξέρετε τίποτα;;; Γιατί τις τελευταίες μέρες εμφανίστηκε και μου σπάει τα νεύρα…

Ξηροδερμία έχω εγώ.Με κάποια ειδικά σαμπουάν είσαι οκ,τουλάχιστον σε εμένα έτσι έγινε!
Και πριν όταν είχα ΤΟ μαλλί και τώρα που τα κούρεψα

Έχεις να προτείνεις κανένα;;;

Δεν παίζει ρόλο το μήκος ούτε το σαμπουάν που χρησιμοποιούσες πριν ούτε το πόσες φορές τα έλουζες. Το δικό μου είναι δερματική πάθηση, που σημαίνει ότι είναι κληρονομικό. Ξεκινάει από το τριχωτό της κεφαλής και στη συνέχεια ‘‘φουντώνει’’ όλη η πλάτη…!!

Άσχημο… εγώ γαμώτο έχω εμφανίσει τώρα λίγο που δεν είχα ποτέ και δεν ξέρω τι να κάνω…

Έχεις και κοκκινίλες στην πλάτη και φαγούρα; Αν ναι, καλύτερα να συμβουλευτείς κάποιον δερματολόγο… το σαμπουάν δε θυμάμαι πώς το λένε -πάντως μύριζε σα θειάφι :lol:

Δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα.
Και εμένα κληρονομικό είναι,και η αφάνα μου γινόταν άλλο πράμα από την ξηροδερμία.Ανησυχούσα κανονικά όμως.
Με κάποια ειδικά σαμπουάν είσαι εντάξει-δεν λέω ότι θα φύγει-.

Δεν έβγαλες κόκκινες στάμπες στην πλάτη;…τί στο καλό η μόνη είμαι; Φεύγει, αλλά ανά πάσα στιγμή μπορεί να εμφανιστεί πάλι…

α, και μένα τα μαλλιά γίνονταν κάπως. τώρα βέβαια δεν έχω τόσο μεγάλο πρόβλημα, αν και χρησιμοποιώ ένα ‘‘κοινό’’ σαμπουάν.

Ε και άμα εμφανιστεί τι να κάνουμε;Να πέσουμε να πεθάνουμε;:-s
Βγάζεις κοκκινίλες ναι όπως και άλλα πράγματα αλλά με ειδική αγωγή είσαι οκ!:smiley:

Ναι… καλά όλα αυτά αλλά… εμένα θα μου πει κανείς ταλαίπωρος κανένα σαμπουάν για μπα;;;; :stuck_out_tongue:

και το δικό σου σαμπουάν μύριζε θειάφι;;

…ναι, και κάτι σαν πυτιρίδα στα μαλλιά(αλλά καμία σχέση)

[B]@madsroom:[/B] θα σου πω αύριο το δικό μου -αν και εφόσον έχεις τα ίδια συμπτώματα…

Τώρα και να ήθελα να σου πω δεν θυμάμαι,επειδή τα έχω αφήσει στην Κρήτη:p
Πάντως καλύτερα να πας σε έναν ειδικό να κοιτάξει και να σου προτείνει αυτός(μπορεί να διαφέρει από περίπτωση σε περίπτωση κτλ και γενικά κόσμο στον λαιμό μου δεν θέλω να παίρνω!)