ΒΙΝΥΛΙΑ

Οχι αλιμονο, εγω περισσοτερο για το RC το ειπα. Τα περισσοτερα καλα ειναι, το Shades of God ας πουμε κι εγω 18 ευρω το ειχα παρει. Ζητω συγνωμη αν φορτωσα λιγο παραπανω, απλα εχεις δει τι γινεται ανα καιρους με τιμες και τετοια.

ναι μωρε τα ξερω. και εγω ριχνω οσα λεφτα εχω σε βινυλια οποτε καταλαβαινω. αλλα καταλαβαινω και τον φιλο μου γτ ξερω πως τα μαζευε χρονια ενα ενα και ηταν και ειναι σε καλα χερια τα βινυλια αυτα κουβαλανε αρκετες ψυχες μεσα τους και ιστοριες αν με καταλαβαινεις.

Ολα κατα προσεγγιση ειναι φιλε μου και σχετικα. στην ουσια ενα βινυλιο σαν υλικο στοιχιζει 50cent ξερω γω, απο εκει και περα παιζουν χιλια δυο στην διαμορφωση της τιμης του καθενος ξεχωριστα. το discogs εχει να προτεινει απλα. απο εκει και περα ειναι στην κριση του καθενος. εγω π.χ εχω ενα βινυλιο που κοστιζει βαση discogs 5euro αλλα δεν θα το εδινα ουτε με 5000.

να σε ρωτησω κατι εσυ που ξερεις καλυτερα. βαζω εναν δισκο στο ebay. υπολογιζω να τον δωσω ενα κοσαρικο γτ αυτη ‘αντικειμενικα’ ειναι η αξια του. χτυπαει 7 ευρω. ειμαι υποχρεωμενος να τον δωσω 7 ευρω δηλ? 1βδομαδα δηλ αν δεν κανει μπιτ κανενας παιζει να χαρισω και την δισκογραφια μου??

Angmar μεγάλη αλήθεια είπες, εγώ να δείς ΠΟΣΕΣ ΚΑΙ ΠΟΣΕΣ δημοπρασίες, για δίσκους και καλά ακριβούς, έχω δεί να κλείνουν κλασικά γύρω στα 10 ευρώ πάνω κάτω, να μή πω και παρακάτω, ειδικά στο γερμανικό ebay επειδή ο τρόπος πληρωμής είναι συνήθως μόνο με τράπεζα και δεν έχει πολλούς bidders από άλλες χώρες ειδικά εκτός ευρώπης. Γενικά ο καθένας μπορεί να ζητάει τα μαλιοκέφαλα του, δικαίωμα του, όταν όμως πέσει στην αντίληψη μου θα φάει κράξιμο στην καλύτερη, να δούν και οι υπόλοιποι που ενδιαφέρονται να αγοράσουν βινύλια ότι ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ να πληρώνεις δυό φορές πάνω τον δίσκο επείδη βαριέσαι να τον ψάξεις στο google.

επειδη τυχαινει να ειναι στην αγγελια που εχω ανεβασει και τα περνω προσωπικα ολα αυτα που λετε, δεν ανοιγετε κανα θρεντ καπου να ξεδωσετε ρε παιδι μου? εμενα βρικατε? :lol: τεσπαντων ρωτωντας εμαθα οτι αν δεν πιασει λογικη τιμη εχει δικαιωμα να μην το δωσει το προιον ο πωλητης. και εγω θα ηθελα να ηταν ολα παφθηνα αλλα δεν ειναι ετσι δυστυχως. ειπα και πριν, ειναι ολα συζητησιμα. Ματια, μπορω να δω μια λιστα σου ετσι απο περιεργια να καταλαβω ρε φιλε τι τιμες κανεις εσυ? δεν σε ειδα να λες ομως, ρε, αυτο το χεις φθηνο, αυξησε λιγο την τιμη! :stuck_out_tongue: εγω αντιθετως αρχιζω και δεν γουσταρω το κλιμα που δημιουργειτε. στην τελικη ανοιξε το γκουγκουλε και ψαξε και παραγγειλε, δεν σου ειπα αγορασε απο εμενα. δεν θα ασχοληθω αλλο με τετοιου ειδους μνματα, απο θεμα χρονου δεν μπορω να απανταω στην αποψη του καθενος, ολοι εχουν μια παντα. καλο απογεμα!

ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΠΑΡΑΣΥΡΘΗΚΑΝ, ΝΑ ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΩ! ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΑΓΓΕΛΙΑ ΓΙΑ ΒΙΝΥΛΙΑ!!!

ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ! ΟΛΗ Η ΛΙΣΤΑ!

http://www.discogs.com/seller/offline6 :smiley:

UP!!!

μπορείς να βάλεις reserve price (δηλαδή τιμή κάτω από την οποία δεν πωλείται και η οποία δεν είναι γνωστή στους υποψήφιους αγοραστές) σαν δεικλίδα ασφαλείας, για να μην σου πάρουν το χ σπάνιο lp με 5 ευρώ (πράγμα που στο 99,9999% τν περιπτώσεων δε συμβαίνει).

Μπορείς επίσης να ακυρώσεις τη δημοπρασία εως και 24 ώρες πριν τη λήξη της, αν και συνήθως τα “χτυπήματα” γίνονται τις τελευταίες ώρες. πχ ένα cd Pungent Stench και ένα Merciless που παρακολουθούσα, ξεκίνησαν από 1,99$ και 3 ώρες πριν τη λήξη τους, δεν είχαν πιάσει ούτε τη μίση τιμή από αυτή που τελικά πουλήθηκαν.

Μπορείς βέβαια να μην τα βάλεις σαν δημοπρασίες, αλλά με fixed τιμή (buy it now), και να δώσεις το δικαίωμα να σου κάνουν προσφορές (best offer).

να σαι καλα φιλε μου! σε ευχαριστω για την πληροφορια! :slight_smile: