Μεγάλες μπάντες που ποτέ δεν ψάξαμε αρκετά

Σας ζηλευω. Εχετε μπροστα σας να ανακαλυψετε μια τεραστια απο ολες τις αποψεις δισκογραφια

Ε καλά ρε Πάμκιν,τι αρπάζεσαι;:-s

Δεν είπα ότι θα πρέπει να κυνηγάς τα μουσικά ακούσματα,ίσα ίσα,εγώ είπα πως από σύγχρονες μπάντες κτλ,λόγω του ότι είναι άπειρα τα ακούσματα που μπορείς να βρεις,δεν έχω ακούσει και τόσο όσο κάποιοι άλλοι.Έχω δώσει αλλού το βάρος επειδή το γούστο μου και ο τρόπος που ακούω μουσική δεν ταιριάζει τόσο με το “κατεβάζω άπειρα και ακούω σαν πούστης”.

Δεν εννοώ να σ’αρέσουν οπωσδήποτε,μπορεί να ακούσεις κάτι θεωρητικά “μεγάλο” και να μην σε ακουμπήσει,αλλά κατά την γνώμη μου πρέπει να έχει κάποιος μια ιδέα για Purple,Zeppelin κτλ αν ακούει ροκ(δεν λέμε τώρα να μιλάμε για blues και τέτοια,κάποιος που ακούει αυτά σίγουρα ξέρει και τις μεταγενέστερες μπάντες του '60 και του '70,έχει ιδέα τι γίνεται και οκ,αν του ξεφεύγει κάνα όνομα του '30 συγχώρα τον)

Καλώς ή κακώς τώρα ο καθένας μπορεί να ακούει 55923 συγκροτήματα από τα 16 του,δεν μου λέει κάτι.Μπορεί να έχεις ακούσει ότι πιο καμμένο και να μην έχεις ιδέα από Beatles ή και το αντίθετο.Σημασία έχει τι καταλαβαίνεις,η ποιότητα και όχι η ποσότητα για μένα.

Για να μην το θέσω απολυταρχικά και ολοκληρωτικά το θέμα.

Το γραψα με αφορμη το κειμενακι που γραψες μετα ε,οχι για το ‘‘κρεμασμα’’ που απαντησες σε μενα,σιγα.Ναι βεβαιως να εχει μια ιδεα για τις κλασσικες μπαντες.Αλλα εσυ λες ‘‘να χει μια ιδεα’’ κι ο τιτλος λεει μεγαλες μπαντες που ποτε δε ψαξαμε [U]αρκετα[/U].Μπορει να ειμαστε εξοικιωμενοι τον ηχο της Χ μπαντας εχοντας ακυσει καποια πραματα αλλα παραλληλα νιωθουμε οτι τους χρωσταμε καποια στιγμη ενα περαιτερω ψαξιμο λογω μεγαλης δισκογραφιας και γενικα μπολικου υλικου(μου ρθαν και οι Jethro τωρα στο μυαλο).Anyway

(Τη τελευταια παραγραφο δεν ειμαι σιγουρος πως την νοεις.Οτι μπορει καποιος να ακουει 3231231 νεες μπαντες αλλα οχι σκαθαρια οποτε σκατα μουσικο γουστο η οτι γενικα το θεμα ειναι να εχει φιλτρο κανεις σε αυτα που ακουει?)

Manowar έχω ακούσει μόνο 3 τραγούδια τους (όλα γαμάτα) αλλά ποτέ δεν έκατσα να ακούσω ολόκληρο cd τους

Pumpkin, στο avatar σου είναι ο Silvio Dante; Ο Miami Steve Van Zandt δηλαδή;

Yes sir,περνα μια βολτα απο δω να καταθεσεις που ειναι και φρεσκο θρεντ:p

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=23350

Μόλις έβαλα ξανά το powertrip των Monster Magnet και άρχισα να σκέφτομαι πάλι πόσο πίσω έχω αφήσει αυτή την μπάντα. Ναι μεν έχω ακούσει αρκετά κομμάτια τους αλλά ολόκληρο άλμπουμ ζήτημα αν έχω ακούσει μια φορά. Πάντα μου άρεσε ότι και αν έτυχε να ακούσω αλλά ποτέ δεν έκατσα να του ψάξω και ο λόγος είναι υπόθεση των x-files. Γενικά αυτόν τον ήχο (τώρα αν πω stoner θα με φάνε αλλά δεν έχει και τόσο μεγάλη σημασία τελικά) τον έχω αφήσει πίσω ενώ υπάρχουν μπαντάρες και πάντα γουστάρω κάργα ότι πέσει στα αυτιά μου (βλέπε τους δικούς μας Nightstalker).

εδω διαφωνω…πιο καφριλα δισκος απο το Deep Purple In Rock δεν ειχε βγει ποτε μεχρι τοτε…ακομα και για σημερα το Speed King και το Bloodsucker ειναι τελειως heavy…

F
U
GΑΖΙ

Aν και άργησα να το καταλάβω, άρχισα να τους ψάχνω, κι έχω μείνει χαζός.

Βασικά ό,τι πιο “μαύρο” και βαρύ είχε ακουστεί μέχρι τότε ήταν το ομώνυμο Sabbath.Αλλά έχει κάτι τόσο ωμό το In Rock,όλα μοιάζουν στην τσίτα,ο Blackmore παραμορφώνει με την κιθάρα του και βρωμίζει την ατμόσφαιρα,ο Lord παίζει κι αυτός παραμορφωμένα και συνδυαστικά δημιουργούν ένα ηχητικό χάος(τέλος Hard Lovin’ Man για παράδειγμα),ντελίριο.Όποτε το ακούω σκέφτομαι πως είναι ό,τι πιο βαρύ έχω ακούσει ποτέ.

Αν και στα επόμενα ακολούθησαν τις βάσεις που έθεσαν με αυτό,κανένα δεν τους βρήκε τόσο ανεξέλεγκτους,με τέτοια ένταση.Μνημείο.

ο red rum, νιώθει. Ψάξου κ εσύ:!:

χαχ, έπαθα το ίδιο λίγο καιρό πριν. Tεμπέλιαζα, μέχρι που ένα καλό παιδάκι μου 'στειλε [U]τούτο δω το διάολο[/U]

feel the vibration!

[SPOILER][/SPOILER]

ψψψψψιτ δεσποινίς

\:D/

:lol:
το ξερα ότι δεν έπρεπε να ποστάρω στο θρεντ του βασίλη

tip (προς ανάκτηση της χαμένης μου υπόληψης)
κάνεις επιτόπου pause [U]εδώ[/U] και βάζεις μπαθορυ
:dance:

ΤΡΕΧΕΙΣ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΙ ΑΚΟΥΣ ΤΑ ΠΡΩΤΑ 7 ΑΛΜΠΟΥΜ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΛΗΘΙΝΟ ΡΟΚ

[SPOILER]ΑΚΟΜΑ ΕΔΩ ΕΙΣΑΙ???[/SPOILER]

Τώρα το είδα αυτό!!

:lol3::lol3::lol3::lol3::lol3::lol3:

“Κιθαρίστας ή ντράμερ?” που λέει και ο Γιοκαρίνης…

[I]http://www.youtube.com/watch?v=tlP-aVK-Spw[/I]

Ακόμη και το όνομα δεν είναι τυχαίο. “Τα Τζάκια”.

Πολυ ωραιο θεμα.Οι περισσοτερες πλεον μπαντες ειναι επειδη ΔΕΝ θελω να τις ψαξω.Χαρακτηριστικο παραδειγμα ειναι οι Kiss.Aν μου ερθει κατι αλλο θα ξαναγραψω.Αν και θα ηθελα να επιστρεψω με κατι που μου εχει ξεφυγει ενω θα ηθελα να τους ψαξω.Αυτο ειναι και το θεμα…σορι!

Eloy…Ενώ έχω ακούσει κομμάτια και μου αρέσουν για κάποιο άγνωστο λόγο δεν άκουσα ποτέ ολόκληρο δίσκο δεν μπήκα καν στην διαδικασία να διαβάσω στο wiki.