Πρόβλημα με Μαγνητες!

Εδω και 2 χρόνια εχω μια ηλ.κιθάρα Ibanez Rg-320p1 με τους ερχοστασιακους της μαγνήτες! Την τελευταια βδομάδα οι μαγνητες έχουν αρχίσει και τα παίζουν και που και που σταματάνε να λειτουργουν και επανέρχονται μετα απο μερικα δευτερόλεπτα! Any help?

Magnets, how do they work?

Πόσο σίγουρος είσαι ότι είναι οι μαγνήτες;
Είναι active; Αν ναι, άλλαξες μπαταρία;
Μήπως σου κάνει κολπάκια κάποιο καλώδιο κιθάρας-ενισχυτή;
Άνοιξες τα ηλεκτρικά της κιθάρας να δεις ότι δεν έχει πρόβλημα κάποιο καλώδιό σου;

Ότι λέει ο αποπάνω. Μην πειράξεις τους μαγνήτες αν δεν βεβαιωθείς πρώτα πως δεν είναι κάπου αλλού το πρόβλημα

Passive μαγνητες!
Δεν ειναι πρόβλημα καλωδιου ενισχυτη-κιθάρας, το τσέκαρα!
Και όχι δεν άνοιξα τα ηλεκτεικα της κιθαρας, ψιλοκωλώνω γτ φοβάμαι οτι θα κάνω καμια αγρια μαλ@κία!

Το κάνουν όλοι οι μαγνήτες? Δοκίμασε να αλλάζεις θέση του selector την ώρα που παίζεις. Καμιά φορά μαζεύει σκόνη και δεν επιλέγει μαγνήτη. Εχει το αποτέλεσμα που περιγράφεις, δεν παίζει για λίγο και μετά πάλι πιάνει.

Γενικά η σκόνη μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα, οπότε κοίτα να ξεσκονίσεις πολύ καλα τους μαγνήτες, γύρω από αυτούς, το ματζαφλάρι που αλλάζει μαγνήτες κλπ.

Αν είναι η ώρα τους, βγάλε και τις χορδές και δοκίμασε απλά να ξεβιδώσεις το καπάκι να δεις λίγο τι παίζει, φύσα κι εκεί μέσα.

Αν δεν φτιάξει, πήγαινε σε κανα μαγαζί να στην κοιτάξουνε :slight_smile:

αχα! Μαλλον ειναι αυτο που λες! Οι μαγνητες και το μαντζαφλάρι έχουν μαζέψει αρκετη σκόνη! Δεν σκεφτηκα οτι παίζει να φταιει αυτο! Θα το ελεγξω!

Ευχαριστω πολυ!

καλησπερα και καλη χρονια . αντιμετωπιζω τελευταια ενα προβλημα στην κιθαρα μου . εχω μια gibson les paul studio και οταν παω να γυρισω απο treble σε rythm(neck bridge θεση ) τρωει σκαλωμα και μπουκωνει ο ηχος . μολις το ξαναπαω στην αρχικη του θεση δεν ακουγεται τιποτα . με δυο τρεις αλλαγες στο pick selector ομως επανερχεται παλι στα φυσιολογικα του . τι μπορει να φταιει ρε παιδια ?

Ανοιξε την και δες τα καλωδια, ισως κατι δεν κανει καλη επαφη

πρεπει να ειναι το 3 way switch , δεν μπορω να το εξηγησω αλλιως .

καλησπερα , καλη χρονια :slightly_smiling_face:
το πιο πιθανο ειναι να ειναι οντως επιλογεας,με ενα σπρευ επαφων


ισως και να το σωσεις ευκολα και γρηγορα
αλλιως αν εχεις καλάι εσυ η καποιος φιλος που ξερει να το χειριζεται τσεκαρε το βιντεο