Καλύτερες Κυκλοφορίες 2012

Fixed.

ποια απ’ τις 4 ακουμε για να ανοιξει το τριτο ματι;

Τελικά οι Witchcraft μπήκαν όσο σφήνα μπορούσαν. Οπότε νούμερο ούνο [B]Orcus Chylde[/B] κι από κει και πέρα χωρίς σειρά

[B]Om - Advaitic Songs[/B]
[B]Witchcraft - Legend[/B]
[B]Bong - Mana Yood Sushai[/B]
[B]Nightstalker - Dead Rock Commandos [/B] (αν και δεν έφτασε ποτέ την καβλάντα του Superfreak)
[B]El Doom & The Born Electric - s/t[/B]
[B]Maria Isn’t A Virgin Anymore - The Fall of Public Man[/B] (EP)
[B]Tragedy - Darker Days Ahead[/B] (άλλη μπάλα ακόμα και μακριά από τον καλό τους εαυτό)
[B]Lord 13 - 2013[/B]
[B]From Beyond - One Year[/B] (EP)

Λιγότερο καλό από όσο περίμενα το Captain Crimson (Dancing Madly Backwards) -αν και με λίγες ακροάσεις.

Άργησες 16 χρόνια μπρό ;O

Θένξ XEMNAS. Ωραίο δισκίδιον το dead end kings, το dead letters μάλλον είναι το αγαπημένο μου από τον δίσκο εξ’ού και το screw up.

Θέμα αυτοσυγκέντρωσης είναι κι εν καιρώ θα συνειδητοποιήσεις πως είναι λίιιιγο καλύτερο από το καινούργιο Graveyard, οπότε…συγκεντρώσου.

Παω και γω μια δεκαδα, θα ξαναερθω αφου ακουσω μερικα ακομα που περιμενω:

  1. [B]Katatonia[/B] - Dead End Kings
  2. [B]Paradise Lost[/B] - Tragic Idol
  3. [B]AtomA[/B] - Skylight
  4. [B]Dead Can Dance [/B]- Anastasis
  5. [B]A Forest of Stars[/B] - A Shadowplay For Yesterdays
  6. [B]Mgla[/B] - With Hearts Toward None
  7. [B]Sigh[/B] - In Somniphobia
  8. [B]Alcest[/B] - Les Voyages de l’Ame
  9. [B]If These Trees Could Talk[/B] - Red Forest

και το καλυτερο απο ολα

  1. THE GASLIGHT ANTHEM - HANDWRITTEN 8)

Λιγο απ’ολα δλδ, ναι.

γεια σου ρε ζεμνα αλητη

Να πω για αλλη μια φορα να ακουσετε ολοι το Dr Dee: An English Opera; Θα το πω. Ακούστε το όλοι.

Οι δυο δισκοι που χω ξεχωρισει για φετος ειναι Deathhammer και Nekromantheon. Για μενα, αρκετα μακρια απο τους υπολοιπους.
Επειτα δυο κλασικες heavy metal κυκλοφοριες που μου αρεσαν ηταν οι Accept (το ακουσα περισσοτερο απο το προηγουμενο) και Angelwitch.
Στο χωρο του black αν και δεν ειμαι φανατικος ακουσα αρκετα τα albums των Mgla και των Masters Hammer.
Oι παλιοι Asphyx, Aura Noir και Terrorizer βγαλανε παρα παρα πολυ καλους δισκους.
Περιμενα καλυτερο το νεο Ketzer - oχι οτι δε μ αρεσει αλλα το προηγουμενο ηταν αρκετα πιο καλο.
To μισο Τankard ηταν εξαιρετικο επισης, το αλλο μισο κλασικο Tankard τελευταιας περιοδου οχι κατι ιδιαιτερο.
Testament, 50-50, δε το θεωρω απογοητευση, αλλα καμια σχεση με το ολοκαυτωμα του formation. Οχι τοσο λογω υφους, οσο συνθεσεων.
Μeshuggah, Hexen, Overkill, Napalm Death, Municipal Waste καλοι δισκοι αλλα ως εκει.

Απογοητευσεις φυσικα Kreator και Running Wild.

Το νεο Μανογουορ,με το ματι του αρχηγου

ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ :!:

DREAMLONGDEAD “MadnessDeadGrave”

Η απόλυτη ωδή στην CELTIC FROST/HELLHAMMER θανατίλα, οι αργοί ρυθμοί που βασανίζουν ανελέητα και το χώσιμο στο “The Dead Dream Under Our Skin” κάνει τους σβέρκους να ξεβιδώνονται. Όπως παλιά.

ONLY DEATH IS REAL

The Madness From Above ~~> http://www.youtube.com/watch?v=NqDlML95dfs
The Dead Dream Under Our Skin ~~> http://www.youtube.com/watch?v=EvxoVO0Hoos
The Comfort of a Cold Grave ~~> http://www.youtube.com/watch?v=MNxR8acQLYw

^ Όποτε το ακούω:

Σε έναν άλλο κόσμο θα ετοιμάζονταν ήδη για Τίλμπουργκ.

Επίσης επειδή ανέφερες ονόματα, να πούμε πως όποιος γουστάρει Αutopsy, Morbid Angel, Neurosis (εποχής Through Silver In Blood), και Amebix, θα φάει καλά εδώ.

Αν και υπάρχουν αρκετά που είτε δεν έχω ακούσει πολύ (the gathering, burzum, a forest of stars, mgla) αν και με τις πρώτες ακροάσεις φάνηκαν εξαιρετικά, είτε καθόλου (katatonia, enslaved, my dying bride) η χρονιά ως τώρα είναι λιγάκι παράξενη. Σχεδόν όλες οι κυκλοφορίες που με ενθουσίασαν αρχικά δεν άντεξαν στο τεστ των συνεχών ακροάσεων και σχετικά γρήγορα μπήκαν στην άκρη (χωρίς να έχει αλλάξει και τρομερά η άποψη μου για την ποιότητα τους). Ουσιαστικά το μόνο που έχει πραγματικά μείνει ως τώρα είναι το Anhedonist, το οποίο όμως δεν είναι ακριβώς το άλμπουμ που θα λιώσεις αφού έχει τις ώρες του και το ep των tormentor που είναι ίσως και το μοναδικό που δεν έχω σταματήσει να βάζω ακόμα. Γενικά πάντως τα περισσότερα άλμπουμ φέτος μου φαίνονται πάνω κάτω στα ίδια επίπεδα, χωρίς να έχουμε την πολύ μεγάλη απογοήτευση. Άντε να ξεχωρίσω λίγο παραπάνω το Grand Magus και οριακά το Paradise Lost αν και στο δεύτερο δεν υπάρχει ο αρχικός ενθουσιασμός πλέον.

Αν έπρεπε να κάνω μια λίστα ως τώρα θα ήταν αυτή (χωρίς σειρά και φυσικά δεν βάζω όσα έχουν λίγες ακροάσεις)

[B]Anhedonist - Netherwards
Asphyx - Deathhammer
Aura Noir - Out To Die
Grand Magus - The Hunt
Paradise Lost-Tragic Idol
Testament - Dark Roots of the earth
Tormented - Graveyard Lust (ep)[/B]

αρχικα σκεφτηκα να ανοιξω θρεντ,αλλα λεω θα γραψουν 5 ατομα.στη συνεχεια πηγα να ξεθαψω το τοπικ τους στο groups and artists,αλλα συνειδητοποιησα οτι δεν εχουν:razz:

ε λοιπον ο δρομος με εβγαλε εδω.

αυτο εδω ηχει τοσο ομορφα στα αυτια μου,που με το σπαθι του(η μηπως με το τσεκουρι του?)εχει καπαρωσει μια θεση στο τοπ 5 μου για τη φετινη χρονια.να ξεκαθαρισω οτι ποτε δεν ειχα ιδιαιτερη επαφη με τη μουσικη τους.εκτος του φετινου,εχω ακουσει και το προηγουμενο.
ομως αυτος ο συνδιασμος προγκρεσιβ,ακραιων φωνητικων και κρυφης επικιλας τσακιζει.

αυτο το veilburner:cry:

Really ? Τσακισου και παρτα αναποδα να φτασεις στα καλυτερα τους που ειναι τα πρωτα τους :razz:

Η αλήθεια είναι ότι τα πρώτα Enslaved είναι κλασσικότατα, μια που άλλωστε είναι δίσκοι σε μεγάλο βαθμό υπεύθυνοι για ένα ολόκληρο μεταλλικό ιδίωμα (viking metal), αλλά εγώ λέω ότι την καλλιτεχνική τελειότητα την έφτασαν στα Monumension και Below the Lights, και περιμένω επιχειρήματα περί του αντιθέτου ΝΤΕΘΣΤΑ! :razz:

Ισχύει… αλλά είμαστε φόλα Eld 8)

Σε άλλα νέα…
δεν ξέρω σε πιό θρεντ του rockipedia ταιριάζει… σε πολλά φαντάζομαι, οπότε για να τελειώνουμε, μπαίνει κατευθείαν εδώ.

[B]Goat - World Music[/B]

Ανέβηκε και review στην κεντρική, http://www.rocking.gr/reviews/album/Goat_-_World_Music/4460/ … το οποίο μεταξύ μας δε λέει και πολλά (και κυριολεκτικά και μεταφορικά) αλλά είναι ευκαιρία να διαβάσουν για τον δίσκο 5-10 άνθρωποι παραπάνω.

Μιας και τελευταία λιώνω τα 2 που ανέφερε ο GRACCHUS ως καλύτερα μάλλον θα συμφωνήσω και μαζί του τουλάχιστον σε σύγκριση με τα παλιά. Ολοκληρωμένη άποψη για αυτά που βγήκαν μετά δεν έχω. Τα πρώτα ποτέ δεν κατάφερα να τα συμπαθήσω και τόσο αν και δεν έχουν πέσει οι τρελές ακροάσεις. Πάντως γενικά από το monumension και μετά και αν και δεν τα έχω λιώσει, ότι και αν έχει φτάσει στα αυτιά μου είναι κορυφαίο.

Στα τετοια μας η καλλιτεχνικη τελειοτητα.
Εδω μιλαμε για μεταλ,σπαθια,βικινγκ και αλλα τετοια ομορφα και γραφικα.

Να πάτε αλλού κύριοι, είστε οφφτοπικ.

Λοιπόν, οι αγαπημένοι μου δίσκοι μέχρι στιγμής:

1.[B]Gazpacho[/B]-March Of Ghosts
2.[B]El Doom & The Born Electric[/B]-El Doom & The Born Electric
3.[B]Crippled Black Phoenix[/B]-(Mankind) The Crafty Ape
4.[B]Red River Dialect[/B]-Awellupontheway
5.[B]Matt Elliott[/B]-The Broken Man
6.[B]Gojira[/B]-L’Enfant Sauvage
7.[B]Witchcraft[/B]-Legend
8.[B]Grand Magus[/B]-The Hunt
9.[B]Alcest[/B]-Les Voyages De L’Âme
10.[B]Anglagard[/B]-Viljans Oga
11.[B]Rover[/B]-Rover
12.[B]Wino & Conny Ochs[/B]-Heavy Kingdom
13.[B]The Samuel Jackson Five[/B]-The Samuel Jackson Five
14.[B]If These Trees Could Talk[/B]-Red Forest
15.[B]Soulsavers[/B]-The Light The Dead See