Εκλογές 2012

Κάποτε έκανα αναλύσεις επί αναλύσεων στα προεκλογικά θρεντ του φόρουμ, πολύ φοβάμαι πως δεν έχω να προσθέσω τίποτα πλέον όμως…

Λίγο πολύ πάντως όσα γράφετε περί πολλαπλών (κομματικών) μασκών πίσω από τις οποίες βρίσκεται το ίδιο πρόσωπο (όμοια με άλλα λόγια, και μένοντας στην ουσία των πραγμάτων, πολιτική κατεύθυνση, όπως εκφράζεται στην πλειοψηφία των κομμάτων) πάνω κάτω αντανακλούν και την δική μου θέση.

Mε ένα γάμα ρε αμόρφωτε.

και επισης μη τρολλαρετε σε ΤΟΣΟ σοβαρο πωλ γιατι αυτη τη στιγμη η χρυση αυγη ναουμ βγαινει πρωτη :stuck_out_tongue:

Έλα πες την αλήθεια, εσύ τη ψήφισες ε?

Τα μόνα κόμματα που αναφέρθηκαν και είναι ίδια και απαράλλαχτα ειναι το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ. Ουσιαστικά η ΝΔ μεταλλάχτηκε σε κακέκτυπο του ΠΑΣΟΚ όταν είδε ότι με φιλελεύθερες προτάσεις δεν είχε ελπίδα στην Ελλάδα. Ο Καμμένος έχει διαφοροποιηθεί πλήρως. Πιστεύει ότι για όλα φταίνε η Μέρκελ που μας μισεί από τότε που γεννήθηκε και η λέσχη Μπίντελμπεργκ. Εμείς τα έχουμε κάνει όλα τέλεια.

Γι’ αυτό το τελευταίο και μόνο θα έπρεπε οι ψήφοι να είναι φανερές στο poll.

Ωστόσο αυτό δε γίνεται να αλλάξει, εκτός αν διαγραφεί το poll και γίνει νέο από την αρχή.

Μπα αν ήταν φανερό ίσως να μην είχε πάρει ήδη 3 ψήφους

Οι τρίτες εκλογές όπου θα ψηφίσω είναι μακράν και οι πιο ‘‘δύσκολες’’. Δεν έχω αποφασίσει ακόμα και από ότι φαίνεται δυστυχώς θα πάω δια της ατόπου. Σίγουρα είμαι κατά της αποχής/λευκού αλλά και του άκυρου, αν και εφόσον τα άκυρα πάνε στον πρώτο (αλλιώς θα ήταν μια καλή επιλογή). Απορρίπτονται με την μία τα δυο καρκινοκόμματα (πασοκ, νδ), φασίστες (χ.α.), δεξιοί κωλοτούμπες (λαος) και κάτι δημ.αρ. και αν. ελ. (αν και ο Καμμένος μέχρι πρότινος τα έχωνε ωραία αλλά όπως φαίνεται δεν προτείνει κάτι διαφορετικό). Επομένως καταλήγω σε κκε, συριζα, ανταρσυα αν και είμαι ΤΟΣΟ απογοητευμένος από την αριστερά, νιώθω ότι τους παρουσιάζεται μια μεγάλη ευκαιρία να κάνουν κάτι δραστικό αλλά κλωτσάνε την μπάλα στις κερκίδες (κι εκεί αρχίζουν να μπαίνουν οι παρασκηνιακοί/συνωμοσιολογικοί ψύλλοι στα αυτιά μου, μήπως τελικά όλοι παίζουν ρόλο στο σύστημα και κανείς δεν επιδιώκει να το ανατρέψει)

ΟΧΙ σε ΟΛΑ τα ΠΑΣΟΚ.(σκληρά και μαλακά) :p:p

Θα ψήφιζα κάποιο μικρό, όποιο μου ερχόταν εκείνη τη στιγμή αλλά για “τεχνικούς λόγους” δεν θα πάω

Οι αναλύσεις περί του τι «συμφέρει» να ψηφίσεις σύμφωνα με διάφορα σενάρια είναι όχι μόνο άχρηστες αλλά και κωμικές (δεδομένου ότι οι ψηφοφόροι δεν είναι ούτε εκατό ούτε χίλιοι). Δεν είναι χαρτοπαίγνιο οι εκλογές, δεν έχει νόημα να θεωρούμε ότι η ψήφος μας μπορεί ή πρέπει να εξουδετερώσει την ψήφο κάποιου άλλου. Ας αντιληφθούμε επιτέλους ότι το ερώτημα είναι «ποιοί συγκεκριμένοι άνθρωποι θέλεις να γίνουν βουλευτές και να ψηφίζουν τους νόμους;».

εγω θα ψηφισω τον παπαθεμελη γιατι θελω η μακεδονια ΣΑΣ να ανηκει στους ελληνες ΣΑΣ :smiley:

περα απ τη πλακα τωρα εγω ακυρο ψηφισα καθοτι θα ειμαι ιταλια εκεινες τις ιερες μερες αλλα και να μουν κατω δυσκολα θα ψηφιζα κατι…
αν παρολ αυτα ψηφιζα κατι αυτο θα ταν συριζα το οποιο ειναι αυτο που ερχεται πιο πολυ κοντα στις ιδεες μου (αλλα και ταυτοχρονα ακομα πολυ μακρυα απο μεγαλη ταυτιση αποψεων) :wink:

Η χρυσή αυγή έχει πάρει ήδη 5 ψήφους. :stuck_out_tongue:

Στην τελική, καλύτερα να πάμε και να “στηρίξουμε” κάποιο μικρό - εξωκοινοβουλευτικό κόμμα παρά να είμαστε απόντες…

για εξωκοινοβουλευτικό ψάχνομαι αλλά ακόμα δεν έχω κατασταλάξει κάπου… Το πιο σοβαρό μέχρι τώρα φαίνεται να είναι το “δημιουργία ξανά”…

ΤΟ ΠΟΙΟ?

Το εξωκοινοβουλευτικό είναι κάτι σαν φετίχ?
Αν γίνει κοινοβουλευτικό ας πούμε, στις επόμενες εκλογές θα το ρίξετε αλλού?

υπαρχουν και εξωκοινοβουλευτικα κομματα που δεν τους νοιαζει να μπουνε στη βουλη.

και εγώ κάτι τέτοιο είπα… τελικά έχουν και σαιτ με τα πλαίσια τους… δεν τα έχω διαβάσει ακόμα όλα αλλά από αυτά που έχω δει μέχρι τώρα συμφωνώ με τα περισσότερα…

απλά είναι εξωκοινοβουλευτικά που ίσως αξίζουν κάτι παραπάνω να γίνουν κοινοβουλευτικά από αυτά που είναι ήδη…

αναπτυξη, αξιοκρατια, δικαιοσυνη, ασφαλεια.

[SPOILER]ΟΟΟΟ ΠΑΣΟΚΑΡΑ…:p:p[/SPOILER]