Έχετε να προτείνετε κάτι;

Σίγουρα όλο και κάποιος έχει ψαχτεί λίγο περισσότερο απο τον καθένα μας…Έχει βρεί όμως κάποιο συγκρότημα παγκοσμίος άγνωστο (μπορεί και όχι τόσο άγνωστο…)το οποίο όμως τον έχει κάνει πάρα πολύ καλή ενύπωση το οποιό είναι άξιο να το προτίνει και στους υπόλοιπους;

Προσωπικά έχω βρεί κάποιους Kaos Moon και τον δίσκο τους After The Storm (1994) (Έχουν βγάλει ακόμα ένα δίσκο το 2004 με τίτλο The Circle Of Madness, αλλα δυστυχώς δεν τον έχω ακούσει ακόμα). Η καταγωγή τους είναι Καναδική και τα πρώτα τους βήματα τα κάνανε το 1985, αλλα η πρώτη τους δουλειά ήταν το 1994!
Είναι σε progressive μονοπάτια και αρκετά μελωδικοί. Εδώ οι κριτικοί λένε οτι ταιριάζουν με το ύφος των Queensryche και των Saga. (Ώς προς τους Queensryche μάλλον όχι…προσωπική κρίση)

Επίσης υπάρχουν και οι ελβετοί Shora που φέτος κυκλοφόρησαν το δεύτερο άλμπουμ τους με τίτλο Malval (Το πρώτο τους Shaping The Random που κυκλοφόρησε το 2000). Κάποια γαλλικά sites τους παρομοιάζουν με το ύφος των Tool και Isis! Θα συμφωνήσω ώς προς οτι φέρνουν λίγο σε Isis, αλλα για Tool…μάλλον όχι…αλλα μπορεί να κάνω και λάθος. Οι ίδιοι πάντως λένε οτι παίζουν cock-rock(!!!)

Ελπίζω (σε όποιους τους αγνοούν) να τους αρέσουν αυτές οι προτάσεις μου…

Περιμένω κάποια ανταπόκριση…ευχαριστώ

Μπες εδω, εχει μπολικο πραμα.

http://www.rocking.gr/forumt-2563.php

-Theory of a deadman (οχι και τόσο άγνωστοι), για μένα καλύτεροι απο Nickelback

-Poets of the fall (κάτι σαν Anathema/Katatonia) συμμετείχαν στο soundtrack του παιχνιδιού Max Payne με την μελαγχολική μπαλάντα Last Goodbye.

Ντάξει οι Poets Of The Fall προς HIM κλίνουν.
Δεν πολυμοιάζουν με Katatonia-Anathema και άλλα τέτοια ωραία. :wink:

Αλλά η διαφορά τους είναι οτι ακούγονται, σε σχέση με τους HIM πάντα. :stuck_out_tongue: [/img]

Τheory of a deadman συμμετείχαν και στο soundtrack του farehneit(παιχνιδαρα). :twisted:

Engine-V:
Εμμμ… η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω πολλά γι’ αυτούς αλλά τους είδα support στους Deep Purple και ενθουσιάστηκα! (Οπότε θα τους έχουν δει και άλλοι από εδώ.) Αγόρασα και το CD τους και είχε κάποια πολύ καλά κομμάτια αν και στο live μου άρεσαν παραδόξως περισσότερο! Το σημαντικό της ιστορίας; Έλληνες! Δικά μας παιδιά… Το πιο σημαντικό; Χρειάστηκε να ακούσω τον τραγουδιστή να μιλάει για να το καταλάβω. Χωρίς να υποτιμώ τα ελληνικά συγκροτήματα νομίζω ότι είναι σπάνιο. Και πάνω από όλα βέβαια, έπαιζαν πάρα πολύ καλή μουσική…

Last crack έχετε ακούσει?Μekong delta?Depressive age?Οσοι ακούνε progressive ψάξιμο επειγόντως(αν δεν τους ξέρετε).Πολύ καλά συγκροτήματα :twisted:

Μια πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση περί prog (σχετικά κρυμμένων) διαμαντιών γίνεται στο topic για το Second Life Syndrome των Riverside.

Γενικότερα, έχω βρει πολύ καλό πράγμα στον κατάλογο της Inside Out, που πρέπει να έχει κάποιους από τους πιο πολυάσχολους μουσικούς στο rock.

Τα project που συμμετάσχει ο κιθαρίστας των Arena, John Mitchell είναι πολύ καλά. Συγκεκριμένα πρόκειται για τους Urbane που κινούνται σε πιο straight rock φόρμες, τους Kino με το Picture (2005) να είναι ένα prog rock διαμαντάκι και το φετινό Frost - Milltown που θυμάμαι να το έχει προτείνει και ο Dyingfreedom.

Επίσης, ένας δίσκος που είναι καιρό τώρα στις προσφορές του Rock City και αξίζει πραγματικά είναι το Abydos.Ένα concept που έγραψε ο τραγουδιστής των Vanden Plas και πραγματικά με ενθουσίασε.

Μια μπάντα που ντεμπουτάρισε πρόσφατα και πέρασε στα απαρατήτρητα είναι οι Mercy Fall. To For The Taken είναι ένα straight hard/heavy δισκάκι αρκετά μοντέρνο που ίσως και λόγω του τραγουδιστή μου έφερε στο μυαλό μια heavy έκδοση των θεούληδων Ugly Kid Joe.

Τέλος, μια καλή prog μπάντα που πέρασε στα ψιλά είναι οι Νορβηγοί Circus Maximus με το 1st chapter να Theaterίζει πολύ πολύ όμορφα.

Πλάκα πλάκα το νέο Katatonia το άκουγα χτες και μου άρεσε

Κάποια παλιά σχήματα που αξίζει πιστεύω να ψάξετε όσοι γουστάρετε heavy/speed/glam και τσίτα 80τίλα? :-({|=

King Kobra (ειδικά το Ready to Strike-1985)
Nightshade (Dead of The Night-1984)
Victory (π.χ το Temples of Gold-1986)
Attack (κάπως πιο γνωστοί)
Icon (Right Between The Eyes-1989)
Breaker (εκπληκτική μπάντα)
Mad Max (το καλύτερο white metal band)
Tobruk (Wild on the Run- το 1989αν θυμάμαι καλά)
και επίσης οι Exxplorer (φωνάρα ο τύπος), Black Axe (κοντά σε NWOBHM), Cutty Sark, κλπ.

Από τα πιο γνωστά Fifth Angel και Stormwitch (Tales Of Terror), οι Heathen (Breaking The Silence). Ουφ! Επανέρχομαι αν το θελήσει ο λαός και περιμένω κάποιον για αντίστοιχη 90ς ενημέρωση?

Abramis Brama, Witchcraft, Svartepan, Pig Iron (Αν σας αρέσουν οι Sabbath με Ozzy)

Sheavy [O Ozzy κλωνοποιημένος (μόνο φωνητικά, όχι σε εμφάνιση)/ μουσικά ανάμεσα σε Sabbath με Ozzy & Ozzy solo]

Glyder (Thin Lizzy style)

Interstellar Overdrive (Έλληνες / σύγχρονο progressive)

Gov’t Mule (Αν σας αρέσουν Allman Bros, Grateful Dead κτλ)

Electric Ocean (Έλληνας κιθαρίστας / Zeppelin-Tool-grunge μίγμα / stavdef@hotmail.com για το demo)

Wolfmother (Retro style Zeppelin Motorhead κτλ)

Βlack Bonzo (uriah Heep / wishbone ash style)

Πω πω, τί είπες τώρα. Και γαμώ!

Σωστός. Εμένα πάλι οι Abramis Brama μου φέρνουν λίγο από Audioslave και Spiritual Beggars, ειδικά στο Rubicon, με μόνη διαφορά την γλώσσα. 8)

Όσο για Wolfmother αν δεν κάνω λάθος υπάρχουν και στο soundtrack του παιχνιδιού Flatout 2 (το οποίο περιέχει metal & rock, Megadeth, Nickelback, Audioslave…) :wink:

Οι Abramis Brama είναι γαμάτοι. 70’s τελείως και έχουν και δίσκο στα σουηδικά.
Στο ίδιο ενδιαφέρον στυλ και σε doomostoner:
Big Elf
Burning Saviours
Colour Haze
Truckfighters
Gas Giant

Οι Wolfmother καλοί είναι, αλλά πολύς ντόρος.

Για progressivίλες να παρακολουθείτε το Riverside thread. Και βέβαια ο Riverside προτείνονται χαλαρότατα.

Παλαιότερες μπάντες:

Apocrypha (U.S power)
Iron Angel (speed/thrash)
Warrior (power)
Loudness (hard n’ heavy)
Anacrusis (thrash)
Shok Paris (heavy)
Scanner (power)
Meliah Rage (heavy)
Helstar (U.S. power)

Νεότερες μπάντες:

Sacred Steel (speed/power)
Ark Storm (progressive/power)
Moahni Moahna (progressive)
Evil Masquerade (progressive)

Αυτά για τώρα…

Dead Man-Σουηδοί, τέρμα heavy 70’s-έβγαλαν φέτος ΔΙΣΚΑΡΑ. Review σύντομα.

Slow Train-στυλ purple mkIII στο πιο βαρύ.

(Αυτός που μου πρότεινε τους παραπάνω ας εμφανιστεί και ας μας δώσει τα φώτα του 8) )

ακουστε Deep Purple MK1 γιατι ολοι Gillan k Vliman… :stuck_out_tongue:

The Quill.Φοβερή heavy rock μπάντα από Σουηδία.Ο τραγουδιστής θυμίζει έντονα Chris Cornell :twisted:

Acid Mother’s Temple…Τα τζαπόνια τα σπάνε άσχημα( ψυχεδέλεια,ροκ)
Warhorse 70’ς μπάντα (οι κολλημένοι θα γουστάρουν )

Πω πω, τί είπες τώρα. Και γαμώ![/quote]

Εκπληκτικό το καινούργιο τους “High & Mighty”