Διαπιστωσεις

να πω και εγω καποιες διαπιστωσεις για το forum, μια και καποιο καιρο τωρα εχω
γινει απο τους σταθερους ‘πελατες’ . Σαν εκτος του χωρου των ‘ειδημονων’* καποια πραγματα που διαπιστωνω ειναι οτι ,

  • καποια ατομα γνωριζονται μεταξυ τους απο πριν , και μαλλον εχουν καποιες
    κοντρες μεταξυ τους .Σε αυτο δεν υπαρχει προβλημα αλλα πολλες φορες θεματα καταληγουν αλλου απο το κυριως θεμα .

  • καποιοι αναδεικνυουν μεσα απο τα σχολια τους καποιες ‘ηγετικες’ τασεις , μια
    ταση προς 'αναγνωριση ’ . Αυτο δεν μπορει να το 'μετριασει ’ κανεις απο το
    site .

-υπαρχει με την 'ανοχη ’ του site ,σε μια εμμεση διαφημιση καποιων πραγματων ,δεν το κρινω αν ειναι σωστο η λαθος , ουτε με αφορα , μπορει να ειναι συμφωνημενα καποια πραγματα , απλη διαπιστωση κανω .Δεν μιλαω για τα banners ( αν τα λεω καλα ) , τις μικρες διαφημισεις στο σαιτ , που προφανως πληρωνονται .

  • η καλυψη σε δισκοκριτικες - νεα ειναι ελλειπης κατα την γνωμη μου παντα , γιατι
    δεν συνεργαζοσαστε ,με μελη που φαινονται οτι γνωριζουν ( δεν εννοω εμενα
    φυσικα ) και καλιστα θα μπορουσαν να σας ‘καλυπτουν΄’ καποια κενα . Φυσικα
    αναγνωριζω τις δυσκολιες αυτης της προσπαθειας ,η οποια και ειναι αξιεπαινη .

  • ενα μερος του forum ,που κανει συνεχως ανομοιες συγκρισεις , π.χ. Gallagher η
    Malmsteen , νομιζω ειναι λιγο ανουσιο

*ειδημονες , ειναι τα ατομα που αχολουνται απο καποιο ποστο με το αντικειμενο ,
οι οποιοι αλλοτε ειναι πραγματικοι γνωστες του , αλλοτε ειναι απλα ‘δειγματοσυλλεκτες’ .

αυτες τις διαπιστωσεις εχω , πιθανως καποια απο αυτα να ειναι και λανθασμενες
εντυπωσεις .

Ένα-ένα:

  • Συνήθως γίνεται προσπάθεια για να υπάρχει μια ισορροπία μεταξύ αυστηρότητας και παρεΐστικου κλίματος. Όταν τα πράγματα αρχίζουν και ξεφεύγουν επεμβαίνουν με τον έναν ή τον άλλον τρόπο οι αρμόδιοι. Και επεμβαίνουν όταν παρατηρείται ότι υπάρχουν άτομα που ενοχλούνται από τις συζητήσεις της “παρέας” και δε μπορούν να εκφραστούν για το εκάστοτε θέμα. Να μαντέψουμε πότε γίνεται κάτι τέτοιο είναι αρκετά δύσκολο και σε τέτοια περίπτωση θα έπρεπε να σβήνουμε τουλάχιστον τα μισά μηνύματα καθημερινώς, οπότε και η δική σας βοήθεια είναι απαραίτητη. Άσε που πιστεύω ότι πολλές φορές δε χρειάζεται να επέμβουμε εμείς, ο οποιοσδήποτε αν αναφέρει ότι το θέμα έχει ξεφύγει, οφείλουν οι υπόλοιποι να συνετιστούν.

  • Για τις “ηγετικές” τάσεις ομολογώ ότι δεν κατάλαβα τι εννοείς οπότε αν θες εξήγησε το.

  • Έμμεση διαφήμιση στο forum; Διαφήμιση μέσω των γραφόμενων; (Γιατί τα banners όπως λες εμφανίζονται σε όλο το site και όχι μόνο στο forum). Δεν αντιλέγω, απλά προσπαθώ να καταλάβω τι εννοείς. Πιστεύω πως από τη στιγμή που δε θίγονται συμφέροντα (δικά μας ή των αναγνωστών) ή δε γίνεται εκμετάλλευση του δημόσιου αυτού χώρου, όπως είναι και όλα τα forums, δεν υπάρχει σημαντικός λόγος για να αποτρέψουμε κάποιον από το να προωθήσει (έστω και έμμεσα) κάτι, εφόσον βέβαια αυτό γίνεται σε λογικά πλαίσια και όχι επανειλημμένως. Ούτως ή άλλως εάν ο καθένας που ήθελε να διαφημίσει δωρεάν το προϊόν του κατέφευγε σε forums, δε θα είχαμε συζήτηση αλλά εμπόριο.

  • Ελλιπής κάλυψη σε νέα και δισκοκριτικές : Όπως είναι γνωστό, κανένα Μέσο (είτε ιντερνετικό, είτε έντυπο) δε μπορεί να καλύψει το 100% της τρέχουσας επικαιρότητας. Ο λόγος είναι απλός, ο όρος “rock” είναι απελπιστικά μεγάλος. Καλύπτει από το χώρου του death metal μέχρι τη σύγχρονη βρετανική rock. Καθεμιά από αυτές τις μουσικές έχει στοιχεία που ορίζουν τη “rock” (αν και ο όρος διαφέρει από άτομο σε άτομο) και είναι αδύνατο να τις καλύψεις όλες. Δε θα αναφερθώ στις συνθήκες που επικρατούν στην Ελλάδα γιατί αυτό πολύ απλά δεν ενδιαφέρει και τους περισσότερους, απλά θα πω ότι αυτή την εβδομάδα (25 με 29 Σεπτεμβρίου) ανεβάσαμε 20 κριτικές σε δίσκους. Και μιλάμε για κανονικές κυκλοφορίες (πέραν από τα demo, dvd και flashback). Για τα νέα πάντως έχεις δίκιο και ήδη κοιτάμε τρόπους να διορθώσουμε την κατάσταση (αν και πιστεύω ότι στον τομέα της πληροφόρησης όσον αφορά τη συναυλιακή δραστηριότητα είμαστε σε πολύ καλό δρόμο). Τώρα για τις συνεργασίες μας, είναι άλλο ένα κομμάτι που θέλει συζήτηση (και αφορά τη γενικότερη “φιλοσοφία” του ποιος γράφει τι), αλλά πιστεύω πως στο θέμα της ποσότητας (και πολύ πιθανόν της ποιότητας) δεν επηρεάζουν την υπάρχουσα κατάσταση. Προσωπική μου άποψη ότι τα άτομα που φαίνεται ότι γνωρίζουν (και τονίζω τη λέξη “φαίνεται”) είναι συνήθως ό,τι χειρότερο για ένα Μέσο. Ο νοών νοείτο.

  • Το μέρος του forum στο οποίο αναφέρεσαι (“Δημοψηφίσματα”) σαφώς και περιέχει μερικά από τα ποιο ανούσια θέματα, αν και έχουν προκύψει και μερικές ενδιαφέρουσες συζητήσεις από αυτό. Πάντως ήδη έχει αρχίσει και θα συνεχιστεί να μπαίνει φρένο σε ανούσιες συγκρίσεις.

Γεια σου φίλε αορ. Διάβασα το ποστ σου αλλά κάπου δεν καταλαβαίνω μερικά πράγματα. Νομίζω πρέπει να γίνεις πιο συγκεκριμένος ώστε να γίνεις πιο κατανοητός.
Για παράδειγμα ποιοι είναι οι ειδήμονες?
Ποιοι έχουν ηγετικές τάσεις? Και αν έχουν τι μπορεί να κάνει το ροκινγκ?Να τους διαγράψει?
Έμμεση διαφήμιση?? Σε τι αναφέρεσαι?

(Εκφράζοντας προσωπική άποψη) Τα δημοψηφίσματα και το Black List για λόγους πού πιστεύω να γίνονται κατανοητοί θα μπορούσαν να λείπουν από το forum.

(Εκφράζοντας προσωπική άποψη) Τα δημοψηφίσματα και το Black List για λόγους πού πιστεύω να γίνονται κατανοητοί θα μπορούσαν να λείπουν από το forum.[/quote]

μεγα λαθος!
εγω γουσταρω γιατι εχω μαθει πολλα πραγματα μ,εσα απο τις κοντρες!

(Εκφράζοντας προσωπική άποψη) Τα δημοψηφίσματα και το Black List για λόγους πού πιστεύω να γίνονται κατανοητοί θα μπορούσαν να λείπουν από το forum.[/quote]

μεγα λαθος!
εγω γουσταρω γιατι εχω μαθει πολλα πραγματα μ,εσα απο τις κοντρες![/quote]

Συμφωνώ είναι από τα πολύ ενδιαφέροντα κομμάτια του forum αν και αυτό με τις συγκρίσεις είναι αλήθεια…

Ενδιαφέρουσες και όχι ενδιαφέροντες όπως έγραψα αρχικά. Έστω και αργά…

Το είπα από την άποψη του ότι τσακωνόμαστε για ένα άλμπουμ, φανταστείτε πού υπάρχει κι ενότητα να σε “προκαλεί” κιόλας. Αν και σε αυτό ευθύνονται περισσότερο οι χρήστες, το μερίδιο “ευθύνης” από τα άτομα του site είναι ότι δίνουν “χώρο” για τέτοιες καταστάσεις ενώ οι χρήστες είμαστε/είναι “ψάρια”

ego pantos nomizo oti katalavaino ti enoei se ola ta legomena tou o aor… den yparxei logos anisixias pleon, giati kapou diavasa oti oi eidimones tha mpainoun sto forum mono otan yparxei logos…!!! kai logos!!! an thelete na tous akolouthisete omos, mporeite na mpeite se allo gnosto forum… ekei mpainoun kathimerina!!! tha yparxei logos mallon…
kai file aor, tis kontres tis arxizoun kapoioi kakentrexeis pou mpainoun me diplo user name… poly krima! perastika!!!

Ρε μάνγκες αφήστε να μείνει κανά έξυπνο ποστ μου στην ιστορία μην μου τα πετάτε στον κάδο. Μία τα τόσο τα κάνω και τα χαίρομαι.

kourou ,δερχομαι ολα οσα λες , καταλαβαινω ολες τις δυσκολιες , και θεωρω ουτως η αλλως πολυ καλη την προσπαθεια σας . chk chillin αφορμη για το κειμενο
αυτο ,ηταν ακριβως αυτο που λες οτι καποια μελη αναφερθηκαν σε ατομα που μπαινουν με 2-3 ψευδωνυμα .Μεχρι στιγμης δεν το εχω διαπιστωσει αυτο ,αλλα και να ισχυει ,δεν νομιζω οτι η αποψη καποιου ενισχυεται με το να την περνα μεσα
απο 2-3 ‘φανταστικα’ ατομα . Το τελευταιο σχολιο σου δεν το πολυκαταλαβα ,σε
ποιον απευθυνεται .
Επισης θεωρω ασκοπο να πω ο ταδε η ο δεινα το παιζει ‘ποιμενας προς ποιμνιο’ , γιατι δεν εχω σκοπο την αντιπαραθεση . Το κειμενο απευθυνεται κυριως στο rocking , ωστε να ξερουν πως μπορει να φαινονται εξω καποια πραγματα ,με την
‘υποκειμενικη’ ματια μου .Καθε σχολιο και διαφορετικη γνωμη ,σεβαστα παντως .

to sxolio mou gia ta perastika?.. apefthinete se aftous pou nomizoun oti einai
“paneksypnoi”. kanontas ilithies kiniseis, apokalyptontai kai ginontai rompa se olous… apefthinetai se aftous tous “mikrous”, pou to myalo tous ftanei mexri ekei kai oxi parapera…pantos den apefthinetai se esena…