Γιατί άραγε;

giati arage tosos kosmos 8elei na akolou8isei ton dromo tou tragoudiou?

se ka8e diagwnismo iparxei terastia simetoxi…

tous aresei i dimosiotita? ftaiei i anergia? einai kati allo?

eseis ti pisteuete?

episis… pios o logos na xrewsei kapoios to tilefwno tou gia na psifisei kapoion?

στους διαγωνισμούς πάνε γιατί είναι ψώνια.αν τους ενδιέφερε η μουσική δεν θα πήγαιναν.τώρα για αυοτυς που στελνουν sms και ψηφίζουν…είναι η ψευδαίσθηση της συμμετοχής.

__Πιστεύω πως είναι θέμα ανθρώπινων αδυναμιών. Γι’ αυτό και αυτή η κατάσταση περισσότερο με λυπεί παρά με εξοργίζει /αηδιάζει. Υπάρχουν δύο πλευρές.

__Αυτός που πάει, υποκύπτει σε πάθη, ή έχει έλλειψη αυτογνωσίας ή αυτοσεβασμού ή είναι πραγματικά εγκλωβισμένος /απελπισμένος. Η δομή της κοινωνίας μας σίγουρα δεν είναι η καταλληλότερη για τον άνθρωπο, ων αδύναμο. Για πολλούς λόγους κυρίως ψυχολογικούς (οι οποίοι είναι όμως σημαντικότατοι σε επίπεδο… επιβίωσης!), ο -νέος κατά κανόνα- άνθρωπος προσπαθεί να προσφέρει στον εαυτό του ένα εναλλακτικό είδος θεραπείας προσφέροντας σε εκείνον ό,τι πιστεύει πως του λείπει. Ψευδαισθήσεις και φρούδες ελπίδες είναι δυστυχώς απαραίτητες προϋπόθεσης για να μπορεί να τρέφει το εγώ του. Αυτός είναι και ο λόγος που πολλοί αρνούνται να δεχτούν όχι καλά σχόλια. Είναι προτιμότερο -δηλαδή πιο ανώδυνο- να δεχτούν πως όλοι είναι τρελοί παρά απ’ ότι είναι αυτοί ανεπαρκείς. Για να μη μπορείς όμως να λύσεις ένα τέτοιου τύπου σύμπλεγμα, σημαίνει πως υπάρχουν πολλά περισσότερα απο πίσω που φοβάσαι να αντιμετωπίσεις, κι έτσι φτιάχνεις και ζεις μέσα σε δικά σου matrix. Είναι άλλωστε γνωστό πως τα μόνα όρια που υπάρχουν είναι αυτά που ο άνθρωπος φτιάχνει αυτόπροσδιορίζοντας τον εαυτό του. Υπάρχει ακόμα η περίπτωση ανθρώπων που θέλουν να κάνουν κάτι και βλέπουν πως αυτό είναι ένα πιθανό μέσο για να το πετύχουν. Και μιας και όλα είναι θέμα “θέλω” και πόσο ισχυρά είναι τα θέλω αυτά, ζυγίζουν τις προκαταλήψεις τους (που γεννούνται μέσα στην κοινωνία που γεννήθηκαν και γι’ αυτό ρίχνω το βάρος σε αυτή, κάθε γενιά και κοινωνία έχει τους απογόνους που της αξίζουν) και πράττουν ανάλογα. Ποιος μπορεί να τους κατηγορήσει. Ιδίως όταν έχουν ένα ταλέντο με το οποίο παλεύουν, ώστε " να πετύχουν", όπως μπορούν ή ακόμα κι όταν είναι τόσο γελοίοι. Δεν είναι άμοιροι ευθυνών, είναι όμως θύματα του εαυτού τους -όπως όλοι μας…

__Η άλλη πλευρά είναι αυτών που ψηφίζουν. Λίγο πολύ ισχύουν το ίδια. Θέλουν να πάρουν μέρος. Να μετέχουν, να “τους παίξουμε κι αυτούς”. Για να είναι μέσα σε μια κατάσταση, σημαίνει ότι τη θεωρούν σημαντική. Δεν έχει σημασία το ότι ξοδεύω για να συμμετέχω, το ότι τους επιτρέπεται να συμμετάσχουν είναι πιο σπουδαίο. Είναι θέμα αδυναμιών όπως είπα. Θα σας πω κι ένα παράδειγμα, κάτι που συνέβη σήμερα. Ημουν με μια παρέα. Ημαστε τέσσερα άτομα. Εγώ δύο τελειόφοιτοι αρχιτέκτονες (ο ένας αριστούχος και καλλιτέχνης συνάμα, τραγουδιστής /μουσικός) και ένα ανώτατο διευθυντικό στέλεχος πολύ μεγάλου οργανισμού της χώρας μας. Ατομο πολύ σπουδασμένο και πολύ μορφωμένο επίσης (δυστυχώς δεν συμβαδίζουν αυτά τις περισσότερες περιπτώσεις). Καλλιτέχνης, με σπουδές πάνω στο θέατρο, τη μουσική, τη φιλολογία (/φιλοσοφία/ ψυχολογία/ παιδαγωγική).
Ετυχε να βλέπουμε τη εκπομπή αυτή των “ταλέντων”. “Μα καλά υπάρχουν και μαλάκες που πληρώνουν για να ψηφίσουν τους μαλάκες αυτούς” θυμάμαι που ρώτησε το άτομο αυτό. Οι υπόλοιποι συμφωνήσαμε, αμπελοφιλοσοφώντας απ’ αυτού. Μετά απο ούτε δεκαπέντε λεπτά, τυχαίνει και συμμετέχει ένα -αξιόλογο και αξιοπρεπές οφείλω να ομολογήσω- παιδί. “Αχ, γι’ αυτόν τυγχάνει να γνωρίζω! Είναι αυτός; Αυτός που μου αρέσει; Ναι αυτός είναι. Εχει κάτι αυθεντικό και απο άγγλο ρόκερ που μου αρέσει. Βιοπαλαιστής. Δουλεύει απο τα έντεκά του και συντηρεί την οικογένεια μαζί και την ανάπηρη μάνα του. Και είναι και πραγματικά καλός… Ρε μάγκα, εσένα θα σε ψηφίσω, το αξίζεις! Χαλάλι σου το ένα ευρώ, για 'σένα το διαθέτω”.
Ολα όσο σας γράφω είναι πέρα για πέρα αληθινά. Δε θα μπορούσα να βρω καλύτερο παράδειγμα για να “σχηματοποιήσω” τα όσο σας έλεγα. Νομίζω πως είναι επαρκέστατο παράδειγμα. Ελπίζω έγινα σαφής και να καταλάβατε τι εννοώ.

γιατι αυτα τα προτυπα δινει το χαζοκουτι μοντελα, τραγουδιστεσ και σου λενε οτι δεν χρειαζετε και δουλεια η ταλεντο θα σε φτιαξουμε εμεισ .αυτο γινεται εδω και μια δεκαετια τωρα απο τα μεσα.

Very nicely put,Shadowcaster,sumfwnw apoluta pws einai thema anthrwpinwn adunamiwn kai apo tis duo plevres,kai auto fainetai;gia na eimai eilikrinhs,den exw tipota allo na prosthesw,me kalupses apoluta.

Υπάρχει ένα ρητό που λέει: “Το χρήμα πολλοί εμίσησαν, τη δόξα ΟΥΔΕΙΣ!”
:wink:
Shadowcaster, σε βρίσκω απόλυτα σωστό! :slight_smile:

Shadowcaster, απολυτα σωστα και τεκμηριωμενα.

Το προβλημα ειναι το κατα ποσο θα επιλεξει καποιος να εκθεσει/ξεπουλησει την ζωη του, τις προσωπικες στιγμες του για λιγη δημοσιοτητα. Και αυτο γινεται κατα κορον.
Αλλα και τα παιδια που επιλεγουν να μπουν σε αυτη τη διαδικασια πιστευω οτι υφιστανται μια τεραστια πιεση απο την ολη κατασταση και νομιζω οτι λιγοι ειναι αυτοι που μπορουν να παραμεινουν ακεραιοι απο την διαδικασια αυτη.
Και ας μην ξεχναμε οτι η ατομικοτητα του ανθρωπου προστατευεται και καποιοι προσφερουν ως ανταλλαγμα μια μινι-καριερα ως αντιτιμο.
Ασε που γινονται ολοι αυτοι, συντελεστες και παιχτες καραγκιοζηδες καποια στιγμη για να ανεβασουν την δημοτικοτητα.
Ρε αμα ολοι αυτοι ηταν τοσο καλοι, δεν θα τους εβλεπε καποιος; Τι να κανουμε που ολοι θελουν να γινουν τραγουδιστες με το στανιο.

Απλα ειναι τα πράματα ρε παιδιά… Ο κόσμος θέλει δόξα και η δόξα τις περισσοτερες φορές φέρνει χρήμα,και επισης, βλέπουν πόσο καλά περνανε όλοι αυτοί, και απλά λένε, θέλω και εγώ!! Το να γίνεις σούργελό, να χάσεις τις αρχές σου, να στενάχωρείς τους γύρω σου, είναι πλέον, δευτερεύον, μπροστά στη δόξα.

βασικα ο κοσμος ειναι ευκολοπιστος και νομιζει οτι δεν γινεται ρεζιλι ετσι…πιστευει οτι θα καταφερουν να τον κανουν τα μιντια να φενεται τελειος,να εχει κοινο και funclub και να βγαλει λεφτα…επισης ο κοσμος ειναι λιιιγο-εως πολυ- ψωνιο!δεν καταλαβαινει οτι είναι άχρηστος και καταστρεφει το μουσικο πενταγραμμο…:roll:

Εγω πιστευω οτι οι περισσοτεροι που συμμετεχουν σε τετοιους διαγωνισμους δεν νοιαζονται για την μουσικη και το τι εκπροσωπει αλλα για την δημοσιοτητα…

Ακριβώς αυτό είναι το θέμα, η δημοσιότητα και το εύκολο χρήμα. Όπως κι αν έρθει αυτό.

Ευτυχω που πανε πολλοι εκει, γιατι εχουμε την ευκαιρια να απολαμβανουμε κατι τετοια:

ρε παιδια μην το βλεπετε ετσι.(εννοω την ατομικοτητα του ανθρωπου και λοιπα) ειναι μεν σουργελα αλλα σκεφτειται κατι.το να με δεις εμενα να τρωω για 3 μηνες και να μιαλω με τους αλους μεσα σε ενα σπιτι δεν σημαινει οτι ξεπουλαωτην προσωπικη μου ζωη.γτ προσωπικη ζωη ειναι η σχεση σου,η οικογενεια σου,ο ελεθερος χρονος σου,η παρεα σου και τι κανεις με αυτα τα ατομα που προανεφερα…
δεν ειναι το κολοκυθοπιτακι που θα φτιαξω και το μπινελικι που θα ριξω σε καποιον που τελειωσε το ρολο με το χαρτι της τουαλετας… και στην τελικη μπορει καποιος να το παιζει οπως θελει προστα στις καμερες.δεν ξερω αν με καταλαβαινεται πως το εννοω.

:lol: :lol: :lol:

και τετοια : http://www.youtube.com/watch?v=BsAo3z3lmnU

:lol: :lol: :lol:

Ενταξει δεν μπορουμε να ξερουμε αν ο αλλος δεν αγαπαει τη μουσικη. Αλλα για να διαλεγει τετοιον τροπο να την αγαπησει μαλλον τον ενδιαφερει και κατι αλλο. Τα χρηματα και η δημοσιοτητα. Και τα ΜΜΕ ξερουν καλα αυτο το παιχνιδι. Γι αυτο αυτα τα παιδια των ρεαλιτι δεν μενουν για πολυ καιρο στο προσκηνιο. Ειναι εμπορικο το θεμα.