Ποια ταινία ξαναείδατε σήμερα;


Ξαναείδα το εμετικό Taxidermia, που πρέπει να έχει παίξει κάποιο βράδυ και η ΕΡΤ/ΝΕΡΙΤ, αυτό το απόστημα με πύον πάνω στη Μεσογείων. Η ταινία μας δείχνει 3 περιόδους-γενιές (παππού/πατέρα/γιού) στην Ουγγαρία, από το 2ο παγκόσμιο ως σήμερα, με κάπως χιουμοριστικό τρόπο. Ο ορισμός της αηδιαστικής τέχνης και με λίγες κοινωνικοπολιτικές αναφορές. Αρκετά μπροστά ο σκηνοθέτης!

Ο Dead σωστά τα λέει και για War of the Worlds και για Minority Report.
Εγώ είδα ξανά το E.T. το οποίο είχα κατεβάσει εδώ και καιρό για χάρη άλλου και ενώ άνοιξα για να τσεκαρω την ποιότητα του αρχείου, τελικά το είδα ολόκληρο… Instant Spielberg infection :lol:

…το El Cid…δεν ξέρω πως μού’ρθε, αλλά το ξαναφχαριστήθηκα:):!:

Το ξαναείδα μετά από 8 χρόνια, δεν θυμόμουν τίποτε!
Ντελίριο έμπνευσης, σουρεαλισμού και αλληγορίας, απλά μια οπτική εμπειρία με ένα φανταστικό φινάλε.
Δεν γίνεται να ξαναβγούν τέτοιες ταινίες…
Και θα είναι μια ζωή επίκαιρη.
Υπέροχη, ανεπανάληπτη, διεστραμένα ελκυστική.

Έτσι ακριβώς όπως τα είπες!

…το Χάνιμπαλ, έτσι για να συμπληρώσω και τις τρεις ταινίες της σειράς την τελευταία εβδομάδα…και εννοώ σαν πρώτη ταινία τον ‘‘Ανθρωποκυνηγό’’, και μετά φυσικά το ‘‘Η Σιωπή Των Αμνών’’
…δεν έχω κανά θέμα με το ‘‘Κόκκινο Δράκο’’, γιατί και πολύ καλύτερο καστ έχει απ’τον ‘‘Ανθρωποκυνηγό’’ αλλά και κατώτερη σκηνοθεσία…και ο Χόπκινς συμπληρώνει τις ερμηνίες του σαν Ντόκτορ Χάνιμπαλ Λέκτορ, με τον ίδιο αφοπλιστικό τρόπο, όπως και στις άλλες δυο ταινίες που παίζει…απλά ήθελα να δω την ορίτζιναλ ταινία

:):!:

[B]Unbreakable[/B]

Είχα πάρα πολύ καιρό να την δω. Την πρώτη φόρα μου είχαν κολλήσει τα μυαλά στον τοίχο. Αλλά οι 3 τελευταίες μπαρούφες του Σαμαλαν (The Happening, Avatar the last airbender και After Earth… και ναι ξέρω πως αρκετοί θα βάζατε και άλλες εδώ) με έκαναν να αμφιβάλω ακόμα και για τις καλύτερες του.

Ε λοιπόν μου έκανε την ίδια εντύπωση με την πρώτη φορά που την είδα. Αν την μετρούσα μαζί με τις υπόλοιπες super hero ταινίες αυτή εδώ θα ήταν με άνεση στην κορυφή. Αλλά από την μια όπως και να το κάνουμε είναι κάπως διαφορετική από την άλλη είναι άδικο για τις υπόλοιπες που κινούνται σε πολύ συγκεκριμένα μοτίβα :stuck_out_tongue:

Αρχετυπική ιστορία ενός υπερ-ήρωα δοσμένη όχι με τον εμφατικό τρόπο μιας marvel ή DC αλλά αργούς, σχεδόν υπνωτιστικούς ρυθμούς που κάνουν την κάθε σκηνή ξεχωριστή και αξιομνημόνευτη. Παίζει να είναι και η καλύτερη του.

…και για μένα είναι η καλυυτερή του ταινία, αλλά και για τον Γουίλης επίσης η καλύτερή του ερμηνεία:):!:


Είπα να κάνω μιά βουτιά και στα 80s με το The Wraith. Καλός ο Cobra, άψογος ο Mad Max, αλλά προτίμησα κάτι λιγότερο γνωστό. Ο Charlie Sheen έχει ρόλο πρωταγωνιστή, όμως παίζει ελάχιστα, χωρίς να γίνεται ενοχλητικός. Και το ταινιάκι κάπως έτσι, τίποτα σπουδαίο αλλά βλέπετε ευχάριστα. Περισσότερα βαριέμαι να γράψω, πάω να κάνω μία επανάληψη και του αυθεντικού Maniac.

Τον Εφιάλτη στο δρόμο με τις λεύκες ( Α Nightmare on Elm Street) είχα αιώνες να το δω! Γαμώ!

…τα πρώτα τρία απλά γαμάνε:):!:

[B][SIZE=4]R.I.P. GERRY CONLON[/SIZE][/B]

Έγινε και Sir ο Daniel, ο καλύτερος ηθοποιός της γενιάς του (μπορεί και όλων των εποχών).

[B]Ο Άνθρωπος με το Γαρύφαλλο[/B]

*θέαση νο5634424


[B]

[CENTER]Τον ξέρουνε τα ελάτια, τα πλατάνια
ίδιος μ’ αυτά, περήφανος, στητός

Ο Μπελογιάννης ζει μες στην καρδιά μας,
ο Μπελογιάννης ζει πα στις κορφές
ο Μπελογιάννης ζει κι είναι κοντά μας
στων τραγουδιών τις λεύτερες στροφές.
[/CENTER]
[/B]
[B]Τζιμης Πανουσης - Ο Μπελογιαννης Ζει[/B]
http://youtu.be/JdjGY6-taN4

Μικρή βουτιά στην προσωπική μου συλλογή τις τελευταίες μέρες.

Sweeney Todd

4-5 φορά; Μπορεί και παραπάνω. Πρώτη φορά ωστόσο το είδα στην καινούργια HD οθόνη/tv που έχω τον τελευταίο χρόνο. Την ταινία την έχω σε dvd και μου έκανε τεράστια εντύπωση πόσο απίστευτα σκοτεινή ήταν η εικόνα. Σε σημείο να πατάω παύση σε μερικά σημεία για να τσεκάρω τις ρυθμίσεις φωτεινότητας (έχω την εικόνα 1-2 κλικ πιο σκοτεινή από τις προτεινόμενες ρυθμίσεις).

Anyway η ταινία ομολογώ πως αν και συνεχίζει να μου αρέσει σε πολύ μεγάλο βαθμό, τα χρόνια και οι επαναληπτικές προβολές δείχνουν να τις έχουν στερήσει λίγη από την αρχική της γοητεία. Κυρίως είναι το υπερβολικά απλοϊκό σενάριο της που αρχικά το προσπερνάς εύκολα χάρη στην εξαιρετική αισθητική του Tim Burton, αλλά τελικά παραμένει ένα σημαντικό μείον. Συνεχίζει φυσικά να παραμένει μεγάλη λατρεία και εύκολα ότι καλύτερο έχει δώσει ο Burton τα τελευταία 10 χρόνια τουλάχιστον.

The Shining

Here’s Johnny!!

2-3 φορά αν δεν κάνω λάθος. Και αυτή σε dvd την έχω. Για την ηλικία της η εικόνα είναι αρκετά εντυπωσιακή. Βέβαια αυτή την ταινία δεν μπόρεσα ποτέ να την ευχαριστηθώ 100%. Το βιβλίο το είχα διαβάσει από πολύ νωρίς και πριν την δω για πρώτη φορά. Οι σεναριακές αλλαγές είναι τεράστιες, χώρια που πάνω από το μισό έχει μείνει εκτός.

Από την άλλη ο μάστορας δημιουργεί ανεπανάληπτη ατμόσφαιρα, ειδικά στα σημεία που η κάμερα ακολουθεί τον πιτσιρικά στους διαδρόμους του ξενοδοχείου. Η καρδιά σου φτάσει στο παντελόνι χωρίς να χρειαστεί να συμβεί απολύτως τίποτα.

Ενδιαφέρον είχαν και τα extras από τα γυρίσματα, ειδικά στα σημεία που ο Κιουμπρικ φτάνει την Shelley Duvall σχεδόν σε ψυχολογική κατάρρευση. Όπως και ο τρόπος που οδηγεί τον Nickolson στα άκρα απλά για να του βγάλει μια όσο πιο σαλεμένη ερμηνεία γίνεται. Απλά θα πω ότι σε πολλές περιπτώσεις ο Nickoloson δεν προσποιούνταν, δεν χρειαζόταν να μπει στον χαρακτήρα, ο Κιουμπρικ τον πίεσε τόσο πολύ που χαρακτήρας και ηθοποιός έγιναν ένα. Πως δεν έφαγε κανένα με το τσεκούρι!! Θεούληδες όλοι τους.

Master and Commander: The Far Side of the World

Μια μάλλον αδικημένη ταινία. Δεν είναι και από τις πρώτες που έρχεται στο μυαλό κάποιου όταν αναφέρεται το όνομα του Weir. Εξαιρετική ναυτική περιπέτεια πάντως. Το dvd που έχω ωστόσο χωρίς να έχει κακή εικόνα με έκανε να αναρωτιέμαι πόσο καλύτερο θα ήταν άραγε το blu-ray. Λίγο soft σε αρκετές σκηνές.

Όπως και να έχει αξίζει και με το παραπάνω. Αυτή πρέπει να ήταν η 3 φορά που την είδα και δεν έχει χάσει το παραμικρό από την πρώτη που την είχα παρακολουθήσει στον κινηματογράφο.


Τον Rutger Hauer τον ξεχωρίζω κυρίως λόγω Blade Runner και Hobo with a Shotgun τελευταία. Εδώ κάνει τον detective Stone, στα ίχνη δολοφόνου που άφηνε ξεριζωμένες καρδιές. Κι ενώ οι συνάδελφοι του πίστευαν ότι ήταν παρανοϊκός γιατί έλεγε πως ο δολοφόνος δεν είναι άνθρωπος, τελικά είχε δίκιο. Θυμίζει Predator σε βραδινή βροχερή πόλη, με μία ελαφρώς φουτουριστική ατμόσφαιρα.

2η φόρα μέσα σε δύο μήνες. Κάτι που έχω κάνει με 3-4 ταινίες μόνο…


fixed

ποια ταινια ομως?? δεν εγραψες!!

Τον τελευταίο καιρό:

[B]Clerks[/B]

Πόσο ωραία ταινία, από τις καλύτερες του ανεξάρτητου αμερικάνικου κινηματογράφου.
Φοβεροί χαρακτήρες και πανέξυπνες ατάκες και σκηνές που τους υποστηρίζουν.
Μιας και είδα το extended αυτή την φορά, η σκηνή στην κηδεία με την anime εκδοχή απλά τα έσπασε!
Επιπλέον όλοι μας έχουμε ταυτίσει εαυτόν με τον Dante.

[B]12 Monkeys[/B]

Πάνε 8 χρόνια από τότε που το είδα, δεν θυμόμουν καν το τέλος του.
Τι να λέμε, σκηνοθετικό κατόρθωμα από τον καλύτερο σκηνοθέτη του Hollywood όταν πρόκειται για σουρεαλισμό και διεστραμένη φαντασία.
Από τις ταινίες που δίνουν όλο και περισσότερες απαντήσεις με επαναλαμβανόμενες προβολές.
Αλληγορίες, κριτική στον Δυτικό κόσμο και στην πορεία της ανθρωπότητας.
Ο Brad Pitt εξαιρετικός αλλά θα λεγα την παράσταση την κλέβει περισσότερο ο πρωταγωνιστής Willis. Τραγική φιγούρα και μάλλον ο καλύτερος ρόλος της καριέρας του.
Το πόσο τεράστιος είναι ο Gilliam φαίνεται και από το γεγονός ότι οι σταρ δέχτηκαν μείωση μισθού προκειμένου να δουλέψουν μαζί του.
Πρέπει επιτέλους να δω και το Fisher King.

[B]Filth[/B]

Πολύ σύντομα από την 1η φορά. Ρόλος καριέρας για τον ΜcAvoy που υποδύεται τον πιο λεχρίτη ντετέκτιβ που έχει εμφανιστεί στην μεγάλη οθόνη, κάνει τον ΜcNulty του Wire να πνίγεται από φυσικό χυμό πορτοκάλι μπροστά του.
Απολαυστική σκηνοθεσία με κωμικοτραγικές καταστάσεις.
Το βιβλίο πρέπει να τα σπάει επίσης.