Μουσική ιδιοφυία

Όπως λοιπόν είχα προβλέψει…μερικοί, αν όχι όλοι, θα μου γράφανε μια αράδα με άλλα ονόματα…ίσως είναι στη νοοτροπία του Έλληνα τελικά να μην λογαριάζει τί ακριβώς του ζητάνε, να τα παρεξηγεί όλα, να κάνει ότι αυτός γουστάρει και -στο θέμα μας- όλα μα όλα πρέπει να γυροφέρνουνε απο το αγαπημένο -κόλλημά τους- συγκρότημα…
Παιδιά σας παρακαλώ και πάλι…λιγη υπομονή και σε άλλο δημοψήφισμα θα παίξουνε κι άλλα ονόματα…δεν γίνετε να βάλουμε δεκάδες ονόματα σε ένα δημοψήφισμα…
Επίσης παρακαλώ να είστε λίγο αντικειμενικοί…μην μένετε κολλημένοι…
Δεν αναφέρομαι σε όλους…ξέρετε πολύ καλά ποιός είναι τί…

Εύχομαι να το κατανοήσετε και να μην το παρεξηγήσετε (και αυτό!)

Υ.Γ.: Θα ήθελα να παρακαλέσω και κάτι άλλο…αν βλέπετε οτι υπάρχει διαφωνία σε κάποιο θέμα, στείλτε ενα προσωπικό μήνυμα σε αυτόν που διαφωνείτε, για να μην ξεφεύγουμε απο το εκάστοτε θέμα…έτσι κι αλλιώς τα προσωπικά μηνύματα (και) γι’αυτό τον λόγο είναι…

Aπό το poll Tony Iommi, λόγω συναισθήματος…
Αλλά στην πραγματικότητα Rush και ιδιαίτερα Neil Peart…
Τα λόγια φτωχά…

μουσικες ιδοφυιες σιγουρα ειναι μορφες της ροκ μουσικης. δεν μιλαμε για καποια χαζοχαρουμενη μουσικη η για χαρουμενα τραγουδακια που γινονται επιτυχιες για μια εβδομαδα και μετα δεν τα θυμαται ουτε ο δημιουργος τους… ανθρωποι που γραφουν τραγουδια οπως τα stairway to heaven, wish you were here, eye in the sky, in disguise (σταματαω εδω γιατι η λιστα αυτη δεν τελειωνει ποτε) ειναι μεγαλοι μουσικοι και σιγουρα μουσικες ιδιοφυιες. Φυσικα και στη jazz και στην κλασσικη μουσικη (που ειναι επισης σοβαρα ειδη μουσικης) συνανταμε ιδιοφυιες αλλα αυτο δε σημαινει οτι η ροκ ειναι κατωτερη.
Οσον αφορα το συγκεκριμενο poll ψηφισα roger waters (και με περισσοτερες επιλογες αυτον θα ψηφιζα) γιατι θεωρω την μουσικη των pink floyd κορυφη απο αποψη συνθεσης, ερμηνειας, στιχουργικης, νοηματα που περνα κλπ. (ισως αδικω λιγο τους doors…)

Δεν έχεις δίκιο. Εμένα αγαπημένη μου μπάντα ας πουμε είναι οι Entombed. Δημιούργησαν σχολή και επηρρέασαν χιλιάδες. Αλλά δεν τους θεωρώ μουσικές ιδιοφυίες. Απλά καλοί μουσικοί είναι. Και σίγουρα ούτε οι ΑC/DC είναι μουσικές ιδιοφυίες (μία απ τα ίδια όλοι οι δίσκοι τους). Απ τις επιλογές της ψηφοφορίας μόνο ο Frank Zappa πλησιάζει αυτό που λέμε μουσική ιδιοφυία νομίζω.[/quote]

Ιδιοφυία αν εννοούμε ποιος είναι τρομερός μουσικός τότε φυσικά δεν είναι κανείς από αυτούς. Μάλλον δεν είναι και κανένας από τους γνωστούς. Μπορεί να είναι κάποιος με 40 χρόνια σπουδές στη μουσική που δεν τον ξέρει ούτε η μάνα του. Ναι εγώ πιστεύω ότι είναι ιδιοφυία ο Angus γιατί έγραψε τα καλύτερα riffs που έχω ακούσει. Και ναι είναι ιδιοφυές να παίζεις πάντα τα ίδια και τα ίδια και οι δίσκοι σου να συνεχίσουν να γαμάνε

Για μενα ιδιοφυιες ειναι αυτοι που ανοιγουν νεους δρομους,πανε την μουσικη μπροστα και κανουν αυτο που κανεις αλλος δεν ειχε ειτε το μυαλο, ειτε την φαντασια, ειτε το θαρρος να το κανει.Απο εδω θα ψηφιζα Zappa, αλλα ενας απο τους αγαπημενους μου (περαν των οσων ανεφερε ο starstruck coltrane, davis, parker κ.τ.λ.) ειναι ο Piazzolla.Μεγαλη ιδιοφυια.Δεος.

=D> =D> =D> =D> =D> =D>
απλα κλειδωστε το Topic!
το παλικαρι τα ειπε ολα! ΤΕΛΟΣ

Οπως οι floyd π.χ. :lol: :lol: :lol:

Ωχ! Τώρα την έβαψες! :lol: :lol: :lol:

να κλειδωθει το Topic κ να σε εκτελεσουμε στην πλατεια!
:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: