Βοηθεια υγρασια!

Γεια χαρα σε ολους.
Φετως λογο οικονομικων δεν καταφερα να βαλω πετρελαιο θερμανσης με αποτελεσμα το δωματειο μου ,που εχω τους δισκους , να πιασει υγρασια.
Ετσι αποτελεσμα αυτου ηταν καποια CD και καποια LP,να χαλασουν τα εξωφυλλα τους.
Τα booklets των cd (ορισμενων,οχι ολων) ειναι λες και εχουν βραχει. Τα δισκακια απ την αλλη δεν επαθαν κατι το τρομερο,αλλα καποια φενεται να εχουν στραβοσει(το cover τους) και καποια μυριζουν.
Εβαλα στο δςματειο τον συλλεκτη υγρασιας της UHU, αλλα ακομα η υγρασια δεν εχει φυγει .
Ξερει κανενας καναν αλλο τροπο καταπολεμισης τησ υγρασιας?
Η αν μπορω να επαναφερω κατα καποιο τροπο τα booklets στην αρχικη τους κατασταση?

Άνοιξε πορτοπαράθυρα και κράτα τα ανοιχτά για ημέρες. Για τα βιβλιαράκια των cd μπορείς:

α) να τα απλώσεις με μανταλάκια

β) να τα σιδερώσεις

γ) να τα πετάξεις

Καλό είναι αν μπορείς να αλλάξεις σπίτι. Από την υγρασία δε μπορείς να απαλλαγείς εύκολα…

Eίναι ύπουλο πράγμα η υγρασία. Εμένα στο πατρικό μου κάποτε τρύπωσε σε εντοιχισμένη ντουλάπα με βινύλια από διαρροή χτιστής ζαρντινιέρας στο μπαλκόνι…

Τα βινύλια τα ίδια σώθηκαν ευτυχώς. Τα εξώφυλλα (πλην ενός που ήταν εντελώς κατεστραμένο) τα ακούμπησα (ένα-ένα) πάνω σε πετσέτες που άπλωσα σε καλοριφέρ του σπιτιού (ήταν χειμώνας και έκαιγαν). Ήρθαν στα ίσια τους ικανοποιητικά: Έφυγε αυτή η “νωπή” αίσθηση, τα χρώματα δεν αλλοιώθηκαν, απλά το χαρτόνι έμεινε κάπως πιό μαλακό από το κανονικό, δίνει μία αίσθηση πολύ μεταχειρισμένου.

το να αλλάξεις σπίτι πάλι είναι piece of cake