Αγαπημένος δίσκος για το 1977

πρώτον βλέποντας το αντίστοιχο θρεντ, φτάνουμε στο συμπέρασμα ότι υο 77 του ρίχνει στα αυτιά του 78.

Η επιλογή ήταν πραγματικά πολύ δύσκολη. μπήκαν κριτήρια γενικής επιρροής στην μουσική, σημασίας στην δισκογραφία της ίδιας της μπάντας και σωστή αναλογία σε όλα τα είδη

από αυτά που έμειναν έξω με πολύ δυσκολία, το Low του Bowie πόνεσε πιο πολύ, αλλά ας ελπίσουμε ότι καλύπτει το κενό ο Eno

εδιτ
λολολολ fail στην αλφαβητική σειρά

Πφφφφφφφ…Μας έχετε γαμήσει λέμε…Δεν ψηφίζω ακόμα να το ψάξω αύριο.Καλές πάντως οι επιλογές του poll.Ευτυχώς κανείς δεν έχει κάνει αντίστοιχο poll για το '70.

Από αυτές τις επιλογές μάλλον σε Lights out θα το έριχνα αλλά δεν ξέρει ακόμα.

Έχουν πέραση αυτά τα poll αυτές τις μέρες βλέπω.

Ωστόσο αν το γενικεύουμε ακόμα πιο πολύ, αγαπημένος δίσκος γενικά, τότε τα πράγματα μάλλον είναι αδύνατα ε. Τι να πρωτοδιαλέξεις. Και στο poll ακόμα οι επιλογές φαντάζουν ξαφνικά ελάχιστες.

Πέραν των δίσκων του poll (που είναι όλοι ένας κι ένας), μιλάμε για την χρονιά που κυκλοφόρησαν δίσκοι (πιάνοντας όλο το μουσικό φάσμα) όμως:

Bob Marley & The Wailers - Exodus

Fleetwood Mac - Rumours

Electric Light Orchestra - Out Of The Blue

Weather Report - Heavy Weather

Wire - Pink Flag

Talking Heads - Talking Heads: 77

Meat Loaf - Bat Out of Hell

Iggy Pop - Lust For Life

David Bowie - Heroes & Low

Al DiMeola - Elegant Gypsy

Ακόμα και έτσι, δίνω credits στον Deckard γιατί οι επιλογές του poll στέκουν ανάμεσα στα πραγματικά κορυφαία της χρονιάς. Δε νομίζω οτι μπορώ να ψηφίσω πάντως (εδώ δεν ψήφισα για το 78 που τονίζει πως αφορά τον ροκ μόνο χώρο!)

Ε ναι, γι’αυτό περίμενα άλλον να βγάλει τα κάστανα από την φωτιά! Πάντως αγαπητέ Ντέκαρντ έκανες λάθος μεγάλο που δεν διευκρίνισες για το αν θα ψηφίσουν αγαπημένο ροκ δίσκο, ετοιμάσου να ακούσεις ‘‘που είναι ρε παικταρά Τα Λυρικά του Μίκη και το Αγάπα Με του Πουλόπουλου;’’ Η ψήφος μου με δυσκολία στο Animals, συμπληρωματικό ποστ αύριο!

επιτέλους! το πιο εύκολο δημοψήφισμα ever!!! :smiley:

Φυσικά Animals, αλλά ας αναφέρουμε μερικές δισκάρες της χρονιάς (μερικές λείπουν πολύ από το poll):

[SPOILER]AC/DC - Let There Be Rock
Al Di Meola - Elegant Gypsy
Brand X - Morrocan Roll
Εloy - Ocean
Jethro Tull - Songs From The Wood
Van Der Graaf Generator - The Quiet Zone / The Pleasure Dome
Jean-Luc Ponty - Enigmatic Ocean
Goblin - Suspiria
Journey - Next
Bill Bruford - Feels Good to Me
Hawkwind - Quark, Strangeness And Charm
Pulsar - Halloween
Yes - Going For The One
Lynyrd Skynyrd - Street Survivors
National Health - National Health
Uriah Heep - Firefly
Camel - Rain Dances
Styx - The Grand Illusion
Anthony Phillips - The Geese And The Ghost
Weather Report - Weather Report
Peter Hammill - Over
KISS - Love Gun
Klaus Schulze - Mirage
Genesis - Wind And Wuthering
Kansas - Point Of Know Return
SBB - Ze Słowem Biegnę Do Ciebie
Locanda delle Fate - Forse Le Lucciole Non Si Amano Più
[/SPOILER]

ac/dc μεγάλο λάθος που δεν είναι. δεν το πήρα πρέφα ότι είχαν δίσκο το 77
di meola, eloy, Jethro Tull και bowie (με δυο δίσκους) έμειναν πολύ οριακά έξω

Πρεπει να ειναι το μονο πολλ απο ολα αυτα, που δεν εχω ακουσει κανενα δισκο απο τους υποψηφιους :stuck_out_tongue:

Εκτος λιστας, με την βοηθεια του DeKay και της κατατοπιστικης λιστας του, εχοντας ακουσει Songs From The Wood, Wind And Wuthering, Point Of No Return, μααααλλον τεινω στο Kansas.

Edit: Και BAD REPUTATION ρε!

Κώστα πέρασε έξω σε παρακαλώ! :stuck_out_tongue:

Ντεκ, πάντως έπρεπε να βάλεις και την επιλογή ‘‘άλλο’’.Σωστές οι αναφορές του Dekay, ρε τι βγήκε εκείνη την χρονιά! 8O
Επιπλέον, έχουμε κάποιους πολύ ωραίους δίσκους από τους πιο δημοφιλείς καλλιτέχνες της εποχής…

BLUE OYSTER CULT ? Spectres
JUDAS PRIEST ? Sin After Sin
MEAT LOAF ? Bat Out Of Hell
NAZARETH ? Expect No Mercy
NUGENT, TED ? Cat Scratch Fever
QUEEN ? News Of The World
SUPERTRAMP ? Even In The Quietest Moments?

κάποια πολύ δυνατά ντεμπούτα…

DAMNED, THE ? Damned, Damned, Damned
FOREIGNER ? Foreigner
MOTORHEAD ? Motorhead
RIOT ? Rock City

και ο κακός χαμός στον αγαπημένο μου χώρο! (και σίγουρα ξεχνάω κι άλλα)

AKASHA ? Akasha
AKSAK MABOUL ? Onze Danses Pour Combattre La Migraine
ALAN PARSON PROJECT, THE ? I Robot
ASHRA ? New Age Of The Earth
ATILA ? Reviure
AZAHAR ? Elixir
CIRCUS ? Movin? On
EPIDAURUS ? Earthly Paradise
FERMATA ? Huascaran
GROBSCHNITT ? Rockpommel?s Land
ICEBERG - Sentiments
ISLAND ? Pictures
LEGS DIAMOND ? Legs Diamond
M. EFEKT ? Svitanie
MAHOGANY RUSH ? World Anthem
MANEIGE ? Ni Vent?Ni Nouvelle
METHENY, PAT - Watercolors
RAGNAROK ? Ragnarok
RIPAILLE ? La Vieille Que Lon Brula
SHYLOCK ? Gialorgues
STEELY DAN ? Aja
TRIUMPH ? Rock And Roll Machine
UNIVERS ZERO ? Univers Zero

Α ξεχασα και το επος Sin After Sin. Εκλεισα πενταδα :stuck_out_tongue:

ζηλεύω μάρτιαν… :slight_smile:

Είστε πολύ ψυχαναγκαστικοί τύποι ε, στομαχόπονος με πιάνει με όλα αυτά τα πολς. :stuck_out_tongue: Κατά τ’άλλα, μετά το Animals το χάος (πρώτα το ψήφισα για να μην το μετανιώσω και μετά διάβασα τα από κάτω).

Προσθέτω μερικά αλπουμάκια.

Max Webster - High Class In Borrowed Shoes Mx Webster
Dickey Betts & Great Southern - Atlanta’s Burning Down
Sea Level - Sea Level
Albert King - I’ll Play The Blues For You
Ramones - Leave home, Rocket To Russia
Captain Beyond-Dawn Explosion
Foghat - Live
ELO - Out Of The Blue
Grateful Dead - Terrapin Station
Rick Danko - Rick Danko
Dr Feelgood - Seakin’ Suspicion,Be Seeing You
Luther Allison - Love Me Papa
Muddy & Johnny
Eric Clapton - Slowhand

Γενικά μέτρια χρονιά για τα γούστα μου.Οι περισσότεροι ενδιαφέροντες δίσκοι ήρθαν εξ Αμερικής.
Μάλλον Skynyrd θα το έριχνα αλλά δεν υπάρχει οπότε το ρίχνω UFO

[B]Ramones-Rocket To Russia[/B] για την αίσθηση που μου δίνουν χρόνια τώρα αυτά τα σχεδόν δίλεπτα κομμάτια-ρουκέτες.
Αλλά κατά τη γνώμη μου σε τέτοια θρέντ καλό είναι και αυτό που γίνεται, δηλαδή γενικότερη συζήτηση για τις κυκλοφορίες της χρονιάς.

Σοβαρεψου Ντεκυ,γραψε καλυτερα “αγαπημενος πλην Animals” για να ρεει και η κουβεντα.

Ολα τα αλλα δευτερα8)

Η καρδια με στελνει ντουγρου αναμεσα στο ντεμπουτο των Clash και το Farewell To Kings.

Η αντικειμενικοτητα λεει Animals αρχικα μεχρι να δεις ποσους ψηφους εχει και να πεις Marquee Moon.

Γαμηστε μας, με λιγα λογια.

Οσο για τις ελλειψεις, εχουμε:

The Damned - Damned, Damned, Damned
Dead Boys - Young, Loud & Snotty
Wire - Pink Flag
Radio Birdman - Radios Appear
AC/DC - Let There Be Rock
Thin Lizzy - Johnny The Fox
Motorhead - Motorhead

Το Johnny The Fox βγηκε το 76, το Bad Reputation βγηκε το 77.

Για την ψήφο η λογική με πάει στο animals προφανώς. Η στιγμή που οι εμμονές του Waters πήραν σάρκα και οστά, αλλά με τον Gilmour να είναι για τελευταία φορά πραγματικά παρόν. Παρόλα αυτά επειδή έχει πάρει μεγάλη διαφορά ήδη και επειδή δεν είναι ο αγαπημένος μου δίσκος Floyd, θα το ρίξω στο farewell που είναι ο αγαπημένος μου δίσκος rush. Ειδική αναφορά πρέπει να γίνει και στο lights out, που μαζί με ότι ηχογράφησε ο shenker με τους ufo στα 70ς είναι ο απόλυτος hard rock οδηγός προς ναυτιλλομένους στο είδος

εδιτ
και το bad reputation βέβαια!! αλλά προτίμησα τα lights out και taken by force στο νήμα

Όταν είδα το Brian Eno συγκινήθηκα, αλλά δεν είναι και στα αγαπημένα μου άλμπουμς μεταξύ μας,απλά το θαυμάζω.Δεν είναι καν το αγαπημένο μου Eno.

Pink Floyd επίσης τελειότητα αλλά σαν το τρίτο αγαπημένο από αυτούς πάλι δεν μου πάει η καρδιά να το ψηφίσω.

Eπιλέγω Lights Out.Σίγουρα δεν είναι πρωτοπόρο, μάλλον θα έπρεπε να στραφούμε σε κάτι πιο punk ή στους Television.Εντωμεταξύ το '77 πρέπει να είναι η αγαπημένη μου punk χρονιά γιατί 5 από τα 10 άλμπουμς που γουστάρω κυκλοφόρησαν τότε (τα του poll συν το ντεμπούτο των Damned και το Leave Home πάλι των Ramones). :stuck_out_tongue:

Από άλμπουμς που δεν χώρεσαν στο poll αγαπημένο είναι μάλλον το Street Survivors των Skynyrd (που εναλλάσσεται στην καρδιά μου σαν αγαπημένο μου άλμπουμ τους με το Second helping).
Πολύ κοντά και το Slowhand του Clapton που είναι μια από τις κορυφές τις καριέρας του.

Και μονο που ηταν η χρονια που σκασαν μυτη ο Snaggletooth και η Φωκια,αγαπαμε παραφορα 77.

http://www.youtube.com/watch?v=bbQm-nSjuHI μα τις χιλιες φωκιες!

να συμφωνησω με τον progμασονο1.