Εθνικη Επιτροπη Αξιολογησης Ικανοτητας Ψηφου

Ειναι φορες που λες “κι ομως ψηφιζει”. Ειναι φορες που αν και η Δημοκρατια σε εκφραζει απολυτα ιδεολογικα, νιωθεις οτι καπου η κατασταση οδηγειται στο χαος.

Περιπτωσεις:

  • Λουμπεν στοιχεια της κοινωνιας μας. Κατα 90% ψηφοφοροι της Χρυσης Αυγης. Ανθρωποι με ελαχιστη μορφωση, εκμεταλλευτηκαν το ιντερνετ και εχουν αποψη για τα παντα. Από το τι εγινε στο πολυτεχνειο, μεχρι για το οτι μας ψεκαζουν. Τις παλιες καλες εποχες για παραδειγμα, αν τυχαινε να ακουσουν τη λεξη πολυτεχνειο λεγανε “κατι κουμμουνια κλειστηκαν μεσα και κατι θελανε”. Σημερα σου μιλανε για το πορισμα Τσεβα (εννοειται οτι δεν το εχουν διαβασει, δεν ξερουν καν ποιος και τι ηταν ο Τσεβας), με υφος “εγω δεν τρωω κουτοχορτο”. Σε ακραιες εκδοχες μιλανε για Ιχωρ και Ελ, για αρχαιους φιλοσοφους και ιστορικους. Καποτε μιλουσα με εναν τετοιον και μου ειπε τη φραση “ο ταδε χτυπησε στην κοιλιακη χωρα”. Αν του εδινα εναν χαρτη, θα την εψαχνε.

  • Παρομοιως, τυποι που ασχολουνται υπερβολικα με το ποδοσφαιρο. Αναφερομαι σ’αυτους που όχι απλα θα πανε στο γηπεδο, αλλα ακομα και την ημερα ψηφησης του μνημονιου ειναι στα καφε και βλεπουν Φουλαμ-Γουλβζ. Ακροατες θρυλων οπως ο Ραπτοπουλος με συμμετοχη στις εκπομπες μεσω τηλεφωνικων παρεμβασεων.

  • Τυποι (αντρες-γυναικες) που αποψε σχολιαζουν με σοβαρα ποστ και τουιτς το dancing with the stars.

  • Τυποι που ειναι ανω των 17 και μιλανε με υφος γαμια για το ποσο ηπιαν χθες βραδυ. Ποσταρουν φωτογραφιες με αδεια μπουκαλια, να κοιμουνται ανορθοδοξα κλπ.

  • Μπουζουκοβιοι. Αυτοι που γονατιζουν από τα ουισκια γκαριζοντας για τις πουτανες τις γυναικες.

  • Γυναικες που γοητευονται από το παραπανω.

  • Ακροατες γνωστης μπαντας που παιρνουν στα σοβαρα τους στιχους της.

  • Απειρα ακομη παραδειγματα.

Τροποι αντιμετωπισης:

Εδω θα χρειαστω τη βοηθεια σας. Σκεφτηκα το εξης: εφαρμογη point-system.

Πχ συμμετεχεις σε πανελ ραπτοπουλου–>δια παντος αφαιρεση πολιτικων δικαιωματων.

Σηκωνεις στον τοιχο σου το πουλακι τσιου -->7 ποντοι.

Διαδιδεις οτι στον Ολυμπο υπαρχουν μυστικες βασεις εκτοξευσης πυραυλων -->30 ποντοι.

Εμφανιζεσαι στο Σταρ να ουρλιαζεις μυκονοουςςςςς σε μπαρ του νησιου -->25 ποντοι.

Διακοπες στη Μυκονο -->5 ποντοι.

Αποδεδειγμενη παρακολουθηση προγραμματων οπως μεσημεριανα και ζωδια -->12 ποντοι.

Προτεινετε αξιοποινες πραξεις και ποντους.

Ποινες: 0-15 ποντοι. Πληρης απολαυση πολιτικων δικαιωματων.

16-20 ποντοι. Ως ανω, αλλα με απαραιτητες συστασεις από την Επιτροπη.

21-30 ποντοι. Δικαιωμα εκλεγειν, όχι εκλεγεσθαι.

31-40 ποντοι. Δικαιωμα ψηφου μονο σε ειδικα τμηματα οπου κάθε ψηφος θα μετραει για μιση.

41-50 ποντοι. Αποστερηση πολιτικων δικαιωματων για 3 χρονια.

51 και ανω. Βλεπε περιπτωση πανελιστων Ραπτοπουλου.

Αναμενω τις προτασεις σας.

χαχαχα βραδιατικο :’) Πρέπει να σκεφτούμε προτάσεις,

  • Ακροατες γνωστης μπαντας που παιρνουν στα σοβαρα τους στιχους της.

:’) :’)

Τα καλύτερα παιδια,ένσταση.
Που θα μας φταίξουν και τα μπουζουκια,ακου εκει.[-X

-Πολίτες που πείθονται πως για να επανέλθουν μισθοί-συντάξεις στα επίπεδα του 2009 αρκεί ένας νόμος :roll: (κοινώς “Λεφτά υπάρχουν 2.0”) -> 50 πόντοι με το καλημέρα! 8)

Φοβερό thread, αλλά άμα βγάλουμε όλους αυτούς off, δεν θα μείνουν πάνω από 50 χιλιάρικα ψηφοφόροι…

Πρώτα στέρηση πολιτικών δικαιωμάτων σε ένα μεγάλο ποσοστό τωρινών πολιτικών κομματόσκυλων, μετά δημιουργία κατάλληλου περιβάλλοντος μη αποβλάκωσης, και τέλος ίσως point system 8)

-Φιλελεύθεροι ιδεολόγοι του 21ου αιώνα που ακόμα πιστεύουν ότι το κεφάλαιο δε χρειάζεται ισχυρό κράτος και ότι για όλα τα προβλήματα έχει μια λύση η ελεύθερη αγορά-> 50 πόντοι. Παραχώρηση δικαιώματος εξαγοράς πόντων στο πλαίσιο ενός κεφαλοποιητικού/ανταποδοτικού συστήματος ψήφου, αλλά με την υποσημείωση ότι κάθε πόντος θα κοστίζει 12345678790% πάνω από τον προηγούμενο (…τι να κάνουμε παιδιά, η ελεύθερη αγορά βλέπετε, ο πληθωρισμός, οι πιέσεις μπλα μπλα μπλα…)

-“Χρυση αυγη που σας χρειαζεται”<- 200 ποντοι

-“Μια χούντα θα μας σώσει.” - 666 πόντοι BURN!

+1000

τον νεορομάντικ τον κρατάμε;

ειμαι και εγώ ένας απο εσάς φιλαράκι!!!
:lol:

γι’αυτό ρώτησα, να ξέρω να πάω με τους ‘άλλους’

  • Οσοι γραφουν σε αυτο το φορουμ (δεν εξαιρω τον εαυτο μου). 10
  • Οσοι εχουν γεννηθει και μεγαλωσει εντος ελληνικης επικρατειας και υποστηριζουν Μπαρτσελονα με παθος λες και ειναι βεροι Καταλανοι. 20
  • Οσοι ανω των 16 ακουνε σοβαρα Manowar. 10
  • Οσοι πιστευουν οτι μας ψεκαζουν. 50
  • Οσοι περιμενουν το ξυπνημα της ρωσικης αρκουδας. 40
  • Οσοι δε χορευουν καλα το Gangnam Style. 10
  • Οσοι κανουν like στα δικα τους ποστ στο Facebook. 20
  • Οσοι τον εχουν φαει απο Τατσοπουλο. 50
  • …και τους αρεσε. 50
  • Οσοι δεν παραδεχονται οτι ο Γκαλης ειναι ο καλυτερος Ελληνας μπασκετμπολιστας. 100

Σχεδόοοον συμφωνούμε.

Βρε Γιάννη αν εξαιρέσεις οτι δεν τον έχω φάει απο τον Τατσόπουλο οτι δεν γουστάρω την Μπαρτσελόνα και οτι θεωρώ τον Γκάλη καλύτερο Έλληνα μπασκετμπολίστα σε όλα τα άλλα ειμαι μέσα!!!

ο γκάλης δεν είναι ο καλύτερος έλληνας μπασκετμπολίστας επειδή διαμαντίδης, τόσο απλά.

Παρε 100 ποντους και αντε γεια, ψηφιζεις ξανα στην αλλη σου ζωη:dunno:

τον διαμαντίδη είπα, όχι τον χρήστο τον τσέκο