Ψυχεδελικα κομματια λοιπον

ο καθενας μας βλεπει αλλιως τη ψυχεδελεια οποτε ας δουμε απο ποια μερια τη κοιτα ενας χιεβυμεταλος, ενας παλιοροκας, ενας Ιντι οπαδος, ενας μπλακστερ, ενας ρεμπετης και παει λεγοντας…
απο φλοηντ μεχρι μπελου και παμε.






[B]The Flaming Lips - 7 Skies H3[/B] αν και δεν το έχω ακούσει ακόμα ολόκληρο




ε, ναι!

[B]Kylesa - To forget[/B] (όπως και όλο το spiral shadow), σλατζοψυχεδέλεια

[B]Zoroaster - Odyssey[/B] (επίσης ενδεικτικό όλου του Matador), τα ίδια.

[B]The Heads - Motorjam[/B] σεξοφαζ.


[B]The Heads - Creating in the Eternal Now is Always Heavy[/B] και για να μην τα πολυλογώ, για μένα είναι ο ορισμός η μουσική τους.

[B]Vibravoid - What you want[/B] καλοκαιρινή ψυχεδέλεια

[B]Θανάσης Παπακωνσταντίνου - Liquid[/B]

πάντως δεν θα μπορούσα να το περιορίσω σαν ήχο. Περισσότερο είναι σαν αίσθηση (καπνίσματος :p)

Συμφωνω ακριβως ομως.Και ο ορος “αισθηση” δεν μπορουσε να ειναι πιο πετυχημενος.Αμα σκεφτεις διαφορα συγκροτηματα και αλμπουμ που θεωρουμε “ποτισμενα” με ψυχεδελια οπως electric wizard,τα black meddle των Nachtmystium,το τελευταιο kylesa(αλλα και το static tensions imho),το πρωτο των pink floyd,το πρωτο samsara blues experiment κτλπ καταλαβαινεις οτι προκειται για κατι παραπανω απο ηχο.Φοβερο θρεντ νομιστερακι.Θα ποσταρω και εγω κομματια αλλα αργοτερα.Προς το παρον θα ακουσω αυτα που προτεινατε εσεις.

http://www.youtube.com/watch?v=HPp9VNbwnxg

http://www.youtube.com/watch?v=5My_3G0Svxc

τιριρομ τιριρεμ τιριραμ

πάλι μπροστά μου αυτός ο παπάς. πολύ μπροστά γενικά είναι πάντως (κόλλημα και πολύ καλύτερο από τα τραγουδάκια του 4ε!) [SPOILER]για όσους γνωρίζουν αυτό το επικό κανάλι:p[/SPOILER]

στο πρωτο μου βγάζει αυτό[SPOILER]" data-context-item-actionuser=“action_username” data-context-item-count=“video_count” data-context-item-id=“playlist_id” data-context-item-videos="[\u0026quot;playlist_video_id\u0026quot;]"\u003e\u003ca href="/watch?v=playlist_video_id\u0026amp;playnext=1\u0026amp;list=playlist_id" class=“yt-uix-contextlink yt-uix-sessionlink " data-sessionlink=“ei=CMzNhaCVhLQCFUib3godoRrsrQ%3D%3D\u0026amp;feature=feature”\u003e\u003cspan class=“video-thumb ux-thumb yt-thumb-default-40 context-video-thumb”\u003e\u003cspan class=“yt-thumb-clip”\u003e\u003cspan class=“yt-thumb-clip-inner”\u003e\u003cimg src=”//i4.ytimg.com/vi/playlist_video_id/default.jpg" alt="\u039c\u03b9\u03ba\u03c1\u03bf\u03b3\u03c1\u03b1\u03c6\u03af\u03b1" width=“40” \u003e\u003cspan class=“vertical-align”\u003e\u003c/span\u003e\u003c/span\u003e\u003c/span\u003e\u003c/span\u003e\u003cspan class=“title”\u003e__playlist_title__\u003c/span\u003e\u003cspan class=“videocount”\u003e__video_count__\u003c/span\u003e\u003cspan class=“action”\u003e__action_username__ action_verb\u003c/span\u003e\u003c/a\u003e\u003c/li\u003e", ‘WATCH7_ENABLED’: true, ‘GUIDE_PROMO_ENABLED’: false, ‘CONTEXT_PROMO_ENABLED’: false, ‘GUIDE_ENABLED’: true, ‘GUIDE_EXPANDS_IF_ROOM’: null, ‘CONTEXT_EXPANDS_IF_ROOM’: true }); yt.setAjaxToken(‘promo_ajax_token’, “8Y5X5cEMLVnBROrRrnoqh80gaOx8MTM1NDgyNzg2OEAxMzU0NzQxNDY4”); yt.setMsg({ ‘WATCH_CONTEXT_MORE_FROM’: “\u03a0\u03b5\u03c1\u03b9\u03c3\u03c3\u03cc\u03c4\u03b5\u03c1\u03b1 \u03b1\u03c0\u03cc”, ‘WATCH_CONTEXT_MORE_RESULTS’: “\u03a0\u03b5\u03c1\u03b9\u03c3\u03c3\u03cc\u03c4\u03b5\u03c1\u03b1 \u03b1\u03c0\u03bf\u03c4\u03b5\u03bb\u03ad\u03c3\u03bc\u03b1\u03c4\u03b1” }); [/SPOILER]:expressionless:

έντιτ: όσον αφορά ελληνική ψυχεδέλεια όλη η βροχή από κάτω

(just one) fixed

ΠΑΣΟΚ και χριστιανισμος, πιο οντοπικ δεν παει!

To πρώτο που μου έρχεται με την μία είναι αυτό

[U][B]Pink Floyd - Set The Controls For The Heart Of The Sun[/B][/U] (και γενικά όλο το Live at Pompeii)

κατα τ’άλλα έχουμε
[U]Tool - Third Eye[/U]
[U]Electric Wizard - Ivixor B/Phase Inducer[/U]
[U]Kyuss - Space Cadet[/U]
[U]Mastodon - Hearts Alive[/U]
[U]Velvet Underground - Venus in Furs[/U]

Το ‘‘Venus in furs’’ πιο πολύ σκοτάδι απύθμενο θα το χαρακτήριζα, παρά ψυχεδέλεια.

Παρ’ όλα αυτά, ‘‘Live at Pompeii’’, όπως είπες.

Έτσι σκέφτομαι εγώ την ψυχεδέλεια
[B]Neurosis/ Jarboe - Within[/B]
[I]I tell you - if god wants to take me, he will < >
[/I]
Γενικά οτιδήποτε περιλαμβάνει στα φωνητικά Jarboe ή Gira.

E, και αναμενόμενα [B]Jefferson Airplane - White Rabbit[/B]
[I]Feed your head [/I]

Α, μέσα και για [B]Venus In Furs[/B], είτε ψυχεδελικό είτε πίσσα σκοτάδι το πεις, μου κάνει για εδώ.

Ultimate Spinach

θελω να βαλω και Sun Ra αλλα κρατιέμαι :lol:

ωραίες επιλογές, τους Fuck Buttons πρέπει να τους ψάξω κάποια στιγμή.

Επίσης η διασκευή στο blade runner ήταν ωραία αν και δεν θα την έλεγα τόσο ψΕχεδελική. Επίσης οι Diary of Dreams έχουν μια πολύ αξιολογή εκτέλεση του ίδιου. Συνεχίζω σε ηλεκτρονικό μουντ επίσης

[B]Clock DVA[/B] - Sound Mirror, 1988




Μιας και πέθανε προχτές :

[B]Ravi Shankar at Monterey Pop (June 1967)[/B]

[SPOILER]μαγεία το βίντεο. νοσταλγικές εικόνες, ασύλληπτη απόδοση.[/SPOILER]

εγω δε μπορω να καταλαβω γιατι ειναι ψυχεδελεια αυτο…

παραδοσιακη ινδικη μουσικη ισως αλλα εμενα την πορωση της ψυχεδελειας δε μου τη βγαζει…

cocteau twins = Η ψυχεδελεια για μενα

και ολο το souvlaki απο slowdive

Tim Blake (ηταν στους Gong και παιζει και στο τελευταιο επος των Hawkwind). Απο προσωπικο δισκο ειναι αυτο, ολος ο δισκος ειναι τετοια φαση