Βαριέμαι.Πείτε ο,τι σας κατέβει (Part 1)

Lock σε ρόκιντ θρεντ μετά από αιώνες, νά στε καλά ρε παιδιά, πόσες αναμνήσεις σκάνε τώρα λέμε :exclamation:

14 Likes

πραγματικα… επιστροφη anisixou τωρα αυτο, τι γινεται ρε παιδια back to the roots του φορουμ… Το επομενο ειναι να ερθει και ο αγουεκεν…

1 Like

Είμαι στο μπαλκόνι και ακούω εμο ραπ-Solmeister από το θέατρο Βραχων- τι σκατα-

Τον Solmeister τον ξέρω λόγω ενός feat που είχε κάνει σε ένα τραγούδι στον τελευταίο δίσκο του Μήδε.

Γιατι ξεχναν οι μουναρες πως ειμαι χωρις κιθαρες
Πηραν φορα και μιλανε για μπαρες οι αδερφαρες

Βαρετός δεν μου αρέσει, τον έκανα skip στο τραγούδι. Άκουγα μόνο τα ραπς του Μήδε που ΘΕΡΙΖΟΥΝ.

5 Likes

Για περάστε κι από εδώ μια βόλτα όσοι κλοτσάτε τόπι ή πόδια

2 Likes
1 Like

Τι γίνεται ρε σεις εκεί κάτω με τις φωτιές? Ότι βλέπω είναι μόνο από facebook.

1 Like

Απορία για τους σχετικούς (pun intended). Είδα πως το τηλεσκόπιο παρατήρησε τον αρχαιότερο γαλαξία ως τώρα, ηλικίας περίπου 300εκ χρόνια μετά το big bang.

Αυτό σημαίνει ότι το φως έκανε ηλικία_σύμπαντος - 300εκ χρόνια να φτάσει σε εμάς. Όμως αυτό το σε εμάς είναι η Γη (και το φως δε φαίνεται για άλλους λόγους που ξεπερνά το τηλεσκόπιο) ή το σημείο που φτάνει να καταγράψει την ένδειξη ο φακός?

Αν ισχύει το δεύτερο τότε δυνητικά με έναν πολύ ισχυρότερο φακό δε θα μπορούν να δουν στιγμές πολύ κοντά στο big bang (θα πρέπει να ισχύει ότι ο χώρος διαστέλλεται γρηγορότερα από την ταχύτητα του φωτός κιόλας αν δεν έχω μπερδεύει εντελώς :stuck_out_tongue:)?

1 Like

Αυτα τα δυο ειναι το ιδιο, οποτε δεν ειμαι σιγουρος τι ρωτας?

Δε θα μπορεσουμε ποτε να δουμε τοσο πισω στον χρονο (δηλαδη το Big Bang), γιατι η διαστολη του συμπαντος οπως εγραψες το κανει αδυνατο κατι τετοιο.

2 Likes

Υπάρχει περίπτωση να “δει” κάτι στο σημείο Α, ένα τηλεσκόπιο εγκατεστημένο στο σημείο Β, από μια πηγή στο σημείο Γ και το φως να μην έχει φτάσει στο σημείο Β?

Οχι, το φως ειναι το σημα.

Ηλεκτρομαγνητικο κυμα το οποιο ανιχνευει το τηλεσκοπιο.
Μεχρι να σκασει στον φακο του τηλεσκοπιου το κυμα, δεν υπαρχει καμια πληροφορια.

Fun fact:
ΟΛΑ οσα βλεπεις ειναι στο παρελθον, συμπεριλαμβανομενου του εαυτου σου στον καθρεφτη :stuck_out_tongue:

3 Likes

:sweat_smile: στο πιο απλό είχα κολλήσει

Όχι στο δικό μου σύστημα συντεταγμένων :stuck_out_tongue:

1 Like

Και στο δικο σου συστημα συντεταγμενων, αφου συγκρινεις μια εικονα σε χρονο t1 με την συνειδητοποιηση οτι βλεπεις την εικονα σε χρονο t2 :stuck_out_tongue:

Μπορει εσυ να εισαι παντα στο παρον σου στο δικο σου συστημα συντεταγμενων, αλλα η εικονα στον καθρεφτη ειναι πιο πισω κατα t2-t1 :stuck_out_tongue:

Τωρα αν εχουμε επιταχυνσεις σε σχετικιστικες τιμες… εκει αλλαζει το πραγμα

Lorentz γμσ

Σε κάτι περίπου σχετικό, αρχές Αυγούστου πάω Καναδά, και σε ένα από τα μέρη που θα πάω είχε πέσει πριν κάποια εκατομμύρια χρόνια μετεωρίτης και (αν θυμάμαι καλά) λόγω των μετάλλων που μετέφερε έχει δημιουργήσει ένα compact μεγάλο μέρος στο υπέδαφος που δεν το πιάνει η ακτινοβολία (δε θυμάμαι ποια ακριβώς, λίγο απ’ολα μάλλον :stuck_out_tongue:) και γιαυτό το λόγο έχει φτιαχτεί το βαθύτερο εργαστήριο στη γη για να κάνουν πειράματα για σκοτεινή ύλη νιουτρινα κλπ. Αν είναι ανοιχτό και έχει tour θα πάω.

Επίσης η NASA έκανε εκπαίδευση στους αστροναύτες της για να εξοικειωθούν με διαστημικά πετρώματα κλπ (αυτό σίγουρο) κι επίσης λόγω ενός άλλου μετεωρίτη που είχε πέσει εκεί (:stuck_out_tongue:) υπάρχει κάποια μαγνητική ανωμαλία.

2 Likes

Έτσι όπως το περιγράφεις, θα μπορούσες να αναφέρεσαι και σε υπόγειο S/M club, σε οποιαδήποτε μεγαλούπολη. :crazy_face:

4 Likes

Είμαι στη φάση που απλά μαζεύω πληροφορίες απ’ το internet, όταν γυρίσω θα κάνω αναλυτικό ποστ με σωστές πληροφορίες και φώτο στο Διακοπές (primordial πονάς??)

3 Likes

Από το εργαστήριο ή το S/Μ club; Μπερδεύτηκα.

:upside_down_face:

2 Likes

Διακοπές θα είμαι, όπου με βγάλει

3 Likes

Τον σταυρο του Λορεντζ βριζεις?
Αν ναι, μαζι σου :stuck_out_tongue: