Βαριέμαι.Πείτε ο,τι σας κατέβει (Part 1)

Κι εγώ 4 φορές Muse, Ρώμη 15, Βερολίνο-Αθήνα 16 και φέτος, ενώ πάω σίγουρα +1 τουλάχιστον για του χρόνου αν κάνουν arena

Μαδρίτη το 10 είχες πάει με παρέα που τους αρέσει πολύ οι James?

1 Like

Οι JAMES ή ο James (Hetfield);

Για METALLICA/MOTORHEAD είχα(με) πάει κατά βάση αλλά έτυχε να παίζουν και οι MUSE 2-3 μέρες μετά, οπότε είπαμε γιατί όχι.

1 Like

Ένα ένα μου σκάνε. 4 φορές και Atlantean Kodex, αφού φέτος τους είδαμε διήμερο.

4 Likes

Οι JAMES. Οκ, έχω κάτι γνωστούς που ειχαν πάει τότε στους Muse, και με βάση την ηλικία και τα ακούσματα ταιριάζετε, αλλά δε βγαίνουμε κοντοχωριανοι τελικά :stuck_out_tongue:

Είχαν πάει αποκλειστικά για Muse αν θυμάμαι καλά

Ρεκόρ οι Last Drive με 5 φορές (ίσως και 6 δεν θυμάμαι). Αν και πάνε χρόνια από την τελευταία φορά.

Μετά Paradise Lost, Scorpions, Judas Priest και W.A.S.P. από 4 φορές η κάθε μπάντα.

3 φορές Megadeth

Στα ελληνόφωνα 3 φορές Διάφανα Κρίνα (η μία χωρίς Ανεστόπουλο στο Academy) και 4 φορές Ενδελέχεια και Panx Romana. Τρύπες ποτέ, μόνο Αγγελάκα μία φορά. Αλλά πρόλαβα Ξύλινα Σπαθιά 2 φορές.

2 φορές είναι πολλές μπάντες οπότε δεν έχει νόημα να κάθομαι να αραδιάζω, πάντως εδώ περιλαμβάνονται και διάφορα μεγαθήρια.

1 φορά Liam Gallagher φέτος στο Release :stuck_out_tongue:

Η παρθενική μου φορά στους Last Drive εκείνο το διήμερο του Νοεμβρίου του 2009 στο Κύτταρο

3 Likes

Και μετα slayer και fates ετσι οπως τα θυμαμαι. 5 με 6 φορες

3 Likes

4 Guardian το τοπ μου

4 Likes

Ωωω ρε φιλε.Ζηλευω.Αργησα να τους μαθω.Αν κ εχω προλαβει να τους δω 4 φορες.

Maiden 5-6,Metallica 5, RC εχω χασει το μετρημα 6?7?8?Οπως κ allochiria 5-6 σιγουρα.Sacred reich 4.Machine head 4.Motorhead 3.Αυτα στα γρηγορα.Ειναι τοσα πολλα που ξεχναω.

2 Likes

Το 10 και 20 φορες μου φαινεται κι εμενα σουρρεαλ. Δεν ακολουθω μονο 3-4 μπαντες πιστα συναυλιακα και εχω παει σε παρα πολλες συναυλιες, αλλα σιγουρα δεν ειμαι σαν αυτους που πανε σε συναυλια 2-3 φορες την εβδομαδα (pro covid19) που για μενα χανει και την αξια του κατι τετοιο, αλλα περι ορεξεως κολοκυθοπιτα. Εχω παει και σε πολλες συναυλιες δηλαδη και βαριεμαι σε κατι φασεις… για να παω σε συναυλια και να την απολαυσω στο μαξιμουμ θελω να υπαρχει εγκεφαλικο stimulation στο μαξιμουμ. Κι αυτο δεν συμβαινει με οσες μπαντες ακουω.

Metallica - 7 φορες (Αθηνα 1999, 2007 + Νεα Υορκη 2009, 2011 + NJ 2012 X2 + Florida 2021)
Paradise Lost - 6 φορες (Αθηνα 2002, 2003, 2004, 2006, 2007 + Θεσσαλονικη 2004)
Dream Theater - 7 φορες (Αθηνα 1998, 2000, 2002, 2005, 2007, 2011 + NY 2014)
The Protomen - 6 φορες (Νεα Υορκη 2010 X2, 2013, 2015, 2017 + Philadelphia 2016)
Leprous - 3 φορες (New York 2016, 2018, 2022)
Muse - 3 φορες (NJ 2010, Αθηνα 2016, New York 2017)
Placebo - 3 φορες (Αθηνα 2001, 2003, 2006 ισως να ξεχναω και καμια ακομα :stuck_out_tongue: )
VNV Nation - 3 φορες (New York 2010, 2012, 2014)
Amorphis - 3 φορες (Αθηνα 2002, 2003, 2008)
The Gathering - 3 φορες (Αθηνα 2000, 2002, 2007)
Porcupine Tree - 2 φορες (Αθηνα 2002, ΝΥ 2009)
Anathema - 2 φορες (Αθηνα 2002, 2004)
Rammstein - 2 φορες (ΝΥ 2010, ΝJ 2010)

Πιθανοτατα να ξεχναω μερικες ακομα που εχω δει πανω απο μια φορα, και δεν κανω λιστα για οσες μπαντες εχω δει μονο μια φορα, ειναι φανταζομαι καμια 30αρια περιπου.

Οι μονες μπαντες που δεν εχω δει και το μετανιωνω (γιατι για ολες ειχα την ευκαιρια) ειναι οι εξης:

Alice In Chains
Rush
Riverside

7 Likes

Εξαιρώντας ελληνικά rotting christ,convixion,wrathblade,released anger τότε πάμε primordial 11(σε 4 διαφορετικες χωρες και 7 διαφορετικές πόλεις), anathema 10, candlemass και paradise lost 9 νομίζω, enforcer 7 8 φορές atlantean kodex αλλες τόσες μάλλον και πολλές πολλές μα παρα πολλές μπάντες απο 3 και πάνω. Βασικά η μονη μπάντα που θα ήθελα πολύ αλλά μάλλον θα μεινει το μεγαλο απωθημένο ειναι sabbath με ozzy(γαμημένε στρατέ). Ρόδον πρώτο λαιβ 6/11/99 uriah heep και πρώτο μου stagediving την πρώτη φορά των opeth αφου πιο πρι πρέπει να ειχα ξεράσει 5 6 φορές

6 Likes

Κρίνα πρέπει να έχω δει 7-8 φορές. Κάπου 6-7 πρέπει να έχω δει και paradise lost έχω χάσει το μέτρημα γαμωτο.

Primordial πρεπει να είναι γύρω στις 5; Και Καταχνιά τους έχω δει σχεδόν κάθε φορά που κατέβηκαν Αθήνα, 5 φορές σίγουρα

4 Likes

1η συναυλία Ροδον

Καλά άρχισε αυτό

7 Likes

Απο μνημης, Dio με τη μπαντα του ή με Sabbath ισως εχω δει 6-7 φορες συνολικα. Για να βγαλω ακρη στο τι εχω δει περισσοτερο πρεπει να ανοιξω εναν φακελο με εισιτηρια, χωρια αυτα που λειπουν επειδη ειναι ηλεκτρονικα, πιθανως καμια 300αρια συνολικα απο το 1989.

Ουτε μπορω να φανταστω ποιος θα εχει την πρωτια. Πλεον, το “2-3 φορες εχω δει τους…” μου φαινεται σαν να μην τους ειδα ποτε. Motorhead ειδα μια φορα μονο και ακομη στεναχωριεμαι, Savatage το ιδιο. Αν βρω χρονο και ορεξη, ισως κανω μια αναδρομη (σιγουρα θα ξεχασω τουλαχιστον 50 συναυλιες βεβαια, αλλα δεν πειραζει).

11 Likes

Εκτύπωσε τα ηλεκτρονικά και Βάλτα στο φάκελο
Εγώ έτσι κάνω

Είστε πολύ τυχεροί που έχετε δει savatage και Σάμπαθ (μια φορά τους είδα το 12 που ήταν οζζυ εν φρεντς- ούτε καν Σάμπαθ δηλ) και όλα αυτά που διαβάζω εγώ
Ώρες ώρες εύχομαι να ήμουν μεγαλύτερη ηλικιακά για να βιωνα τέτοιες υπέροχες εμπειρίες

1 Like

εγχώρια έχω ρεκόρ με Last Drive, έχω χάσει το μέτρημα αλλά είναι πάνω από 30 φορές από το 2011 και μετά. πάνω-κάτω στα ίδια και ο Παυλίδης. και καμιά 10ριά φορές Nightstalker.

με μπάντες από εξωτερικό: 4 φορές Clutch, 3 Deep Purple, 3 Blues Pills, 2 Iggy, 2 Roger Waters.

πιθανόν να χάνω κάτι…

3 Likes

Ενδιαφέρουσα καταγραφή αυτή που προσφέρεται για… εξαγωγη συμπερασμάτων!

Μιλώντας για ξένα σχήματα λοιπόν, το τρέχον προσωπικό μου ρεκόρ είναι οι επτά παρουσίες σε live των Maiden, με τις δύο πρώτες να είναι με τον Blaze - για συλλεκτικούς λόγους θα έλεγα, όμως τότε δεν ήταν ορατό το ενδεχόμενο του reunion!
Μετά έρχονται οι Dream Theater με τέσσερεις εμφανίσεις, δύο σε Rockwave (2000. 2007) και το δικό τους διήμερο στο Ρόδον το 2002.
Τρεις φορές έχω δει τους Accept, τόσο με Udo (1994) όσο και με Tornillo (2012,2015) συν μια τον Udo σολο να ερμηνεύει όμως μόνο κομμάτια των Accept, δεν ξέρω αν μετράει!
Τρεις φορές και στους Jethro Tull ( 2003, '07, '10) και μια τον Ian Anderson με ορχήστρα (2004)!
Δύο στους Black Sabbath, με Ozzy (2005) και με Dio (2007 σαν Heaven and Hell), μαγικά και τις δύο φορές…
…όπως και στους Warlord (2013, '14) !
Δύο και στους Priest (2001 με Owens και 2011 με Halford!) όπως και στους Skyclad (1996, '98), αλλά και στους Fates Warning (1999, 2013). Οι υπόλοιποι μία ή και… καμία φορά , εκτός κι αν ξεχνάω κάτι - που σίγουρα ξεχνάω…
…α, ναι Slipknot δύο φορές (2009, '11), ήταν βέβαια σε φεστιβάλ, οπότε δεν ειναι αξιόπιστο κριτήριο!

(Ήμαρτον, τους Manowar ξέχασα, πρώτη φορά το 1994 - και πρώτη φορά σε live ξένου, “μεγάλου” ονόματος - στο Ιβανώφειο, μετά το “επικό” τριήμερο στο Αγκάθι που άφησε εποχή, και δεύτερη το 2019!)

6 Likes

Ας βάλω κι εγώ τον «οβολό» μου…

Έχουμε και λέμε:

Saxon - 4 φορές (με το μεγάλο ατού να είναι ότι τους έχω δει σε όλους τους «διάσημους» κλειστούς χώρους, ήτοι Ρόδον, Gagarin και Fuzz)

Universe217 - 4 φορές

Mother of Millions - 4 φορές

Iron Maiden - 3 φορές

Accept - 3 φορές

Primordial - 3 φορές

Tα «τρανταχτά» ονόματα των δύο φορών είναι οι Judas Priest και οι Rotting Christ, ωστόσο, εδώ παρατηρείται εν γένει αρκετή συγκέντρωση από ελληνικά σχήματα που έχω δει ως support (Fragile Vastness, Spitfire, Sarissa κ.ά.)

Για να ευθυμήσουμε ολίγον τι, και μιας και προέκυψε και το topic των ενοχικών genres/καλλιτεχνών/μπαντών, να πω ότι το προσωπικό μου ρεκόρ αφορά τον τρισμέγιστο Νίκο Πανουργιά (βλ. σχετική φώτο παρακάτω), ο οποίος είχε πάρει «εργολαβία» το σύνολο σχεδόν των πανηγυριών του Δεκαπενταύγουστου, κατά τη διάρκεια της δεκαετίας του ‘90, στο χωριό μου. Σίγουρα μετράω 7-8 παρακολουθήσεις ζωντανών εμφανίσεών του. Ο οποίος έκανε και τρελή προώθηση του merch του, εκ μικροφώνου με ήχο φουλ στο reverb, λέγοντας: «Οι κασσετούλες μου διατίθενται στο τραπεζάκι δίπλα από τη σκηνή, παρακαλώ!».

image

7 Likes

18 φορές Θανάση Παπακωνσταντίνου, με πρώτο live το '98 νομίζω… από ξένες μπάντες, δεν μπορώ να θυμηθώ, σπανίως πάω πάνω από 2 φορές στην ίδια και έχω δει πολλές από 2 φορές, δεν νομίζω ότι έχει νόημα να τις αναφέρω (τις κλασσικές anyway, πάνω κάτω)…ας πω τους Fields of the Nephilim, 4 φορές νομίζω -μια Ελλάδα και 3 Αγγλία (όλες την ίδια χρονιά)

υγ. να πω ότι ζηλεύω αφάνταστα τον @RiderToUtopia και τις 7 (!!!) φορές Τρύπες, αλλά Αθηναίοι γαρ, τι να κλάσεις και εσύ μέσε επαρχιώτη πληβείε Lupin… όμως την 1 φορά που αξιώθηκα και εγώ να τις δω, 1999 Ιεράπετρα, μπορεί να ήμουν τρίτη γυμνασίου αλλά μέχρι και σήμερα, το μνημονεύω ως το καλύτερο live της ζωής μου - και μέτρο σύγκρισης πάντα, με ότι live πάω, ανεξαρτήτου μουσικού είδους… ξεπερνούσε κατά πολύ τα όρια του μύθου, τόσο η απόδοση της μπάντας, όσο το interaction με το κοινού και οι αντιδράσεις αυτού -που έκαναν κάτι σκηνικά που έχω ζήσει σε pit πχ κλασσικών trash μεγάλων μπαντών, να μοιάζουν με pillates…

7 Likes

Fixxxed

1 Like