Βαριέμαι.Πείτε ο,τι σας κατέβει (Part 1)

Και στο δικο σου συστημα συντεταγμενων, αφου συγκρινεις μια εικονα σε χρονο t1 με την συνειδητοποιηση οτι βλεπεις την εικονα σε χρονο t2 :stuck_out_tongue:

Μπορει εσυ να εισαι παντα στο παρον σου στο δικο σου συστημα συντεταγμενων, αλλα η εικονα στον καθρεφτη ειναι πιο πισω κατα t2-t1 :stuck_out_tongue:

Τωρα αν εχουμε επιταχυνσεις σε σχετικιστικες τιμες… εκει αλλαζει το πραγμα

Lorentz γμσ

Σε κάτι περίπου σχετικό, αρχές Αυγούστου πάω Καναδά, και σε ένα από τα μέρη που θα πάω είχε πέσει πριν κάποια εκατομμύρια χρόνια μετεωρίτης και (αν θυμάμαι καλά) λόγω των μετάλλων που μετέφερε έχει δημιουργήσει ένα compact μεγάλο μέρος στο υπέδαφος που δεν το πιάνει η ακτινοβολία (δε θυμάμαι ποια ακριβώς, λίγο απ’ολα μάλλον :stuck_out_tongue:) και γιαυτό το λόγο έχει φτιαχτεί το βαθύτερο εργαστήριο στη γη για να κάνουν πειράματα για σκοτεινή ύλη νιουτρινα κλπ. Αν είναι ανοιχτό και έχει tour θα πάω.

Επίσης η NASA έκανε εκπαίδευση στους αστροναύτες της για να εξοικειωθούν με διαστημικά πετρώματα κλπ (αυτό σίγουρο) κι επίσης λόγω ενός άλλου μετεωρίτη που είχε πέσει εκεί (:stuck_out_tongue:) υπάρχει κάποια μαγνητική ανωμαλία.

2 Likes

Έτσι όπως το περιγράφεις, θα μπορούσες να αναφέρεσαι και σε υπόγειο S/M club, σε οποιαδήποτε μεγαλούπολη. :crazy_face:

4 Likes

Είμαι στη φάση που απλά μαζεύω πληροφορίες απ’ το internet, όταν γυρίσω θα κάνω αναλυτικό ποστ με σωστές πληροφορίες και φώτο στο Διακοπές (primordial πονάς??)

3 Likes

Από το εργαστήριο ή το S/Μ club; Μπερδεύτηκα.

:upside_down_face:

2 Likes

Διακοπές θα είμαι, όπου με βγάλει

3 Likes

Τον σταυρο του Λορεντζ βριζεις?
Αν ναι, μαζι σου :stuck_out_tongue:

Και γραφει απο το κινητο με χαλασμενο Τ9 επειτα απο 12 σφηνακια και 8 ποτα, απο μπουκαλια κατω απο τον παγκο :smiley:

1 Like

Αύριο φεύγω για διακοπές, το έχω μεγάλη ανάγκη πραγματικά. Και αν κάποιοι θελήσουν να μου χαλάσουν τη διάθεση, θα τους δείξω εγώ, θα δούνε τι θα πάθουν.

14 Likes

και καπου εδω θυμαμαι αρκετα παλια -καπου το 1989- σε ενα πανυγηρι της Αγια Μαρινας οτι ειχα παρει το παρακατω. (μπορει να εχει ειπωθει και παλιοτερα αλλα με το σημερινο εξωφυλλο της φυλλαδας της ΕΩ ειναι οτι πιο επικαιρο, νομιζω;


image



image

Bonus :stuck_out_tongue:

12 Likes

Κοιτάω το λεξιλόγιο και γελάω. Εν τω μεταξύ με πήγε πολύ πίσω, γιατί θυμήθηκα πως το Αλμανακο σε κάθε στήλη με ανέκδοτα, έκλεινε πολύ συχνά με ένα “κουφό ανέκδοτο”. Σατανιστής και ο Φάντομ Ντακ.

6 Likes

Το χω κ γω. Μ εκανε ν ακουσω πιο φανατικα χεβιμεταλ.

Ευχαριστω τους “οι σκυμνοι”

3 Likes

Εντωμεταξυ το μεταφραζεις σαν “αγριο τρεξιμο”, αυτο γιατι σου φανηκε σαν κατι σατανιστικο?

Γράφω εδώ για να μην βγαίνουμε offtopic στο live των Maiden

Το ρεκόρ μου είναι οι Τρύπες που τους έχω δει 7 (νομίζω) φορές. Από το '97 (αν δεν κάνω λάθος) μέχρι και που διαλύθηκαν δεν έχανα λάηβ στην Αθήνα. Η ενέργεια τους ήταν απίστευτη και ενδεικτικά θα πω πως έπεφτε συχνα περισσότερο “ξύλο” (με την καλή έννοια) από καποιες metal συναυλίες που είχα πάει την ίδια περίοδο

Ο Αγγελάκας είναι ακόμα πολύ καλός στα λάηβ, αλλά να τον βλέπεις στα νιάτα του ήταν άλλη εμπειρία. Όπως και ολόκληρη η μπάντα ηταν πολύ δυνατή και δεμένη

11 Likes

Είμαι 34 και ζηλεύω πολύ ότι προλάβατε οι οβερ 40. Ούτε το ρόδον δεν πρόλαβα. Μια δεκαετία πίσω έχει τεράστια διαφορά

5 Likes

Συναυλιακό ρεκόρ για εμένα είναι Fates Warning (6 φορές) και δεύτερη θέση Sodom με 4 φορές. Αν δεν με απατά η μνήμη μου δηλαδή, από το 2010 μέχρι τώρα δεν τους έχω χάσει ποτέ. Νομίζω πως δεν μπορούμε να παραπονιόμαστε, από τέλη 00ς και άνω οι συναυλίες στην Ελλάδα έχουν αυξηθεί ποσοτικά (απ’όσο μπορώ να καταλάβω, έχω απλά μια γενική ιδέα και “εγκυκλοπαιδικές” γνώσεις για το παρελθόν), αλλά σίγουρα θα ήθελα να έχω δει διάφορες μπάντες όταν ήταν νεότερες και σίγουρα επίσης θα ήθελα να είχα δει Τρύπες.

6 Likes

Το ρόδον ήταν ένας ιστορικότατος χώρος που έγιναν φοβερές συναυλίες. Βέβαια ήταν οι ίδιες οι μπάντες και ο κόσμος που άφησε ιστορία, όπως συμβαίνει και σήμερα, δεν τα θυμάμαι με καμιά παρελθόντολαγνια, αλλά σαν ωραίες αναμνήσεις.

Οβερ 40 θα είμαι σε λίγους μήνες ακόμα ειμαι στα τελειώματα του 30σαμθινγκ :sunglasses:

Ένα αστείο γεγονός είναι πως ξεκίνησα τα λάηβ με τρύπες διάφανα Κρίνα ενδελέχεια κτλ επειδή δεν φάνταζε τόσο τρομακτικο στους γονείς μου όταν ήμουνα πρώτη λύκειου το να πάω σε μια συναυλία μιας μπάντας που παίζει ροκ και λέγεται τρύπες , όσο φάνταζαν “οι άλλοι οι μέταλλαδες με τα διαβολάκια” για τους οποίους απέκτησα άδεια (έστω και από τη σημαία ουσιαστικά) 1-2 χρόνια αργότερα

3 Likes

11 ή 12 φορες maiden. Πολυ κοντα rotting christ.

6 Likes

Ξένους headliners μάλλον PRIMORDIAL ('05/'08/'10/‘12’/'13/'17/'19). Μετά ακολουθούν ANATHEMA ('02-'05 πρέπει να ήρθαν κάθε χρονιά) & MUSE ('07/'09 [Στοκχόλμη]/'10 [Μαδρίτη]/'16).

Από ντόπια, DEAD CONGREGATION ('08/'10/'11/'12 [2 φορές]/'14/'15/'18 [2ήμερο]), αλλά περιλαμβάνει support και φεστιβάλ.

5 Likes

Πρέπει να έχω δει και 4-5 φορές Enforcer εδώ, τους είχα πετύχει και άλλη μια έξω σε φεστ.

2 Likes