Φωνητικά και άλλα

ωραιο ποστ το απο πανω.

παιδια μαλακιες μη κανετε με φωνες,ειχα παει σε δυο προβες που τραγουδουσα ac\dc,zeppelin και motorhead και μετα μου επαθε ζημια ο λαιμος και δε μπορουσα να τραγουδησω ολο το καλοκαιρι.
ευτυχως επανηλθα 100% αλλα απο τοτε τραγουδω οτι καταλαβαινω οτι το κατεχω.(καλα καμια φορα στο αμαξι ψιλοσπαω τα τζαμια:p)

ο φωνιατρος μου ειπε πει οτι ο αποπανω,οχι οξινα,οχι ακραιες θερμοκρασιες στα ροφηματα,οχι σοκολατα ,ΤΟ ΨΙΘΥΡΙΣΜΑ σου κουραζει τον λαιμο απιστευτα,το αλκοολ απλα σε αφυδατωνει οχι μονο χορδες αλλα και ολο το σωμα,ζεσταμα φουλ σε φαση ανεβωκατεβαινω κλιμακες(Μαρτιαν πανε σε καμια τοπικη χορωδια θα μαθεις πολλα πραματα.)

Αυτο για τον υπνο που λες σαντοου το εχω παρατηρησει και μοναχος,οταν ξυπναω απλα δε βγαινει φωνη,μετα απο κανα 2ωρο αρχιζει και παιρνει τα πανω της.Οποτε εχει πολυ δικιο σε αυτο.Και να παιρνεις ελαφρο υπνακο το μεσημερι παλι “κοιμουνται” οι χορδες.Οσο κοιμηθεις τοση αναμονη θελει αφου ξυπνησεις(αναλογικα)

Ειδικα οταν ειμαι ολη μερα σπιτι και δεν χρειαζεται να μιλησω πουθενα ,το βραδυ η φωνη μου θα κανει θαυματα.(ξεκουραση,αφωνια(ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ),οχι γεματο στομαχι)

αυτα.

για ασκησεις και τετοια σε λεω αν πας σε καμια χορωδια θα μαθεις πολλα πραματα!

Σας ευχαριστω ολους, υπερχρησιμες συμβουλες :slight_smile:

Εγώ έναν καημό είχα πάντοτε, να βγάλω φωνητικά Scott Kelly

Εγω παλι θα ηθελα να εχω μια φωνη α λα Tate, οσον αφορα το συναισθημα που βαζει. Και δεν μιλαω αναγκαστικα για τις τσιριδες των αρχων των Ryche, κατι σε στυλ Empire/Promised Land, πιο “κοντρολαρισμενα” φωνητικα.

Αλλα οκ, εδω περναμε σε σφαιρες ιδεατες και ονειρικες για αυτο και θα συνεχισω να βιαζω μικροφωνα με βαλτωδεις γκαριδες :stuck_out_tongue:

Παντως λεω να αρχισω και εγω να εξασκω τη φωνη μου. Δεν εχω προσπαθησει ποτε και θελω να δω που θα παει

__:slight_smile: αλήθεια, τι στυλ τραγουδάς?! (πολύ σωστό για τον ψίθυρο, και η ‘λάθος ομιλία’ π.χ. το να μιλάς σε μπαρ (ή κλαμπ ακόμα χειρότερα) συνήθως κουράζει τρελά)

__:slight_smile: :slight_smile:

__Οσο για τον Tate, εσύ και όλοι εμείς οι υπόλοιποι :stuck_out_tongue: θε-ός 8) σου αφιερώνω λαστ τάιμ ιν πάρρις γιατί είσαι τσίφτης και έχεις γούστο :stuck_out_tongue: :smiley:

Αληθεια, επειδη τσαϊ δεν πινω ιδιαιτερα, το μελι σκετο κανει δουλεια; Γιατι εχω παρατηρησει πως ειδικα στα growls με βοηθαει αρκετα, αλλα δεν ξερω αν αυτο γινεται εις βαρος των φωνητικων χορδων.

ε κλασικα ροκ,μπλουζ ροκ και τετοια,αλλα απο εκταση θα ηθελα να φτανω μια ψιλη σολ ας πουμε αλλα δε γινεται ας πουμε.(για να μη παω κατευθειαν στη λα δλδ :p) μονο με τεχνικες που παιζεις με την ψευτικη και πρεπει να δυναμωσεις το μικροφωνο ισως.

εχω ενα καλο(η οχι) μπορω να μιμηθω πολλες υφες φωνης,τραχια,καθαρη,βελουδινη,παπακωνσταντινου :lol: γενικα οτι θες μεσα στην εκταση μου

_shadowcaster βαριεμαι τουλάχιστον να διάβασω το ποστ σου, αλλά όποιος διαφωνεί μαζί σου, οκ απλά διαφωνεί:):!:

ο shadow τα λεει πολυ καλα! :wink:

να προσεχετε πολυ πολυ την φωνη σας!

καποιες συμβουλες που θα δειτε απο το net η απο φιλους ισως καταστρεψουν την φωνη σας για αυτο να προσεχετε πολυ! :wink:

ρε παιδιά σοβαρευτείτε. Growls σε death metal μπάντα κάνει το παιδί, όχο κορόνες.

Anyway μάλλον δεν έχω θέση εδώ πέρα. Martian καλή σταδιοδρομία σ’ ότι και να κάνεις:)

παντως αυτο για την λαθος ομιλια σε μπαρ και τετοια ειναι πολυ επωδυνο

αν μιλας συνεχεια το νιωθεις οτι πονας απο ενα σημειο και μετα!

επισης τωρα θυμηθηκα καλο ειναι πριν την περφορμανς να κανουμε στρετσινγκ στους μυς του προσωπου ετσι ωστε να υπαρχει πιο ευκολη χρησιμοποιηση τους.Επισης και στη γλωσσα ισχυει αυτο.(if you know what i mean:p)

λεπτομερειες φυσικα αλλα why not?

__Φίλε Worst, ΔΕΝ είχα ούτε έχω καμία πρόθεση να προσβάλω κανέναν. :slight_smile: ΑΛΛΑ αν έρθεις εσύ π.χ. και είσαι φίλος/γνωστός μου και μου πεις, “πωω, τσέκαρε, βρήκα αυτό τον τρόπο στο αριστερό χέρι να παίζω πάνω στην ταστιέρα, γαμώ, ροκ εν’ ρολ ρε φίλε, πολύ ποζεριά” και εγώ βλέπω ότι είναι “ότι καλύτερο” για να σπάσεις το ρεκόρ του “πιο γρήγορη τενοντίτιδα”, θα σου πω, όχι φίλε, είναι βλακεία, σταμάτα τώρα! κάντο για δευτερόλεπτα και με προσοχή και μετά από ζέσταμα αν γουστάρεις για πλάκα, αλλά ξέχνα το, ακόμα κι αν μου πεις εσύ, “ρε δε με νοιάζει, αργό ντουμ θα παίζω, κουτσά στραβά θα προλαβαίνω όσο κι αν [B][U]καταστρέψω[/U][/B] το χέρι μου”

__Και πού ξέρω εγώ τι θα θέλει να τραγουδάει ο Μάρτιαν σε 3 χρόνια…; ΠΟΣΕΣ μπάντες που είχαν growl ή screamo δεν αρχισαν οι τραγουδιστές στους στον δεύτερο ή τρίτο δίσκο να κάνουν και καθαρά; :wink:

__Και γιατί να χρειάζεται ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ στις φωνητικές του χορδές (άσχετα απ’ το τραγούδι) ή να έχει προβλήματα με μικρόβια και κρυώματα κλπ σε λίγα χρόνια; Και κολλητός μου να ήσουν και άγνωστος, το ίδιο θα έλεγα!

__“αυτά είναι βλακείες”, PLEASE μάγκες, έχουν πλάκα “ροκ εν ρολ και μέταλ ρε φίλε”, αλλά ξες, αν είναι να προστατέψουμε υγεία, ας σπαστείς εσύ μαζί μου, για να ‘προστατέψω’ εσένα, τα ίδια θα έλεγα στον Μαρτιαν αν έλεγε 'ρε γάμα το, πιάσε την ταστιέρα όπως γουστάρεις, οι τενοντίτιδες είναι για τις αδερφές" :p:

__Πάντως, συγνώμη αν σε πρόσβαλα, είχε να κάνει απλά με το να ‘τρομάξω’ τον φίλο Μάρτιαν και κυρίως κάθε άλλο φίλο (ειδικά αν είναι πιτσιρικάς και μας διαβάζει), γιατί είναι όντως επικίνδυνο και χαζό να μη φροντίζεις τη φωνή σου. Γιατί μπορείς και growls να κάνεις γαμάτα, και να κρατήσεις την ΥΓΕΙΑ σου καλή. Το να προφυλάξω κάποιον, είναι πιο σημαντικό απ’ το να ‘εκθέσω’ κάποια κακή συμβουλή κάποιου. :slight_smile:

__Είμαι ΠΟΛΥ σοβαρός, ίσως απλά εσύ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ θέμα δεν ξες τι γίνεται ακριβώς, γιατί δεν έχει σχέση αν θες να κάνεις growl ή ποπ φωνητικά με αυτό που λέω εγώ. Τώρα, οκ, αυτό με το αν βαριέσαι να διαβάσεις το κείμενό μου… εντελώς φιλικά, χέστηκα. :slight_smile: Και αν δεν τραγουδάς, χέστηκες κι εσύ. Είναι φιλικές και ΠΟΛΥ-ΠΟΛΥ καλές συμβουλές που θα βοηθήσουν ΠΟΛΥ όποιον τις ακούσει. Και μάλιστα ΠΟΛΥ περιεκτικές. Best of περίληψη λέμε, χαχα σε δύο cd το απαύγασμα της δισκογραφίας των Maiden ή του Zappa.

__Οποιος διαφωνεί μαζί μου, ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΛΕΕΙ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ, ή έχει πληροφορίες που αλλάζουν συθέμελα τη φωνητική (υγεία) τις οποίες οι υπόλοιποι αγνοούμε. Αν κάποιος δε σέβεται το χρόνο μου, δε πειράζει, εγώ τις έδωσα γιατί ήμουν τυχερός να τις μάθω και θέλω να μεταφέρω αυτό το καλό που μου έγινε.

__Ναι-ναι! βοηθάει! Σημαντικότατα! Οπως και το ωμό αυγό (αν ενδιαφέρεσαι πες μου να σου πω, δε προλαβαίνεις να καταλάβεις γεύση ή να αηδιάσεις). Απλά βοηθάει ΚΑΙ ένα ζεστό ρόφημα γιατί ζεσταίνει, χαλαρώνει τις χορδες.

__Σούπερ 8) Κι εμένα μου αρέσουν πολύ αυτά! Που λες για να μεγαλώσεις την έκταση σου… ΜΗ το προσπαθείς από το Youtube, όπως λέει ο Bluezlick έχει πολύ χαζομάρα και επικινδυνότητα το net! Καλύτερα μόνος σου και όπου βλέπεις ότι πας απ’ τα πορτοκαλί στα κόκκινα, ΣΤΑΜΑΤΑΣ! Λίγο-λίγο και όπως σε πάει η φωνή σου! Κάθε φωνή είναι και διαφορετική και δεν είναι κάθε μέρα το ίδιο διαθέσιμη.

__Το καλύτερο είναι βέβαια, ένας ΠΟΛΥ καλός/η δάσκαλος φωνητικής. Αλλά κι αυτοί θέλουν προσοχή. Αλλά αν έιναι καλοί ΚΑΙ θα ελέγχουν την υγεία της φωνής σου, και θα σου μεγαλώσουν την έκταση, και θα το κάνουν και σωστά ώστε να μεγαλώσει όσο πιο ποιοτικά, δεμένα (ομοιόμορφη σε όλη την έκταση) και αποτελεσματικά (να την επεκτείνεις όσο το δυνατόν περισσότερο). Ασε που θα βελτιώσεις ΠΟΛΥ το πώς ακου΄ς και άρα το πόσο ακριβής / καλός είσαι όταν τραγουδάς.

__Αλλά για μεγάλωμα έκτασης, ΤΡΟΜΕΡΗ προσοχή σε ασκήσεις και συμβουλές… Και πάντα, ΠΟΝΟΣ=πολύ κακό σημάδι. στοπ.

υ.γ. σωστό αυτό για το στρέτσινγκ! βοηθά και να ζεσταθούν οι μύες αλλά βοηθά να έχεις και πιο καθαρή άρθρωση :wink:

δλδ γινεται να αυξησω την εκταση προς τα πανω??!??!?ΠΩΣ?

νομιζα ειναι ανατομικο το θεμα και δε γινεται να αλλαξει!

__Χαχα :lol:

__Κοίτα, ΔΕΝ είμαι δάσκαλος (ούτε καν) και δεν ξέρω να σου πω με σιγουριά, αλλά 90% έστω μισή ή μία νότα θα ανέβεις (και θα βελτιώσεις και τις υπάρχουσες). Είναι και ανατομικό, κάποιες φωνές (όπως ο τύπος που έσπασε το ρεκόρ γκίνες πριν λίγα χρόνια, είχε δηλώσει ‘η φωνή μου απλά πήγαινε όλο και πιο πάνω και ήθελα να δω που μπορεί να φτάσει’ και τελικά έφτασε έξω από το πιάνο!!! με ΠΟΛΛΗ και σωστή δουλειά εννοείται -κλασσικό τραγούδι αυτός) πάνε πιο πολύ προς τα πάνω ή κάτω και κάποιες όχι.

__Αλλά είναι ΠΟΛΥ σπάνιο να μην επεκταθεί ούτε λίγο!! εφόσον δεν την έχεις ήδη καλλιεργήσει στο ‘όριό’ της (που και πάλι με επαγγελματική δουλειά, ε, μισή με μία νότα, 90% θα πας… αλλιώς ίσως και 2! ή ποιος ξέρει…! αλλά όχι μέσα σε δύο μήνες ε, θέλει δουλειά και υπομονή :wink:).

__Τέλος, ελπίζω να έχεις πιάσει το υπονοούμενο με το ‘επαγγελματική’ χαχαχα, μη με ρωτήσεις “πώς”!

[SPOILER]hint: ασκήσεις του YouTube από τον ‘beGeoffTateIn3Days!!!’ = κρύο (ή κάντο με δικό σου ΡΙΣΚΟ…). ασκήσεις σε καλό ωδείο με έμπειρο και εξειδικευμένο δάσκαλο/α = ζέστη :p[/SPOILER]

υ.γ. ‘μόνος σου’ που είπα πριν… που λες, εννούσα να προσπαθείς να πεις μία νότα που σε δυσκολεύει, όλο και πιο άνετα ή πιο καλά. και μία που σχεδόν τη λες να την πεις, να ψάχνεις να βρεις τον τρόπο με ένστικτο ή εξάσκηση και πάντα με γνώμονα να μην παραπιέζεις τη φωνή και να μην πονάς. εγώ έτσι ξεκλείδωσα πολλές νότες, αλλά είναι επικίνδυνο και μπορεί να μην το έχεις (σε άλλους το ένστικο λειτουργεί προς κάποιες κατευθύνσεις, π.χ. ζωγραφική και σε άλλους όχι…) αλλά… ξες, ένας δάσκαλος θα σε βοηθήσει να γλυτώσεις πολύ χρόνο και κόπο. π.χ. ακόμα κι εγώ θα μπορούσα, εκτός από τις συμβουλές πιο πάνω που κρατάνε σε φόρμα τη φωνή και βοηθούν, π.χ. αν σε έβλεπα σε μία ψιλή/ψηλή νότα να σηκώνεις το πηγούνι προς τον ουρανό για ‘να την καταφέρεις’ να σηκώνεις ψηλά το κεφάλι θα σου έλεγα "όχι-όχιιι :wink: κατσε να σου πω ένα μυστικό… κάνε το αντίθετο… ο Χάλφορντ μετά από κάποια ηλικία για να πει κάποιες ψηλές στο painkiller, νομίζεις ήταν τυχαίο που είχε κατεβασμένο το κεφάλι? :wink: δεν χρειάζεται να σκύβεις τόσο, αλλά αντί για ελαφρά πάνω το πηγούνι, δοκίμασε να το έχεις ελαφρά κάτω (έχει να κάνει με την ανατομία των φωνητικών χορδών και πώς λειτουργούν σε κάθε μία από αυτές τις δύο στάσεις -να μια άλλη πιο φτηνή λύση, ένα ΚΑΛΟ βιβλίο είναι μια καλή ιδέα!), φαντάσου πόσο θα σε βοηθούσε ένας ειδικός! :slight_smile:

μαλιστα,οκ.

ευχαριστω για τις συμβουλες και τις πληροφοριες.Αν κανω κατι ισως μπω σε χορωδια που εχω ακουσει για εναν πολυ καλο δασκαλο-μαεστρο.

να σαι καλα μαν!

__Τίποτα :slight_smile:

__Σε χορωδία δεν θα κάνεις τοποθέτηση, έκταση κλπ… θα βελτιώσεις λίγο τη φωνή σου ως φωνή, αλλά θα μάθεις να ακούς καλύτερα, φωνές πέρα από την πρώτη, να τραγουδάς σε σύνολο, πολύ καλά ζεστάματα, πολλά ωραία πράγματα (άσε που μπορείς να ρωτάς το δάσκαλο διάφορα)! και αφού είναι και ο μαέστρος αστέρι, έφυγες!

__Συνήθως είναι και φτηνές ή δωρεάν, ανάλογα! :thumbup: καλή κίνηση! HAVE FUN!! :smiley:

ε δωρεαν ρε μαν!:stuck_out_tongue:

εχω ξανακανει,βοηθαει να καταλαβεις τη φωνη σου.

Υπάρχει σωστός τρόπος να γρεζάρει κάποιος την φωνή του; Ή μάλλον, σίγουρα υπάρχει, αλλά ποιος είναι; :stuck_out_tongue: Όταν το κάνω εγώ σχεδόν πάντα νιώθω αυτό το “τσίμπημα” στο λαρύγγι(άρα μάλλον το κάνω με τελείως λάθος τρόπο), που εκτός του ότι δεν μπορώ να το κρατήσω, κουράζει την φωνή μου γρήγορα.
Σημ. όχι για γενικότερο γρεζαριστό στυλ τραγουδίσματος, πιο πολύ για έμφαση σε συγκεκριμένα σημεία.