Αγαπημένες ταινίες σεζόν 2012

Κακώς!!! σίγουρα η καλύτερη ταινία με χαρακτήρα από τους avengers και από τις πιο μεγάλες εκπλήξεις. Δεν είναι αμερικανιά με πατριωτικές κορώνες αν αυτό φοβάσαι.

indeed, ήταν και γαμώ το Captain America, προσωπικά καλύτερο και από Iron Man 2 και Hulk…να μην πω βασικά ότι και από το πρώτο Iron Man μου άρεσε περισσότερο…

Δεν νοείται μέτρια ταινία με τον Hugo Weaving.

Τον λατρεύω αυτόν τον ηθοποιό Agent Smith, Elrond, V, Megatron, Red Skull πόσο πιο γαμάτος δηλαδή!

δες, πέρα από αυτές τότε, και το Πρισίλα, η Βασίλισσα της Ερήμου, road movie με τραβεστύ, αυστραλέζικο…μια από τις καλύτερες και πιο καλσσικές ταινίες των 90ς με την καλύτερη ερμηνεία της καριέρας του, δίπλα σε Τερενς Σταπ και πιτσιρικά Γκαη Πιρς…αριστούργημα, ακόμα και μετά από τις παραπάνω επιτυχίες του, εγώ από αυτό το ρόλο τον έμαθα και τον θυμάμαι ακόμα…

[B]1. DARK KNIGHT RISES

  1. AVENGERS

  2. THE HOBBIT -I-

  3. SHAME

  4. THE MASTER[/B].

Αυτή είναι η πεντάδα. Να πω την αλήθεια, δεν είδα πολλές ταινίες του 2012 (είδα άλλες 4-5 πρέπει)…

Nταξ’, μολις τωρα τελειωσα το cabin in the woods. TEΛΕΙΟΤΗΤΑ!

ΝΑΙ ΔΙΑΟΛΕ!

  1. [B]Kongen av Bastoy [/B]

αν και βγηκε δεκεμβρη του 11, αλλα νταξει για 20 μερες τωρα δε θα τα χαλασουμε
ταινιαρα απλα, οσοι δεν την εχετε δει καντε το asap. φοβερη φωτογραφια και συγκλονιστικη ιστορια εξεγερσης σε φυλακη ανηλικων στη Νορβηγια

  1. [B]Le Havre[/B]
    Λιτη συγκινητικη ιστορια για τις ανθρωπινες σχεσεις και την κοινωνικη αλληλεγγυη

  2. [B]Η αγελαδα που επεσε απο τον ουρανο[/B]
    Παρομοια με την αποπανω. Τις 2 αυτες ταινιες πρεπει να τις δει καθε ζωο χρυσαυγουλο μπας και νιωσει την πετσα του

  3. [B]Intouchables[/B]

  4. [B]The Raid[/B]
    Ξυλο ξυλο ξυλο…ΞΥΛΟ

  5. [B]Prometheus[/B]
    Μαζι με το looper οι καλυτερες sci-fi της χρονιας

  6. [B]Looper[/B]

  7. [B]Hobbit[/B]

  8. [B]Avengers[/B]

  9. [B]Tinker Tailor Soldier Spy[/B]

δεν εχω δει αρκετες ομως που μαλλον θα ηταν στη λιστα οπως το amour, το master, τα χιονια του κιλιμαντζαρο κλπ

ωπ συτο δεν το ξερα καν.το havre το λατρεψα.ωραιος.
κατα τ αλλα εχω δει ελαχιστα φετος και εγω.
πανω απο ολους και απο ολα [SIZE=“6”][FONT=“Arial Black”]ΗΟΒΒΙΤ[/FONT][/SIZE]

Αγαπημένες της χρονιάς

  1. [B]Expendables 2[/B] - αντρίκια ταινία γιατί ο παλιός είναι αλλιώς.
  2. [B]The Raid Redemption[/B] - Έσκασε από το πουθενά και γάμησε. Δράση και ξυλίκι
  3. [B]Avengers[/B] - απλά το καλύτερο super hero action movie ever.
  4. [B]Cabin in the woods[/B] - Σίγουρα το καλύτερο horror των τελευταίων δεκαετιών και σημείο αναφοράς για τα επόμενα χόρρορ μούβις.
  5. [B]Dredd[/B] - Δεν έχω διαβάσει το κόμικ αλλά η ταινία ήταν καλοφτιαγμένη και προσεγμένη με ωραία δράση. Καρλ Ούρμπαν φοβερός.
  6. [B]The Dark Knight Rises[/B] - Δεν είναι το καλύτερο Dark Knight της τριλογίας (ούτε καν το δεύτερο καλύτερο) αλλά είναι Batman του Nolan goddamit. Εκπληκτικός Tom Hardy
  7. [B]Skyfall[/B] - Δεν είμαι James Bond fan (για την ακρίβεια έχω δει μόνο αυτά με τον Daniel Craig) οπότε δεν μπορώ να συγκρίνω. Αυτή εδώ πάντως ήταν μια αξιοπρεπέστατη ταινία δράσης (με την απαραίτητη δόση ψευτιάς εννοείται). Και εδώ εκπληκτικός Javier Bardem

Μεγαλύτερες απογοητεύσεις

[B]Hunger Games [/B]- Δεν εχω διαβάσει τα βιβλία αλλά αυτό που είδα μου φάνηκε ξενέρωτο, βαρετό και χωρίς νόημα.

[B]Prometheus [/B]- Δεν ξέρω τι περίμενα να δω. Πάντως όχι αυτό το πράγμα που παρουσίασε ο Ridley Scott.

Επίσης προσπάθησα να δω και το [I]Holy Motors[/I]. Αλήθεια προσπάθησα. Αλλα δεν. Ήμουν προετοιμασμένος για περίεργη ταινία, αλλά όχι τόσο περίεργη. Δεν είναι για μένα αυτά:p

Στο Watchlist:

[I]Killer Joe, The Master, Django Unchained, Cloud Atlas, Life Of Pi, Killing Them Softly, Looper[/I] και φυσικά το [I]Χομπιτ[/I].

Πωωω τωρα συνειδητοποιώ οτι δεν μπορω να βγαλω καν 10δα…
Να εχω δει καμια 15ρια φετινές!!! :frowning: και σχεδόν ολες “χαλαρες”…

Ιδίως αυτο το Tinker Tailor Soldier Spy πόσους μήνες το εχω κατεβασμένο και ακομα!!

τεσπα μια 5δα και στην πορεία πιστεύω να βγαλω 10 :stuck_out_tongue:

  1. Cabin in the woods
  2. Hobbit
  3. The Raid Redemption
  4. Avengers
  5. Looper
  • cloud atlas μεσα στη 10δα…

The Dark Knight Rises,Dredd,Skyfall δεν με συγκίνησαν και τοσο, απλα καλες…

κρίμα που δεν είδα νωρίτερα την Ζωή του Πί…θα το πέταγα 5άδα ασάλιωτο για τη σεζόν 2012…

κατα τη γνωμη μου περσυ ηταν δυο οι φοβερες ταινιες

Dark Knight Rises
Cesare Deve Morire

επισης πολυ καλες

Salmon Fishing in the Yemen
The Intouchables
Lawless

περασαν και δεν ακουμπησαν

Amour
Lincoln

απογοητευση

Killing them Softly
Argo
Hitchcock
Dark Shadows

Υ.Γ.
επειδη βλεπω οτι πολυ εδω εκθειαζετε τον κογκαν και επειδη το χω φρεσκο (το δα χθες)

τι σας αρεσε ακριβως στο σεναριο
οκοκ θεωρω απιστευτη την εικαστικη αποψη της ταινιας (και ο ντομινικ το χει αποδειξη και με ενα απ τα μεγαλυτερα αρτ φιλμ των τελευταιων ετων τον τζεσε τζεημς) αλλα σεναριο θεωρω οτι εχει παρα πολλα κενα η ταινια

[SPOILER]το γεγονος ας πουμε οτι φερνουν τον γκαντολφινι να κανει το ρολο της γλαστρας απλα για να γεμισει το σεναριο το οτι ο πιττ σκοτωνει τον τελευταιο σαπιοκoιλια ενω του χει υποσχεθει τη ζωη σε κινηση που παει καθετα εναντια στα μομπινγκ πιστευω του και ειδικα το τελος της ταινιας με τον τζενκινς, αλλα και τον ασχετο λογο της προεκλογικης καμπανιας background…[/SPOILER]

ειδα killer joe και το γράφω εδω γιατι όντως μπαίνει 10δα!!

Αυτη η βλαχιά και παρακμή που παρουσιάζει σε συνδυασμό με ατακαρες και ωραίες ερμηνείες γα#@σαν…

  • μου θυμισε τα λυκειακα μου χρονια που καθόμουν ξύπνιος μετα τις 12 για να δω βλαχοαμερκιανιες στο mega :stuck_out_tongue:

εγω το killer joe δεν το παλεψα καν

Καλύτερα σε τυχαία σειρά: Dark Knight Rises, Avengers, Prometheus, Looper, Intouchables, Rurouni Kenshin, Dredd, Cloud Atlas, Moonrise Kingdom, Hobbit.

Επίσης ικανοποιητικά: Skyfall, Men In Black 3, John Carter, The Campaign, Bernie, 21 Jump Street, Holy Motors, Premium Rush, The Raid και φυσικά το Expendables 2.

Δε με τρέλαναν τα Killer Joe, Cabin in the Woods και Killing Them Softly που αναφέρατε. Και δεν είδα ακόμα το Life of Pi. Ενώ απογοήτευση της χρονιάς ήταν το Man with the Iron Fists, με συνέχειες τύπου Taken 2 και RE5 να μην χρειάζονται καν αναφορά.

Η μόνη ταινία που δεν με ενόχλησε κάτι ιδιαιτέρως ήταν το Hobbit. Διαπιστώνω ότι πήγα ελάχιστες φορές φέτος:(. Ακόμα πάντως και τα Dark Knight κ Prometheus δεν μου άρεσαν και πολύ και βρήκα πολλά που με χαλάγανε. Μια άλλη απορία έχω βασικά. Βγήκε το Dredd Ελλάδα? Και πότε? Ούτε που το πήρα χαμπάρι :frowning:

το Dredd δυστυχώς δεν βρήκε διανομή εδώ, όπως και σε αρκετές ακόμα χώρες, ‘κυκλοφορεί’ εκεί έξω ελεύθερο σε ότι ποιότητα γουστάρεις…

Τελική δεκάδα. Ήθελα να δω μερικές ακόμα πριν κάνω top-10 (master, life of pi) ενώ αποφάσισα να αφήσω για την επόμενη χρονιά όσες βγήκαν (και θα βγουν) το 2013 στα μέρη μας και έχω ήδη δει.

Φυσικά χωρίς αξιολογική σειρά, πάλι καλά που κατάφερα να ξεχωρίσω 10.

[B]The Hobbit
The Cabin in the Woods
Amour
Excision
Killing Them Softly
Tinker Taylor soldier spy
The Avengers
The Dark Knight Rises
Looper
Beasts of the Southern Wild[/B]

Ταινίες που άνετα θα ξανάβλεπα και θα πρόσθετα στην ταινιοθήκη μου.