ΗΠΑ: ο 53ος θανατοποινίτης

Τώρα είναι που στο Ιράκ θα γίνει το σώσε…

Τι και δεν θα επέμβει ο προστάτης Bush για αυτήν την εκτέλεση?

Ααααα σόρυ τώρα κατάλαβα, εκτελέστηκε για την ανθρώπινη ειρήνη. Ναι μωρέ.
Τώρα 2 μέρες πρίν το 2007 νιώθω πάλι ασφαλής. :evil:

Τουλάχιστον δεν μπορεί να γίνει πλανητάρχης κανένας από αυτούς που ήδη κυβερνάνε και όχι καποια μεθυσμένη μαριονέτα? Πηδάνε που πηδάνε όλο τον κόσμο δίξε και καμια αληθινή φάτσα το κέρατο μου, εκτελέσεις-εκφοβισμοί χρονιάρες μέρες.

Αλλά τουλάχιστον έδωσε απαλλαγή από εκτέλεση σε ένα ον που έχει το ίδιο IQ με αυτόν μια γαλοπούλα!

ΑΗΔΙΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΑΗΔΙΑ ! :evil: :evil: :evil: :evil:

Οχι ρε c του αξιζει, αυτος ξερεις ποσους εχει εκτελεσει? Αλλα το οτι τον εκτελεσαν οι Αμερικανοι που ειναι πιο ελεινοι ειναι το χαλι. Το Μπους ομως και τις κωλο-εταιριες ποιος θα τις ακουμπησει? Κανεις. :?

ακόμα ασχολείστε με τα 2 φερέφωνα?
:evil: :evil: :evil: σιχάματα είναι

Οχι ρε c του αξιζει, αυτος ξερεις ποσους εχει εκτελεσει? Αλλα το οτι τον εκτελεσαν οι Αμερικανοι που ειναι πιο ελεινοι ειναι το χαλι. Το Μπους ομως και τις κωλο-εταιριες ποιος θα τις ακουμπησει? Κανεις. :?[/quote]

Ξεχνα τον Σανταμ που εκτελεστηκε για “ειδικους” λογους, με ποια λογικη να εκτελουμε εναν δολοφονο? Για παραδειγματισμο προς τους υπολοιπους? Ναι, σιγα, τ’αντιθετα αποτελεσματα φερνει συμφωνα με την Ιστορια. Για τιμωρια για τις πραξεις του? Και τι καταλαβαινουμε? Κι ασε την λογικη, με ποιο δικαιωμα το κανουμε αυτο?

Δεν πειραζει, να καθαρισει και λιγο ο πλανητης. Θα προτιμουσες να τον ειχαν ισοβια? Εγω παντως οχι. Μακαρι να μπορουσαμε να καθαρισουμε Μπους, Μπλερ και Πουτιν(ο Σαρον ειναι ειδη τεζαρισμενος).

Ακομα κι αν πεθαιναν δεν θα αλλαζε απολυτως τιποτα… Ειναι σα να μου λες οτι θα με νικησεις στο σκακι αν παρω αντι για μαυρα πιονια, ασπρα.

Βασικά η ιστορία έχει δείξει ότι για κάθε τέτοιου είδους πολιτική δολοφονία, αυτός που παίρνει τη θέση του θύματος είναι πολύ χειρότερος από τον προκάτοχο του. Ας ελπίσουμε να πέσουμε στην εξαίρεση.

Με το να σκοτώσεις το πρόσωπο η δράση του οποίου σου υπενθυμίζει ότι η δημοκρατία σου είναι ευθραστη και προβληματική, δε λύνει το πρόβλημα…

Eχεις δικιο, τιποτα δε θα αλλαζε…
Θα ηταν ομως συμβολικη πραξη!

Διαφωνω με την θανατικη ποινη, αφου το κρατος και το διεθνες δικαιο (για την περοπτωση Σανταμ) δεν επιτρεπουν το φονο δεν μπορουν να τιμωρησουν καποιον εκτελωντας τον. Εξαλλου η εκτελεση δεν συμπιπτει και με την λογικη του σοφρωνισμου.

Πέρα από το ηθική πλευρα υπαρχει και η πρακτική.Το μόνο που θα προξενήσει η εκτελεση είναι περισσοτερη αναταραχή και θα ανεβάσει τις πιθανότητες εμφυλίου…Θα πεθάνουν άδικα αθώοι και την κατασταση δεν θα μπορύν να την ελέξουν οι Αμερικάνοι.

κ ολους τους “δολοφωνους” του κοσμου να σκοτωσουμε αλλοι τοσοι θα βγουνε…

κ ο Μπους(δλδ αυτοι που ειναι απο πισω του κ οχι ο αμερικανικος λαος) κ ο Σανταμ κ Μπιλ Λαντεν αλλα κ ολοι αυτοι τα ιδια σκατα ειναι! το ονομα κ η γλωσσα τους αλαζει…

+1

+2

δε με νοιάζει μία αν τον έφαγαν ή όχι…δεν με νοιάζει η μοίρα και η τύχη των φονιάδων

ρε μηπως ξερετε κανα site που μα εχει το βιντεο της εκτελεσης του Σανταμ;

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί οι θανατοποινίτες πρέπει να περνάνε και κάποια χρόνια στην φυλακή.Γιατί γίνεται αυτό?Αφού θα θανατωθούν για αυτό που κάνανε,γιατί να περνάνε και άλλα 20 χρόνια ξέρω γω στην φυλακή?

Πως θα αισθανόσουν, άμα σου λέγαν 3 χρόνια θα είσαι φυλακή και μετα εκτέλεση, ή αμα σου λέγανε την μέρα της απόφασης, αυριο πάς για εκτέλεση. Ε ;

Μπορεί οι λόγοι να είναι αρκετοί, αλλά, σιγουρα ένας λόγος είναι και η ψυχολογία. Με λίγα λόγια θα σου μαμήσουν την ψυχή πριν πέθάνεις.

Εννοείται ότι οι θανατοποινίτες περνάνε πολλά.Αλλά ξέρω γω 15 χρόνια να περιμένεις για να εκτελεστείς είναι πάρα πολλά.