ΗΠΑ: ο 53ος θανατοποινίτης

Ειναι λογιλο να το σκεφτεσι ετσι, οπως ολοι, αλλα εκει σε αυτες τις κοινωνιες τα πραγματα, αυτοι απλα πειραζαν ενα τρελο ψυχοπαθη, εκει τους ετρωγε ο κ***ς τους. Πιστευω να καταλαβες τι θελω να πω.

Ουτε εγω δεν συμφωνω με αυτην την γελοιοποιηση και τους 100 ψυχολογους αλλα πιστευω οτι η ψυχοσυνθεση, η προσωπικοτητα και η οικογενεια παιζουν κυριαρχο ρολο σε τετοιες πραξεις…Κι αυτη η “τρελα” που λες ψυχολογικα αιτια δεν εχει;
Αν εσυ δεν δεχεσαι την ψυχολογια οκ, δικαιωμα σου.

Η ψυχολογια παιζει τεραστιο ρολο.

Εγώ πιστεύω ότι ο σημαντικότερος παράγοντας είναι τα βιώματα που έχει ο καθένας από μικρό παιδί, αν όχι ο μοναδικός…
Όταν το κοροϊδέυουν οι συμμαθητές του έχοντας βρει σε αυτόν το “θύμα”, όταν οι γονείς του σκοτώνονται μεταξύ τους, όταν δεν τους βλέπει καθόλου λόγω δουλειάς και μεγαλώνει με νταντά και τόσοι πολλοί άλλοι λόγοι…
Βέβαια πολλές φορές ο άνθρωπος στην προσπάθειά του να τα έχει όλα, και λόγω του εγωισμού του, φτάνει σε βίαιες πράξεις με καταστροφικά αποτελέσματα για τον ίδιο και την κοινωνία.

Βασικά, εγώ πιστεύω ότι είναι από άτομο σε άτομο. Όλοι έχουν προβλήματα, απλά ο τρόπος αντιμετώπισής τους διαφέρει.
Μπορεί πχ, το παιδί του απέναντι σπιτιού να έχει προβλήματα με τα άλλα παιδιά στο σχολείο, οι γονείς του να μαλλώνουν, να το σπαν στο ξύλο πότε πότε, να μη τα πάει καλά με το αντίθετο φύλλο κτλ. Το ίδιο και ένα παιδί απο κάποια άλλη πολή. Το ίδιο και ένα τρίτο. Και ένα τέταρτο κτλ. Τώρα, το πρώτο μπορεί να βρει παρηγοριά στη πρέζα. Το δεύτερο μπορεί να βαρέσει μπιέλες, να πάρει την καραμπίνα του παππού και να τους φυτέψει όλους. Το τρίτο μπορεί μη βλέπει άλλη λύση και να αυτοκτονήσει. Και το τέταρτο μπορεί να κάνει υπομονή μέχρι να φύγει από το σχολείο, το σπίτι, την πόλη και γενικά εκείνη την ανισόρροπη κοινωνία, να κάνει οικογένια προσπαθώντας σκληρά να μην κάνει τα λάθη που έζησε και του μαύρισαν τη ζωή και να ζήσει ευτυχισμένος.
Τώρα ένα άλλο παιδάκι μπορεί να φάει χυλόπιτα από μια γκόμενα, ή να πάρει κακό βαθμό στο διαγώνισμα στην άλγεβρα, να του γυρίσει το μάτι, να δει ότι δεν υπάρχει τίποτα στον μάταιο τούτο κόσμο, να μαστουρώσει, να πάρει την καραμπίνα του παππού, να τους καθαρίσει όλους και μετά ν’αυτοκτονήσει.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Huh???

απλά, το πώς βλέπουμε τα πράγματα και πώς τα αντιμετωπιζουμε διαφέρει μεταξύ των ανρθώπων, όπως και τα δαχτυλικά μας αποτυπώματα.
Αυτό τουλάχιστον πιστεύω.

σωστή… :wink:

χαίρομαι όταν συμφωνείς μαζί μου :smiley:

[size=1]και μου κλείνεις το μάτι :roll: :lol: :oops: [/size]

Με καλυψαν τα ποστς του Πανου και της Nightmare, συμφωνω απολυτα.

[size=1]Με εσωσαν και απο γραψιμο γιατι βαριομουν να γραφω[/size]

+1

θα τα κάνω πιο συχνά τότε βρέ… :wink:

Mη σου μείνει τικ μόνο :smiley:

ωχ λές? ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι τοτέ θα βρούμε κάτι αλλό οκej?

Πολιτισμός του 21ου αιώνα:

Κάνας σωσίας του θα είναι…Ο ίδιος ο Sadam μπορεί και να είναι στην φάρμα του Bush στο Texas και να πίνει καφέ με τον Bin Laden… :lol:

Τους εκπολιτίσαμε βρε! Τι γκρινιάζεις? :roll: :roll: :frowning: :frowning: :frowning: :frowning:

Και δεν πρόλαβε να εκδικασθεί και η υπόθεση με τις κατηγορίες για γενοκτονία των Κούρδων. Τόσο βιάζονταν να τον διώξουν από τη μέση που δε τους ένοιαζε καν να του καταλογιστούν τα υπόλοιπα εγκλήματα του και να μείνει στην ιστορία ως εγκληματίας κατά της ανθρωπότητας…

To θεμα δεν ειναι οτι εκτελεστηκε ο Σανταμ, αλλα ΠΟΙΟΙ τον εκτελεσαν. Εδω δεν ισχυει το “κορακας κορακου ματι βγαζει;”.

Βασικα αυτοι που τον δημιουργησαν και τον εκαναν δικτατορα, τωρα που δεν τους χρησιμευει αλλο τον βγαζουν απο τη μεση, ετσι απλα.

Εγω ακουσα οτι ο Μπους ειχε δωσει εντολη σε πριπτωση που κοιμοταν κατα την διαρκεια της εκτελεσης να μην τον ξυπνησουν… :roll:

8O 8O

Ρε γαμωτο, οτι κι αν εκανε δεν του αξιζει αυτη η μοιρα. Ισως σε κανενα να μην αξιζει.