ΗΠΑ: ο 53ος θανατοποινίτης

Δε βοηθάς και αυτόν με τη γειτόνισσα που δε τον αφήνει να παίζει ντραμς???

:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Socrates μου έκανες τρελή ντρίμπλα. Εγώ σε είχα κατά της θανατικής καταδίκης, αλλά αυτό που μόλις υποστήριξες με άφησε άφωνο… 8O 8O 8O 8O Τέλος πάντων, μικρός είσαι και εσύ (όπως και εγώ άλλωστε :stuck_out_tongue: ), με το καιρό θα τα σκεφτείς περισσότερο…

Και το προσωπο που αγαπουσε ο αλλος τι σου φταιει???[/quote]

αυτό λέγεται βεντετα και ποτε δε βγάζει σε τιποτα…Είναι φαύλος κύκλος αυτού του τύπου η εκδίκηση[/quote]

η εκδικηση απο μονη της ειναι φαυλος κυκλος. το προσωπο που αγαπουσε ο αλλος δεν μου εφταιγε σε τιποτα αλλα το κανεις για να δει κι’αυτος τη γλυκα.

τον κανεις δερματινο και εισαι κυριλε!τι σου φταίνε οι αθώοι?
Α και οι δολοφόνοι ούτε τον εαυτό τους δεν αγαπάνε…

Η περίπτωση Αγρινίου (μιας και είναι επίκαιρο) άξιζε θανατικής ποινής?Πως το βλέπετε?Γιατί μιλάμε για σοβαρό παράπτωμα που δεν έχει προηγούμενο στα ελληνικά χρονικά…Και πληροφοριακά η θανατική ποινή καταργήθηκε δια νόμου στην Ελλάδα το 1994 άλλο αν η τελευταία εκτέλεση έγινε το 1972…

Το θέμα δεν είναι αν το αξίζει κάποιος ή όχι …Το θέμα είναι αν υπάρχει κάποιος στον πλανήτη που έχει το δικαίωμα να κρίνει και αποφασίζει το τέλος της ζωής κάποιου ή όχι.Για εμένα δεν υπάρχει κανείς που έχει αυτό το δικαίωμα.

για τους λιποτάκτες εν καιρώ πολέμου, δεν ισχύει ακόμα? (αν γνωρίζει κανένας, ας μας διαφωτίσει)…

Πράγματι, το έγκλημα είναι ότι χειρότερο τα τελευταία χρόνια. Νομίζω είναι χειρότερο από τους 5 φόνους του Σεχίδη στη Θεσσαλονίκη γιατί σε αυτή την περίπτωση ο δράστης ήξερε και καταλάβαινε τι έκανε (αν και από ότι άκουσα, νόμιζε ότι είχε το δικαίωμα να τους επιτεθεί επειδή βρίσκονταν μέσα στην περιουσία του :roll: - απύθμενη ηλιθιότητα αν είναι αλήθεια…). Ο Σεχίδης τουλάχιστον έβλεπε στα πρόσωπα των δικών του το διάβολο… Είχε μια δικαιολογία… :roll: :roll: :frowning: :? :? :frowning:

Δε βλέπω το λόγο επαναφοράς της θανατικής καταδίκης. Δηλαδή την έχουμε για όλο το καιρό για να το παίζουμε πολιτισμένη κοινωνία και όποτε θέλουμε κάνουμε τα στραβά μάτια και την εφαρμόζουμε? Είμαι, ήμουν και (μάλλον) θα είμαι κατά της θανατικής καταδίκης…

αν και το δίαβασα στο ιντερνετ, δεν έχω μάθει αναλυτικά την ιστορία… ποιά θανάτική ποινή ρε? να τους σκοτώσουμε ,να τους λυτρώσουμε? θα τους φτίαξουν καλά στο σωφρονιστικό κατάστημα στο οποίο θα τους στείλουν… :evil:
εκεί να δείς τι όμορφά κολίε φτίαχνουν με τις κρεμάστες των ρούχων… :twisted:

Σε καμια περιπτωση δεν αξιζει η θανατικη ποινη και σε κανεναν. Επεισης συμφωνω με τον Turin.

otan epivaleis tin thanatikh poinh se kapoion tote ginesai to idio varvaros me ayton. Kai pragmatika se aytin tin periptwsh nomizw oti to na tous apallakseis apo tin mizerh zwh tous tha tous itan xarh. Pragmatika den borw na skeftw timwria arketh gia aytous tous anthrwpous kai kyriws ton dolofono. Isws isovia apomwnwsh tha itan to katallilotero.
Poso KTHNOS borei na ginei o anthrwpos.

Μια πραξη που εγινε π.χ. εν βρασμω ψυχης δεν πιστευω οτι πρεπει να κρινει την ζωη ενος επιπλεον ανθρωπου(εκτος του θυματος εννοω), εννοειται βεβαια μονο αν μετανιωσει για την πραξη του. Ολοι αξιζουν μια δευτερη ευκαιρια…
Το θεμα ομως δεν ειναι να τιμωρηθει αλλα να “σωφρονιστει” οσο αυτο ειναι δυνατον ωστε οταν βγει(γιατι με μια φορα ισοβια ολοι βγαινουν) να ενταχθει ξανα στο κοινωνικο συνολο κι οχι να ειναι χειροτερος απ’οτι οταν μπηκε… Αυτος υποτιθεται θα επρεπε να ειναι ο ρολος των “σωφρονιστικων ιδρυματων” αλλα που… :roll:

στην τελική,ποιος είναι ένας άνθρωπος για να αφαιρέσει τη ζωή κάποιου άλλου? ό,τι κι αν έχει κάνει αυτός ο άλλος…

Μια πραξη που εγινε π.χ. εν βρασμω ψυχης δεν πιστευω οτι πρεπει να κρινει την ζωη ενος επιπλεον ανθρωπου(εκτος του θυματος εννοω), εννοειται βεβαια μονο αν μετανιωσει για την πραξη του. Ολοι αξιζουν μια δευτερη ευκαιρια…
Το θεμα ομως δεν ειναι να τιμωρηθει αλλα να “σωφρονιστει” οσο αυτο ειναι δυνατον ωστε οταν βγει(γιατι με μια φορα ισοβια ολοι βγαινουν) να ενταχθει ξανα στο κοινωνικο συνολο κι οχι να ειναι χειροτερος απ’οτι οταν μπηκε… Αυτος υποτιθεται θα επρεπε να ειναι ο ρολος των “σωφρονιστικων ιδρυματων” αλλα που… :roll:[/quote]Tetoia atoma den tha elleipan katholou stin koinwnia. Twra ama loipon se kana dyo anthrwpous tote den me noiazei katholou. Egw mono pou skeftomai oti kaneis den borei na dwsei apanthsh stous agapimenous 5 anthrwpwn trelainomai. Tha itan pragmatika frixto na einai kapoios stin thesi tous.
Parola ayta pragmati ayto tha eprepe na itan to swfronistiko systima. O dolofonos eidika prepei na SAPISEI gia olh tou tin zwh stin fylakh tpt ligotero. E tou patera tou den tou menoun kai polla xronia, mesa tha pethanei…

Το θεμα εχει πολλες πλευρες, παντως ολοι μετα απο καποια δολοφονια πεφτουν πανω στο θυτη να τον γδαρουν, μερικες φορες τα θυματα προλαλεσαν το θυτη να κανει κατι τετοιο ξεφτιλιζοντας τον.

ε?
σορρυ αλλά δεν το κατάλαβα, θα μου πέις τι εννοεις?

Μιλαω για ειδικες περιπτωσεις, οταν πχ ο θυτης εχδει υποστει συχνα ψυχικη βια απο το θυμα, πχ πριν κατι χρονια σε ενα χωριο κατι τυποι πειραζαν συνεχως ενα συχωριανο τους, ξεφτιλιζοντας τον στα καφενεια και γενικα οπου τον εβρισκαν, ε μια μερα αυτος πηρε το δικαννο πηγε στο καφενειο και καθαρισε οσους τον ενοχλουσαν. Ακραιο αλλα εχει συμβει πολλες φορες.

και δεν αλλάζεις καλύτερα χωρίο?
σιγά να μην σκοτώσω κάποιον επειδή με κοροϊδεύει…
θα τον αφήσω…και θσ τον παροτρύνω να πεί κι αλλά…

Ειμαι υπερ της θανατικης ποινης αρκει να πληροι μια προυποθεση.Να γινει με βομβα Napalm μεσα στο Ελληνικο Κοινοβουλιο εκτελωντας αυτους που σκοτωσαν τον Αλεξ και τους 300 θεατες που τα την παρακολουθουν live 8)

Δυστυχώς δε σκέφτονται όλοι έτσι…Είναι αυτό που λέμε εν βρασμό ψυχής,που αναγνωρίζεται και ως ελαφριντικό στο δικαστήριο.Δε λέω βέβαια ότι μπορεί να ισχύει και με την περίπτωση των 5.Πάντως όπως και να έχει θεωρώ τη θανατική ποινή λάθος ασχέτως με αυτό για τους λόγους που είπα πριν.

Σιγουρα ειναι φρικτο το συγκεκριμενο γεγονος(ο τυπος ειχε προβληματα προσκολλησης στον αυταρχικο πατερα του απο οτι ακουσα) αλλα ακομα κι αυτο θα το χαρακτηριζα “εν βρασμω ψυχης”…Ειναι πολυ λεπτη η γραμμη των οριων μερικων ανθρωπων…Κανενας δεν γεννιεται δολοφονος και ειδικα αυτα τα εγκληματα σε τσακωμο ή π.χ. τα εγκληματα παθους ειναι αυτο που λεμε “η κακια στιγμη”…Παρολα αυτα ο καθενας ειναι υπευθυνος για το να συγκρατει τα νευρα του…Δεν αρπαζουμε ενα οπλο και οποιον παρει ο Χαρος… 8O

Παντως στα χωρια τετοια γεγονοτα δεν ειναι σπανια…Δυστηχως…

Σιγουρα ειναι φρικτο το συγκεκριμενο γεγονος(ο τυπος ειχε προβληματα προσκολλησης στον αυταρχικο πατερα του απο οτι ακουσα) αλλα ακομα κι αυτο θα το χαρακτηριζα “εν βρασμω ψυχης”…Ειναι πολυ λεπτη η γραμμη των οριων μερικων ανθρωπων…Κανενας δεν γεννιεται δολοφονος και ειδικα αυτα τα εγκληματα σε τσακωμο ή π.χ. τα εγκληματα παθους ειναι αυτο που λεμε “η κακια στιγμη”…Παρολα αυτα ο καθενας ειναι υπευθυνος για το να συγκρατει τα νευρα του…Δεν αρπαζουμε ενα οπλο και οποιον παρει ο Χαρος… 8O

Παντως στα χωρια τετοια γεγονοτα δεν ειναι σπανια…Δυστηχως…[/quote]

αυτα τα “προβληματα προσκολησης με την πατρικη φιγουρα” και αλλες βλακειες απορω πως τις ακουτε, εχουν φερει εκει καμια 10αρα ψυχολογους να αναλυσουν και αηδιες, τα κανουν πιο πολυπλοκα απ’οτι ειναι, λες και ειναι τοσο αδυνατο να ειχε καποια τρελα αυτος η να το εκανε απλα απο γουστο. γενικα οι δημοσιογραφοι και τα καναλια οσο σοβαρο και να ειναι ενα θεμα τα γελιοποιουν ολα.