Μαθαινοντας τους 'τροπους' παιξιματος στην ηλ.κιθαρα

Γεια σας, θα ήθελα τη βοήθειά σας σε ορισμένα θέματα γύρω από την ηλεκτρική κιθάρα. Όπως φαίνεται από τον τίτλο μαθαίνω μόνος μου Ηλεκτρική, αν και έχω κάνει μαθήματα κλασσικής έχοντας φτάσει σε καλό επίπεδο(γνωρίζω τις νότες στην ταστιέρα, παίζω με άνεση, ξέρω τις συγχορδίες…). Ασχολούμαι κυρίως με διάφορες online-video μεθόδους(Marty Schwartz, justinguitar), αλλά και με το βιβλίο του Κων/νου Μπαλταζάνη, το οποίο χρησιμοποιώ και σαν οδηγό. Έχω φτάσει λοιπόν στο σημείο που μπαίνουν οι κλίμακες… Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το πως πρέπει να μάθω αυτές τις κλίμακες. Για παράδειγμα ok, με τη πεντατονική κλίμακα δεν έχω πρόβλημα, έχω μάθει όλες τις θέσεις και τις έχω εφαρμόσει σε όλες τις τονικές. Μετά όμως βλέπω τις ματζορε,μινορε,αρμονικες και τους τρόπους και κομπλάρω :? , γιατί οι θέσεις είναι πολλές και μοιάζουν υπερβολικά πολύ μεταξύ τους.Τέλος, άλλη μία ερώτηση που θα ήθελα να κάνω είναι για το αν έχετε να μου προτείνετε ασκήσεις πάνω σε αυτές τις κλίμακες,όπως και ασκήσεις αυτοσχεδιασμού και solo.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός… :slight_smile:

Ειλικρινή απάντηση; Όχι, να μην τις μάθεις. Τις περισσότερες απο αυτές τουλάχιστον, αλλά πρέπει να μάθεις τις βασικές πχ ματζόρε ή ορισμένες άλλες. Απο εκεί και πέρα παίξε με τις περισσότερες, δές ποιες αρέσουν στα αυτιά σου, ποιες ταιριάζουν στο παίξιμο σου και αυτοσχεδίαζε σε αυτές ή μάθε τις. Μπές στη λογική τους δηλαδή, χωρίς να μάθεις παπαγαλία κάθε θέση, κάθε νότα ξέρω γω.

Είχα και έχω και εγώ ακριβώς αυτό το πρόβλημα, πολλές ενώ τις έκανα παλιότερα δεν τις θυμάμαι τώρα κτλ. Απλά κάνε αρκετές επαναλήψεις και να συμβουλεύεσαι τα βιβλία σου.

Μαθαινε οτι σου προκυπτει.

δλδ μεχρι να συναντησεις μια κλιμακα,τεχνικη,συγχορδια δε χρειαζεται να την μαθεις απο πριν,οποτε μαθε οτι σου χρειαζεται για τη μουσικη που παιζεις και γουσταρεις τωρα.

εγω ξεκινησα με πεντατονικη και μετα προσθετα σιγα σιγα κ αλλες γνωσεις εμπειρικα απο τα σολος που επαιζα.

ναι μαθε και την ματζορε τις θεσεις απλα και μετα ξεκινα να αυτοσχεδιαζεις μονος και οπου σε παει!

μη ξεχνας οτι με τον καιρο θα τις θυμασαι και θα τις συνδυαζεις αυτοματως τις θεσεις,οποτε η εμπειρια μετραει!

μια που εχεις μαθει πεντατονικες και θελεις να κανεις ενα βημα παραπανω καλο ειναι να ασχοληθεις με τους τροπους

ριξε μια ματια εδω

για να καταλαβεις λιγο τι γινετε θα σου πω ποιος παιχτης/στυλ χρησιμοποιει τι

Ionian: Van Hallen, Rhoades
Dorian: Santana,Gallagher, Jimmy Page, Jimi Hendrix,
Phrygian: Blackmore, Malmsteen
Lydian: Frank Zappa, Steve Vai
Mixolydian: Jazz, Southern Rock(Lynyrd Skynyrd)
Aeolian: Blackmore, Roth, Malmsteen, Rhoades
Locrian: Flamengo, Jazz

τωρα πως θα τους μαθεις ολους αυτους?
θα ψαξεις να βρεις αυτο το βιβλιο το οποι ειναι super!
το χρησιμοποιω συνεχεια στα μαθηματα που κανω

Επισης:
να υποθεσω οτι την πεντατονικη την εμαθες και στις 5 θεσεις.
αυτο συμβαινει γιατι η πεντατονικη αποτελειται απο 5 νοτες οποτε μπορει να ξεκιναει απο 5 διαφορετικες θεσεις.
τωρα στους τροπους ο καθε τροπος αποτελειται απο 7 νοτες!
αυτο που θα σου προτινω ειναι να μην τους μαθεις και απο τις 7 θεσεις!
αλλα να τους προσαρμωσεις στις 5 θεσεις τις πεντατονικης που ιδη ξερεις
αυτο θα σε βοηθησει να τις θυμασε αλλα και να τις χρησιμοποιεις ευκολοτερα!
(αυτο σου μαθαινει και το βιβλιο που σου προτινω)

Σας ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας!! Θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας και θα δούμε που θα βγει… Μία ερώτηση έχω ακόμα για τον bluezlick. Μήπως ξέρετε αν μπορώ να βρω το βιβλίο στην Ελλάδα, γιατί μόνο στο Amazon το βρίσκω αυτή τη στιγμή.

Και πάνω που έψαχνα βιβλίο που να έχει συγκεντρωτικά και με ωραίο τρόπο όλες τις κλίμακες έρχεται ο bluezlick και μας διαφωτίζει.

Ευχαριστώ bluezlick!

και εγω με αυτο το σκεπτικο πορευτηκα.

απλα προσθετω τις επιπλεον νοτες απο τις παρακλιμακες στις πεντατονικες και βουαλα!

εγω το πηρα απο Θεσσαλονικη απο τον Μαυρομουστακη
εαν δεν το βρεις Ελλαδα χτυπατω απο το βρετανικο αμαζον
μετα τις 25 λιρες δεν πληρωνεις και μεταφορικα!