Ο πιο ΔΑΠίτης μουσικός

Από φάτσες σίγουρα, αλλά από μουσική δε νομίζω… S&G είναι πιστεύω οι πρωτοετείς που μόλις σκάνε μύτη στη γραμματεία για εγγραφή τους κόβουν οι Δαπίτες και με τη μία σκέφτονται “χαλαρά δικοί μας, μη σου πω και ψηφοδέλτιο, όλο το βράδυ στην καταμέτρηση γαμώ τον Τζεγκεβάρα κτλ.”, αλλά μόλις τους πλησιάζει η τριτοετής έμπειρη-αλλά-και-δήθεν-αθώα Δαπίτισσα και τους πιάνει την κουβέντα, μετά από λίγα λεπτά ξαναγυρνάει στους δικούς της με έντρομο βλέμμα και λέγοντας “αυτούς μην τους ξαναπλησιάσει κανείς”.

Σποτ ον πάντως για Bolton και U2. :thumbup:

Σωστός ο Γράκχος. Οι Simon & Garfunkel θα έκαναν πολλούς φαινομενικά “επαναστάτες” κλπ να φάνε τα μούσια και να κόψουν τα μαλλιά τους. Μπορώ να πω πως για την γενιά του Μάη του 68, όχι για τους hippies τόσο όσο για τους φοιτητές των κολλεγίων κλπ, τους περισσότερο ευπαρουσίαστους και προσεγμένους, οι Simon & Garfunkel υπήρξαν το κατεξοχήν πρότυπο που φανέρωνε πως μπορεί κανείς να είναι εγκεφαλικός και κριτικός απέναντι στην κοινωνία χωρίς απαραίτητα να το επιδεικνύει με το look του.

Για την εμφάνιση λέω και εγώ, εννοείται, αν και τώρα που το ξανασκέφτομαι, με τα ζιβάγκο και τα συναφή κάνουν πιο πολύ για παιδιά του Αντρέα :Ρ

κατευθειαν Michael Buble στο μυαλο

Και μια που ήδη έχουν αναφερθεί στο θρεντ (πέραν των fails) αρκετά καθαρόαιμα γαλάζια παιδιά, πιστεύω ότι ήρθε το πλήρωμα του χρόνου να μνημονευτούν και ορισμένες πιο εξεζητημένες περιπτώσεις, κάποια πιο μπασταρδεμένα παραδείγματα.

Αρχίζω μ’ έναν παλιό γνωστό που σίγουρα θα υπάρξουν αντιδράσεις που ποστάρεται, οπότε διευκρινίζω: ουσιαστικά δεν είναι αυτό που λέμε 100% Δαπίτης, αλλά περισσότερο συνοδοιπόρος. Ακολουθεί μίνι-διήγημα με τη διαδρομή του στις τάξεις της ανανεωτικής παράταξης.

[SPOILER]Στο πρώτο έτος, άντε και λίγο στις αρχές του δεύτερου, τα παιδιά της παράταξης τον βλέπανε και σκιάζονταν. Περίεργος τυπάς με ακόμα πιο περίεργες ιδέες και ανησυχίες, ήταν μάλλον ο “δεν-ξέρω-τί-θέλω-και-τί-είμαι”, στις συνελεύσεις έσκαγε μύτη και πότε ψήφιζε Αριστερή Ενότητα, πότε το πλαίσιο των ανεξάρτητων από το “Στέκι” και πότε απλά έπαιρνε το λόγο, τους έκραζε όλους και έφευγε λέγοντας “βλέπετε το δέντρο και χάνετε το δάσος, το θέμα είναι ότι από φιλοσοφικής σκοπιάς δεν είσθε Άνθρωποι με την έννοια του άνω-θρώσκω”. Όταν έβλεπε Δαπιτάκια πάντα θα πέταγε την ειρωνική ατάκα του, θα έλεγε κάτι του στυλ “πώς πάνε τα πάρτι, αλλοτριωμένα ανθρωπάρια;” και μετά θα άραζε με το φρικιό από το έτος του συζητώντας για το Μάη του '68 και τις εξω-πολιτικές προεκτάσεις του κινήματος των Καταστασιακών. Οι κοπελίτσες της παράταξης τον βλέπανε και φτύνανε στον κόρφο τους, ο Πρόεδρος τον κοίταγε με μισό μάτι, ο Ταμίας όταν τον έβλεπε να μπαίνει στην αίθουσα ενστικτωδώς προστάτευε τον πάκο με τις σημειώσεις, μην κάνει ο άλλος καμιά καφρίλα.

Ώσπου μπήκε στη ζωή του ο ΕΡΩΣ και ξαφνικά κάτι σα ν’ άλλαξε μέσα του. Αναθεώρησε κάποια πράγματα και πήγε από μόνος του στους Δαπίτες μια μέρα στο τραπεζάκι, λέγοντας “καλημέρα παιδιά, θα ήθελα να γίνω ένας από σας”. Φυσικά όλοι τον αντιμετώπισαν με καχυποψία, του θέματος επιλήφθηκε προσωπικά ο αντιπρόεδρος της ΟΝΝΕΔ από ΠΑΝΩ και τελικά αποφασίστηκε να μη γίνει μέλος, αλλά παρ’ όλα αυτά μπήκε στο ψηφοδέλτιο, άρχισε να αράζει με τα άλλα τα παιδιά στο τραπεζάκι, να έρχεται στα πάρτι, στις εκδρομές στη Μύκονο κτλ. Στις κουβέντες με συμφοιτητές του πλέον η πιο συνηθισμένη του ατάκα ήταν “κοίτα να δεις αδερφέ, το ότι πήγα με τη ΔΑΠ δε σημαίνει ότι τώρα πια μ’ ενδιαφέρουν μόνο τα πάρτι και να περνάω καλά, έχω ακόμα -και πάντα- τους προβληματισμούς μου και τις ανησυχίες μου, απλά τώρα με ενδιαφέρει περισσότερο η προσωπική, εσωτερική ανύψωση και βελτίωση”. Φυσικά δε σταμάτησε να είναι απρόβλεπτος και από καιρό σε καιρό έσκαγε χουνέρια στους συνοδοιπόρους του, τύπου να πετάγεται σε γενικές συνελεύσεις και να καταγγέλει τους πάντες και τα πάντα και μαζί και τη ΔΑΠ, σοκάροντας έτσι τα γαλάζια τα παιδιά, αλλά πάντα μετά από μια άλφα κατήχηση ερχόταν στα συγκαλά του, επανεθεμελίωνε τη σχέση του με την παράταξη και τα πράγματα κατέληγαν να είναι όλα μέλι-γάλα.

Η πιο δύσκολη περίοδος ήταν η μετα-μνημονίου. Παρ’ όλο που όλη η παράταξη κατέβαλλε φιλότιμες προσπάθειες να εμφανίζεται αντι-μνημονιακή και λαϊκοπατριωτική, ο φίλος μας ήταν αγκάθι. Συχνά-πυκνά άφηνε διάφορα υπονοούμενα, ξέσπαγε απροσδόκητα στο τραπεζάκι με ισοπεδωτικά λογύδρια, και έφτασε στο σημείο να δηλώνει δεξιά και αριστερά ότι “μόνη λύση και ελπίδα απέναντι στο παλιό σάπιο πολιτικό σύστημα είναι οι Ανεξάρτητοι Έλληνες και ο Γιώργος Καμμένος”. Οι (λεκτικές) συγκρούσεις με τα ανώτερα στελέχη της παράταξης στις -συνηθισμένες- προσπάθειες για κατήχηση ήταν πλέον πιο βίαιες και απόλυτες από ποτέ, με αποτέλεσμα ο φίλος μας να θεάται στις συγκεντρώσεις των αγανακτισμένων με περιβολή ελληνικής σημαίας, t-shirts όπου ανάμεσα στα πρόσωπα που είχαν φάει “Χ” ήταν και ο ίδιος ο Πρόεδρος του Κόμματος, ενώ σε μία απ’ αυτές έφτασε στο σημείο μπροστά στην κάμερα του Mega Channel (καθαρά αυθόρμητο περιστατικό) να σκίζει συμβολικά -αλλά με περισσή μανία- δύο σημαίες, τη μία της ΔΑΠ και την άλλη της ΝΔ, διπλωμένες μαζί.

Πλέον τα γαλάζια τα παιδιά τον είχαν ξεγραμμένο και συνέχιζαν την παρέμβασή τους για ένα καλύτερο πανεπιστήμιο, για μια καλύτερη Ελλάδα, χωρίς αυτόν, ώσπου μια μέρα χαμογελαστός πλησιάζει το τραπεζάκι φορώντας μπλουζάκι “ΔΑΠΑΡΑ ΔΑΠΑΡΑ ΓΑΜΩ ΤΟ ΤΖΕΓΚΕΒΑΡΑ” και έχοντας στον ώμο φορητό cd-player από όπου ακουγόταν το νέο σουξέ του Παντελή του Παντελίδη. Όπως μπορεί να φανταστεί ο καθένας, η έκπληξη ανάμεσα στα παιδιά ήταν μεγάλη και ο Πρόεδρος βγήκε μπροστά με σφιγμένα χείλη και βλοσυρό βλέμμα. Η ερώτηση ήταν κοφτή, αμείλικτη. “Τί θες εσύ εδώ πέρα, ρε”. Και τότε, ω, η συγκίνηση. Ο φίλος μας παίρνοντας ένα ύφος [] είπε τα εξής: “Καλέ μου Παύλο, δεν πίστευες στ’ αλήθεια ότι σ’ αυτή τη δύσκολη αλλά ευγενική προσπάθεια που κάνει η χώρα κάτω από την καθοδήγηση του Μεγάλου Αρχηγού μας Αντώνη Σαμαρά, θα σας άφηνα μόνους, έτσι δεν είναι;” Οι στιγμές που ακολούθησαν είναι δύσκολο να περιγραφούν. Με δάκρυα χαράς όλοι, ο ένας μετά τον άλλο, τον αγκάλιασαν, ενώ η δευτεροετής συντρόφισσα, την οποία είχε οργανώσει προσωπικά ο ίδιος στην παράταξη μόλις την προηγούμενη χρονιά, την ημέρα της εγγραφής της, και η οποία πάντα του έκανε τα γλυκά μάτια, τον πλησίασε ντροπαλά-αλλά-και-λίγο-πουτανιάρικα (σαν γνήσιο γαλάζιο κορίτσι) και με κοκκινισμένα μαγουλάκια του είπε ψιθυριστά “απόψε αν θες έλα να μου χτυπήσεις το κουδούνι”. Η Οδύσσεια ενός “γαλάζιου στην καρδιά” είχε αίσιο τέλος και πλέον οι σύντροφοί του περίμεναν το επόμενο απρόβλεπτο ξέσπασμά του με ελαφριά καρδιά…

[SPOILER][/SPOILER]

[/SPOILER]

Όχι και δαπίτες οι S&G… Αυτό δεν είναι αρκετά υποτιμητικό μόνο για αυτούς αλλά και υπερβολικά ανάξιος ευφημισμός για τα γαλάζια διαπλεκόμενα παιδιά.

Εμένα πάντως, περισσότερο για Λαμπράκηδες μου κάνουν… :slight_smile:

ολόκληρο ΔΣ από μόνος του
είναι και κοντοχωριανός…

[SPOILER][/SPOILER]

Επιμένω μέχρι την αναγνώριση.

ε καλά, για τον Τουρνά είναι γνωστό. Ούτως ή άλλως ήταν και υποψήφιος με τη ΝΔ στη Β’ Αθηνών

Μετράει ο εν λόγω κύριος για το thread ή ασχολείστε μόνο με frontmen?

Roger Taylor, εκει παει το μυαλο μου

:lol::lol: επικό.
Θα εισηγηθώ στη ΔΑΠΑΡΑ της σχολής να τον κάνουνε επίσημο φέις και αφίσα.

Πρασινίζει ο τόπος, κάτσε να τοποθετηθεί ο Ντέκυ. :stuck_out_tongue:

Και φυσικά:

Νταξει αλλα το θρεντ σε κάποιες φάσεις έχει πάρει εμφανώς λάθος προορισμό από τον αρχικό.Δεν μιλάμε τόσο για εμφάνιση κ.α.,κυρίως για τελείως κλινέξ μουσική,τσιλάρισμα και γιούχου από θεούληδες που ρε παιδί μου βλέπουν φατσες σαν του Λεμμυ και κάνουν “ιουυ” αλλά παρόλα αυτά είναι αρτίστες (προγκ ουσιαστικά ή τεχνικά)και τους αγαπάμε

Είδα κάτι Γκιλμορ πριν,γελαει ο κόσμος ρε,αυτοι ειχαν έρθει στην Αθηνα και λεγανε “ειμαστε σοσιαλιστές”,πιο ΠΑΣΟΚΑΡΑ πεθαίνεις.Πουλόβερ κτλ

Επίσης

STEELY DAN.-

για δαπιτες που δε ριχνουν μαυρο στη χωριατικη καταγωγη τους…

Και χωρις γουνα και τον λοιπο εξοπλισμο.

Eεεε όχι.-

Ρε. Όπως έγραψε κι ο Floydized δε βάζουμε μουσικούς που έτυχε να φοράνε κουστουμάκι. Επειδή κάποιοι ποστάραμε φωτογραφίες κσι όχι τραγούδια μάλλον μπερδευτήκατε. Το ΔΑΠιτικο που ψάχνουμε πρέπει να έχει μουσικό υπόβαθρο. Να είναι μουσικός cheesy, πληκτράτος, clean-cut, χαρούμενος, φλώρος, ακίνδυνος, τέτοια. Να δίνει την αίσθηση της παράταξης, πως το λένε. Είναι feeling ρε γαμώτο, μάλλον κάποιοι δεν το συλλαμβάνουν:p

Kαι επειδή οι μεταλλάδες νομίζατε ότι θα ξεφεύγατε, αμ δε, έχετε κι εσείς εκπροσώπους:

http://www.youtube.com/watch?v=C2HhJkOsFus

:stuck_out_tongue: