Βυρωνας Πολυδωρας

γιατι δεν ανοιξατε αυτο το topic στα Black List??

epeidh file hmoun uk . ta didaktra gia undergraduate, htan 1200 lires. ante baria baria 3000 e. poly baria. pio poly 2500 tha nai - etsi pou to skeftomai proxeira.
twra ta master hm… einai pio akriba, alla sigoura master kai phd, otan kaneis, profanws ta kaneis gia na dikseis ena bathmo yperoxhs, se ena morfwtiko tomea, an kai dystyxws polla master, einai sympyknwmena undergraduate courses.

den mporeis twra na exeis master holders, oi opoioi na exoun sobarotata problhmata epikoinwnias… kati paei na pei auto… :stuck_out_tongue:

telws pantwn. symfwnw me cb, thelei tomes kai thelei synesh. aforismoi, synthimatakia kai ta loipa… einai floudes. egw file - exw teleiwsei me auta,
kai den exw skopimothta. oute kommatika proskeimenos eimai - afou sthn oikogeneia mou - polla atoma eixan fakelo - opote pws tha mporousa na hmoun, alla oute kai eimai tou “kommatos”, i tou komatos tis mimhs to kagkelo… :stuck_out_tongue: telika meta diktaktorika, oloi apla prospathousan na bgoun. kaneis den prospathouse na xaraksei politikh poreia, auto htan kati to eksairetika deutereuon… krima…

Έχω την εντύπωση ότι με ειρωνεύεσαι… :roll: Αν ναι, τότε μάλλον δεν έχει πάρει χαμπάρι πόσοι Έλληνες διδάσκουν στα πανεπιστήμια του εξωτερικού και πόσοι ακόμα βρίσκονται σε ψηλές θέσεις σε πολυεθνικές εταιρείες… Τώρα, γιατί σε πείραξε η άποψη μου ότι υπάρχουν και πολύ γερά μυαλά στα ελληνικά πανεπιστήμια που πετυχαίνουν, ακόμα δεν έχω καταλάβει… :?

Έχοντας κάνει format (δεν έχω εγκαταστήσει ακόμα Office, κτλ) μπορώ με μεγαλύτερη άνεση να πω την άποψη μου…

Η συζήτηση είναι τεράστια… Βαριέμαι :stuck_out_tongue:

Υ.Γ.1 Νομίζω υπάρχει μία παρεξήγηση, ο Led αναφέρθηκε στο να μη γίνουν τα κρατικά πανεπιστήμια ιδιωτικά και όχι στο να μη φτιαχτούν ιδιωτικά (από μνήμης το λέω). Αυτά τα 2 είναι δύο διαφορετικά και ανεξάρτητα μεταξύ τους θέματα…

Υ.Γ.2 Ρε, μη τα λέτε ούτε για αστείο… Το άσυλο είναι κεκτημένο και δεν είμαστε ακόμα ουτοπία για να μη μας χρειάζεται. Θα έλεγα ότι είμαστε μάλλον φρουτοπία -και από άλλο φρούτο. Αυτό που λέτε για κατάργηση του ασύλου είναι όπως λένε και στο χωριό του Led “πονάει χέρι - κόβω χέρι”. Τα ίδια τα πανεπιστήμια (π.χ. με πανεπιστημιακή αστυνομία που υπάρχει σε πολλές χώρες) θα πρέπει να βρουν τρόπους να διαφυλάξουν το άσυλο…

Συμφωνω δεν θα βγαλουμε ακρη απο ενα φορουμ εξαλου θελει και τεραστια ποστς αυτο οποτε…
Ειπα μερικα πραγματα πιο πανω. Μπορω να πω και αλλα αρκετα, αλλα θα χασουμε το μπουσουλα.

Μονο ο Καρβου καταλαβε τι ειπα και τα συνοψισε σε 2 προτασεις. :stuck_out_tongue: Crabsody διαβασε το ΥΓ1 του Καρβου.

Βύρων Πολύδωρας=Από τους πιο εκκεντρικούς Έλληνες πολιτικούς.Εχει τον δικό του τρόπο σκέψης και φιλοσόφισης των πραγμάτων.Η ιστορία θα τον κρίνει και αυτόν…Υ.Γ οι δίδυμες κόρες του όλα τα λεφτά… :wink:

φασιστόμουτρο μου κάνει…μέγα…

[quote=“led_zeppelin”]

Μονο ο Καρβου καταλαβε τι ειπα και τα συνοψισε σε 2 προτασεις. :stuck_out_tongue: Crabsody διαβασε το ΥΓ1 του Καρβου.[/quote]

σόρυ τότε δικό μου λάθος. παρεξήγηση

Ο Πολύδωρας πρέπει να ζει στον κόσμο του.

φασιστόμουτρο μου κάνει…μέγα…

Δοκιμάστε να βάλετε στο google την λέξη φασίστας…

exei “oligon ti” apo 21 aprilh!!!

Ωχ!!! :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile: 8O 8O 8O 8O :o :o :o

Παιδιά κάντε το και εσείς στο google, σοβαρά… :smiley:

Ωχ!!! :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile: 8O 8O 8O 8O :o :o :o

Παιδιά κάντε το και εσείς στο google, σοβαρά… :D[/quote]

LOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL!!! :lol:

βάλε στο www.google.gr τη λέξη γουρούνια και πατα το αισθ.τυχερός

και τη λέξη κατσίκα! μην ξεχνιόμαστε!!!

Ενταξει, καταργησανε το 8ωρο με συνοπτικες διαδικασιες, οι συνταξεις συρρικνώνονται, μετα την καταστρατηγηση κοινωνικων δικαιωματων ισως ακολουθησει και αυτη των ατομικων και ολοι καθομαστε και κοιταμε τρωγοντας ποπ-κορν. Αψογα!! Και ολα αυτα στο βωμο της οικονομικης αναπτυξης. Δηλαδη εγω που δεν θελω-δεν αντεχω, δεν μπορω να δουλεψω 15 ωρες αλλα θελω να δουλευω 8 αντε 9 ωρες την ημερα για να ειμαι και αποδοτικος και για να μην στερηθω και την προσωπικη μου ζωη ειμαι τεμπελης ή κουμουνι? Γιατι να μην εχει καθε φουκαρας μεροκαματιαρης δικαιωμα ανθρωπινης περιθαλψης χωρις να χρειαστει να πουλησει το σπιτι του και την ψυχη του για ενα ντιβανι πολυτελειας σε ιδιωτικο νοσοκομειο? Και εξηγουμαι: ΔΕΝ ειμαι αντιθετος της ιδιωτικης πρωτοβουλειας στον τομεα της υγειας. Καθε αλλο. Πιστευω πως εχει βοηθησει πολυ στην ιατρικη ερευνα και ειναι ασφαλως απαραιτητη. Αλλα ρε παιδιά, δεν θα επρεπε σε μια ανεπτυγμενη (τρομαρα μας) κοινωνια να υπαρχει και ενα τουλαχιστον σεβαστο επιπεδο δημοσιας υγειας?

Και κατι για το θεμα της παιδειας. Θελετε να φτιαξετε ιδιωτικα πανεπιστημια? Θελετε να κανετε την παιδεια εμπορευμα? Μαγκια σας! Αφου νομίζετε οτι μπορείτε να αποφασίζετε για ολα χωρις να ρωτατε κανεναν κάντε το! Αλλα please MHN πειραξετε τα δημοσια πανεπιστημια!! Θα είναι το τελος της παιδειας στην Ελλαδα αν γινει ολοκληρη η τριτοβαθμια εκπαιδευση ιδιωτικη. Φτιαξτε πρωτα τα δημοσια πανεπιστημια, δωστε κονδυλια για τη δημοσια παιδεια και μετα φτιαξτε και ο,τι άλλη βλακεια σας κατεβει στο μικρο σας κεφαλι. Αλλα αφηστε το δικαιωμα κάθε νεου με ονειρα να εχει μια ευκαιρεια να τα πραγματοποιήσει. Σωστε τα δημοσια ΑΕΙ και ΤΕΙ οπου μπορει και να γινει και καποια στοιχειωδης ερευνα και αναπτυξη από ευσυνείδητους φοιτητες και καθηγητες (ναι, υπαρχουν ακομα τετοιοι) και μετα καντε ο,τι μορφη επιχειρησης και εμπορευματικοποιησης γουσταρετε στον ιδιωτικο τομεα.

Και κλεινω με τους ?αλητες? γνωστους-αγνωστους. Σημερα βγηκαν κατι απιθανα ανωτερα στελεχη της ΕΛ.ΑΣ και προσπαθουσαν να δικαιολογησουν τον ξυλοδαρμο ενος φοιτητη στη Θεσσαλονικη από 5-6 οργανα της ταξης (μην χεσω?). Τα επιχειρηματα τους ηταν τουλαχιστον τραγικα: ότι ο φοιτητης προεβαλε αντισταση κατά της αρχης (ναι κουνηθηκε όταν ετρωγε κλωτσιες από τρεις είναι η αληθεια) και πως αυτή είναι μια τυπική διαδικασια συλληψης γιατι υποτιθεται ότι αρχικως ο φοιτητης εριξε κατω τους 2 μπατσους που τον δερνανε (αν δειτε το βιντεο θα καταλαβετε ποσο αληθεια είναι) και ετσι χρειαστηκαν ενισχυσεις για να τον ακινητοποιησουν!!! Θεε μου, τι άλλο θα ακουσουμε!! Το ηξερα ότι οι μπατσοι είναι κτηνη και ζωα, δεν ηξερα ότι είναι και τοσο φλωροι? Οσοι λοιπον ζητατε να καταργηθει το ασυλο ξανασκεφτειτε τι ακριβως ζητατε. Προσωπικα δεν συμφωνω με τις καταστροφες ξενης περιουσιας από ατομα που υποτιθεται πως αντιδρουν στη βια της εξουσιας (δεν αντιδρας στη βια με βια και μαλιστα εναντι πολιτων που δεν φταινε σε τιποτα) αλλα ρε μαγκες εγω νοιωθω πολύ πιο κοντα μου αυτους τους αλητες παρα τη συμμορια της ΕΛ.ΑΣ. και κάθε κομπλεξικου νεοφασιστα. Ποτε δεν ενοιωθα να κινδυνευω από την παρουσια καποιου ?αναρχικου? εν αντιθεση με τα αισθηματα φοβου και αμηχανιας που μου προκαλει μια παρατεταγμενη διμοιρία ανεγκεφαλων που παιρνουν εντολες από κάθε λογης παράφρονα. Σκεφτητε τι ζητατε όταν λετε να καταργηθει το άσυλο γιατι ισως ερθουν εποχες που θα το χρειαστουμε και τοτε θα είναι αργα? Και μετα ισως ακολουθησει και το οικογενειακο ασυλο και δεν ξερω γω τι άλλο. Εκτος και αν γουσταρετε να εχετε ένα στρουμφακι σπιτι σας για να παιζετε μαζι του playstation. Σιγουρα υπαρχουν και νοσταλγοι αλλων καθεστώτων, ας τους αφησουμε τουλαχιστον να παραμεινουν απλως νοσταλγοι?.

Thorgal τα ειπες ολα! Συμφωνω 100%

ΧΑΧΑΧΑ κορυφαιο ρε φιλος! Το ξερεις οτι ειμαστε η 3η απο το τελος χωρα οσον αφορα το ποσοστο του προϋπολογισμου που προοριζεται για την παιδεια? 3η απο το τελος ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ. Στο Δημοκριτειο πανεπιστημιο τους εκοψαν το ρευμα επειδη δεν ειχαν να το πληρωσουν. Welcome to Banana Republic.

Εδω οι φοιτιτικες εστιες δεν εχουν νερο!!!
Και οσοι εχουν καρτα σιτησης τους χρησημευει 2 φορες τη βδομαδα αφου ολες τις αλλες το φαι δεν τρωγετε!!! Ο αδερφος μου λεει οτι σιγουρα καποιον ξεθαψαν και τους τον σερβιραν για σουπιες!!! Για τα κονδυλια ας το αφησουμε καλυτερα για κλαματα ειναι η κατασταση.

ehm, mia kybernysh pou eixame gia 15 apo ta 20 xornia toulaxiston — ti ekane ?

kata arxas kaneis den s anagkazei na kaneis tpt. an thes den doulebeis.
den se piezei kaneis na ypograpseis tpt pou den thes.

einai paranomo pou se bazoun na asfalizese se tameia 4$#$@#$@#. auto eperepe na allaksei - na mporeis na asfalisteis sthn interamerican lx.

an ginoun KAIi idiwtika panephsthmia ? poio to kako ? oti apla ta dhmosia tha einai gia klammata ?

giati agaphte an yparxoun autoi pou anafereis - amfibaleis oti tha yparxoun kai megalopsyxoi eyergetes-plousioi idiwtes oi opoioi - tha mporousan na kanoun dwrees ?
gia panephsthmia ? nosokomeia ktl… ? yparxoun … apla ta perissotera pou eginan, to DHMOSIO - ths masas - poly pala ta YPOLEITOURGEI !!! exeis dei mia tainia pou legetai, YPARXEI KAI FILOTIMO !!! Des thn ligo.

sthn ellada apla KANEIS de ftaiei gia tipota. kapoios allos panta mas ftaiei…

ma to theo - tha parw kana mystri na arxisw na kleinw tis trypes stous dromous ths agias !!! ston eleuthero mou xrono . an oi DHMARXOI - pou gemisan thn agia ma afisoules - den mporoun na to kanoun na pan na #$@%#$@# !

kai ti les gia nostalgous kai ahdies ?!

den thelo oute kathe prezo-pseuto anarxa - na mou zhtianeuei - na me zalizei …
oute kanenan na mou pei an thelei i de thelei tous ksenous.

thelw na mporw na bgw se opoion dromo ths athinas thelw kai na niwthw cool.
thelw na mporw na parkarw to amaksi mou opou thelw kai na mhn to brw kammeno.
thelw otan kapoios thelei na paraponethei na to kanei xwris na mou kanei th zwh dyskolh, xwris na me xrhshmopoiei - gia na ekbiasei kapoion. na mhn brwmisei enan toixo me koufia synthymata.
an thelw na dhlwsw kati -tha to kanw epwnyma - kai me kindyno - ths akaireothtas mou. an kati to aksizei - tha ta katatheseis OLA ! mexri kai th zwh sou.

tote polemas giauto pou pisteueis. an htele kapoios na kanei politofylakh - kai na ta kanei ola limpa - tha to mporouse. apla - oloi niwthoun orea !!! o kafes sta eksathlia - xalarwnei thn epanastash - opws kai o kafes stis khfisies - sta 18e.

blepeis 2 diaforetika akra kokoromyalias. ena koufio glamour kai mia pseutoepanastash. kai sta 2 akra - elaxistoi kseroun giati kanoun oti kanoun…

i wanna transcend… ets…

oi foithtades epanastatous me mpafous, me tablia kai me mpeglergia.
in frape we trust. twra sobara - se mia xwra opou ta 9/10 kobwntan - stis genikes -
dhladh sthn kalyterh to 1/4 eixe kapoia sobarh eplida gia EPISTHMONIKH kariera, ta alla 2/4 isws gia texnikh - kai to 1/4 asta na pan… prospatheis na mas piseis oti oloi eimaste ftiagmenoi - gia tsampa tritobathmia !!! E oxi.

prepei kaneis na to dei psyxraima. den eimaste oloi megalofyeis. kapoioi panta tha nai kalyteroi pao mas. DEN EINAI KAKO !

tespa.
den me peirazoun oi ksenoi. me peirazoun oi BLAKES/alhthrioi ktl… opoiasdhpote ethnikothtas. incl ths ellhnikhs. kai exoume APEIROUS LEBENTOGIOUS egxwrious…

na pw ki ena teleutaio. an pas downtown athina 17n… na exeis ypopsh oti ta pragmata mporei na mhn einai apolyta omala. egw htela ws eleutheos ??? ellhn na paw na kanw mia paradosh… rpfanws auto den egine, epeidh h eleutheria mou - den ftouraei … :stuck_out_tongue:

Γιατι, ποιος αθωωσε το ΠΑΣΟΚ? Ισα-ισα, αυτοι κι?αν είναι για πολλες μπουνιες. Το παιζανε σοσιαλιστες και ηταν οι χειρότεροι δημαγωγοι και καπιταλιστες με ανυπαρκτη κοινωνικη πολιτικη. Προσωπικα μιλησα γενικα για οποιονδηποτε καραγκιοζη ζηταει να κυβερνησει και μετα τα γ?ει όλα.

Δεν ειπα ότι δεν μαρεσει να δουλευω αν διαβασες καλα, αλλα όχι υπο συνθηκες πληρους εξαντλησης και εκμεταλευσης. Στον κλαδο που ειμαι για να εργαστω στο δημοσιο θελει χοντρο βύσμα και εγω δεν ξερω κανεναν. Από την άλλη, στον ιδιωτικο ολοι προσφερουν απασχοληση της ταξεως των 12-15 ωρων καθημερινως και με συνεχη πιεση καθ?ολη τη διαρκεια της ημερας. ΑΝ μπορεις να το καταλαβεις, είναι αδυνατον να ανταπεξελθει ανθρωπινος οργανισμος σε τετοιους ρυθμους επι μεγαλο χρονικο διαστημα? Δηλαδη πρεπει να γινουν ολες οι αλλαγες που γινονται και μετα ο,τι κανουμε εναντιων αυτων θα είναι παρανομο? Ωραια, όμως πριν γινουν οι αλλαγες γιατι είναι παρανομο ή παραλογο να ζηταμε αν αλλαξουν τα πραγματα να αλλαξουν ως προς το καλυτερο και όχι ως προς το χειροτερο?

Οσο για τις ασφαλειες, απλως να θυμισω ότι το κρατος υποτιθεται ότι είναι μη κερδοσκοπικος οργανισμος οποτε λογικα μπορει να προσφερει ευνοϊκοτερες συνθηκες ασφαλισης (μικροτερες κρατησεις, μεγαλυτερες αποδοχες στο τελος) τουλαχιστον για τις οικονομικα ασθενέστερες ταξεις. Αν δεν μπορει να το κανει είναι απλως και μονο αποτελεσμα ανυκανοτητας και κακης διαχείρισης τοσο της τωρινης οσο (κυριως) προηγουμενων κυβερνησεων. Ή μηπως εχεις αμφιβολιες για το ποσα λεφτα εχουν χαθει από τα δημοσια ταμεια που θα μπορουσαν να βοηθησουν σε αυτό? Από την άλλη μια ιδιωτικη ασφαλιστικη εταιρεια είναι επιχειρηση που ως στοχο εχει την μεγιστοποιηση του κερδους της. Οποτε είναι και λογικο να χρεωνει καποιο premium ώστε να εχει την επιθυμητη κερδοφορια και να σταθει στον διεθνη ανταγωνισμο. Καλες οι ιδιωτικες ασφαλιστικες αλλα δεν εχουν ολοι τη δυνατοτητα να ασφαλιστουν εκει. Αν κοιταξεις γυρω σου μπορει να δεις πως υπαρχουν και φτωχοι?

Για το θεμα των πανεπιστημιων πιστευω ημουνα αρκετα ξεκαθαρος. Και όχι, δεν νομιζω ότι τα δημοσια αν οντως τους δοθει η βαρυτητα που τους αξιζει από την κυβερνηση θα είναι κατωτερα των ιδιωτικων. Προσωπικα ποτε δεν πηγα σε ιδιωτικο εκπαιδευτικο ιδρυμα (ειτε σχολειο ειτε κολεγιο κλπ) και δεν νοιωθω και πολύ ασχημα. Δεν μαρεσει η πελατειακη σχεση καθηγητη-σπουδαστη.

Τελος, το ?νοσταλγοι? εννοιειται πως δεν πηγαινε σε σενα και απορω πως το καταλαβες ετσι. Προφανως κόλλαγε σε μια περιπτωση που ανεφερα παραπανω και παραπεμπει στους κάθε λογης χαβιεδοφρουρους.