Καλύτερη αστυνομική ταινία της χρονιάς

Μόλις γύρισα από το σινεμά όπου και είδα τον “Πληροφοριοδότη” και μπορώ να πω ότι μου άρεσε αρκετά. Είμαι φαν των αστυνομικών ταινιών και πιστεύω πως φέτος είναι η χρονιά τους καθώς βγήκαν τέσσερις πολύ καλές. Διαφορετικού στυλ η καθεμία αλλά πολύ καλές. “Οι σκληροί του Μαϊάμι” που μαζί με το HEAT νομίζω πως είναι οι δύο καλύτερες ταινίες του Μάικλ Μαν, η “Μαύρη Ντάλια” στην οποία ο Ντε Πάλμα δείχνει για μια ακόμα φορά πόσο μεγάλος δημιουργός είναι, το “Στοίχημα του Σλέβιν” που δεν ξέρω ποιος την έχει σκηνοθετήσει θα μπορούσε όμως άνετα να είναι ταινία του Ταραντίνο και μάλιστα αν την είχε γυρίσει αυτός θα χαρακτηριζόταν σίγουρα ως η καλύτερή του και φυσικά ο “Πληροφοριοδότης” του μεγάλου Σκορτσέζε με τον Νίκολσον να βρίσκεται σε μεγάλα κέφια και τον Ντι Κάπριο να δείχνει πως τελικά είναι καλός ηθόποιος παρά τις πρώτες εντυπώσεις που είχαν δημιουργηθεί για αυτόν μετά τις παπαριές που είχε παίξει. Εγώ δεν ψήφισα γιατί δεν ξέρω ποια να διαλέξω. Όσοι τις έχετε δει όλες… περιμένω.

αυτοι του Μαιμι ειναι απ’τις χειροτερες ταινιες που εχω δει, απ’τις αλλες, το Slevin που ειδα μου αρεσε αρκετα.

Και το Inside Man μ’αρεσε, αν δηλαδη μπορει να θεωρηθει ως αστυνομικη ταινια.

Έτοιμος ήμουν να ποστάρω το ίδιο. Ταινιάρα το Inside man.

To “Στοίχημα του Σλέβιν” έχω δει μόνο και ήταν κορυφαία ταινία. Πραγματική αποκάλυψη, με τέλειο στόρυ. Απ τα άλλα, καλά λόγια άκουσα για το “Οι σκληροί του Μαϊάμι” και αναμένω την κυκλοφορία σε DVD. Αντίθετα για το “Μαύρη Ντάλια”, όσοι γνωστοί μου το είδαν είχαν να πουν τα χειρότερα, οπότε πάμε παρακάτω. :stuck_out_tongue:
Ο “Πληροφοριοδότης” είναι καινούρια ταινία αν δεν κάνω λάθος, ψήνομαι να πάω να τη δω στο σινεμά. Είδομεν.

Αν δεν κάνω λάθος ο Πληροφοριοδότης είναι remake μιας γιαπωνικής ταινίας νομίζω λεγόταν Internal Affairs και ήταν αρκετά βαρετή… :roll:

[quote=“Trustno1”]

Αν δεν κάνω λάθος ο Πληροφοριοδότης είναι remake μιας γιαπωνικής ταινίας νομίζω λεγόταν Internal Affairs και ήταν αρκετά βαρετή… :roll:[/quote]

Έχεις απόλυτο δίκιο. Έτσι είναι.

Αν δεν κάνω λάθος ο Πληροφοριοδότης είναι remake μιας γιαπωνικής ταινίας νομίζω λεγόταν Internal Affairs και ήταν αρκετά βαρετή… :roll:[/quote]

Έχεις απόλυτο δίκιο. Έτσι είναι.[/quote]

Όχι ρε πούστη. Δεν ήξερα ότι είναι remake του internal affairs και έκλεισα σε μία ώρα να πάω να το δω. Το internal affairs μού άρεσς πάρα πολύ αλλά δεν τώρα ξενέρωσα γιατί δεν θέλω αν ξαναδώ το ίδιο story

το Internal Affairs ηταν και γαμω τα εργακια, αλλα παλι οι αμερικανοι θα παρουν τη δοξα…

ntalia kalh ektelesh , den me trelane.
sklhroi - hm - steketai alla h seira eixe xabaloth, kAI TO EPITHDES KOKKWDES …HMslevin = tarantino katharizei pataes, opws panta, asyndetes mpourditses - tigka sto koko, gia eukolo-enthousiastous biaio-lagnous, sine-as-poum-flit.
plhroforiodoths - so-so.

το στοίχημα του Σλέβιν…απλά φοβερό 8)

Eχω δει μόνο το στοίχημα του Σλέβιν από τα προαναφερθέντα και μπορώ να πω ότι η ταινία ήταν Αριστούργημα…Οσοι/ες δεν την έχετε δει σπεύστε… 8)

Περσινό αλλα μετράει τρελά: (Χαρακτηρίστηκε ως η Γαλλική “Ένταση”)

Στα βιντεοκλάμπ θα το βρείτε ως “Bρώμικος Κόσμος”.

http://www.36themovie.co.uk/

Είδα χτες το [B]The Town[/B] και μου άρεσε πολύ! Πολλή δράση, φοβερές σκηνές καταδίωξης και ωραία ατμόσφαιρα. Μπράβο στον [B]Ben Affleck[/B]! Από τις καλύτερες αστυνομικές περιπέτειες που έχω δει :wink: