Φωτογραφίες

Μοιαζει με Ριζουπολη. Ωραιο.

1 Like

Καλησπέρα απ’ την εορτάζουσα (θα τα γράψω σε άλλο post) Λετονία .

Να ξεφύγουμε λίγο απ’ τη μιζέρια ρε γμτ

5 Likes

Ρε μαλακα έλεος γαμω το καντήλι μου μέσα, πας καλά; Για ποιο γαμημενο λόγο ποσταρες αυτόν τον εμετο;

12 Likes

Ban

3 Likes

γενικά απο το πρωί βλέπω μπροστά μου αυτο το σκίτσο στα σοσιαλ, κάτι παίζει με τον συγκεκριμένο σκιτσογράφο,πέφτει κράξιμο κ καλά του κανουνε αλλά δεν είχα χρόνο να ασχοληθώ και να διαβάσω ις λεπτομέρειες…

1 Like

Για να μπει μια τάξη λίγο:

Tο συγκεκριμένο σκίτσο, αποτελεί μέρος μιας παλαιότερης δημοσίευσης του Ηλία και καμία σχέση δεν έχει με παιδοφιλία -όπως τουλάχιστον το εννοεί αυτός που αναπαρήγαγε εκ νέου αυτές τις μέρες το σκίτσο σε δικό του άρθρο.
Βασικά, επειδή ξέρω και τον Ηλία μέσω κάποιων κοινών γνωστών, το συγκεκριμένο σκιτσάκι μετράει 20 χρόνια σχεδόν στη πιάτσα, στα οποία και ο ίδιος ο δημιουργός του έχει πει πολλάκις πόσο το απεχθάνεται και πως ήταν μια edgy μαλακία ενός πάλαι ποτέ ανώριμου 20άρη, το οποίο σχεδίασε για ένα παρεΐστικο fanzin. (τώρα μεταξύ μας, αν κάποιος θέλει να ρίξει cancel σε έναν άνθρωπο για ένα κακό αστείο πριν 20 χρόνια, κυριολεκτικά για ένα καρέ μέσα σε ένα fanzin που αγόρασαν 10 άτομα τότε -το οποίο τον ενοχλεί ακόμα παρά τον τεράστιο όγκο έργου του από τότε + του ατόμου που είναι σήμερα- μπορεί προφανώς να το κάνει, απλά και εγώ πχ προσωπικά μπορώ να θεωρήσω ότι είναι μάλλον λίγο καθυστερημένος)

Αυτό λοιπόν “αλιεύθηκε” από τον Μάνο Γρυπάρη, γνωστό για ρατσιστικά και ομοφοβικά παραληρήματα σκουπίδι το οποίο ήταν και να συμμετάσχει στην Cyprus Comiccom -ως χορηγός επικοινωνίας με το site του, GameWorld.gr.

Ο Ηλίας αρχικά τον μπάνισε και τον έκανε expose δημόσια μπας και φάει cancel γιατί οκ, τέτοια άτομα δεν έχουν θέση πουθενά (ήδη μετράμε ένα ακόμα περιστατικό με γνωστό ακροδεξιό σκιτσογράφο που έφαγε ban από την Comicdom φέτος στο Τεχνόπολις και έγινε ένας μικρός χαμός με τα ναζίδια που ξεσηκώθηκαν -ευτυχώς στα social μόνο)

Η Κυπριακή διοργάνωση προφανώς τον πέταξε έξω με συνοπτικές, οπότε αφού ξεσπάθωσε στα social του Ηλία και όποιου άλλου βρήκε (έμαθα ότι έγιναν καταγγελίες εναντίον του και από άλλους κομίστες-συμμετέχοντες για να μην συμμετάσχει στην διοργάνωση, πριν τον Ηλία), ανέβασε το παρακάτω άρθρο στο βοθροσάιτ του “για να βάλει τα πράγματα στη θέση τους”, στο οποίο ενσωμάτωσε και αυτό το ατυχέστατο σκιτσάκι που βλέπουν οι πάντες σήμερα (μαζί και με μια ΑΙ generated εικόνα μιας ελληνικής σημαίας να φλέγεται, που τάχα μου πόσταρε ο Κυριαζής, δλδ wtf) και ξαφνικά νομίζουν ότι ο Κυριαζής γαμάει παιδάκια, ρίχνοντάς του απίστευτη λάσπη αστοιχείωτων κατηγοριών -με προφανώς πολλές απειλές ήδη για τη ζωή του κτλ από σαλεμένα ναζίδια.

Αnyway, αυτά

13 Likes

Ας γραψω 2-3 πραγματα κι εγω, οσο πιο vague γινεται, για δικους μου λογους. Το σκιτσο οπως εμφανιστηκε στο νημα, σκετο και out of context, δεν εχει καμια μα καμια μα καμια λογικη να μπει. Δεν ξερω πώς κατεβηκε στο κεφαλι του συμφορουμιτη αυτη η ιδεα, ειλικρινα δεν θελω καν να μαθω.

Ο φασιστας Γρυπαρης ειναι αυτο που ειναι, δεν προκειται να τον σχολιασω, οποιος τον γουσταρει με γεια του και χαρα του, απλως θα μου επιτρεψει να πω οτι ειναι σαν τα μουτρα του.

Παω στην περιπτωση του σκιτσογραφου. Δεν εχω καλη διαπροσωπικη αποψη για τον ιδιο, αλλα δεν θελω να επεκταθω. Μπορει καποιος να θεωρησει οτι ειμαι biased, γι’ αυτο θα πω οτι αναγνωριζω τις προθεσεις του εν ετει 2023 και σεβομαι τις αποψεις του και τα οσα διαβασα για τις προσπαθειες του να βγαλει τους φασιστες εξω απο το comic con, οποτε παιρνει τα κρεντιτς που του αναλογουν.

Το ιδιο το σκιτσο και 1-2 ακομη που παραθετει το φασισταριο του gameworld παραμενει μια μλκ. Εμετος. Απαραδεκτο σαν συλληψη ακομη για και πενταχρονο, οχι για εναν 20χρονο που ονειρευεται να γινει επαγγελματιας κανοντας τεχνη και καλα. Ειδα κατι “Βαβελ” καπου στις φωτο, οποτε βλεπω τον συσχετισμο με το περιοδικο της εποχης. Και παλι ομως, εμετος, οπως πολυ κακο θεωρω και το Βαβελ (αποψη μου, ξερω δεν με ρωτησατε, αλλα την ειπα εστω και σε σποιλερ). Κι αν τον πετυχω, ισως του τα πω ολα αυτα κι απο κοντα.

5 Likes

Και έτσι μάθαμε τον Ηλία Κυριαζή. Προσωπικά δεν τον ήξερα, αλλά δυστυχώς τον έμαθα. (δεν ασχολούμαι με κομικς). Δυστυχώς δεν ήθελα να δω το σκίτσο αλλά δεν ήταν στο χέρι μου. Έχει γεμίσει το ιντερνετ με αυτό το έκτρωμα.

1 Like

4 Likes

Πάντως αυτά είναι πρόσφατα και όχι πριν 19 χρόνια.

Νομίζω ότι πρέπει να βάλουμε επιτέλους μία τελεία. Προφανώς ο τύπος θέλει να τραβήξει τα φώτα της δημοσιότητας και προκαλεί με διάφορες μαλακίες. Μέχρι και εγώ τον έμαθα που δεν ασχολούμαι καν με κόμικς. Θα δυσκολευτώ πολύ να τον διαγράψω από τη μνήμη μου.

Σε τι πλαίσιο συζήτησης γίνονται αυτά τα tweets; Διότι το μόνο που βρίσκω, είναι αυτό το κροπ και αναδημοσιεύεται χωρίς επεξήγηση της κουβέντας που γινόταν.

Δεν το ξέρω. Έτσι το είδα, έτσι το ανέβασα. Θα ήθελα κι εγώ να δω την υπόλοιπη κουβέντα.

Επειδή το παρουσιάσες σαν πρόσφατη απόδειξη κατά του, γι’ αυτό ρώτησα, αν ξέρεις σε τι αναφέρεται, ή τι κουβέντα έγινε στο τουίτερ

1 Like

Ακριβώς αυτή είναι η σκέψη μου. Το ίδιο έγινε με το επίμαχο στριπ. Τι σημαίνει ένα τουίτ μόνο του; Ποιο είναι το context πίσω από αυτό; Το να χαρακτηριστεί κάποιος με κάποιον τρόπο είναι το πλέον εύκολο πράγμα.

Επίσης, αυτό γίνεται ακόμη πιο sneaky από το γεγονός ότι τα “έτσι τα είδα, έτσι τα ανέβασα” screenshots προέρχονται από το σάιτ του Γρυπάρη, ο οποίος έχει κάθε λόγο να τα παρουσιάσει με αυτόν τον τρόπο.

3 Likes

Ήθελα να 'ξερα τί σημασία έχουν όλα αυτά. Δεν ξέρω αν φταίει το γεγονός ότι είμαι άσχετος με κομικς, αλλά ένα είναι σίγουρο, αυτή η φωτογραφία με έχει στοιχειώσει.

Δεν έχω ιδέα για το site του Γρυπάρη. Μέχρι χτες ούτε αυτόν ήξερα ούτε τον Κυριαζή. Από διάφορους λογαριασμούς στο τουίτερ τα βλέπω.

edit: Η μόνη σχέση που έχω με τα κόμικς είναι Λούκυ Λουκ, Αστερίξ, Λοχαγός Μαρκ και μικρός που διάβαζα κλασσικά εικονογραφημένα.

Σημασία έχουν αν ένα σόκινγκ αστείο εικοσαετίας σε στιγματίζει ως παιδόφιλο. Άσχετα από κόμιξ. Τόσα χρόνια ακούμε ανέκδοτα σόκινγκ με την Αννούλα και το θείο της, ή αστειάκια για παιδόφιλους κλπ, και τα λέγαμε με γνώση της απαισιότητάς τους. Δεν θεωρούσαμε παιδόφιλους όσους μας τα έλεγαν, ή ακόμη και τον ίδιο μας τον εαυτό. Ακόμη κι αν αυτό γινόταν όταν ήμασταν έφηβοι, μην ξεχνάμε ότι το σκίτσο που αναπαράγεται είναι ακριβώς αυτό, μία καφρίλα ενός εικοσάχρονου για ένα στενό κύκλο.

Το ότι αναπαράγονται όλα αυτά δήθεν τάχα μου σαν “τα είδα, τα αλίευσα, δεν έχω ιδέα τι παίζει, απλώς τα πόσταρα” μόνο εκ του πονηρού τα εκλαμβάνω, διότι απλώς αναπαράγεις συγκεκριμένα πράγματα για να χρωματίσεις έναν άνθρωπο. Μην ξεχνάμε ότι και η αντίδραση που έλαβε ο Bostonflesh ήταν ότι ο ίδιος είχε πρόβλημα που το ανέβασε χωρίς κόντεξτ, μέχρι να πει “ναι αλλά και τώρα γράφει μαλακίες, να δείτε”, ανεβάζοντας εκτός κόντεξτ ένα κροπ που ποστάρουν ακροδεξιά τρολ.

5 Likes

Γελάει από το υπερπέραν ο Ναμπόκοφ. Συνεχίστε.

1 Like

Ναμπόκοφ πολύς είναι… Κάτσε να ανακαλύψουν το ορίτζιναλ εξώφυλλο του Vrigin Killer των Scorpions

4 Likes