Φωτογραφίες

7 Likes

Πφφφφ κουραγιο νννκκκ…

3 Likes

:greece::greece::greece::greece::greece::greece:

4 Likes

Κουράγιο σε όποιον δίνει μάχη με τις φλόγες και φέτος. Κάθε χρόνο τα ίδια :face_with_symbols_over_mouth:

9 Likes

Όλα καλά παιδιά, το σπίτι τη γλίτωσε αλλά γενικά κάηκαν τα πάντα αριστερά και δεξιά, βλάστηση, δέντρα κλπ, σε φάση 4-5 χιλιόμετρα και μετά πάνω στο βουνό.

On a side note, είναι αδιανόητα αυτά που ακούγονται από ανθρώπους, μιλάμε υστερία έτσι. Δε διαφωνώ ότι υπάρχει άγχος και πανικός, αλλά η συντριπτική πλειοψηφία δεν έχει καμία ιδέα για διαχείριση καταστάσεων και δεν μπορούν να ακολουθήσουν οδηγίες. Έφτασα σε σημείο να λυπηθώ τον αστυνομικό με αυτά που άκουγε από αυτούς που ήθελαν να περάσουν, γενικά όλα ένα μπάχαλο. Επίσης επειδή είμαστε Αθήνα™️, είχε πολλά αεροπλάνα και ελικόπτερα και δυνάμεις σχεδόν για 8 ώρες. Ένα δίωρο μόνο έκοψαν, φαντάζομαι για να πάνε στο Λουτράκι, αλλά όλο πέταγαν, το μέτωπο ήταν τεράστιο.

On a side side note, στα site αυτά της NASA και της ΕΕ αντίστοιχα, έχει live map με φωτιές, αν ποτέ σας χρειαστεί

Εγώ χρησιμοποίησα χθες το πρώτο, είχε και location finder, άρα έβλεπα που περίπου είναι κι αν το σπίτι μου καίγεται.

Ένα screenshot που τράβηξα χθες ήταν το εξής

Που φαίνεται ότι η νότιος Αφρική καίγεται όλη, πιο κάτω είναι η έρημος. Αυτό το λέω γιατί ως συνήθως, χθες άκουγα ότι μας καίνε για ανεμογεννήτριες, γιατί θέλουν να πωληθεί ο πύργος του Μελισσουργού ή για τα συμφέροντα, όταν μια σκατουλίτσα στην Αττική καίγεται.

Ένα ακόμη ενδιαφέρον είναι πως αν μπείτε στο site και κάνετε ζουμ, τα τετράγωνα που οριοθετούν τις φωτιές είναι αδιανόητηλα μεγάλα. Επειδή ξαναπέρναγε απ’ το twitter μου το “βάζουν δορυφόρους παντού, παναγιά μου δε θα βλέπουμε το Ζ Κενταύρου” που πέρναγαν οι δορυφόροι του Μάσκ από την Ελλάδα, οι αποστάσεις είναι αδιανόητες. Ενώ η Αφρική φαίνεται σα να καίγεται όλη, κάνοντας ζουμ καταλαβαίνεις τη διαφορά, πχ ένα τετράγωνο μπορεί να έχει απόσταση από το άλλο 30 χλμ ξέρω γω, παρόλαυτα ο χάρτης δείχνει ότι γίνεται μακελειό.

Last but not least, έψαξα λίγο χθες στο google “wildfires south Africa” δε βρήκα τίποτα, φαντάζομαι γιατί δεν είναι λευκοί©️.

Αυτά από εμένα για φέτος, εύχομαι σε όλους καλή περίοδο πυρκαγιών, του χρόνου πάλι να’ μαστε καλά.

10 Likes

Μπα, μάλλον γιατί είναι φτωχοί. Κάτσε να πιάσει σε καμιά Σαουδική Αραβία και θα δεις.

3 Likes

Μιλάμε για μεγάλη χώρα που κάτω από 1% καλύπτεται με δάσος. Δεν υπάρχει και τίποτα να πιάσει. :stuck_out_tongue:

Στην Αφρική η κόκκινη περιοχή είναι κυρίως το τροπικό δάσος του Κονγκό το οποίο μετά τον Αμαζόνιο είναι το 2ο μεγαλύτερο. Εκτός από τον κίνδυνο για τους ανθρώπους είναι και τεράστια οικολογική καταστροφή

4 Likes

Είσαι σίγουρος :stuck_out_tongue:;


Να εδω μωρε, ενω κανω βολτα στο μπρεικ μου.

5 Likes

Μην πινετε πολυ ορε στα live

8 Likes

11 Likes

8 Likes

image

10 Likes

14 Likes

7 Likes

Τελικά δεν παίζει να υπάρχει άντρας που να μην βελτιώνουν τη μουτσούνα του τα μούσια

3 Likes

6 Likes

Ούτε η τερηδόνα στα δόντια του Γιάνναρου δεν είναι ο Εμπαπές.

Με τον Θεόφιλο Σεχίδη μοιάζει έτσι…

1 Like

8 Likes