Αποποινικοποίηση χασις. Υπερ ή κατά;

as kanoun oti theloun…oute pou me endiaferei to zitima! prosopika den to agizo ke den me afora! ego ime tagmeni ston karkino ton pnevmonon ke stin kirosi ipatos opote apo ti stigmi pou ke ta dio pou to prokaloun ine nomima posos me endiaferei gia to xasisi! :smiley:

Μικρή η ηλικία σου, μεγάλη η σκέψη σου Κατερίνα… Συμφωνώ απόλυτα… Είναι τόσο μεγάλο το θέμα, γι’ αυτόθέλω να έχω χρόνο για να τεκμηριώσω την άποψη μου (δηλαδή για πιο λόγο είμαι κατά)…

για να ακουσω τις αποψεις σας.με επιχειρηματα ομως… :wink:

κάνει η σάρα και η μάρα…ποιος ο λόγος να γίνει νόμιμο?ήδη είναι!

Κατα, για πολλους και διαφορους λογους, θα τους ποσταρω αργοτερα βαριεμαι τωρα.

Το παράνομο είναι πιο ωραίο… :roll: :roll: :roll: :roll:

κατά. Θα πέσει η τιμή του, θα μειωθούν τα κέρδη μου, θα αυξηθεί ο ανταγωνισμός και θα φορολογούμαι. Κλείδωμα στο τόπικ γιατί βάζει επικίνδυνες ιδέες…

Απλά επειδή από μόνο του είναι “επικίνδυνο” το θέμα, φροντίστε να εξελιχθεί ομαλά και εντός των ορίων που πρέπει. Καταλαβαίνετε τι εννοώ.

δεν είναι κι ό,τι πιο ωραίο να μπαίνεις πχ σε μια καφετέρια και να είναι σχεδόν όλοι φτιαγμένοι…είπαμε,ο καθένας μπορεί να κάνει ό,τι θέλει μόνος του,αλλά να μην προσβάλλει την ύπαρξη των άλλων…

Ενδιαφέρον. Σίγουρα η κάθε πλευρά μπορεί να αναφέρει αρκετά επιχειρήματα.
Το χασίς η αλήθεια είναι απέχει αρκετά από τα κανονικά ναρκωτικά. Δεν είναι εθιστικό κι αυτό είναι καλό. Από την άλλη όταν το κάνεις επανειλημμένα σου καίει αρκετά εγκεφαλικά κύτταρα. Κακό αυτό.
Στην ουσία είναι το ίδιο πράγμα με να πιεις αρκετά. Και το ποτό δεν απαγορεύεται. Απαγορεύεται όμως να οδηγείς υπό την επήρεια του. Οπότε αν ήταν να επιτρέπεται το χασίς θα έπρεπε να υπάρχουν αντίστοιχοι νόμοι για την οδήγηση. Όμως μηχανήματα που να μπορούν να μετρήσουν το πόσο έχεις καπνίσει δεν υπάρχουν. Πρόβλημα.

Η αλήθεια είναι πως όντως όποιος θέλει…κάνει! Οπότε δεν ξέρω αν η αποποινικοποίηση θα άλλαζε πολλά. Θα υπήρχε ίσως στην αρχή μία έξαρση, γιατί θα δοκίμαζε αρκετός κόσμος, μετά όμως θα καταλάβαιναν όλοι ότι δεν είναι δα και κάτι το τρομερό, οπότε θα χαλάρωνε το πράγμα. Από την άλλη, θα ήταν άσχημο να πήγαινες κάπου και να βρομούσε. Ή να κυκλοφορείς στο δρόμο και να μυρίζει από τα μαγαζιά που θα άνοιγαν γι αυτό το σκοπό. Θα ήταν άσχημο επίσης να κυκλοφορείς και ξαφνικά να σκάνε μύτη όλοι οι “καμμένοι” μαζί. Τώρα τουλάχιστον ξέρεις ότι όποιος κάνει, το κάνει σπίτι του.

Χμ. Αποφάσισα. Καλά είμαστε και έτσι. Όποιος θέλει κάνει σπίτι του και τελειώνει το θέμα. Αν θέλεις δε κάτι πιο extreme, πας στο Άμστερνταμ και τα βλέπεις όλα.

Α, και πάντα πίστευα και συνεχίζω να πιστεύω, ότι το χασίς είναι για αυτούς που δε μπορούν από μόνοι τους να γελάσουν και να περάσουν καλά. Αν έχεις καλή παρέα δε χρειάζεσαι τίποτα από όλα αυτά. Άντε λίγο κρασάκι που κάνει και καλό 8)

Με την ιδια λογικη δεν ειναι ωραιο να μπαινεις σε ενα μπαρ και ειναι ολοι σχεδον μεθυσμενοι.Ο μονος λογος που το χασις ειναι παρανομο ειναι επειδη δεν φορολογειται.Δλδ στην Ολλανδια που ειναι νομιμο δεν κανει κακο κι εδω κανει…?Απλα ρωταω…

όταν πας σε ένα μπαρ λογικό είναι να υπάρχουν μεθυσμένοι αφού προσφέρεται αλκοόλ…
άλλο λέω εγώ,λίγο άκυρο το σχόλιο σου,sorry κιόλας…
συμφωνώ απόλυτα με Cozy

Με την ιδια λογικη δεν ειναι ωραιο να μπαινεις σε ενα μπαρ και ειναι ολοι σχεδον μεθυσμενοι.[/quote] Εχετε τιποτα με τους μεθυσμενους ???

Και εγω με Cozy συμφωνω.

:roll: :roll: :roll: :roll:

Ti διαφορα εχει ο μαστουρωμενος απο τον μεθυσμενο?

η διαφορά είναι στο μέρος ρε παλικάρι…θα δεις μεθυσμένο πχ οπουδήποτε οποιαδήποτε ώρα της ημέρας?
αν γίνει νόμιμο,θα βγαίνεις από το σπίτι,στη στάση του λεωφορείου μια κοπελιά θα κάνει μπάφο,μετά,όταν κατέβεις για ψώνια,γύρω σου θα κυκλοφορούν τόσοι και τόσοι φτιαγμένοι…
ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ

Εμενα προσωπικα με ενοχλουν και τα 2.Δε νομιζω να στεκει αυτο που λες…Οταν βλεπεις εναν ανθρωπο στο μαυρο του το χαλι που να μη μπορει να αρθρωσει λεξη θα σε ενοχλισει αν ειναι σε μαγαζι η στο δρομο??Η αξιοπρεπεια καποιου δε νομιζω να εχει καποιο μερος.Βρικσεται παντου…Η δικη μου τουλαχιστον

είναι σαν αρχίζουν να μοιράζουν σε κάθε σταθμό μετρό κι από ένα φλασκί με ποτό…οτιδήποτε…για πολλές μέρες…σκέψου πως θα είναι…όπου και να κοιτάς θα βλέπεις πιωμένους

Δλδ στην Ολλανδια που ειναι νομιμο δεν κανει κακο κι εδω κανει…?Απλα ρωταω…

Οι Ελληνες πιστευω εχω μια μεγαλυτερη ροπη προς την καταχρηση καθε “ελευθεριας”,οποτε πιστευω οτι για ενα διαστημα τουλαχιστον, θα υπαρξει μια κατασταση οπως την περιεγραψε ο
Cozy και ο rudolf, μην πω και χειροτερη…

Συμφωνω πανω κατω με Cozy, κυριως στο συμπερασμα.
Κατα λοιπον…

Σου απαγορευει κανεις να κυκλοφορεις με ενα μπουκαλι τεκιλα στο χερι?Οχι!Αρα μπορει καλλιστα να μπεις στο μετρο και να δεις ολους πιωμα