Αποποινικοποίηση χασις. Υπερ ή κατά;

ναι,αλλά σκέψου τι θα γίνει αν γίνει νόμιμο το χασίς…γιατί σε αντίθεση με το αλκοόλ είναι και στη μόδα…

Δεν λεω οχι.Το ιδιο θα γινοταν αν ηταν το γαλα παρανομο.Μολις γινοταν νομιμο απο αντιδραση ολοι θα πινανε παντου και παντα.(ακραιο παραδειγμα αλλα ετσι ειναι)Αυτο που λεω ειναι γιατι να μπορεις να εισαι τυφλα μεθυσμενος και οχι μαστουρωμενος.

η ίδια κατάντια είναι πάνω-κάτω…

Ωραια συμφωνουμε.Απλα να ξερεις (που το ξερουν ολοι ηδη) οτι στην Ελλαδα παρανομο κατι ειναι μονο για τους φτωχους…Οποιος καταλαβε καταλαβε…

ωραίος…
θα είχε ενδιαφέρον να έπιναν κανένα τσιγάρο οι 300 πριν τη συνεδρίαση πάντως…
πριν είπα…γιατί μετά…ε…

Tι πριν τι μετα το ιδιο ειναι.Αφου και νηφαλιοι που ειναι παλι μοιραζονται μεταξυ τους τα λεφτα που πληρωνουμε εμεις στο κρατος…Τι χειροτερο θα μπορουσαν να κανουν?

μετά εννοούσα ότι, ε,όλο και κάτι θα πίνουν…ή μήπως όχι??? :roll: :roll:

Mπα αυτοι προτιμουν τα ακριβα… :wink:

Ειστε κοντα στο να πηδηξετε ενα απο τα πιο ωραια κι ενδιαφεροντα θεμα των τελευταιων ημερων. Στοπ πλιζ.

Υπερ γιατι: Ο Ελληνας, οπως και οι περισσοτεροι αλλωστε, εχει μια ροπη προς το απαγορευμενο. Η νομιμοποιηση του ισως το απομυθοποιησει στα ματια πολλων. Οπως ακριβως μ’ενα παιδακι, αν του πει να μην κανει ζαβολιες, αυτο θα τις κανει και απο αντιδραση αλλα και απο περιεργεια, να δει τι ακριβως ειναι αυτο το τοσο σπουδαιο που του το απαγορευεις.

Κατα γιατι: Ε δεν ειναι και αβλαβες. Και δεν ειναι και οτι καλυτερο να μπορει να το ρουφηξει ο καθενας. Ασε που μπορει να ειναι το πρωτο βημα για εναν ναρκομανη.

Δεν ξερω, εχω την εντυπωση οτι ειμαστε καλα ετσι. Οπως ειπε κι ο Κοζυ, υπαρχει κι η Ολλανδια.

Αυτο ειναι ενα επιχειρημα που επιστρετευουν πολλοι αλλα προσπωπικα δεν θεωρω οτι ειναι λογικο αυτο. Αν ειναι ετσι να νομιμοποιηθουν ολα τα ναρκωτικα, το να μην φορας ζωνη, το να κυκλοφορεις στον δρομο γυμνος κ.τ.λ. Εγω πιστευω οτι αν νομιμοποιηθει θα το εκλαβουν οι περισσοτεροι(και κυριως οι μικροτεροι) σαν μια “προτροπη” προς το να το κανουν, μιας και δεν θα θεωρειται ουτε καν τυπικα ως κατι “κακο”(λαθος λεξη αλλα τελοσπαντων)…Κι οπως ειπα ηδη, μια ροπη προς καταχρηση “ελευθεριας” την εχουμε(δυστηχως)…

kala sovaromilate?
milate gia a8ropous pou 8a ine ftiagmenoi pantou ke kouroufe3ala/// ne sigoura isos na exei merikous alla opos den iparxoun me8ismenoi pantou etsi den 8a iparxoun ke mastouromenoi polloi… ke siga tin mastoura poso diarkei telospanton?

ke kati allo…stin ollandia ine mono nomimo sto “coffee shops”…oxi dimosia

Δε νομιζω οτι ειναι το ιδιο, τα δυο πρωτα απειλουν αμεσα την ζωη σου ενω το τριτο δεν το κανεις γιατι δεν αισθανεσαι ανετα να δειχνεις τα γεννητικα σου οργανα σε ολο τον κοσμο.

Απλα ανεφερα 2-3 παραδειγματα τα οποια τιμωρουνται σε περιπτωση που καποιος τα κανει… Αν λειτουργει η κοινωνια με την λογικη “το απαγορευμενο τραβαει περισσοτερο την περιεργεια” τοτε θα πρεπε ολα να τα 'χουμε free. Αυτο εννοουσα…

για εμενα ειναι τεραστεια ειρωνια ειναι οτι το τσιγαρο που προκαλει καρκινους και τοσες αλλες ασθενειες να ειναι νομιμο και να διαφημιζεται κι ολας στα περιοδικα και το χασις που ειναι λιγοτερο επιβλαβες να ειναι παρανομο.βεβαια αυτο εξηγηται επειδη το κρατος και οι καπνοβιομηχανιες βγαζουν εκατομμυρια ευρω.αυτα για αρχη…

Ελα, ασ’τις παπαριες. Θες να ναι φρι για να ρουφας και μετα να πας να τα σπας στον ΜΠΑΟΚ.

Σοφι το τραβας στα ακρα λιγακι. Δεν ξερω αν λειτουργει ή οχι ετσι η κοινωνια σε περιπτωσεις οπως αυτη που ανεφερα. Σιγουρα ομως δεν λειτουργει ετσι σε ακραια ζητηματα.

:smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: οχι ρε καμμια σχεση…χχαχαχαχαχα

Αν αποποινικοποιηθεί το χασίς στην Ελλάδα,πολλοί θα κλαίνε από την χασούρα που θα έχουν…Για αυτό και συντηρείται έτσι η κατάσταση μέχρι σήμερα…

Συμφωνω απολυτα μαζι σου. Κοινως τα παντα για το κερδος και για περισσοτερο χρημα…Και σιγουρα θα χασουν πολλα με την αποποινικοποιηση.

Τα ναρκωτικά (συμπεριλαμβάνεται και το χασίς) δεν είναι φαινόμενο των καιρών μας. Υπάρχουν από τα πολύ αρχαία χρόνια. Εκτός από τη Πυθία και τους ινδιάνους, που όλοι οι Έλληνες ξέρουμε πόσο μαστούρα ήταν, εγώ θα πω ένα άλλο, πιο ενδιαφέρον παράδειγμα που δε ξέρουν πολλοί.

Ο δολοφόνος στα αγγλικά/γαλλικά προφέρεται “ασάσιν”, η λέξη αυτή βγαίνει από μία αρχαία ομάδα ανθρώπων (ολόκληρη κοινωνία για την ακρίβεια, που ήταν πολύ φημισμένη για τις πολεμικές της ικανότητες και θεωρούνταν οι καλύτεροι μισθοφόροι, σαν τους Σπαρτιάτες δηλαδή) που ονομάζονταν “Χασάσιν”. Οι “Χασάσιν” ήταν εξαιρετικά βίαιοι και στο δίαβα τους δεν άφηναν τίποτα όρθιο. Αυτό τους έκανε εξάλλου και τόσο φημισμένους και όλοι τους φοβόντουσαν. Πιο ήταν το μυστικό όμως της αγριότητας τους? Όπως θα καταλάβατε και από το όνομα τους, το μυστικό τους όπλο ήταν το χασίς… Πριν από κάθε μάχη, οι στρατιώτες μαστούρωναν με χασίς με αποτέλεσμα να μην έχουν καθόλου ηθικές αναστολές για ότι έκαναν και να είναι ηλιθιωδώς ατρόμητοι.

Τι θέλω να πω με όλα αυτά? Τα ναρκωτικά υπάρχουν εδώ και χιλιάδες χρόνια. Οι μαστουρωμένοι επίσης. Ποιος είναι όμως ο λόγος που μόνο τα τελευταία χρόνια έχει ποινικοποιηθεί η χρήση των ναρκωτικών? (εξαιρούνται οι μουσουλμάνοι που απαγορεύεται μέχρι και το κρασί σε αυτούς) Είναι κάποια οργανωμένη συνομωσία? :lol: Κάποια προσπάθεια επίλυσης προβλημάτων που προκύπτουν μόνο στη δικιά μας κοινωνία? :-k Είναι μήπως κάποια καινοτομία των σύγχρονων νομοθετών ή μήπως απλώς οι παλαιότερες κοινωνίες δεν αντιμέτωπιζαν προβλήματα με τα ναρκωτικά, άρα δε χρειάστηκε ποτέ η αποποινικοποίηση τους? Τι οδήγησε στο να μας ενοχλεί ως κοινωνία η χρήση ναρκωτικών? Μήπως ο τρόπος που γίνεται η χρήση της?

Εγώ έχω καταλήξει σε κάποιες θέσεις, τις οποίες δε θα πω τώρα για 2 λόγους. Πρώτον, όπως και εσείς είμαι σε Χριστουγεννιάτικες διακοπές και έχω καλύτερα πράγματα να κάνω, δεύτερον για να γίνει και λίγη κουβεντούλα σε αυτά που έθιξα και στα ερωτήματα που έθεσα. Εν καιρώ (ίσως και αύριο), θα θέσω και εγώ τις απόψεις μου.

Συμπυκνώνοντας ό,τι έγραψα, το ερώτημα δεν είναι αν το χασίς πρέπει να αποποινικοποιηθεί, αλλά γιατί ποινικοποιήθηκε… Οι λόγοι που οδήγησαν την κοινωνία μας σε κάτι τέτοιο έχουν λυθεί? και αν ακόμα υπάρχουν είμαστε βέβαιοι ότι αυτή είναι η σωστή αντιμετώπιση τους?

ΥΓ1: Ρε παίδες, μέχρι και η Κόκα Κόλα είναι εθιστική. Λέτε να μην είναι το χασίς? Για την ακρίβεια, αν θέλει ο χασισοπαραγωγός μπορεί να εθίσει το χρήστη και με ένα τσιγαριλίκι μόνο. Ο λόγος που δε το κάνουν? Γιατί α) ο χρήστης θα έχει σύνδρομο έλλειψης δίχως να ξέρει τι του λείπει, β) όταν θυμηθεί ότι έκανε τσιγαριλίκι, καθότι θα είναι το πρώτο του, θα τρομάξει, δε θα ξαναχρησιμοποιήσει και από το φόβο του και την αγωνία μήπως πάθει τίποτα, είναι ικανός μέχρι και να καρφώσει όποιον τον προμήθευσε…

ΥΓ2: Το χασίς κάνει πολλαπλάσια ζημιά στην υγεία από ένα τσιγάρο. Τουλάχιστον έτσι μας έλεγε ο βιολόγος του σχολείου μου που δούλευε για κάμποσα χρόνια στον Ο.ΚΑ.ΝΑ.

Για την ακριβεια, ηταν μια ολοκληρη μυστικη οργανωση που ειχε δημιουργησει ο Hassan I Sabha (δειτε και την τραγουδαρα των Hawkwind), ο λεγομενος και γερος του βουνου. Ασσασινοι τοποθετουνταν διπλα σε σημαντικα προσωπα. Ασσασινος θα μπορουσε να ειναι ο καθενας, ο συμβουλος σου, ο υπηρετης σου, η γυναικα σου, ακομα και το παιδι σου.