Αποποινικοποίηση χασις. Υπερ ή κατά;

Έχω αρχίσει να ανησυχώ. :roll:

ετσι απλα! :wink:

ευτυχώς που κρατήθηκε σε υψηλό επίπεδο το topic παρόλο το ξέσκισμα που του έκανα… 8)

Ηθελες να φερεις την καταστροφη!!!
Συμφωνω με Cozy & karvou, με καλυψαν απολυτα!

Ηθελες να φερεις την καταστροφη!!!
Συμφωνω με Cozy & karvou, με καλυψαν απολυτα![/quote]

Τι συμφωνείτε με μένα ρε? Αφού δεν έχω πει ακόμα άποψη!!! Ερωτήματα έθεσα!!! :lol: :lol: :lol: :lol:

Ειλικρινά, εγώ θα περιμένω έστω και ένας να προσπαθήσει να απαντήσει στα ερωτήματα που έθεσα για να βεβαιωθώ ότι υπάρχει τουλάχιστον ενδιαφέρον για το δεύτερο και ουσιαστικότερο ποστ μου. Αλλιώς σιγά μη γράφω ποστ για μία ώρα :lol: :lol: :lol: Καλό θα μου κάνετε… θα στίψετε λίγο το μυαλό σας και θα κατεβάσετε μία πρωτότυπη ιδέα και θα την αναλύσουμε παρεούλα. Έτσι γίνεται η σωστή ανάλυση. 2 μυαλά > 1 μυαλό…

Το τραγικό της υπόθεσης ναρκωτικά στην Ελλάδα, είναι ότι οι Έλληνες δεν έχουν ιδέα περί ναρκωτικών, γιατί τα βλέπουν σα το μπαμπούλα και δε θέλουν να ξέρουν τίποτα για αυτά. Από τις χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης είμαστε μακράν αυτή με τη πιο δολοφονική συμπεριφορά απέναντι στους χρήστες. Το πιο απλό παράδειγμα. Σε συλλαμβάνουν με μικροποσότητα ναρκωτικών (που προφανώς πήγαινε για ιδία χρήση…), αντί να σε στείλουν αμέσως σε κλινική αποτοξίνωσης σε στέλνουν στη φυλακή που γίνεται ακόμα μεγαλύτερη διακίνηση ναρκωτικών και σου συμπεριφέρονται νομικά λες και είσαι βαποράκι… :!: :!: :!:

Επειδή έχω διαβάσει όλες τις σελίδες θέλω να διορθώσω κάποια πράγματα. Διάβασα κάποιους που έγραφαν πως αν το μαύρο γίνει νόμιμο θα βλέπουμε μαστουρωμένους στο δρόμο και στο μετρό, τα παιδάκια θα το πάρουν σαν προτροπή και θα αρχίσουν να κάνουν και αυτά και άλλα τέτοια. Τρίχες!Εννοείται πως αν γίνει νόμιμο δεν θα επιτρέπεται να το κάνεις οπουδήποτε. Ας πάρουμε το παράδειγμα της Ολλανδίας. Μπορείς να το αγοράσεις νόμιμα αλλά απαγορεύεται να το καπνίσεις όπου να’ναι. Υπάρχουν μπαράκια στα οποία επιτρέπεται και άλλα στα οποία απαγορεύεται. Εννοείται αυτό. Κάπως έτσι θα γίνει και εδώ αν νομιμοποιηθεί. Εδώ πας στα Goody’s και απαγορεύεται να καπνίσεις σε κάποιους χώρους του. Στο μετρό απαγορεύεται το κάπνισμα και το φαγητό. Ε, το ίδιο θα γίνει και με το χασίς. Θα είναι νόμιμο, θα μπορείς να το κάνεις στο σπίτι σου (όπου το κάνεις και τώρα), θα μπορείς να το κάνεις σε κάποια μαγαζιά (πως πας σε ένα μαγαζί και καπνίζεις ναργιλέ;Κάπως έτσι) αλλά δεν θα επιτρέπεται να το καπνίζεις σε οποιοδήποτε μέρος γουστάρεις. Στους χώρους όμως που θα επιτρέπεται θα το απολαμβάνεις χωρίς να φοβάσαι μήπως σε τσακώσει κάποιος, θα το αγοράζεις σε φυσιολογική τιμή, δεν θα το παίρνεις στην ζούλα αλλά άνετα κ.τ.λ. Τέλος, αν το χασίς γίνει νόμιμο δεν νομίζω να αποτελέσει καμία προτροπή για κανέναν. Άλλωστε και έτσι όπως είναι τα πράγματα τώρα αν κάποιος δεν κάνει χασίς είναι επειδή δεν γουστάρει να το κάνει και όχι επειδή είναι παράνομο. Αν γίνει νόμιμο λοιπόν δεν θα αλλάξει τίποτα. Όλοι μας έχουμε μεγαλώσει με τις μαμάδες μας να μας λένε “παιδί μου μην καπνίσεις ποτέ στην ζωή σου”. Τελικά κάποιοι από εμάς καπνίζουν και κάποιοι όχι. Ε, αν το χασίς γίνει νόμιμο η φράση των μαμάδων θα γίνει “παιδί μου μην καπνίσεις και μην κάνεις χασίς ποτέ στην ζωή σου”. Κάποιοι όμως θα κάνουν, κάποιοι άλλοι όχι.-

επειδή σχολιάστηκε από πολλούς το παράδειγμα που έδωσα με το μετρό κι ότι θα βλέπεις φτιαγμένες φάτσες γύρω σου,ας το ξεκαθαρίσω…
φυσικά και ξέρω τι επιτρέπεται και που,αλλά όταν τώρα,που είναι παράνομο,βλέπεις να το κάνουν από τουαλέτες σχολείων, μέχρι τουαλέτες goody’s,και το κάνουν οι 2/10,αν γίνει νόμιμο,θα το κάνουν περισσότεροι,αλλά και συχνότερα,διότι σε αντίθεση με το αλκοόλ που διάβασα κάποιες συγκρίσεις,το χασίς,πάρτε το χαμπάρι,είναι στη μόδα!!!αν σε δει κανείς να πίνεις από ένα φλασκί,δε δίνει σημασία…αν πας στην Κηφισιά όμως,πχ,και πιεις τσιγάρο,αυτομάτως,ουάου,γίνεσαι κι εγώ δεν ξέρω ποιος…
βέβαια,κοιτάμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος…που είναι η υγείας μας.συμφωνώ ότι αυτά που τρώμε,πίνουμε και αναπνέουμε είναι πολύ πιο βλαβερά από το απλό τσιγάρο,αλλά το χασίς δεν είναι δα και το πιο υγιεινό!!!
κι από την άλλη,γιατί να κάνει κάποιος ένα τέτοιο τσιγάρο?για να έρθει σε σχετική ευθυμία? με καλή παρέα και λίγο κρασάκι είσαι αρκετά καλύτερα νομίζω…

Τα παραλές…

Δεν τα παραλεει, πριν κατι χρονια καναν μπαφο στις τουαλετες του σχολειου μου.

ακριβώς…
στο δικό μου δεν νομίζω να γινόταν,αλλά πήγαινε σε κανένα μεγάλο όνομα ιδιωτικού προς βόρεια προάστια…στο λέω γιατί γινόταν διακίνηση κανονικά,και χρήση φυσικά και τους έδιωχναν ομαδικώς από εκεί…

εγω παντως δε ξερω ουτε ενα γνωστο η φιλο που να συναναστρεφομαι και να μη πινει,εστω και σπανια(και μη πει κανεις ωραιες παρεες εχεις).αρα χωρις ιδιαιτερες αναλυσεις αν γινει νομιμο η μονη διαφορα για πολλους θα ειναι οτι θα πεσει η τιμη του.και επισης δε θα παψει πιστευω ποτε να ειναι ταμπου ακομα κι αν το μοιραζουν οι μπατσοι.και επισης πιστευω πως αν δεν ειχε απαγορευτει ποτε,οπως τωρα θα λεγαμε ‘ασε μανα χθες ηπια πολυ και εχω πονοκεφαλο’ αντιστοιχα θα λεγαμε ‘ασε μανα χθες ελιωσα στο χορτο’

Τα παραλές…[/quote]

k χειροτερα θα λεγα εγω…

cozy ,me to xasis liwneis - de gelas akribws.
tespa. eimai yper ths apopoinikopoihshs OLWN twn ousiwn.
o kathenas - ypotithetai exei to nou, na kserei ti bazei sto swma tou.
eimai kata - proswpika kai den kanw xrhsh, dioti - oloi exete dei - i exete filous ti kanoun ta perrisotera drogia.
liwsimo - miwmenh antidrash, ta pairnoun synhthws xanoi - pou den exoun allo melhma. tekedistan katastash - me atoma pou den exoun eite thelhsh - eite kati na kanoun kai apla liwnoun. apo ta pio sklhra, nomizw orea einai i koka - kai liiiigo lsd.
to lsd 2-3 fores gia to trip. i koka - epeidh den kanei eksarthsh kai se kanei na aisthanesai G. apla - panta thes metro - alliws - tha bretheis me siderenio routhouni.

poly mas zalizoun me to thema - les kai den pinoun - osoi pinoun nomimo paranomo.

apla - egw thelw na apogoreutei to kapnisma se dhmosious xwrous.
molynei to periballon, entona. 1000000 epi 1 paketo minimum , einai kai gamw ta ntoumania - X 365 meres to xrono - asta na pane… kai epipleon, einai ahdia na trws - px kai na sto kanei o allos apo dipla kapnisto, epeidh den mporei na se sebastei. se kleistous xwrous einai i ypsisth ahdia. kati katagwgia stou psyrrh - pou mexri kai kapnistes pnigontousan - einai pio poly kyndinos sth dhmosia ygeia - para merh diasedashs !

+1000

Ξεθαβω!

Η αποψη μου ειναι αυτο που ειπε ο Κοζαρος καπου στην αρχη… Καλη παρεα, και λιγο (:roll: ) κρασακι…

Οτι ειπε ο Manson και ο karja (και ο Davidian). Νομιζω οτι τα περισσοτερα επιχειρηματα υπερ της μη νομιμοποιησης ηταν τελειως ακυρα (ρεσιντεντ ιβιλ φαση με μαστουρια ζομπι στο μετρο, στο δρομο, στα παρκα στις πλατειες στις παραλιες ναι οκ το γαμησα). Καποιος που το κανει τωρα σπιτι του παλι σπιτι του θα το κανει εκτος αν πιστευετε οτι οσοι κανουν ειναι καμμενοι σε φαση “φιλαρακι μηπως εχεις κανα τσιγαρο να αγορασω καμμια τυροπιτα?”. Τωρα αν καουν περισσοτεροι με την νομιμοποιηση δικο τους λαθος. Και τι θα πει καλα ειμαστε τωρα? δεν θα εχει διαφορα για τον χρηστη που θα το βρισκει πιο φτηνα και δεν θα φοβαται μην τον μπουζουριασουν (οχι οτι φοβαται τωρα και πολυ αλλα λεμε)? Και ειναι στην κριση του καθενος αν θελει να περασει καλα με μπαφο η με αλκοολ. Νταξει υπαρχουν και ατομα που το να μεθυσεις το θεωρουν καταντια. Μην πεσουμε και τοσο χαμηλα.

Θα έπρεπε να υπάρχει και επιλογή αναποφάσιστος.

ό,τι είπαν κάργια & βαγγέλης.

Εγω παλι ειμαι υπερ της ποινικοποιησης του τσιγαρου…

+1!!!:thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: