Αποποινικοποίηση χασις. Υπερ ή κατά;

ένα τρίφυλλο περίπου το άτομο με 2-3 γραμμάρια το καθένα

ρε αλητες!!!
ρε πρεζονια!!!

:lol::lol::stuck_out_tongue:

όχι εγώ δεν έχω κάνει ακόμα αλλά είμαι τελείως θετικός στο να κάνω:p

back on topic please. thanks

λολ, το πρώτο ποστ του τύπου που συμφωνούμε απόλυτα, αν παραποιήσεις λίγο το τελευταίο σκέλος καθώς είμαι πανθεϊστής.

ρε σου λέμε indymedia. Τί in.gr και μαλακίες…

Κατα της νομιμοποιησης εγω.
Για τον απλο λογο οτι πιστευω οτι δεν θα εχουμε ορια και θα ΞΕΣΚΙΣΤΟΥΜΕ στην καταχρηση οπως επισης οτι συντομα θα αναζητησουμε κατι πιο “βαρυ”.

Γιατί μήπως τώρα που είναι παράνομο ειμαστε συγκρατημένοι…Κανεις δεν δέινει σημασία στην απαγόρευση είτε υπάρχει είτε όχι…Οχι μονο είμείς δηλαδή…Σε όλη την ευρώπη…Παίζει οι ολλανδοι να κάνουν λιγότερη καταλάνωση από εμάς,τους Γερμανούς και τους Αγγλους…

Aυτο ακριβως.
Σκεψου να μην ειχαμε και τον “φοβο”…

ποιον φόβο βρε ‘συ, Suffocater; δεν έχω δει κανέναν από όσους ξέρω να φοβάται επειδή αγοράζει φούντα. επίσης, θέλεις να μου πεις πως έχεις γνωρίσει πολλά άτομα επιρρεπή στην κατάχρηση ουσιών που να τα έχει εμποδίσει η οποιαδήποτε απαγόρευση να του γαμήσουν το κέρατο; αυτός που είναι προγραμματισμένο να το σκίσει, θα το σκίσει είτε το αγοράζει από συμφοιτητή είτε από σούπερ μάρκετ είτε απ’ τον ντον βίτο. γενικά, η οποιαδήποτε δαιμονοποίηση περισσότερο προσελκύει παρά απωθεί.

Αυτο λέω…Ότι ο φόβος από την μια σε σπρώχνει περισσότερο προς κάτι χειρότερο και βοηθάει τους μαυραγορειτες να σε σπρώξουν εκεί…

Διαφωνω σε αυτο και επικαλουμαι τον εαυτο μου…
Εγω προσωπικα δεν εχω καν δοκιμασει.Αν μπορουσα να το αγορασω απο το περιπτερο της γειτονιας ομως,σιγουρα θα ειχα τουλαχιστον δοκιμασει.Αν θελω,ξερω που μπορω να βρω,απλα ειναι διαδικασια.
Και νομιζω πολλοι που δεν εχουν δοκιμασει καν,θα ειχαν δοκιμασει τουλαχιστον μια φορα γινοταν ευκολοτερη η προσβαση σε αυτο.

Συμφωνω στο “αυτός που είναι προγραμματισμένο να το σκίσει,θα το σκισει”,αλλα θεωρω οτι το να παραμεινει η κατασταση οπως εχει,βοηθαει να μην αρχισει καποιος καθολου.

Γενικά είναι πολύ έγκυρο να φέρνουμε σαν παράδειγμα προσωπικές μας πράξεις καθώς όλα καθορίζονται στον κόσμο από το τι επιλέγουμε εμείς.

Στην τελική Suffocater αγόρι μου γιατί να μην δοκιμάσει ο οποιοσδήποτε; Το ‘χεις δαιμονοποιημένο μέσα στο κεφάλι σου κι αυτό φαίνεται ξεκάθαρα απ’ όσα λες. Χαλάρωσε λίγο γιατί τα πράγματα δεν είναι όπως τα νομίζεις.

Πράγματι μερικοί γιατί το έχετε δαιμονοποιήσει τόσο?Ένα ναρκωτικό είναι που φέρνει ευφορία και που μάλιστα δεν έχει παρενέργειες άμα χρησιμοποιείται με μέτρο και σπάνια.Το αν νομιμοποιηθεί η όχι έχει ελάχιστη σημασία γιατί και να νομιμοποιηθεί, πάλι στην συνείδηση μας θα είναι κάτι το απαγορευμένο,όπως ακριβώς με το τσιγάρο.Και το τσιγάρο νόμιμο είναι(πριν τα νομοσχέδια για την απαγόρευση πώλησης του προς ανήλικους και με την έννοια ότι πουλιέται παντού και δεν τους νοιάζει η ηλικία) όμως άμα πεις στους γονείς σου ότι καπνίζεις το 99% θα στεναχωρηθούν ή θα σε βρίσουν ή διάφορα άλλα.Το θέμα είναι πως δεν έχει νομιμοποιηθεί στην συνείδηση μας.Έχει παρενέργειες μακροχρόνιες αλλά και άμεσες(βήχας,λαχάνιασμα) και αυτό το καθιστά “παράνομο” στον εγκέφαλο μας.Το χασίσι επειδή ανήκει στο σύνολο των ναρκωτικών=άσχημα για εμάς το θεωρούμε παράνομο παρόλο που μπορεί να είναι πιο υγιεινό.(την άποψη ότι το χασίσι μπορεί να είναι υγιεινό την έχω ακούσει πολλές φορές.Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αλλά λένε δεν προκαλεί εξάρτηση,και σε μέτρια χρήση δεν κάνει κακό στον εγκέφαλο και σαν ευφορικό είναι καλύτερο από το τσιγάρο)Άρα είτε νομιμοποιηθεί είτε όχι το ίδιο θα είναι γιατί και τώρα που είναι παράνομο βρίσκεις πανεύκολα ακόμα και αν είσαι φλωράκος και όταν θα είναι νόμιμο πάλι θα το θεωρούμε υποσυνείδητα παράνομο επειδή θεωρείται ναρκώτικο.Σε πολλά χρόνια από τώρα ίσως το αποσυνδέσουμε από την κατηγορία των ναρκωτικών,αλλά αυτό θα γίνει σε αιώνες

Πιο εγκυρο να λεμε τι ακουσαμε απο δω κ απο κει,ή τι νομιζουμε οτι κανουν οι αλλοι?
Ο καθε εγω κ εσυ ειμαστε ο κοσμος.

Δεν εχω δαιμονοποιησει τιποτα.Απλα ΔΕΝ μου χρειαστηκε ποτε να δοκιμασω,κ γι αυτο δεν το εκανα.
Κ επειδη ειχα κ 2-3 εμπειριες θανατων (οχι απο χασις,ναι,αλλα που αρχισαν και οι 3 ετσι),βλεπω καποια πραγματα και με αλλο πρισμα,που ισως εσυ(και ο καθε εσυ…) κανεις ενα μπαφο την βδομαδα ξερω γω δεν μπορεις να δεις.

Eγω εχω χασει 3 φιλους σε τροχαιο.
Μην ξαναμπειτε λοιπον σε αυτοκινητο…

ελα ρε παιδια τι συζηταμε τωρα, το χασις απαγορευεται ενω το αλκοολ που εχει καταστρεψει οικογενειες υπαρχει και διαφημιζεται με κουλτουρε σποτακια στην τιβι κιολας

ας το νομιμοποιησουν λεμε (αν και ο κινδυνος να γινει η βαση για να μπει καποιος σε πιο σκληρα ναρκωτικα ειναι υπαρκτος, μη λεμε και ο,τι θελουμε) να παρουν και κανα φορο τα παιδια, γιατι σε λιγο θα ριξουν ειδικο φορο και στις καποτες

δεν χρειαζεται να βαζεις ιδεες…
ειναι παντως αυτο ακριβως που λες. το αλκοολ διαφημιζεται πλεον οσο δεν παει αλλο.
ειδικα τωρα το καλοκαιρι παντου βλεπω διαφημισεις, κοκτειλς και γενικα ολοι ασχολουνται με το τι θα πιουν το βραδυ! μεχρι και το δικο του ιμοτικον εχει!:p:drunk:
γιάυτο ολοι μαζι θα τιμισουμε την αγνη μπυρα στην γιορτη της!!!:drunk:

Mαλλον εσυ πρέπει να χαλαρώσεις και να σκεφτεις οτι μπορει να εχεις και άδικο.

Απλά και εμείς λέμε αυτό που βλεπουμε .Απο αυτά που έχω δει μου λένε ότι ο μόνος λόγος που σε σπρώχνει το χασις στα χειρότερα είναι ότι είναι παράνομο.Όχι ο εθισμός. Δεν φταίει το ιδιο το ναρκωτικό όσο το περιβάλλον που το διακινεί.Οι περισσότεροι που έχουν πρόβλημα με τα ναρκωτικά έχουν και προιστορία στο τσιγάρο και το αλκοολ.Και όμως κανεις δεν τα σκεφτεται αυτα σαν αρχή παρόλο που είναι πολυ πιο εθιστικα και επικίνδυνα απο το χασίς και ευθίνονται για χιλιάδες θανάτους. Είναι μεγάλη υποκρισία και μεγάλο λάθος να καταδικάζουμε έτσι το χασις και να αθωόνουμε το αλκοολ, το τσιγάρο και τα απειρα ηρεμιστικά ή παυσίπωνα ή τεχνητά ναρκωτικά που μπορούν να γίνουν πολύ πιο επικίνδινα μόνο και μόνο από τις παρενέργιες ενώ θα μπορούσαν να αντικατασταθούν από διάφορα ελαφρια φυσικά ναρκωτικα χωρίς σχεδόν καμία παρανέργεια. Και περά τις φακμακευτικές ιδιότητες αυτό το παράδοξο κάνει στην ουσία το πρόβλημα χειρότερο. Δεν είναι τυχαίο που στην ολλανδία πχ τα νουμερα στο θέμα των ναρκωτικών είναι από τα χαμηλότερα στην ευρώπη. Ένα σύστημα το οποίο δεν έχει ταξινομημένα σωστά τους κινδύνους καταλήγει απλά να παραπληροφορεί και τελικά επιδινώνει το προβλημα αντί να το λύνει…