Αποποινικοποίηση χασις. Υπερ ή κατά;

Εντάξει φίλε!

Όχι είναι πιο έγκυρο αυτό που θα δεις τώρα, επειδή εμένα δεν μου αρέσει να λέω ιστορίες από φίλους ούτε προσωπική εμπειρία, πάρε ρίξε μια ματιά.

Although its capital is notorious among stoners and college kids for marijuana haze?filled “coffee shops,” Holland has never actually legalized cannabis ? the Dutch simply don’t enforce their laws against the shops. The correct answer is Portugal, which in 2001 became the first European country to officially abolish all criminal penalties for personal possession of drugs, including marijuana, cocaine, heroin and methamphetamine.

At the recommendation of a national commission charged with addressing Portugal’s drug problem, jail time was replaced with the offer of therapy. The argument was that the fear of prison drives addicts underground and that incarceration is more expensive than treatment ? so why not give drug addicts health services instead? Under Portugal’s new regime, people found guilty of possessing small amounts of drugs are sent to a panel consisting of a psychologist, social worker and legal adviser for appropriate treatment (which may be refused without criminal punishment), instead of jail.

The question is, does the new policy work? At the time, critics in the poor, socially conservative and largely Catholic nation said decriminalizing drug possession would open the country to “drug tourists” and exacerbate Portugal’s drug problem; the country had some of the highest levels of hard-drug use in Europe. But the recently released results of a report commissioned by the Cato Institute, a libertarian think tank, suggest otherwise.

The paper, published by Cato in April, found that in the five years after personal possession was decriminalized, illegal drug use among teens in Portugal declined and rates of new HIV infections caused by sharing of dirty needles dropped, while the number of people seeking treatment for drug addiction more than doubled.

“Judging by every metric, decriminalization in Portugal has been a resounding success,” says Glenn Greenwald, an attorney, author and fluent Portuguese speaker, who conducted the research. “It has enabled the Portuguese government to manage and control the drug problem far better than virtually every other Western country does.”

Compared to the European Union and the U.S., Portugal’s drug use numbers are impressive. Following decriminalization, Portugal had the lowest rate of lifetime marijuana use in people over 15 in the E.U.: 10%. The most comparable figure in America is in people over 12: 39.8%. Proportionally, more Americans have used cocaine than Portuguese have used marijuana.

The Cato paper reports that between 2001 and 2006 in Portugal, rates of lifetime use of any illegal drug among seventh through ninth graders fell from 14.1% to 10.6%; drug use in older teens also declined. Lifetime heroin use among 16-to-18-year-olds fell from 2.5% to 1.8% (although there was a slight increase in marijuana use in that age group). New HIV infections in drug users fell by 17% between 1999 and 2003, and deaths related to heroin and similar drugs were cut by more than half. In addition, the number of people on methadone and buprenorphine treatment for drug addiction rose to 14,877 from 6,040, after decriminalization, and money saved on enforcement allowed for increased funding of drug-free treatment as well.

Portugal’s case study is of some interest to lawmakers in the U.S., confronted now with the violent overflow of escalating drug gang wars in Mexico. The U.S. has long championed a hard-line drug policy, supporting only international agreements that enforce drug prohibition and imposing on its citizens some of the world’s harshest penalties for drug possession and sales. Yet America has the highest rates of cocaine and marijuana use in the world, and while most of the E.U. (including Holland) has more liberal drug laws than the U.S., it also has less drug use.

“I think we can learn that we should stop being reflexively opposed when someone else does [decriminalize] and should take seriously the possibility that anti-user enforcement isn’t having much influence on our drug consumption,” says Mark Kleiman, author of the forthcoming When Brute Force Fails: How to Have Less Crime and Less Punishment and director of the drug policy analysis program at UCLA. Kleiman does not consider Portugal a realistic model for the U.S., however, because of differences in size and culture between the two countries.

But there is a movement afoot in the U.S., in the legislatures of New York State, California and Massachusetts, to reconsider our overly punitive drug laws. Recently, Senators Jim Webb and Arlen Specter proposed that Congress create a national commission, not unlike Portugal’s, to deal with prison reform and overhaul drug-sentencing policy. As Webb noted, the U.S. is home to 5% of the global population but 25% of its prisoners.

At the Cato Institute in early April, Greenwald contended that a major problem with most American drug policy debate is that it’s based on “speculation and fear mongering,” rather than empirical evidence on the effects of more lenient drug policies. In Portugal, the effect was to neutralize what had become the country’s number one public health problem, he says.

“The impact in the life of families and our society is much lower than it was before decriminalization,” says Joao Castel-Branco Goulao, Portugual’s “drug czar” and president of the Institute on Drugs and Drug Addiction, adding that police are now able to re-focus on tracking much higher level dealers and larger quantities of drugs.

Peter Reuter, a professor of criminology and public policy at the University of Maryland, like Kleiman, is skeptical. He conceded in a presentation at the Cato Institute that “it’s fair to say that decriminalization in Portugal has met its central goal. Drug use did not rise.” However, he notes that Portugal is a small country and that the cyclical nature of drug epidemics ? which tends to occur no matter what policies are in place ? may account for the declines in heroin use and deaths.

The Cato report’s author, Greenwald, hews to the first point: that the data shows that decriminalization does not result in increased drug use. Since that is what concerns the public and policymakers most about decriminalization, he says, “that is the central concession that will transform the debate.”

http://www.time.com/time/health/article/0,8599,1893946,00.html

Τέλος, επειδή αναφέρθηκε στο τι κάνω μια φορά την εβδομάδα, σου λέω πως δεν κάνω τίποτα ούτε μια φορά το εξάμηνο καθώς πλέον είμαι σχεδόν straight edge. Για ορισμό του straight edge wiki it, λέω σχεδόν επειδή ίσως κάπου με τα γκομενάκια κάνω ατασθαλίες.

edit: Βέβαια το κείμενο παραπάνω είναι απλά για να δείξουμε ένα αληθινό παράδειγμα του τι είναι ικανή να φέρει μια αποποινικοποίηση, την οποία στην Ελλάδα, κάτι κεφάλες την απορρίπτουν δίχως καν να ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ, rantal. Τι θες εδώ αλήθεια; Γύρισε πίσω στον Jay να σου πει μερικά πράγματα και ξαναέλα όταν πατήσεις τα 40. Κι επιστρέφω λέγοντας, φαντάσου να προσπαθήσεις να πείσεις για γενική αποποινικοποίηση ενώ καλά καλά δεν καταφέρνεις να τους πείσεις για το χόρτο.

το θεμα δεν ειναι η νομιμοποιηση.

το θεμα ειναι οτι η πλειοψηφια του ελληνα κοιμαται ορθια γενικως.οποτε και να τα νομιμοποησουν παλι σκατα θα τα κανουμε.αρα δε ξερω αν ειμαι υπερ η κατα.

σε ολα τα ζητηματα το μονο πραγματικα που μετραει ειναι αν ο ανθρωπος εχει μυαλο η σκατα στο κεφαλι του.

αμα εχεις σκατα στο κεφαλι , οτι και να ισχυει σε καθε θεμα παλι σκατα θα τα κανεις.

και σε αυτους που λενε το κοντο και το μακρυ τους πανω στο θεμα εχοντας ως μοναδικη εμπειρια την θεαση ταινιων σαν το σημαδεμενο και το blow #-o εχω να πω το εξης

μην πινετε μπαφους γιατι ειναι του σατανα (το ειχε πει και ο χριστοδουλος μεγαλη η χαρη του)

καπνιστε τα μαρλμπορο σας πιειτε τα ουισκακια σας και ονειρα γλυκα και απονηρευτα #-o

Και οι πορτογαλλοι που το κάνανε δεν είναι και πολύ διαφορετικοί από εμάς…Και μάλιστα νομιζω είχαν πολύ σοβαρότερο πρόβλημα από εμάς στο θέμα…

Οπως εχει αναφερθει, και τις σοδες να απαγορευανε την επομενη μερα θα ξεκινουσε η εμπορια στη παρανομια. Εδω ο Καποδιστριας προκειμενου οι Ελληνες να μαθουνε την πατατα, που κανενας δεν ηθελε, την εκλεισε σε μια αποθηκη με “φρουρους”
Ξεκολατε το μυαλο σας με το χορτο, που ειναι ακακο. Ολα ειναι μερος ενος πλανου, καθως πολλοι επωφελουνται απο αυτο
Και μονο που το συγκρινετε με πρεζα,κοκα,ηρωινη ειστε περα βρεχει.
Πιειτε κανα τσιγαρο, και μη πεφτετε στη σαπιλα του αλκοολ

To χασις ειναι εξάρτηση του μυαλου.
Ειμαι κατα της αποποινικοποιησης και της νομιμοποιησησης στην ελλάδα ενα και το αυτο.
Πιστευω οτι η διακριση ναρκωτικων σε μαλακα και σκληρα ειναι τιποτα.
Μονο και μονο οτι καει εγκεφαλικα κυτταρα δηλαδη σε κανει χαζο ειναι αυτο που θελουν αυτοι που μας κυβερνουν μας αδρανοποιουν και μεις παλευουμε να τους βοηθησουμε σε αυτό.
Και γω διαφωνω να μπαινει αυτος που πιάστηκε με ενα τσιγαρο φυλακη,για μενα η καλυτερη λυση θα ταν ενα κεντρο στηριξης με καταλληλο προσωπικο ωστε να καταστει δυνατον οτι τα ναρκωτικα ειναι όπλο των αστών.

Στην τελικη μπορει και να εχω αδικο ,επειδη όμως εχει υπάρξει περίοδος που επινα και τωρα εχω σταματησει μπορω να φερνω πρωσοπικο παραδειγμα που ο μπαν το θεωρει λαθος αλλα τι να κανουμε αυτό εχω.

ναι το χασις ειχαν αναγκη.ενω εσυ που δεν πινεις τι μπορεις να κανεις “σ’αυτους που μας κυβερνουν”? να τους κλασεις τα αρχιδια?

μηπως να μπει ενα οριο ηλικιας σε μερικα θεματα η γενικα στο podium?

:?:

Δηλαδή να κάνει το αστικό κράτος ενα κέντρο όπου θα καταστεί δυνατόν ότι τα ναρκωτικά είναι όπλο των αστών…

Κόψαμε το χασίς και αρχίσαμε τα μανιτάρια, εεεε?

Το τι κάνω εγω μπορούμε να το συζητησουμε αλλού,αλλα ενας διαρκης αγωνας με πολλες νικες για μενα δεν ειναι κλάσιμο αρχιδιων.
Τωρα για το χασις, αυτη νειναι η αποψη μου δεν ειπα οτι ειναι ΜΟΝΟ το χασις που μας κανει απο αυτοι θελουν αλλα είναι και αυτο.
Τωρα για το ηλικιακο που ανεφερες εισαι γαματος μου την ειπες.

Προφανως φίλε κρισπ μιλαω για μια αλλη κοινωνια.
Μια σοσιαλιστικη κοινωνία.

Πλάκα μας κάνεις έτσι?Δεν καίει εγκεφαλικά κύτταρα κανενα χασίς περισοτερο απο τα ηρεμιστικά ή το ακλοόλ.Η χρόνια κατάχρηση του χασις μπορει να δημουργήσει συμπτωματα ψυχώσεων η οποία κατάχρηση έχει ψυχολογικα αίτια…Και γενικά η κατάχρηση είναι επικινδυνη γενικώς ανεξαρτήτως ουσίας ειτε αυτή είναι χασίς ή φαρμακα ή αλκοόλ ή τσιγάρο είτε αντιβιοτικά ξερω γω…Δεν τα απαγορευεις όλα για αυτό το λόγο…

Τωρα πως κολλησες τον σοσιαλισμο στο όλο σκηνικό δεν ξέρω …

α) Πλιζ rantal αν μπορείς να χρησιμοποιείς το multi-quote κάτω δεξιά για να μη διπλοποσταρεις. Απλά κάνε κλικ στο “+” για τα ποστς που θες να κάνεις quote και θα σου τα βγάλει αυτόματα :wink:

β) O rantal έχει αρκετά points σε αυτά που λέει. Σαφώς και το χασίς υπάρχει από τα αρχαία χρόνια. Αυτό που έχει αλλάξει από τότε μέχρι σήμερα είναι οι κοινωνίες. Στη τωρινή μας κοινωνία, όλοι κυνηγούν την ευτυχία. Καθημερινώς βομβαρδίζεσαι με τις εικόνες “ευτυχισμένων” ηθοποιών που καταναλώνουν το ένα ή το άλλο προϊόν, ενώ στις ταινίες πάντα υπάρχει happy end. Η πραγματική ζωή όμως δεν είναι έτσι. Κανένας δε μπορεί να είναι απόλυτα ευτυχισμένος. Αυτό το πράγμα δεν υπάρχει. Δεν υπήρξε ποτέ στη φύση. Από την άλλη τα ναρκωτικά (ελαφριά, βαριά, πολύ αλκοόλ) προκαλούν αυτή την παροδική “ευτυχία” και σου δίνουν την ψευδαίσθηση της ευτυχίας.

Δεν είναι μικρή διαφορά. Από εκεί που στα αρχαία χρόνια τα ναρκωτικά ήταν μέρος κάποιου είδους θεσμού και καταναλώνονταν εντός ενός συγκεκριμένου πλαισίου και με συγκεκριμένους “κανόνες” και σκοπούς πήγαμε σε άτομα που συνδέουν την ίδια την ποιότητα της ζωής τους με τα ναρκωτικά. Η εξάρτηση τόσων ατόμων από τα ναρκωτικά και το αλκοόλ στις σύγχρονες κοινωνίες, από εκεί πηγάζει σύμφωνα με πάρα πολλούς ψυχολόγους. Από το κυνήγι αυτής της “ευτυχίας” που νομίζουν πως όλοι οι άλλοι έχουν.

Και τέλος, προς υπεράσπιση των θέσεων του rantal, να θυμίσω πως το μεγάλο boom των ναρκωτικών ανάμεσα στους ιδιώτες ξεκίνησε από τον Α Παγκόσμιο Πόλεμο και τα ναρκωτικά που μοίραζαν απλόχερα (κυρίως χασίς αν θυμάμαι) στους στρατιώτες, ώστε να μη γκρινιάζουν για τις συνθήκες διαβίωσης στα αναχώματα. Και εδώ στην Ελβετία, είναι κοινό μυστικό πως η Ελβετική κυβέρνηση ήταν αυτή που άφησε χαλαρά και ελεύθερα τα ναρκωτικά και ώστε να σταματήσει να υπάρχει το “εκρηκτικό” κλίμα που υπήρχε στα 60ς-70ς ανάμεσα σε κράτος και αριστερίζουσα νεολαία. Και το πέτυχαν…

Τέλος παιδιά, μια παρατήρηση. Ο σκοπός της ποινικοποίησης δεν είναι να σταματήσουν οι παροδικοί χρήστες, αλλά να μειωθούν αυτοί που κάνουν συνεχώς και είναι εξαρτημένοι. Επομένως, εκεί νομίζω θα έπρεπε να επικεντρώνονται και τα δικά σας επιχείρηματα.

Όμορφα.
Μέχρι τότε όμως τους χρήστες να τους κλείνουν φυλακή, ε?

Λοιπόν,ναι δεν αντιλεγω και το αλκοολ οπως λες καει εγκεφαλικα κυτταρα(δεν το γνωριζω αλλα δεν εχω λόγο να μην σε πιστέψω)αλλα το αλκοολ εχει γινει ηδη μερος της διασκεδασης μας το ιδιο και το καπνισμα,υπάρχει λογος να κανουμε το ίδιο και με το χαισς?
Γιατι στην κοινωνια που εγω ονειρευομαι δε μας χρειάζεται ουτε αλκοολ ουτε χασις ουτε καπνος ουτε τιποτα.

Το μεχρι τοτε ειναι ερωτηματικό αλλα η αποποινικοποιση πιστευεις οτι ειναι μονο να μην μπαινει φυλακη ο χρηστης που πιαστηκε με καποια χ ελάχιστα γραμμάρια?Δεν ξερω αλλα πιστευω οτι με την αποποινικοποιηση θα ρθει και η νομιμοποίηση.

Μου προκαλείς θλίψη.

Rantal σορρυ κιολας αλλα θα ορκιζομουν πως κανεις σκληρα ναρκωτικα

μιλαμε για το τωρα, οχι για μια κοινωνια που εχεις οραματιστει στο κεφαλι σου, ξεχωρισε λιγο την πραγματικοτητα απο το φανταστικο

Μπορεις να γραψεις και πάνω απο δυο λέξεις ειμαι σίγουρος.

Δεν κάνω ΄΄σκληρα΄΄ ναρκωτικα.
Αυτην την κοινωνια δεν την οραματίστηκα εγω στο κεφάλι μου και ειναι ρεαλιστικοτατη και μερικοι παλευουν για αυτην την κοινωνία.

Παρέθεσα ένα ολόκληρο κείμενο το οποίο λέει τι συνέβη σε μία ολόκληρη χώρα από το 2001 που σταμάτησε να διώκεται ποινικά η χρήση οποιουδήποτε ναρκωτικού. Και απάντησες μια μπαρούφα και μισή. Και συνέχισες μπαίνοντας σε αντίλογο με άλλους χρήστες για χιλιοειπωμένες βλακείες. Κάνε την αυτοκριτική σου ή την κότα.

τρομαζω και μονο στην ιδεα μιας τετοιας κοινωνιας…

και γω οταν θα ακουω τον τομ γουεϊτς μου τι θα πινω ρε φιλος? ΠΟΡΤΟΚΑΛΑΔΑ??

ας τους σταματησει καποιος πριν ειναι αργα.

Εσύ λέγοντας ότι είσαι προοδευτικός και σοσιαλιστης θα έπρεπε να ξέρεις οτι δεν γίντεαι απογαρεύοντας κάτι να το εξαφανήσεις γιατί δεν είναι αυτο το αίτιο της κατάχρησης.Τα αίτια είναι ψυχολογικά και κοινωνικά. με την απαγόρευση απλά κανεις τα πραγματα χειρότερα. Γιατί πολυ απλά χάνεις τον ελεγχο αυτών των ουσιών και την παραδιδεις στην μαυρη αγορά που απλά εκμεταλεύονται όσους εχουν το πρόβλημα.Συν οτι χάνεις και τις ευεγετικές χρήσεις αυτών των ουσιών.Και αυτή η κοινωνία που ονειρεύεσαι δεν θα τα απογευρευει αλλά οπως λες δεν θα τα χρειάζεται…Αν είναι να τα απαγορευει βράστα…