Αποποινικοποίηση χασις. Υπερ ή κατά;

Χοχοχοχο! Ρίχνω πολύ γέλιο εδω μέσα! Ζήτω ο Γρίβααας!!!

Μιλας για μια χωρα με κοινωνικα και ανθρωπινα προτυπα οπως η Σουηδια ή ο Καναδας??
Διοτι κ εκει εχουν αποποινικοποίησει την κανναβη κ απλως πληρωνεις ενα μικρο χρηματικο προστιμο εαν σε πιασουν να καπνιζεις σε δημοσιο χωρο…

Να σταματήσουν οι προσβλητικοί χαρακτηρισμοί και το προκλητικό ύφος παρακαλώ. Σεβαστείτε όσους συμμετέχουν στις συζητήσεις και θέλουν να ακούσουν και να ακουστούν. Αν δε θέλετε να ακούσετε άλλες απόψεις, μπορείτε να πάτε στον καθρέπτη και να μιλάτε μόνοι σας. Διαφωνίες δε θα ακούσετε στα σίγουρα. Όταν προσβάλλετε κάποιον δε χαλάτε μόνο τη δικιά του διάθεση αλλά και όλων όσων συμμετέχουν ενεργά σε αυτή τη συζήτηση.

Επίσης, όχι άλλο σπαμ στις μη μουσικές κατηγορίες παρακαλώ.

Λοιπον. Έχοντας ως δεδομένο οτι πολλοί εδω παίρνουν σοβαρά την άποψη του Γρίβα για την αποποινικοποίηση θέτω αρχικά το εξης.

Πώς γίνετε οι περισσότεροι ψυχολόγοι να έχουν άδικο πάνω στην αποποινικοποίηση κ ο ένας ο μοναδικός Γρίβας να είναι ο σωστός; Και να καθόμαστε και να τον πιστεύουμε κ απο πάνω.

δωσε πηγες να συζητησουμε πανω σε κατι συγκεκριμενο

και πιο σοβαρά

http://www.akappatou.gr/ArticleViewDetails.aspx?A_ID=471

http://www.politikokafeneio.com/narkotika/xrisi42.htm

Ωραία πηγή ο Ριζοσπάστης, εσύ είσαι ο φίλος του thatswhy ε;
Άμα σκάνε κνίτες στην κουβέντα όλα παίρνουν διαφορετική τροπή.
Έλα ποστάρετε και το λινκ που έβγαλαν γνώμη οι φασίστες για τα ναρκωτικά.

χαχαχαχαχα! Γι’αυτον το λόγο το ποσταρα! Είμαι σιγουρος πως δεν άνοιξες καν να δει τί λέει. Μόνο που είδες ριζοσπάστη… Έτσι, πουθενά και ποτέ ταμπέλες!

τα 2 απο τα 3 λινκ δεν εχουν σχεση με το θεμα.

το 2ο το ποσταρα πιο πολύ για να δείξω αποψη ψυχολόγου που αναφέρεται στα ναρκωτικα χωρις διαχωρισμους και βάζει μέσα το χασις χωρις να το θεωρεί κάτι ξεχωριστό. Ήθελα να το γράψω πριν κ το ξέχασα.

Και εγώ που το διαβασα κανει τον κλασικό που κάνει παντά.Μπλεκει σε ένα καρο παπαριες ασχετες με το θέμα.Δεν ειναι δυνατόν να ανάγεις το θέμα σε καπιταλιστική συνομοσία ελεγχου λες και είσαι ο Λιακόπουλος.
Και η δωρεάν χορήγηση ναρκωτικών από νοσοκομείο δεν γίνεται χύμα.Ο γιατρός ξέρει τι δοσολογία πρέπει να δώσει για να σβήσει την στέρηση χώρις να κινδυνευσει ο ασθενής. Και οσκόπος αυτού έιναι να μην μπλέκει με την μαυρη αγορά που σε παρασείρει και στο τέλος να απεξαρτιθεί από το ναρκωτικό…Η πλειονοτητα των θεραπειών λειτουγεί έτσι…

Τα άλλα δεν τα διάβασα ακόμη…

δεν το ποσταρα για σοβαρή τεκμηρίωση. Αλλιώς θα σταματούσα εκει! Απλως ήθελα να δω ποιοι θα το κράξουν χωρις να το διαβάσουν. Ακούω πολλά απο κνίτες δε γίνεται να τους παίρνω πάντα στα σοβαρά.

Δεν ξέρω γιατί κάθομαι και σου απαντάω σ’ ένα φόρουμ ενώ έχω πει ότι δεν ασχολούμαι με κνίτες ούτε στην καθημερινότητα μου. Δεν θέλω να ξεφύγω από την κουβέντα ούτε να κάνω προσωπικές επιθέσεις γι’αυτό θα τα πω όσο πιο νορμάλ γίνεται.
Ο thatswhy μ’ έπιασε στο μσν για να μου πει τα δικά του. Μου παρέθεσε ως ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ και ΕΓΚΥΡΑ 2 λινκς.
Το ένα λινκ ήταν αυτό του Ριζοσπάστη, το άλλο ήταν αυτό εδώ http://www.e-grammes.gr/ideology/narkotika.htm
Ξέρουμε τι εστί Ελληνικό Μέτωπο; wiki it κι αυτό.
Για δικούς μου λόγους αξιωματικά και 2 πηγές είναι άχρηστες. Δεν μου λέει τίποτα καθώς και τα 2 γράφουν μαλακίες χωρίς ουσία. Είναι γνωστή άλλωστε η ΠΑΓΙΑ θέση και των 2. Μηδέν στοιχεία και μόνο μπούρδες. Και μου λέει ο άλλος όταν μου δίνει το λινκ “ωραια τονιζω οτι ουδεμια σχεση εχω με το ακολουθο λινκ και απλα το χρησιμποιησα γιατι εχει καποια ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ”. Ε δεν μας πολυνοιάζει τι έχει, κι εγώ αν θέλω βγάζω στατιστικά από το κεφάλι μου, είναι έγκυρα; Δηλαδή σοβαρά τι μπαρούφες μας λέτε; Και τα άλλα τα 2 τα λινκς που πόσταρες (με πρόλαβε ο Vangelis) που μας λένε τι;

Ρε σοβαρευτείτε λέμε γαμώτο.

Κνίτης; χαχαχαχα

“Δεν μου λέει τίποτα καθώς και τα 2 γράφουν μαλακίες χωρίς ουσία.”

δλδ όταν ο Γρίβας δίνει το “οκ” σε παιδια 15-20 χρονών που ζητάνε μόνο αυτην την έγκριση απο κάποια “αυθεντία” για να μπλέξουν με μπάφο δεν είναι μαλακία χωρίς ουσία;

Πάντως μια παρατήρηση προς το μοναδικό (edit::όταν έγραφα δεν είχες ποστάρει το 2ο που έλεγε κάτι, αλλά και πάλι όχι πολλά) ποστ του BAN που έλεγε κάτι (αυτό για την Πορτογαλία). Το ότι διπλασιάσθηκαν οι αιτήσεις απεξάρτησης, κατά πάσα πιθανότητα σημαίνει πως διπλασιάστηκαν οι χρήστες που η ζωή τους έπιασε πάτο λογω της εξάρτησης τους. Δηλαδή, χοντρικά διπλασιάσθηκαν οι χρήστες. Είναι μύθος το να λες να πως θα πέσει η κατανάλωση ενός προϊόντος αν το αποποινικοποιήσεις. Η παρανομία γύρω από αυτό ίσως (αν και σε αυτό διαφωνώ - λες και τα μαγαζιά της νύχτας και τα νόμιμα κωλάδικα είναι παραδείγματα υγιών επιχειρήσεων και κάτι διορθώθηκε που δεν ποινικοποιούνται), αλλά η χρήση θα αυξηθεί κατακόρυφα.

Και δεν πιστεύω πως αυτοί που πουλούσαν νόμιμα πλέον τα ναρκωτικά ήταν αυτοί που έλεγαν στους πελάτες τους να απεξαρτητοποιηθούν…

Αυτά που λεωε στα αλλα του λινκ dark_of_the_sun πάντως δεν έχουν και πολυ σχέση…το δεύτερο λινκ μιλάει για χρήση σε ανήλικους γενικά…Κανέις δεν ειπε να μπορούν να πάρουν ναρκωτικά ανήλικοι…Στο τελευταίο μιλάει για την καταχρηση ουσιών και λεει ότι οι λόγοι είναι κατα βάση ψυχολογικοί…

Η ιδέα όμως είναι να αποποινικοποιησεις την χρήση ωστε να μπορεις ελεγξεις και να θεραπευσεις την κατάχρηση…Πρεπει βέβαια την ίδια στιγμή να αντιμετοπίσεις και τους ψυχολογικους παράγοντες απου στην ουσία είναι και η αιτία της κατάχρησης…

ΕDΙΤ

Αυτο που λες είναι τελείως υποθετικο…Δεν μπορεις να βγαλεις τετοιο συμπερασμα…

απο wiki…

Portugal
Main article: Drug policy of Portugal

In 2001, Portugal became the first European country to abolish all criminal penalties for personal drug possession. In addition, drug users were to be targeted with therapy rather than prison sentences. Research commissioned by the Cato Institute and led by Glenn Greenwald found that in the five years after the start of decriminalisation, illegal drug use by teenagers had declined, the rate of HIV infections among drug users had dropped, deaths related to heroin and similar drugs had been cut by more than half, and the number of people seeking treatment for drug addiction had doubled.

Ένα όμορφο αποχαιρετιστήριο ποστ από αυτό το θρεντ.

by teenagers Turin. By teenagers…

Είναι σαν να πιστεύεις πως αν τα τσιγάρα απαγορευτούν, πάψουν οι διαφημίσεις και γίνουν δυσεύρετα τότε θα αυξηθεί η κατανάλωση τους και ο τζίρος τους. Όπως φώναζε και η γριά Μήτση “παράλογοοοο; Δεν απαντάει…”

Εγω θα πω οτι ξερω πολλους που με την αποποινικοποιηση θα δοκιμαζαν,τουλαχιστον 1 φορα.
Απο την αλλη,ξερω και πολλους,που επειδη πλεον θα αρχιζαν πολλοι “φλωροι” να κανουν,θα σταματουσαν,ή θα δοκιμαζαν κατι πιο βαρυ.Με την ιδια λογικη που οταν πλεον ολοι οι “φλωροι” αρχιζαν να καπνιζουν,αυτοι αρχιζαν να κανουν μπαφους.