Γιατί πολύ ροκάδες αντιπαθίτε τα πνευστά και τα συνθ

Είδα το ποστ με το που το κανες, και πριν ανοίξω το λινκ ήμουν σίγουρος πως ήταν Αντί :smiley:

Μέγα φάουλ από Almighty, αλλά τη δικαιολογούμε γιατί απλά μάλλον είχε το νου της πως το πιάνο είναι το real thing.

Όμως, το γεγονός είναι πως τα σύνθια παράγουν ήχους που ούτε που είχαμε φανταστεί χρόνια πριν, και πως είναι όργανο πάνω στο οποίο έχουν βασιστεί τραγούδια και τραγούδια.

Πχ αν δεν υπήρχαν τα σύνθια και κατ’επέκταση οι συνθ κιθάρες, δε θα χαμε Somewhere In Time και Seventh Son of A Seventh Son. Αυτό είναι ένα πολύ mainstream metal παράδειγμα.

Μπορώ να βάλω άπειρα παραδείγματα μουσικής από synth, αλλά ας πάμε σε ένα πολύ απλό άσμα που μου ήρθε στο μυαλό.

[B][U]Joy Division - Love Will Tear Us Apart[/U][/B]

Απλά φανταστείτε το χωρίς τη μελωδία των πλήκτρων. Συμφωνούμε πως δεν υπάρχει χωρίς αυτά; Και ούτε ολόκληρο το post-punk.

Άκυρο παράδειγμα αγαπητή Νάντια, ότι ο ήχος των synthesizer είναι τεχνητός είναι γεγονός. Βεβαιως έχει και αυτό ένα ρόλο σε δεδομένες περιπτώσεις αλλά μέχρι εκεί.

Sent from my iPhone 5 using Tapatalk

προφανώς, στο μέταλ υπήρχαν εποχές που δεν τα ακουμπάγαμε πάντως, εχω ξαναπεί ότι πήρα το somewhere in time το 1987 (αφού το έλιωνα σε κασσέτα για ένα χρόνο) και οι “μεγάλοι” μου λέγανε: [I]πολλά πλήκτρα μικρέ! Γιατί το αγόρασες… [/I]

και αυτο το ρημάδι το the key των nocturnus 3 χρόνια μετά είχε φάει τέτοιο θάψιμο ([I]σιγά που είναι αυτό ντεθ ρε μαλάκα[/I]) από υστερικό φίλο ο οποίος απειλούσε να το μου το σπάσει :lol:

Oυπς! Να φανταστώ πως ο φίλος ήταν και στο κόμμα; :stuck_out_tongue:

μη λέμε τα αυτονόητα… και όλα αυτά σε κάτι χωριά στα σύνορα ώστε να μπορέσουμε να φύγουμε αν μας πάρουν χαμπάρι

και δηλαδή πώς μετά από αυτό την πλήρωσα εγώ??? :lol::lol::lol:

Στη μουσική που ακούω εγώ, ελάχιστα συγκροτήματα μπορούν να ενσωματώσουν πλήκτρα και να μην ακούγονται γκέυ. From the top of my head μπορώ προς το παρόν να βρω μόνο ένα, για την ακρίβεια.

πω, πολύ στα σοβαρά με πήρατε!

that being told, δεν παίρνω πίσω τη βασική προσωπική μου θέση, δεν μου αρέσουν πράγματα με πλήκτρα, και ακόμη και αυτά που μου αρέσουν ή μου έχουν αρέσει (παλιά φλερτ με post punk, σ’έχω δει κάπου, κάπου σε ξέρω), δεν παίζει να παίξουν ποτέ σπίτι μου. Φυσικά και προτιμώ τα φυσικά όργανα, εξ’ού και προτιμώ τα πνευστά.
Φυσικά και, όπως είπε ο red rum, το πιάνο τα γαμάει όλα, τι να σου κλάσει τώρα το συνθ, ό,τι εφέ και να έχει, δεν έχει όγκο :stuck_out_tongue:

Το κοριτσάκι από πάνω είναι φλώρο. Τι μιλάει για μενα την ροκού με τα μαλλιά άπλυτα φτιαγμένα ρέγγε από τη τζίβα;

Έχω χάσει τα λόγια μου από το πολύ αλκοόλ.

Δείχνει ότι είμαι ροκού.:rockon::rockon::rockon:

Αλήθεια?
Ποιο είναι αυτό το ΕΝΑ?

Μήπως αφού σε ενοχλούν τα μη-φυσικά όργανα, δε σου αρέσουν επίσης και τα δεκάδες πεταλάκια των κάθε U217, AGNES VEIN, SoN Και ούτω καθεξής?

Πραγματικά άνθρωποι που ακούνε distorted μουσική είναι λίγο αστείο να δηλώνουν προτίμηση στα “φυσικά” όργανα.

Άλλο τα πεταλάκια :stuck_out_tongue:

*1 οι έμπερορ

*2 είναι φλώρα

Ε ναι ρε σεις. Όπως το πε ο Darth. Ας ειν’ καλά τα κιθαρόδεντρα και οι μπασολιές. :lol:

Κατά τ’ άλλα το θρεντ εξελίσσεται σε κάτι προς το σοβαρό, απογοήτευσις.

(κλικ στα υπογραμμισμενα)

Τι να πω τωρα κι εγω μετα την κομματαρα που εβαλε ο Grym παραπανω και το καλουτσικο (!) κομματι που σκεφτηκε να βαλει ο Red συμφo-Rum-ιτης μας, προκειμενου να τεκμηριωσουν μουσικά την αποψη τους? Σαν αντιλαλος θα ακουστω. Ομως θα τα πω αυτά που θελω, για να υποστηριξω το πολυαγαπημενο μου synthesizer.
Γιατι, χωρις αυτό, δε θα ειχαμε το post-punk που αναφερθηκε πιο πανω, αλλα ουτε και ειδη σαν το (πολυαγαπημενo) progressive rock, krautrock, synthpop, industrial rock… θα ηταν ποτέ αυτά που ειναι.

Δε με ενοχλει να μην ακουνε το synthesizer μερικοι, γιατι δεν αντεχουν τον ηχο του ή γιατι απλα προτιμανε αλλους ηχους. Ηχοι υπαρχουν πολλοι. Αλλοι σκόρπιοι στη φυση, τυχαιοι, περαστικοι, άλλοι παραγομενοι από οργανα, ο ηχος της φωνης, ο ηχος της σιωπης (που εμεις οι γυναικες δεν τον εχουμε και πολύ σε εκτιμηση!)? Ολοι μπορουν να μας κανουν να σταθουμε να τους ακουσουμε και να μας συγκινησουν. Και, ολως παραδοξως για μερικους, μπορουν να μας συγκινησουν ΚΑΙ αυτοι οι ηχοι που ακουγονται σαν «μπλιμπλικια» (μ? αρεσει ο ηχος αυτης της λεξης - «μπλιμπλικι»! Σαν μουσικη ακουγεται στ? αυτια μου!)

Μη μου το κατηγορειτε όμως το synthesizer (και γενικοτερα τα ηλεκτρονικά μουσικά μέσα) και μου λετε ότι δεν είναι πραγματικο οργανο, αλλα τεχνητο. Και η αναπνοη μερικες φορες τεχνητα γινεται και είναι πολυτιμη γιατι σωζει ζωες (aris2, μην πεις παλι ότι το παραδειγμα είναι ατυχες, γιατι τα καλυτεροτερα μου παραδειγματα σου φερνω για να εχεις και την εικονα αυτου που θελω να πω!!)

Τι θα πει πραγματικο και τι τεχνητο? Στην ουσια προκειται γιαι τη ζωη που δινει στο καθε οργανο ο μουσικος, το παθος που διοχετευει σε αυτό και που μεταδιδεται στον ακροατη. Εξαλλου εδω δε συγκρινουμε το ιδιο τραγουδι παιγμενο με πραγματικα οργανα και παιγμενο με τεχνητα, για να πουμε οτι προτιμαμε σαν ηχο τον πρωτο γιατι είναι πιο αληθινος, πιο ζεστος, πιο αμεσος (το οποιο και το προτιμουμε σαφως). Εσεις εδώ μεσα που ειστε πολλοι μουσικοι, διορθωστε με, αλλά δε θα χρησιμοποιουσατε μουσικα οργανα αναλογα με το αποτελεσμα που θα θελατε να παραγετε? Αν χρειαζοταν ενας ροκας κατι πιο ηλεκτρονικο, θα ενιωθε ότι είναι απαγορευμενο ή αφυσικο να το χρησιμοποιησει? Εχουμε τοσα διαφορετικα ειδη μουσικης, και οι μουσικοι τοσες φρεσκες ιδεες και απειρα μεσα στη διαθεση τους, που το κάθε οργανο εχει (και βρισκει τελικά) τη θεση του σε μια μουσικη συνθεση και σε μια μπαντα.

Μουσικη, εν γενει, είναι μια σειρα απο ηχους και η τεχνη που βασιζεται στην οργανωση τους με σκοπο τη συνθεση ενος μουσικου εργου. Και ποτηρια γεματα νερο παραγουν μουσικη, και μια χτενα, κι ένας αναποδογυρισμενος κουβας. Ο,τιδηποτε μπορει εν δυνάμει να μετατραπει σε μουσικο οργανο. Οι μουσικοι είναι ελευθεροι να επιλεξουν ο,τι τους ταιριαζει, για να εκτελεσουν αυτό που εχουν συλλαβει στο μυαλο τους. Εμεις, σαν ακροατες, μπορουμε να ακουμε τη μουσικη που μας συγκινει χωρις ενοχες για τον τροπο που παραγεται. Γιατι με την ιδια λογικη, κι αν το παρατραβηξουμε, δε θα επρεπε καν να ακουμε μουσικη από CDs/δισκους/YouTube/διαδικτυο/ραδιοφωνο?, αλλα να προτιμαμε να πηγαινουμε σε ζωντανες συναυλιες, οπου ο ηχος είναι πιο αληθινος και αμεσος από οποιαδηποτε άλλη στιγμη.

Κι αν θελετε τροφη για σκεψη, αντιστρεφω το ερωτημα: κι αν τα οργανα ηταν αληθινα, αλλα δεν τα επαιζε αληθινος ανθρωπος, θα ακουγατε τη μουσικη τους?
[B][U]awesome musical instrument, real or fake? [/U][/B]

Εσας δε σας συγκινουν τα παρακατω?
[B][U]Sorrow - Sleepless Nights[/U][/B]
[B][U]Miyuki & Jan Amit - Dreamy Mind[/U][/B]

Καταληγοντας λοιπον (και συγνωμη αν σας κουρασα, αλλα δε γινοταν να τα πω πιο περιληπτικα)
[B][U]«Aγαπημενο μου μπλιμπλικι, με δονεις και με ηδονιζεις αναποφευκτα.[/U][/B][B][U]
Γιατι εισαι αγαπη αληθινη?»[/U]
[/B]:slight_smile:

Τα πήγες καλύτερα στην δεύτερή σου προσπάθεια οφείλω να ομολογήσω! Επί της αρχής θα συμφωνήσω με όσα λες (εκεί όμως που μου τα πήγαινες καλά ξαφνικά νάσου τα άκυρα με cds, youtube κλπ και με του χάλασες λίγο!). Σίγουρα όπως προείπα το synthesizer είναι χρήσιμο και βοηθάει σε περιπτώσεις αλλά ως ηλεκτρονικό όργανο έχει ήχο φτιαχτό και άρα τεχνητό. Δεν χρειάζεται να σε ενοχλεί η λέξη αυτή, δεν αναφέρεται (απαραίτητα) απαξιωτικά αλλά επεξήγηματικά. Πολύ σωστή η τοποθέτησή σου γενικότερα πάντως.

Sent from my iPhone 5 using Tapatalk

Ευχαριστω και συμφωνω ως προς το “φτιαχτο”, γιατι αναμφιβολα με “φτιαχνει”!:stuck_out_tongue:
Περιπου οπως η ηλεκτρικη κιθαρα στη ροκ μουσικη ή το σαξοφωνο στη τζαζ.
“Περιπου” ειπα!..

Εκεί που πήγαινα να πάθω εγκεφαλικό πετάς την λέξη κλειδί και με γλύτωσες! Είδες λοιπόν, αν είχες χρησιμοποιήσει την λέξη κλειδί εξαρχής θα είχαμε γλιτώσει εγώ την ταραχή και εσύ το σεντόνι!

Sent from my iPhone 5 using Tapatalk

Το παρακάτω :slight_smile:

[SPOILER]
[B]Kraftwerk[/B][/SPOILER]

Είμαι σίγουρος ότι πολλές ψυχές θα θέλουν ν ακούσουν κι αυτό

[SPOILER]
[B]Das Model[/B][/SPOILER]

και διασκευάρα από

[SPOILER]
[B]Rammstein[/B][/SPOILER]

:lock: