ΝΕΑ ΖΩΗ ΚΑΙ ΝΕΟΣ ΕΑΥΤΟΣ ΣΤΑ 26...

εδω μια χαρα θεματα ανοιγεις παντως.

κόβεσαι τα βράδια;

stefanosmax στο επόμενο ανοιγμα θρεντ, εφυγες μονιμα για μπαν(ιο)

ειναι κ καλοκαιρι

Την καλυτερη απαντηση μου την εδωσε ο Χρηστος ο πρωην κομμουνιστης, οταν του εστειλα το ποστ αυτο στο facebook. Να τι μου απαντησε :

ο ανθρωπος αλλαζει απο οταν ειναι 0.5 εως το θανατο του
αν ρωτας εμενα λοιπον, παντα υπαρχει δυνατοτητα αλλαγης… Το να λες απλα οτι η ηλικια σου ειναι προχωρημενη για τετοια πραγματα ειναι η φυσικη επαναπαυση στο καθημερινο/αποφυγη του αγνωστου… Απλα σε τετοια ή κλεινεις τα ματια σου, αδειαζεις το μυαλο σου, και τα κανεις… ή τα εχεις να σε βασανιζουν μια ζωη… Εσυ επιλεγεις απο κει και περα το με τι ποιοτητα θες να ζησεις τη ζωη σου…
αν επιλεξεις να τη ζησεις μιζερα, μενεις στο παρελθον που δεν σε καλυπτει…Αν επιλεξεις καποιο πιο δραστικο τροπο, θα αντιμετωπισεις προβληματα βεβαια, μα εν τελει θα εισαι χαρουμενος γιατι κανεις αυτο που θες…
Ειναι πολυ απλα τα πραγματα…
απο κει και περα, το αλλο για τον χαρακτηρα… κατα την αποψη μου δεν εχει νοημα να προσπαθησεις να αλλαξεις κατι, πχ να γινεις πιο ενεργητικος…Δεν εχει νοημα και θα πηγαινεις και εναντια στη φυση σου… Να δεχτεις τον εαυτο σου ως εχει, και απο το να αναδεικνυεις τα ελλατωματα του, προσπαθησε να βγαλεις στην επιφανεια τα προταιρηματα του.
τιποτα δεν ειναι στον πραγματικο κοσμο χωρις ελλατωματα…μα δεν εχει νοημα να κολλας σε αυτα…θα βρεθουν απλα ανθρωποι για σενα που τα ελλατωματα αυτα θα τα θεωρουν θετικα…

Έχω καιρό να γράψω αυτά που σκέφτομαι ή νοιώθω. Κυρίως επειδή είμαι σε μια από τις καλύτερες φάσεις της ζωής μου, και δεν αναζητώ κάποιου είδους διέξοδο στο να γράφω τι νοιώθω. Πέρασαν οι εποχές που ήμουν δυστυχισμένος ακόμη και με παρέα. Πέρασαν βέβαια και με άφησαν μόνο…

Μόνος ; Δεν νομίζω πλέον, όντας έξω από το πρόβλημα, ότι ήμουν και ποτέ με παρέα. Ήμουν προσωπικά τυφλός, πιστεύοντας ότι την ευτυχία την αντλείς από έξω. Πλέον αυτοτροφοδοτούμαι με ευτυχία και ο έξω κόσμος αναγκάζεται να την δεχτεί ή να με παρατήσει. Δεν είναι κάτι τρομερό το να με παρατάνε όσοι είναι ανίκανοι να δεχτούν την ευτυχία μου, ακριβώς επειδή δεν πιστεύω ότι θα με θέλανε ποτέ ευτυχισμένο.
Στον κόσμο που ζούμε, έλκουμε αυτό που αναζητούμε. Όποιος αναζητά μιζέρια, είτε το κάνει σκόπιμα ή υποσυνείδητα, θα προσελκύσει ανθρώπους που είναι διατεθημένοι να του την χαρίσουν απλόχερα. Όταν πάψει να την αναζητά, οι άνθρωποι αυτοί απαγοητευμένοι από την αλλαγή αυτή θα σηκωθούν και θα φύγουν από τη ζωή του. Όποιος από την άλλη αναζητά την ευτυχία, θα προσελκύσει ανθρώπους που θέλουν την ευτυχία του. Δεν είναι τίποτα το τρομέρο. Πώς θα μπορούσε κάποιος που αναζητά την μιζέρια να βρει κάποιον που θα θέλει να τον έχει χαρούμενο; Δεν θα ήταν έτσι ποτέ μίζερος από την αρχή.
Πέρασαν πολλά πράγματα από τη ζωή μου. Αυτός ο ατελείωτος αγώνας με την μοναξιά μου πήρε πολλά χρόνια. Μέχρι που την νίκησα. Όχι βρίσκοντας κόσμο, μα βρίσκοντας εμένα. Ο εαυτός μας, ο ανθρώπινος εγκέφαλος, είναι παράξενες υπάρξεις. Μπορούν να μας διαλύσουν τόσο εύκολα όσο και να μας φτιάξουν. Τίποτα δεν είναι μόνο άσπρο, ή μόνο μάυρο. Εμείς τα χαρακτηρίζουμε όπως ο εγκέφαλός μας θέλει. Ακόμα και το πιο τραγικό γεγονός μπορεί να γίνει ευαλτήριο για τον χαρούμενο άνθρωπο να προχωρήσει πιο μπροστά. Ακόμα και το πιο ευτυχές γεγονός, στα μάτια ενός δυστυχισμένου ανθρώπου, φαντάζει καταστροφή. Όλες οι πληροφορίες που δεχόμαστε από το περιβάλλον μας δεν φτάνουν ποτέ αχρωμάτιστες στην αντίληψή μας. Περνάνε μέσα από το φίλτρο του εγκεφάλου, επεξεργάζονται σε αυτόν και μετά έρχονται σαν πληροφορίες δικές μας… Μόνο οι άνθρωποι που έχουν αυτή τη δύναμη, να μπορούν να ελέγξουν τον εγκέφαλό τους, μπορούν να βγουν από αυτές τις καταστάσεις. Πρέπει όμως πρώτα να βρουν τον εαυτό τους και να τον δεχτούν όπως είναι, χωρίς φόβο, χωρίς ενστάσεις, χωρίς μετάνοιες για το παρελθόν του. Ο καθένας είναι το τελειότερο αποτέλεσμα, γιατί απλούστατα ΔΕΝ ΓΙΝΟΤΑΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ. Το παρελθόν δεν αλλάζει, μόνο να το δεχτεί μπορεί κανείς όταν δέχεται τον εαυτό του. Διαφορετικά, όσο δεν τον δέχεται, θα κάνει σβούρες γύρω από άλυτα προβλήματα, θα τρώει τα χρόνια του, την ουσια του αναίτια.
Γιατί τα λέω όλα αυτά; Επειδή δεν έχω να κλαφτώ για τίποτα. Ακόμη και αν δεν έχω κανέναν πάντα λέω στον εαυτό μου πως έχω εμένα. Είμαι μόνος; όχι. Έχω εμένα, και ανθρώπους που έμειναν μαζί μου επειδή με αγαπούν. Έχω κι άλλους που σηκώθηκαν και έφυγαν όταν πλέον δεν μπορούσαν να συγχρονίσουν την μιζέρια τους με την δικιά μου. Με πονάει;;
Μόνο μία περίπτωση με πονάει. Μα δεν πειράζει. Είναι κυρίως επειδή τα συναισθήματά μου ακόμη δεν θέλουν να δεχτούν ότι ο άνθρωπος αυτός ήταν τόσο προβληματικός. Άλλωστε δεν την απέκτησα ούτε αυτή όταν έγινα καλά, μα όταν ακόμη σαν τυφλός γύρναγα γύρω από το ίδιο σημείο ψάχνοντας την ευτυχία μου σε αυτό.

Ακόμη πλέον και στις άσχημες στιγμές μου, κυρίως μετά από πολύ κλεισούρα/βαρεμάρα, δεν αισθάνομαι δυστυχία. Μα αισθάνομαι ένα κενό. Ο,τιδήποτε δέχομαι, προσπαθώ πάντα να του δίνω πολλές εκδοχές. Δεν πιστεύω σε μία πραγματικότητα, όχι επειδή δεν υπάρχει, μα επειδή είναι αδύνατον να την προσεγγίσει κανείς… Δεν υπάρχουν αλήθειες και ψέμματα, υπάρχουν μόνο τι βλέπει ή τι αισθάνεται κανείς… Αυτό που κάποιος λέει ψέμα, για τον άλλον είναι αλήθεια. Το ίδιο και για την αλήθεια.

δε διαβαζω κανα μαθημα καλυτερα να περασω?

Αυτοκτονία η μόνη λύση τελικά φίλε. Είναι σωτηρία, δεν είναι δειλία.

Ποιοί έλληνες βρε φίλε, πάνε για ψόφο ομαδικό τώρα οι έλληνες, πακιστανοί μόνο θα απομείνουν εδώ.

Γιατί , σε χαλάνε οι πακιστανοί?

Ναι δεν ακούνε μέταλ.

Τουλάχιστον δεν είναι ρατσιστές σαν τους έλληνες.

θαρρος χρειαζεται μονο

Ο μοδεράτορας που ένωσε τα θέματα τα έκανε να μη βγάζουν νόημα.

Δεν είμαστε ρατσιστές με το κόσμο, μόνο με τους πακιστανούς.

Θάρρος ή αλήθεια;

http://www.youtube.com/watch?v=IE49kaB8wRQ ντροπή μου που ποστάρω σε αυτό το θρεντ αλλά ας όψεται ο ανύπαρκτος ο voider

Ιστορίες του 1821; Άσε μας ρε φίλε, για το παρόν μιλάμε. Κι όποιος ζει στην Αθήνα ξέρει ότι οι πακιστανοί έχουν γεμίσει το τόπο και προκαλούν προβλήματα, οπότε πώς να μη στραφεί κι εναντίον τους ο έλληνας;

ΔΗΚΥΟ ΕΧΗΣ ΝΑ ΦΕΙΓΟΟΝ ΩΛΗ ΤΟΥΣ<,111!!!11 ΑΝΤΕ ΝΑ ΞΕΒΡΩΜΗΣΟΥΜΑΙ1!1!!!

Έτσι ΕΜΑ ΤΟΙΜΥ ΧΡΟΙΣΕΙ ΑΒΓΕΙ!!! :lol::lol::lol:

wtf? όχι

ειστε οφφ τοπικ με το θεμα περι ρατσισμου εδω μεσα. αντε παρτε ποδι και οι δυο, μονο ο stefanosmax κυριαρχει στο θρεντ τουτο.

[SPOILER]κανεις δεν αμφισβητει οτι οι πακιστανοι και οποιοιδηποτε αλλοι προκαλουν προβληματα. η χρυση αυγη βρηκε την τρυπα και ξεφυτρωσε, αλλα το παιζουν(κυριολεκτικα και μεταφορικα) πολυ τσαμπουκαδες. η πρωην κυβερνηση τα αφησε ολα στα κουτουρου και πηρε ο καθενας τα πανω του. δεν υπαρχει λυση σωτηριας σ’αυτη τη χωρα.[/SPOILER]

ειναι αληθεια οτι χρειαζεται θαρρος για αυτοκτονια