Πιστευετε στο Θεο ή οχι?

ακουω τις αποψεις σας.πιστευεται καπου?στον χριστο? στον δια?στον ΠΑΟΚ?στον βουδα?στον αλλαχ?
ποια ειναι η γνωμη σας γενικα για τις θρησκειες?και κυριως για τον χριστιανισμο?

Δεν ξερω και δε με νοιαζει αν υπαρχει. Δε με αφορα αυτην τη στιγμη.

Οχι, δεν πιστευω οτι υπαρχει ο Θεος, αν και ειμαι καπως μικρος για να το φιλοσοφησω…

Ναι…Απλά δεν μου αρέσει η νοοτροπία της θρησκευόμενης μάζας για αυτό και πιστεύω με τον δικό μου τρόπο…

Δεν ξερω αν υπαρχει, δεν με πολυκαιει κιολας αυτα τα χρονια της ζωης μου, οταν γερασω ισως. Για τις οργανωμενες θρησκιες δεν εχω καλη γνωμη, προωθουν το φανατισμο και την τυφλη πιστη, αφοριζουν οτι δεν μπορουν να αναιρεσουν με αποδειξεις, και τα παιρνουν χοντρα απο τους πιστους!

Πιστεύω πως υπάρχει θεός. Αλλά απεχθάνομαι την οργανωμένη και κατευθυνόμενη θρησκευτικότητα, την εκκλησία (είτε είναι του Χριστού είτε του Βούδα ή οποιουδήποτε άλλου) και οτιδήποτε έχει σχέση μ αυτή και το δουλεμπόριο ψυχών που γίνεται μέσα απ αυτή. Εξαναγκάζουν στη λατρεία μέσα απ το φόβο και όχι μέσα απ την πραγματική πίστη. Τον θεό πρέπει καθένας να τον νοιώθει και να τον αισθάνεται μέσα του ελεύθερα, όχι καταναγκαστικά. Η ελευθερία της βούλησης άλλωστε είναι θεμελιώδης διδαχή και της χριστιανικής λατρείας και έρχεται σ αντίθεση στην τυπολατρεία που επιβάλουν οι περισσότερες εκκλησίες.

Με καλυπτει απολυτα.

Θεωρω το χριστιανισμο μια εξιδανικευμενη θρησκεια,που τα παρουσιαζει ολα οπως θα θελαμε να ειναι.
Ωστοσο οι ενεργειες της ιδιας της εκκλησιας αναιρουν τις διδαχες της.

Οι ιμπεριαλιστικες εκστρατειες στο ονομα του Θεου,οι λεγομενες Σταυροφοριες,ηταν η αιτια για τη σφαγη πολλων χιλιαδων αθωων και για την προσωρινη πτωση της Κων/πολης.Ερχοταν σε αντιθεση με τα πιστευω της εκκλησιας,αλλα τοτε κανεις δεν τολμουσε να μιλησει.Το αποτελεσμα της υποδουλωσης των μαζων στην εκκλησια ηταν τα χρονια του Μεσαιωνα,που η λεγομενη “Ιερα Εξεταση” σκοτωνε οποιον της στεκοταν εμποδιο,παρεμποδιζε την προοδο και την επιστημη και λειτουργουσε εντελως αυθαιρετα.

Οταν τα βλεπεις ολα αυτα πως να πιστεψεις στον Θεο που και καλα υπηρετουν αυτοι οι ανθρωποι?Απο μονοι τους καταστρεφουν τη θρησκεια.

Πιστευω οτι υπαρχει μια ανωτερη δυναμη,καθως ολα οσα υπαρχουν γυρω μας παραειναι τελεια για να δημιουργηθηκαν κατα τυχη.Αλλα δε καμια περιπτωση δεν πιστευω σ’αυτες τις παπαριες περι ιδανικου Θεου που μας αγαπαει ολους και μας ακουει και στελνει τα καλα παιδακια στον παραδεισο και τα κακα στην κολαση και μπλα μπλα μπλα.
Αυτο ειναι μια ουτοπια και αν κοιταξουμε γυρω μας θα δουμε πως δεν υπαρχει.

Αν δεν ψαχτεις τωρα που εισαι νεος, στα γεραματα θα καταληξεις(κι εγω, κι εσυ και ολοι δηλαδη) σαν αυτες τις γιαγιαδες που σταυροκοπιουνται πιο συχνα απο οτι αναπνεουν γιατι πιστευουν οτι αυτο θα τους σωσει(τωρα το θυμηθηκαν…)Αν παλι δεν σε ενδιαφερει καθολου το θεμα “θρησκεια”, καλα κανεις και δεν σε πολυκαιει αλλα δεν πιστευω οτι θα αλλαξει αυτο οταν γερασεις… :wink:

Η αποψη του Nihilist περι του θεματος με καλυψε αρκετα.Ειδικα το κομματι περι ελευθεριας της βουλησης. Η χριστιανικη θρησκεια ειναι η πιο -ας το πουμε- “ελευθερη”.

Δυστυχως η θρησκοληψια επικρατησε για τα καλα τον Μεσσαιωνα, με την στηριξη και της κυβερνησης. Οι αυτοκρατοριες που δημιουργουνταν ειναι πολυεθνικες και πολυπολιτισμικες. Επομενως οι υπηκοοι δεν ειχαν αυτο που λεμε “εθνικη συνειδηση” και καπως επρεπε το κρατος να τους κρατησει ενωμενους και να πετυχει την αφοσιωση τους σ’αυτο με ζηλο. Αυτο εκανε και με τις θρησκειες. Σπανιως ελεγαν “πολεμηστε γιατι απειλειται η αυτοκρατορια” αλλα “απειλειται ο Χριστιανισμος” ή οποιαδηποτε αλλη θρησκεια τελος παντων. Ιμπεριαλιστικοι πολεμοι στ’ονομα της εξαπλωσης του Ισλαμ ή με τον σταυρο μπροστα ως λαβαρο. Φχαριστω, δεν θα παρω.
Οσο για την υπαρξη ή οχι ανωτερου οντος, επαναλαμβανω οτι δεν ξερω-ποιος ξερει αλλωστε-και δεν με νοιαζει να μαθω. Προτιμω να πιστευω οτι δεν υπαρχει για να εξαλειψω καθε ιχνος μοιρολατριας απ’τη ζωη μου και ελπιδας για λυση στα προβληματα μου απο εναν απο μηχανης θεο. Εξ’ου και η απεχθεια μου προς την φραση “πρωτα ο Θεος” ή οποιαδηποτε αλλη μας κανει να μοιαζουμε αδυναμα οντα με προδιαγεγραμμενη πορεια στον κυκλο της ζωης.

Εγώ πιστεύω στους Deep Purple.

+1 στα λεγόμενα του Nihilist, τα υπόλοιπα αύριο γιατί τώρα πάω να την πέσω 8)

Αν δεν ψαχτεις τωρα που εισαι νεος, στα γεραματα θα καταληξεις(κι εγω, κι εσυ και ολοι δηλαδη) σαν αυτες τις γιαγιαδες που σταυροκοπιουνται πιο συχνα απο οτι αναπνεουν γιατι πιστευουν οτι αυτο θα τους σωσει(τωρα το θυμηθηκαν…)Αν παλι δεν σε ενδιαφερει καθολου το θεμα “θρησκεια”, καλα κανεις και δεν σε πολυκαιει αλλα δεν πιστευω οτι θα αλλαξει αυτο οταν γερασεις… :wink: [/quote]
Δεν με νοιαζει να ψαχτω τωρα, ουτε πιστευω οτι θα καταληξω σαν αυτους που σταυριοκοπιουνται συνεχως. Μπορει και να μην ενδιαφερθω ποτε για αυτο.
Γενικα συμφωνω και εγω με τον Nihilist, ειδικα στο θεμα της τυπολατρειας εχει απολυτο δικιο, οσοι πανε καθε Κυριακη εκκλησια πανε γιατι το εχουν αναγκη ή για να δειξουν στον Θεο οτι ειναι πιστοι ??? Καλυτερα καποιος να πιστευει μονος του χωρις να ακολουθει συνεχως την επισημη θρησκεια και τις αποφασεις της. Οποιος ακουλουθει πιστα τι λενε οι θρησκευτικοι ηγετες λογικα πρεπει να ειναι βλακας. Το βλεπουμε και στη χωρα μας αυτο, δειτε απλα ποσο επικυνδινος ειναι ο Χριστοδουλος και ποιοι τον υποστηριζουν.

Να πιστεύετε στο Θεό…

Υπάρχω…

πραγματικα ειναι μια κατσταση που κανεις δεν μπορει να αποδειξει κατι. Δλδ ουτε αυτος που πιστευει κ ανηκει σε μια θρησκεια μπορει να μου αποδειξει οτι ολα αυτα που λεει η θρησκεια του εχουν συμβει κ ειναι αληθεια αλλα ουτε κ εγω μπορω να του αποδειξω το αντιθετο…
καποιος να πει οτι ειναι αθεος για μενα ειναι πολυ μεγαλη κουβεντα κ δυσκολα θα πρεπει να λεγετε…
παντος αφου ολες οι θρησκειες διαδαχτηκαν κ μεταφερθηκαν απο ανθρωπους σιγουρα εχει πολυ ψεμα κ υπερβολη!

JETHRO TULL HYMN 43
Oh father high in heaven – smile down upon your son
Whose busy with his money games – his women and his gun.
Oh jesus save me!
And the unsung western hero killed an indian or three
And made his name in hollywood
To set the white man free.
Oh jesus save me!
If jesus saves – well, hed better save himself
From the gory glory seekers who use his name in death.
Oh jesus save me!
I saw him in the city and on the mountains of the moon –
His cross was rather bloody –
He could hardly roll his stone.
Oh jesus save me!

στην πυραααααααααααααα! :stuck_out_tongue:

Δεν πιστευω σε κανενα θεο, αμα πιστευα ομως σιγουρα δε θα πιστευα σε ενα ρατσιστη θεο που βοηθαει μονο το λαο του και οποιον δεν πιστευει σε αυτον τον τιμωρει(βλ. Παλαια διαθηκη). Ο μονος τροπος για να καταφερεις κατι σε αυτη την ζωη ειναι να πιστεψεις στον εαυτο σου.

έτσι και έτσι…περισσότερο πιστέυω σε κάτι ανώτερο!
Γενικά,διαφωνώ με πολλά πράγματα που υποστηρίζει η εκκλησία και όλα αυτά τα βιβλία!Βέβαια όταν είμαι σε μια δύσκολη θέση στο Θεό προσέυχομαι αλλά και πάλι μάλλον από συνήθεια το κάνω!

+1

Με καλυπτει απολυτα.

Θεωρω το χριστιανισμο μια εξιδανικευμενη θρησκεια,που τα παρουσιαζει ολα οπως θα θελαμε να ειναι.
Ωστοσο οι ενεργειες της ιδιας της εκκλησιας αναιρουν τις διδαχες της.

Οι ιμπεριαλιστικες εκστρατειες στο ονομα του Θεου,οι λεγομενες Σταυροφοριες,ηταν η αιτια για τη σφαγη πολλων χιλιαδων αθωων και για την προσωρινη πτωση της Κων/πολης.Ερχοταν σε αντιθεση με τα πιστευω της εκκλησιας,αλλα τοτε κανεις δεν τολμουσε να μιλησει.Το αποτελεσμα της υποδουλωσης των μαζων στην εκκλησια ηταν τα χρονια του Μεσαιωνα,που η λεγομενη “Ιερα Εξεταση” σκοτωνε οποιον της στεκοταν εμποδιο,παρεμποδιζε την προοδο και την επιστημη και λειτουργουσε εντελως αυθαιρετα.

Οταν τα βλεπεις ολα αυτα πως να πιστεψεις στον Θεο που και καλα υπηρετουν αυτοι οι ανθρωποι?Απο μονοι τους καταστρεφουν τη θρησκεια.

Πιστευω οτι υπαρχει μια ανωτερη δυναμη,καθως ολα οσα υπαρχουν γυρω μας παραειναι τελεια για να δημιουργηθηκαν κατα τυχη.Αλλα δε καμια περιπτωση δεν πιστευω σ’αυτες τις παπαριες περι ιδανικου Θεου που μας αγαπαει ολους και μας ακουει και στελνει τα καλα παιδακια στον παραδεισο και τα κακα στην κολαση και μπλα μπλα μπλα.
Αυτο ειναι μια ουτοπια και αν κοιταξουμε γυρω μας θα δουμε πως δεν υπαρχει.[/quote]

+1
Πιστεύω ότι υπάρχει μία ανώτερη δύναμη ( εκτός από τον karvou :lol: )
που δημιούργησε αυτόν τον κόσμο. Θές να τον πείς βούδα ? Δεν έχει καμμία σημασία για μενα το όνομα… Πιστεύω σε αυτόν τον “θεό” γιατί κάτι μέσα μου λέει ότι υπάρχει. Από έκει και πέρα όμωσ δεν πιστεύω ούτε ενστερνίζομαι τον τρόπο λατρείας που μας επιβάλλει η κάθε “εκκλησία” γιατι ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΕΠΟΝ !
Αν όντως υπάρχει θεός δεν χρειάζεται να πας στην εκκλήσια , να αναψεις κεράκι , να κάνεις νηστεία και όλα τα υπόλοιπα που μερικοί τα θεωρούν αναγκαία , για να πείς ότι ναι πιστεύω σε αυτόν! Αυτό που έχει σημασία είναι αυτό που έχεις μέσα σου , αυτό που σκέφτεσαι , αυτό που νίωθεις…
Πότε δεν πίστεψα στην Εκκλησία και σε αυτά που μας σερβίρουν καθημερινά για την θρησκεία μας.Η αλήθεια είναι ότι δεν γνωρίζουμε τπτ για Αυτόν που να είμαστε 100% σίγουροι ότι είναι αλήθεια και δεν είναι δημιουργήματα τησ φαντασίας ενός ή παραπάνω απλών ανθρώπων…
Άλλωστε μην ξεχνάμε ότι όποια κείμενα έχουμε στα χέρια μας είναι γραμμένα από απλούσ ανθρώπους σαν και εμάς…Είναι όντως αλήθεια αυτά που γράφουν ? Πιστεύεις σε αυτά…? Αυτό είναι καθαρά επιλογή του καθένα ξεχωριστά…Η δικιά μου γνώμη είναι ότι δεν είναι…γιατί αν ψάξεις καλά σε αυτά θα δεις πολλά λάθη και ανακρίβειες…και αν τολμήσεις να τα επισημάνεις…το μόνο που θα σου πουν έιναι “ΑΓΝΩΣΤΕ ΟΙ ΒΟΥΛΕΣ ΤΟΥ ΘΕ ΟΥ” με άλλα λόγια … “ΚΑΤΙ ΜΑΣ ΕΙΠΕΣ ΤΩΡΑ!!!”

Στο Θεό πιστεύω,αλλά έχω σταματήσει να πηγαίνω στην Εκκλησία εδω και 3 χρόνια.Ήταν Μεγάλη Παρασκευή και όπως σκύβω να φιλήσω τον Επιτάφειο,ακριβώς κολλητά με το σώμα του Χριστού είχαν βάλει οι καραγκιόζηδες ένα πανέρι για να βάζεις λεφτά.Βλαμένοι.Η χειρότερη φάρα είναι οι της Εκκλησίας.Χειρότεροι και από τους ταρίφες.Από τότε δεν ξαναπάτησα.Χάσανε ένα πελάτη…

Πιστεύω πως υπάρχει σίγουρα κάτι ανώτερο από εμάς αλλά δεν ξέρω και ούτε καίγομαι να μάθω τι είναι αυτό. Νομίζω πάντως πως αυτό το ανώτερο δεν είναι ο Θεός έτσι όπως μας τον παρουσιάζουν. Ή μπορεί και να κάνω λάθος αλλά όπως και να έχει δεν με ενδιαφέρει και πάρα πολύ. Για να απαντήσω στο ερώτημα: ΌΧΙ δεν πιστεύω σε αυτό που μας έχοουν παρουσιάσει σαν ΘΕΟ[/img]

πολύ “βαθύ” θέμα για να το κουβεντιάσω σε ένα forum.
sorry κιόλας,αλλά η πίστη είναι κυρίως θέμα βιωμάτων.