9η Τεχνη!

Αγαπημενοι ηρωες Αστεριξ,Λουκι Λουκ,Μικυ Μαους(στο Μικυ Μυστηριο ειδικα! 8).Αυτοι μου’ρχονται τωρα.

Αγαπημενη σειρα καρτουν το Family Guy και μετα το Simpsons

Μιας και έχουμε ακριβώς το ίδιο topic, ας συνεχίσουμε εδώ: http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=3087

:wink:

porosi me ta komiks…sigkekrimena me Komiks(to periodiko). arka(sxedon ola). 9(eleftherotipia) .
me ola afta lionw…tora kai oti alo prokipsei tha to diavasw.

Αντιριξ και Συμφωνιξ…απλα κορυφη!!!

Δεν ήξερα ότι υπήρχε αυτό! 8O

Κομιξ (Ντον Ροσα, Καρλ Μπαρκς κλπ)
Αστεριξ
Λουκι Λουκ
Αντιριξ και Συμφωνιξ
Αρκας
Μαφαλντα
Εικονογραφημενο Αριστοφανη

ta kalyetra kata ti gnomi mou Erik Castell kai Kamelot 3000. Ean ta thymatai kaneis…

den borw na ta vrw me tipota pleon…

Spawn και πάλι Spawn !! :roll:

Ο Αγαπημενος μου ειναι ο Don Rosa.Πολλες φορες αφου εχω διαβασει μια ιστορια του την ξαναδιαβαζω πολλες φορες για να προσεξω τις φοβερες λεπτομερειες στα σκιτσα του.

Από τα λίγα περιοδικά που άφησαν εποχή…Φοβερό

:wink: 8)

Σε περίπτωση που δεν σας έχω πρήξει ήδη σχετικά με αυτό το ονειρό μου αλλά και ο σκοπός μου είναι να φτιάχνω κόμιξ.Πιστεύω όλοι γνωρίζετε πάνω κάτω τι σημαίνει,αλλά θα προσπαθήσω μια από τις επόμενες μέρες να γραψω ένα ορισμό.

Πιστεύω ότι το κόμιξ δεν είναι εμπορικό προιόν,εξού και λέω ΚΟΜΙΞ και όχι ΚΟΜΙΚΣ(υπάρχει και ανάλογο βιβλίο σχετικά),αλλά ένα αναπτυσόμενο είδος λογοτεχνίας,και πιστεύω ότι ένα άτομο που ασχολείται με κόμιξ έχει πάρει μια πολύ δυνατή παιδεία,με πολύ βαθιά αντίληψη.

Για να μην σας τα πρήζω θα αναφέρω κάποια κόμιξ που λατρεύω και κάποια που θεωρώ απαρέτιτα.Θα προσπαθήσω κάποια στιγμή να ποστάρω σκίτσα μου να διαβάσω απόιψεις.:stuck_out_tongue: :lol:

Λοιπόν.

[SIZE=“3”]The Waliking Dead[/SIZE]Πολύ αξιόλογη σειρά με ζόμπι,γραμμένη από τον Robert Kirkman.Χαρακτηριστικό της σειράς είναι οι επιρροές από τις ταινίες του George Romero,που κάνουν την όλη ιστορία να περιέχει πολύ βαθιά κοινωνικά μυνήματα,χωρίς αυτό βεβαίως να σημαίνει ότι το αίμα δεν ρέει άφθονο.Το σκίτσο της σειράς είναι εξαιρετικό,ειδικά όσο αφορά τον πρώτο τόμο(Μέρες που έφυγαν) στο οποίο είναι υπεύθυνος ο Tony Moore.Από τους 5 τόμους οι 3 έχουν μεταφραστεί στα ελληνικά.Εξαιρετικό.

[SIZE=“3”]BONE[/SIZE] Χιουμοριστική ιστορία του Jeff Smith.Ο Μπόουν είναι ένα πλασματάκι που έχει εκδιωχθεί από την πόλη που ζούσε λόγο του πονηρού του ξαδέρφου Φονσιμπιλ.Παρέα με τον ξαδερφό τους Σμάιλι θα μπλέξουνε σε απίστευτες περιπέτειες ερχόμενοι αντιμέτοποι με τρομερές δυσκολίες.Τρομερό χιούμορ και πραγματικά πιστεύω ότι καλό θα ήταν να μην περιμένετε να βγεί ο 2ος τόμος στα ελληνικά αλλά να το πάρετε στα αγγλικά.

[SIZE=“3”]KARE KANO[/SIZE]Shoujo manga για το οποίο είναι υπεύθυνη η Masami Tsuda.Η Yukino είναι η πιο αξιαγάπητη κοπέλα στη τάξη της.Ευγενική,γλυκιά,πρ΄θυμη να βοηθά.Στην πραγματικότητα όμως υποκρίνεται,μιας και είναι παράξενη,εγωίστρια και θέλει να ακούει συνέχεια κομπλιμέντα.Όταν όμως έρθει στην τάξη της ο Arima,ένας νέος που καταφέρνει να κάνει τα πάντα τέλεια και ξεπερνάει την Yukinoo,τα πράγματα μπερδεύονται απρόσμνενα.Τι να πώ για αυτή τη σειρά…ας μιλίσει η σιωπή μου.Το καλύτερο ρομάντζο είτε εικονογραφημένο και μη,πραγματικά ένα αριστούργημα το οποίο τελίωσε στους 21 τόμους.Έχοντας διαβάσει ους 4 πρώτους,μπορώ να πώ ότι είναι το αγαπημένο μου manga ever.ΑΠΑΡΑΙΤΙΤΟ!

[SIZE=“3”]PERSEPOLIS[/SIZE]Η συγγραφέας-εικονογράφος Marjane Satrapi μεγάλωσε στο Ιρακ στην πιο ταραχώδη εποχή της ιτσορίας του.Στα 14 της έφυγε από εκεί και τώρα,μέσω αυτού του κόμιξ καταθέτει την πρωσοπική της εξομολόγηση για το τι έζησε.Από τις πιο ειλικρινείς ιστορίες που ηπίρξαν ποτέ,το Persepolis προκάλεσε αντιδράσεις για την ειλικρινία του και την αυθεντικότητα του.Το απλό σκίτσο της Σατράπι δίνει δύναμη στην ιστορία και στα αισθήματα των πρωταγονιστών.Πρόκειται το Σεπτέμβριο να βγεί και στην Ελλάδα η ταινία που είναι βασισμένη στο πρώτο τόμο της σειράς.Ότι και να πεί κανε΄ςι το Persepolis πιστεύω είναι κλασσικό,ή τουλάχιστον θα γίνει.Διαβάστε το,δείτε την ταινία,και αναλογιστίτε όλα ΄σοα συμβαίνουν στο κόσμο.

[SIZE=“3”]Η ΧΩΜΑΤΕΡΗ[/SIZE]Κυνικό,αιχμηρό,καυστικό,αστείο μα πάνω απ’ όλα αυθεντικό,το κόμιξ τούτο του Λέανδρου πρόσφερε ατελείωτες στιγμές γέλιου αλλά και σκέψεων σε όσους είχαν διάθεση να το πάρουν στα σοβαρά.Κύριο θέμα:τα γεγονότα σε μια χωματερή στην οποία τα μυρμύγκια παλεύουν με τις κατσαρίδες για το ποιός θα κυριάρχίσει.Ίσως το καλύτερο ελληνικό κόμιξ που έχει υπάρξει ποτέ,και εγγυημένα θα αρέσει σε όλους τους ροκο-μέταλλους εδώ μέσα.

Από 'κει και πέρα έχουμε και λέμε: Dawn,Gravitation,Nana,Snoopy,The crow,The sandman,Silent Hill,Asterix and Ovelix,Λούκι Λούκ,Ισνογκούντ,Dragonball,Inuyasha,Akira,30 days of night,X-Men,Spiderman,Hellboy,και βέβαι τα κόμιξ του Αρκά,το ‘Ο Γιάπωνας’ του Κωστσντίνου Παπαμιχαλόπουλου,τις δουλειές του Βασίλη Αρναούτογλου,και τόσ μα τόσο ακόμα τα οποία θα ανφερθούν αργότερα.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΚΟΜΙΞΞΞΞΞΞΞΞ!!!:lol: :stuck_out_tongue:

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=3087

[QUOTE=freedomofrock;186825]http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=3087[/QUOT

8O 8O Όχι ρε φίλε,καθόμουν και το έγραφα τόση ώρα#-o #-o :cry: :cry:

Xaaxaxaaaa… :lol:

Κρίμα ρε Red! Όχι τίποτα άλλο, αλλά έγραψες και ωραία πράγματα με τα οποία συμφωνώ πέρα για πέρα! Εξάλλου, το αντικείμενο μου τώρα είναι αυτό ακριβώς και μένα, καθώς συνειδητοποίησα πια ύστερα απο σπουδές πως το παν είναι να ασχολούμαστε με αυτό που μας ευχαριστεί και να προσπαθούμε να κάνουμε κάτι ξεχωριστό…

ΥΓ - Καιρός να ξεφύγει ο κόσμος απο τη νοοτροπία που θέλει τα κόμιξ οτι είναι “για παιδιά” ή οτι είναι κάτι σαν παραλογοτεχνία, δε νομίζεις? Εμπρός λοιπόν να τους το μάθουμε!!! :slight_smile:

ρε αντιγραφεα, σου πα ασε να φιαχνω μονο εγω μαλακιες τοπικσ!!!

Έλα ρε,δλδ σκιτσάρεις?8O Τέλεια!!!:smiley: Αν είναι να ποστάρεις και εσύ ανά σκιτσάκι,έτσι,να δείξουμε τι ταλεντάρες έχει το rocking.

Απόλυτα!!!Για αυτό ασχέτος του οτιδήποτε,θα γράψω 1 μικρό κείμενο εδώ.Αν είναι πρότεινε και εσύ κανένα τπτ,έτσι να βάλουμε και άλλους μέσα στη φάση.:smiley:

Έχω ποστάρει σκιτσάκι καιρό τώρα, για αρχή τουλάχιστον… Δεν έχεις παρά να δεις το avatar μου…! :smiley:

Για την ώρα ο γνώστης της φάσης είσαι εσύ θα λεγα… γιατί κατά παράδοξο τρόπο, αν και ασχολούμαι και θα ασχοληθώ ακόμα πιο σοβαρά στη συνέχεια, τα κόμιξ που έχω λιώσει στο παρελθόν είναι κατά κύριο λόγο κάποια πολύ γνωστά που οι πάντες ξέρουν… κι αυτό όμως θα αλλάξει με τον καιρό! :slight_smile:

Ρε red pyramid μιας κ εισαι τρελος μ τα κομιξ…μηπως ξες τιποτα για την ιστορια του dr. strange κ του moonknight της marvel??

ΝΙ!

Νέο πόστ για ένα κόμιξ που τσέκαρα τις προάλες.

Το Sandland είναι έργο του Akira Toriyama,του γνωστού δημιουργού του Dragon ball.Η ιστορία του είναι σχετική με τη γή αφότου σταμάτησε να ρέει νερό και αυτό έχει γίνει πια σπάνιο είδος.Οι δαίμονες της γής κλέβουν όσο νερό τους χρειάζεται για να τα βγάλουν πέρα και να επιβιώσουν,αλλά τα βρίσκουν σκούρα.Μέχρι που ένας γέρος έρχεται μια μέρα και τους λέει ότι θα ξεκινίσει ένα ταξίδι για τη μυθική 'λίμνη φάντασμα΄.Έτσι ξεκινάνε οι περιπέτιες.

Πολύ ανάλαφρο και με αξιόλογη αίσθηση του χιούμορ.Αν και shounen,προτείνετε και σε οπαδούς των shoujo-όπως εγώ-μιας και αποτελεί πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία με καλό σχέδιο.

Αχ τι ωραία!!Λοιπόν εγώ από manga έχω διαβάσει μόνο το rayearth,αλλά από anime τα πάω λίγο καλύτερα…Έχω δει όλα τα κλασικά και τώρα ετοιμάζομαι να δω τα nausicaa και ergo proxy.Το τελευταίο που είδα ήταν το elfen leid το οποίο μ’ ενθουσίασε κανονικά!!Nα ρωτήσω και κάτι??shounjo είναι για κορίτσια και shounen γι αγόρια ή το αντίστροφο?