9η Τεχνη!

Πάντως πριν το dragonball καταντήσει μία ιστορία γεμάτη ατελείωτες μάχες και τέρατα, είχε να επιδείξει εξαιρετικό χιούμορ, όπως και ο Dr Slump, η πρώτη δουλειά του Toriyama, επομένως μάλλον θα αξίζει αυτή εδώ η πρόταση σου…

Shoujo είναι για κορίτσια-και καλ΄πιο ρομαντικά-
Shomen για αγόρια-και καλά με δράση-
Shoujoai και Yuri-λεσβιακά-
Shonenai και Yaoi-ομοφυλοφιλικά αντρών-

Υπάρχουν και άλλες κατηγορίες.Ότι στύλ και είδος ψάχνεις,αν θές μπορώ να σου προτείνω μερικά,απλά πες τι ακριβώς ζητάς.:slight_smile:

έντιτ:ellanor,το sandland τα σπάει.θα στο αντιγράξω να το τσεκάρεις.

Everything!!!Τι ακριβώς ζητάω…Eίμαι πολύ ανοιχτόμυαλη και βλέπω τα πάντα.Έχω και my share of twisted sense so δώστε ό,τι έχετε:)

Λοιπόν,το πρώτο ποστ είναι γεμάτο προτάσεις.Το δικό μου Top5 αυτό το καιρό όμως είναι το εξής

Kare Kano
Ζωντανοί νεκροί-μεθαύριο αγοράζω το τόμο νούμερο 4-
Confidential Confessions
Nana
Paradise Kiss

για κάποια υπάρχει ήδη κριτική,θα γράψω και για όσα δεν υπάρχει μετά

Πάντως (για φαντάσου) υπάρχει στον “Κινηματογράφο” και θέμα για anime ειδικά! Corpsette, τσέκαρε το. Και μια που πήραν (έστω και με την προσθήκη ενός ατόμου) τα πάνω τους τα κόμικς, επαναφέρω και το poll με τον Αρκά… :slight_smile:

Βασικά,το θέμα για τα άνιμε στο κινηματογράφο,εγώ το έκανα ellanor:D

σωωωωπαααααα :slight_smile:

κι εμένα μου αρέσουν πολύ τα κόμοκς. όπου βρω διαβάζω.
βέβαια πιο πολύ (αυτά που μαζευω κι όλας) διαβάζω αρκά και μαφάλντα

συνέχεια εδώ

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=3087

συνεχίζουμε εδώ λοιπόν

Pyramid, αντέγραψε το ποστ με τις προτάσεις σου για κόμικς απο το κλειδωμένο τόπικ εδώ! Δεν αξίζει τέτοιες προτάσεις να πάνε χαμένες! :slight_smile:

edit: εεε, τι έλεγα? ακύρο, ο μοντε τα μετέφερε! :stuck_out_tongue:

όλα σε ένα νοικοκυρεμένα !

Άντε,να αναστηθεί λίγο αυτό το τόπικ:D

Πρόταση απ’ την Jemmacomics

Βίντεο Νουάρ-Τρίλο Ρίσσο

Έχετε δεί κάτι παλιές ταινίες τρόμου του Dario Argento?Κάτι τέτοιο σε μορφή κόμιξ προσπαθεί να προτείνει ο Ρίσσο.Ένας αστυνομικός,που αγαπάει μια πόρνη,μιάμυστηριώδης γυναίκα,παιδιά όχι τόσο αθώα,τα σύγχρονα μέσα ενημέρωσης,αυτά και πολλά άλλα μπλέκονται στο σενάριο.Η αλήθεια είναι ότι προσεκτικά,ο Ρίσσο βάζει και αλληγορίες μέσα στο σεναριό του,και στην συγκεκριμένη περίπτωση αυτό δεν πιστεύω ότι κάθησε καλά.Παρόλα αυτά,το σενάριο θα σας κρατήσει το ενδιαφέρον,και το σκίτσο είναι σε καλά επίπεδα.Αν θέλετε ένα κόμιξ με μυστήριο,τότε το Βίντεο Νουάρ είναι καλή επιλογή.

εγω ειμαι πωρομενος με το κομικξ. βασικα αφηνω τον αδερφο μου να τα περνει με το χαρτζιλικι του… και αφου τα διαβασει αυτος τα διαβαζω κι εγω .βλακας ειμαι να δωσω απο το δικο μου?? lol lol

Δεν τα έχω ψάξει ιδιαίτερα.(και δεν εννοώ τα κλασσικά Αστεριξ ,Οβελιξ και πάει λέγοντας…)αλλα τον τελευταιό καιρό μου χάρισαν το 300 και το Sin city του Frank Miller με τα οποία καταπορώθηκα και λέω να το συνεχίσω το σπορ:p

:smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :roll:

Xi!!Found it!!Λοιπόν θέλω γνώμες για να δουμε που κινούμαστε…DC ή Μαrvel universe?Εγώ είμαι μαρβελική…Πολύ αγαπημένα:Χ-men,Daredevil,spiderman ,αλλα μου αρέσουν και ανεξάρτητοι διημιουργοι…Λατρεμένο όμως είναι το sandman του Νeil Gaiman (εντάξει αυτό είναι DC…:oops: :oops: )…Aλλα γενικότερα είμαι στην πολύ αρχή…Θέλω ψάξιμο ακόμη:p :slight_smile: :stuck_out_tongue:

Κατ αρχάς δυστυχώς στην Ελλάδα δεν έχουμε αρκετή επαφή με την καταπληκτική Βελγο-Γαλλική “σκηνή”.

Φυσικά τα Asterixξ, Thorgal και σια και η Μαμούθ βοηθάνε λίγο αλλά μας έχουν ξεφύγει φοβεροί κλασσικοί τίτλοι όπως “Sambre” (goth super cult), “XIII” (όπως το βιντεοπαιχνίδι),“Peter Pan” (πραγματικά ο πιο αρρωστημένα βλοσυρος Παν"). Ακόμη φοβεροί δημιουργοί όπως οι Boucq, Foerster, Maester, Dany, Sokal παραμένουν άγνωστοι, εκτός από κάποιες σκόρπιες παρουσίες σε φιλότιμα περιοδικά. Μόνο ο Θεός Edika έχει λάβει κάποια προβολή. Ίσως φταίει και η γλώσσα, γιατί το γράψιμο των γαλλοφώνων είναι εξαιρετικά προσεγμένο και για παράδειγμα στο αγαπημένο μας Asterix χάνεται το 60% του χιούμορ στη μετάφραση ενώ στο Iznogoud είμαστε έτη φωτός μακριά από το οριτζιναλ.:x

Όσοι κατέχουν τη γαλλική γλώσσα, είναι άδικο να μην έρθουν σε επαφή με αυτό το χώρο.

:slight_smile:

Τώρα από μη-γαλλόφωνους ξεχωρίζω φυσικά:

τον μέγα Frank Miller και Ο,ΤΙ έχει κάνει. Με πρώτα τo μεγαλιώδες Sin City,την πρώτη τριλογία Batman (The Drak Night), κλπ.

τη φανταστική σειρά 100 Bullets με πλοκή που σπάει κόκκαλα (δεν περιγράφεται)8O

τον Blacksad σχδιασμένο από τα χέρια του πατέρα Guarnido (Ήρωες με κεφάλια ζώων σε ένα φιλμ νουαρ περιβάλλον, και εκφραστικότητα όσο λίγοι):country:

το απλό και ουμανιστικοφεμινιστικό Persepolis (αυτό που προηγήθηκε της ταινίας)

το Powers (οι - χωρίς υπερδυνάμεις - ήρωες είναι σε ειδικό αστινομικό τμήμα για υποθέσει υπερηρώων)

το απίστευτο Superman: Red Son (το διστημόπλοιο του Σούπερμαν δεν έπεσε στην αμερικανική υπαιθρο αλλά στην κουμμουνιστική Ρωσία, τι να σου λέω τωρα)

ΑΧ και ξεχνάω τόσους πολλούς :wacko:

[Φυσικά για το έπος του Spawn δεν τολμώ να μιλήσω… γιατί φοβάμαι μην με μπουζουριάσουν]

Μπράβο ρε συ!Γιατί θέλω να τα ψάξω λίγο…Απο όλα αυτά μόνο το Sin City :frowning: έχω διαβάσει…Γκραντ Μόρρισον…για πείτε γνώμες?

@Vic Vega, YOU ROCK!

Η αλήθεια είναι πως πέραν των γνωστών και αγαπημένων, και ορισμένων manga, εξακολουθώ να γνωρίζω λίγα πράγματα πάνω στο σύμπαν των κόμικς… αλλά εν καιρώ αυτό αλλάζει! Λοιπόν, προτείνω να τσεκάρετε τα κόμικς του γάλλου Edika, είχα διαβάσει στη Βαβέλ σε κάποια φάση, πολύ χαρακτηριστικό σχέδιο και τρελό χιούμορ!! Είχα ρίξει απίστευτο γέλιο…!

Δε τον ξέρω τον κύριο… σχεδιαστής είναι ή τίτλος σειράς??