9η Τεχνη!

Είναι διημιουργός μερικών τευχών batman …πολύ αμφιλεγόμενος και συχνά συγκρινόμενος με τον Frank Miller(aπ’οσο η μικρή μου γνώση μου επιτρέπει να ξέρω)

Ποτέ δεν είχα ψάξει ιδιαίτερα τα αμερικάνικα κόμικς με υπερήρωες (marvel, etc) αν και αναγνωρίζω την αξία τους και ξέρω πολύ κόσμο (και δε μιλάω εδώ για μικρές ηλικίες) που είναι τρελαμένος μαζί τους… Εγώ απο την άλλη υπήρξα περισσότερο φίλος της ευρωπαικής σκηνής θα λεγα… αλλά και των manga, που έχουν αν μη τι άλλο πολύ ιδιαίτερα χαρακτηριστικά!

Αφοιύ άρχισε να ζωντανεύει ξανά το τόπικ,ας προτείνω κάτι που τσέκαρα πρόσφατα:

Πολύ ενδιαφέρον κόμιξ με τίτλο 'Y:The last man-Unmaned.Το σενάριο είναι ότι μια μέρα συμβένει κάτι και πεθαίνουν όλοι οι άντρες στον κόσμο,εκτός από έναν.Τώρα ο ένας και μοναδικός που απέμεινε από το αντρικό φύλο,προσπαθεί να μάθει τι συνέβει και να καταλάβει γιατί είναι ο μόνος που επιβίωσε.Τρομερά ενδιαφέρον,το συστίνω ανεπιφίλακτα.

Ένας μόνο άντρας που έχει επιζήσει στον κόσμο?? 8O Δηλαδή… (για να το αντιστρέψω)… Ένας κόσμος μόνο με γυναίκες??! Αναρωτιέμαι αν αυτό είναι καλό ή κακό…! :roll:

Πολύ ενδιαφέρον φαίνεται Red Pyramid!

Κακό,και αυτό πραγματεύεται το κόμιξ.Η μεγαλύτερη αντρική φαντασίωση έχει πολλές εφιαλτικές πτυχές.:smiley: Που,τη φαντασίωση,εφιάλτης είναι.Γενικά είναι πολύ ενδιαφέρον έργο,και να σκετείς είμαι στο πρώτο μόλις τόμο,και θέλω να παραγγείλω το δεύτερο.Πολύ ενδιαφέροντα μυνήματα.

Πιστεύω θα γουστάρεις.

Σύντομα θα αρχίσει να γυρίζεται και η ταινία.

Watchmen του θεου Alan Moore

εχει να κανει σε μια εναλλακτικη αμερικη οπου υπαρχουν σουπερηρωες και κυκλοφορουν κανονικα ο καθενας με τη δικια του ζωη σε μια εποχη οπου οι ηνωμενες πολιτειες βρισκονται στα “χερια” με την σοβιετικη ενωση.ενας φονος ενος σουπερηρωα ξεκινα ενα chained reaction αποκαλυψεων και συνομοσιων που απειλουν την ανθρωποτητα!!!

edit : εχουν ξεκινησει ηδη τα γυρισματα με τον ζακ σναιντερ που κανε το 300 (δυστυχως!)

Έχω ακούσει πολλά καλά γι’ αυτό το κόμιξ, αλλά αυτό για την ταινία είναι όντως λυπηρό, μια που δε μπορώ να πω πως ανήκω στους φαν των 300…

Δεν είμαι σίγουρος αν υπάρχει ζωή με τον Ρόσα !!!

ίσως αστεριχ - λουκι κουκ …

Εχεις γινει ο αγαπημενος μου ιντερνετικος φιλος.Λουκι κουκ ρε

Don Rosa? Σ’ αυτόν αναφέρεσαι να υποθέσω? Πολύ καλός, αν και σε κάποια σημεία με εκνευρίζει κάπως. Εγώ παραμένω πιστός οπαδός του Μπαρκς, αλλά και της ιταλικής σχολής :roll:

Don Rosa para siembre!! Βιος και πολιτεία του Σκρουτζ Μακ Ντακ!!! :respect:

Πρωσοπικός,αν και τον ξέρω επιφανειακά,το στύλ του Rossa δεν μου είπε ποτέ και πολλά πράγματα.Οπότε διαφωνώ πλήρως με το ότι δεν υπάρχει ζωή μετά από αυτόν.:slight_smile:

Nei Gaiman - The sandman:Αιώνιες νύχτες

Τα λόγια για το έργο τούτο θα είναι μετρημένη=α,μιάς και η σπουδαιότητα του δεν μπορεί να αναλυθεί ούτε σε ώρες.Ονειρικό,σκοτεινό,μαγευτικό,ιδιότροπο.Ότι και να πώ για τούτο το κόμιξ δεν περιγράφεται απλά.

Ο Γκάιμαν πήρε τη βασική υφή της ιστορίας του Sandman και έφτιαξε μαζί με 8 σκιτσογράφους(ανάμεσα τους και ο Μανάρα,που πιστεύω έστω και ακουστά τον έχετε) δημιουργεί 7 ξεχωριστές ιστορίες,μέ άλλο σχέδιο,άλλη τεχνοτροπία,άλλη νοοτροπία στο σενάριο η καθεμία.
Σεναριακά και συνοχή έχουν στο είδος της η καθεμία απ’ τις ιστορίες και ενδιαφέρον.Όσο για το καθαρά τεχνικό μέρος,η όλη εικονογράφηση είναι πραγματικά απίστευτη.Πολύ καλή η μετάφραση απ’ την Anubis.
Δεν προτείνεται απλώς,επιβάλεται:)

Έχω ακούσει για το κόμικ και γενικά μου αρέσουν οι αποδόσεις των κόμικ στο σινεμα (π.χ. V for Vendetta του Alan Moore ήταν τέλειο)
Θα διαφωνήσω σχετικά με τον Snyder γιατί νομίζω οτι δε θα μπορούσε να αποδόσει καλύτερα το κομικ…Μου άρεσε πολύ γιατί εμεινε πιστός στο novel και μπορώ να πώ οτι το εξέλιξε…

Λοιπόν, γίνεται ένα event στο Όστρια στα Εξάρχια…λέγεται 24 h Comic Day ή κάπως έτσι… και από τις 5 μμ σήμερα ως τις 5μμ αύριο καλλιτέχνες θα σχεδιάζουν επιτόπου…Σπεύσατε…

και ο μπάρκς θεός και η ιταλική σχολή μου αρέσει πολύ αλλά ο ρόσα για μένα είναι απο πάνω… …

απλά οι περισότερες ιστορίες του είναι μικρά έποι …

η “καλεβάλα” ασ πούμε …:slight_smile: :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile:

Χμ, πολύ ενδιαφέρον! (και ήταν να πάμε εκεί το φόρουμ για τάβλι αύριο! #-o ) Μένει να δω αν θα βρω την κατάλληλη παρέα για να πάω…

Βρε guardian, έπη είναι, όχι έποι…! Τέσπα, τον βρίσκω υπερβολικό τον Ρόσα, αν και κάποιες ιστορίες του είναι εξαιρετικές όντως. Και ανάλογο του “Βίος και Πολιτεία” έργο δεν έχει ξαναγίνει. Προσπάθησε υπερβολικά να “εξορθολογίσει” κατά τη γνώμη μου το σύμπαν των παπιών. Ο Μπαρκς υπήρξε ο δάσκαλος όλων, και είναι μοναδικός, σχεδιαστικά και απο άποψη χιούμορ. Όσο αφορά την ιταλική σχολή (Ρομάνο Σκάρπα, Μπατίστα Κάρπι, Καβατσάνο, Μάρκο Ρότα κλπ), απλά πιστεύω πως είναι πιο κοντά στο πνεύμα του Μπαρκς. Και γενικότερα, προτιμώ τον συχνά “κακό και στριμμένο” Σκρουτζ των Ιταλών, απο τον εξιδανικευμένο ήρωα του Ρόσα…

Πάντως καταλαβαίνω γιατί αρέσει τόσο ο Ρόσα, έχει πραγματικά μια ιδιαιτερότητα που σε λίγους κομίστες της disney βρίσκεις.

Πάντως για όσους ενδιαφέρουν τα comics διοργανώνεται κάθε χρόνο την άνοιξη το comicdom con Athens που περιλαμβάνειπολλές διδακτικές ενότητες πάνω sto storytelling,σχέδιο ,γενικά διαφορα workshops ,συνεντεύξεις σχεδιαστών ,ντοκυμαντερ, παρουσιασείς κ.τ.λ.Είναι μια πολύ καλή εμπειρίαγι αυτούς που τους ενδιαφέρει είτε διημιουργικά είτε ως απλοι αναγνώστες το θέμα…

Εχει διαβασει κανεις το κομικ V for Vendetta ?To εχω σε pdf μορφη γιατι και να ηθελα
δεν νομιζω οτι θα το εβρισκα.Το εχω καπου σε ενα DVD και δεν το ειχα διαβασει τοτε μιας
και ειχα κανει φορματ.Αξιζει να το διαβασω ?

Ολόκληρο όχι,λόγω τιμής(ακούς εκεί 40 ευρώ8O [-X )αλλά επειδή ξέρω πολλά για αυτό και έχω ακούσει από γνωστούς τα καλύτερα,σου λέω πως και διαφορά με την ταινία έχει,και απλά σκίζει.Αίζει,αν αντέχεις ένα τέτοιο ποσό.

πυραμίδα ευχαριστώ δεν είπες…

θα αναγκαστούμε να επαναφέρουμε τον αδερφό σου