9η Τεχνη!

μπα,με εφτιαξες ακομα περισσοτερο τωρα.:smiley:

http://www.youtube.com/watch?v=W1K1Y6rNlII \:D/ :stuck_out_tongue:

Πάντως άψογη έκδοση παιδιά, όπως την περίμενα. Χορταστικότατη, με ένα κάρο έξτρας, και το μακρόστενο σχήμα (που με παρεξένεψε στην αρχή, σκέφτηκα πως να το τοποθετήσω στη βιβλιοθήκη μου) αποδίδει τέλεια το στυλ των στριπ.

(λόγος που δεν έχουμε δει όλα αυτά τα χρόνια τα στριπ σε περιοδικά τύπου ΚΟΜΙΞ - αλλά και σε περιοδικά γενικότερα - σίγουρα έχει να κάνει με το οριζόντιο, προορισμένο για μεγάλου μεγέθους εφημερίδες, σχήμα τους)…

Για τις ιστορίες δεν έχω σχόλιο, ε-πι-τέ-λους τις διαβάζουμε σε έντυπη μορφή, μόνο αυτό!

1 (Dream Country) to go. Πώρωση τρελή, δίνω μάθημα αύριο μα ποιος χέστηκε!!
Κακούργο κουνέλι μας κατέστρεψες.

Wooow, εσύ είσαι γρήγορη! 8O

Και το κουνέλι τεντώνει τ’ αυτιά και κουνάει με ικανοποίηση την ουρά του.

LoeG:1969. Υπάρχει “εκεί έξω”. Είναι πολύ καλό, ίσως και καλύτερο από το προηγούμενο. Πλήθος γνωστών λογοτεχνικών χαρακτήρων πάλι, γεγονότα που συνέβησαν στην πραγματικότητα μπλεγμένα με ιδιοφυείς τρόπους στην ιστορία, ψυχεδελικό artwork. Και κάπου οι fans του Harry Potter ίσως να βγάλουν επιφωνήματα, μπορεί και όχι χαράς.

Στο πρώτο κατάστημα που το συναντήσω το τσιμπάω με την πρώτη. Πόσο καιρό το περιμέναμε!

Πολύ. Κλασικά το είχα κάνει και pre-order και τώρα περιμένω να το διαβάσω και στην φυσική του μορφή.

για εμενα [B]το καλυτερο graphic novel εβερ (σορρυ watchmen αλλα τρως τη σκονη του)[/B]

απιστευτο.

επειδη ξερω οτι υπαρχουν καποιοι αρρωστοι εδω μεσα με judge dredd,να ενημερωσω πως ξεκινησαν να βγαινουν τα απαντα των ιστοριων του και στα ελληνικα.
πηρα τον πρωτο τομο που εχει βγει,ως πρωτη επαφη με το κομικ και παροτι στην αρχη μου φανηκε πολυ ρηχο σεναριακα(γιατι σχεδιαστικα ειναι τρομακτικα καλο),οσο προχωρανε οι ιστοριες γινεται ολο και πιο ενδιαφερον.

To post αυτό είναι ένα ποστ ΕΠΑΙΝΟΥ για την πραγματικά καταπληκτική έκδοση του Mickey Mouse του Floyd Gottfredson, που συζητούσαμε πριν. Το ξεζούμισα κυριολεκτικά, αν εξαιρέσεις μια τάση που έχει το εξώφυλλο να φθείρεται, όλη η έκδοση είναι απλά τέλεια. Τα στριπ, τα αφιερώματα, τα πάντα. Αυτά τα αφιερώματα ειδικά και τα extras είναι το κάτι άλλο, τέτοιο πλούτο έξτρας δεν έχω ξαναδεί σε συλλεκτική έκδοση κόμικς (στην συγκεκριμένη τιμή, δε μιλάω για κάτι absolute hardcover των 70 ευρώ).

Και οι ιστορίες… Πω ρε παιδιά, αληθινός θησαυρός όμως. Τα στριπ είχαν μια πολύ “ενήλικη” διάσταση μέσα τους, το να βλέπεις τους… γονείς της Μίνι (!) να αντιμετωπίζουν οικονομικά προβλήματα λόγω κρίσης (μιλάμε για έργα που γράφτηκαν αρχές δεκαετίας '30), ή την σχέση ανάμεσα σε Κλάραμπελ και Οράτιο, σχέση που θυμίζει παλιές αμερικάνικες ταινίες ανάμεσα σε ζευγάρια ενηλίκων (και καθόλου τους χαρακτήρες των “μικυμαους”). Ειδικά η ιστορία του “Mr Slicker” είναι καθρέπτης της εποχής…

Σε αναμονή για τον δεύτερο τόμο λοιπόν…

ε επίτηδες το κάνεις, δεν παίζει.:stuck_out_tongue:
κρατιέμαι να τα πάρω μαζί και τα δυο(ακόμη δεν εχω καταλάβει πως το σύνολο των δυο τόμων στην διπλή έκδοση έχει παραπάνω σελίδες)

Αυτό με τις περισσότερες σελίδες ομολογώ και μένα μου φαίνεται περίεργο… Η έκδοση είναι αυτή που είναι, τόσες σελίδες έχει, δε μπορώ να καταλάβω πως το διπλό βγάζει να έχει παραπάνω. :?

Και δεν θα εχω την δικιά σου έκδοση να συγκρίνω…52 σελίδες ειναι μεγάλη διαφορά…εκτός αν είναι λάθος στην περιγραφή, μιας που δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμη

Βρήκα στο ίντερνετ και διαβάζω Garfield μετά από ΧΡΟΝΙΑ. Πραγματικά απολαυστικό, άσε που ξαναθυμήθηκα τα (πιο)παιδικά μου χρόνια.

άργησα να ανακαλύψω το παρόν θρεντ ([I]είμαι χρόνια κομίστας -έφτιαχνα underground/alternative αλλά και classic styled comic -strips σε περιοδικά και φανζίν[/I])…

Τωρα ξανάπιασα το [B]The cROw[/B] του σπουδαίου πλην μακαρίτη J’O.BARR…

:-k εννοείς οτι έχει πεθάνει?? γιατί κάτι τέτοιο δεν το άκουσα κάπου…

[B][SIZE=“3”]Τώρα;;;;[/SIZE] Οουουου πια!!! Ναι [/B], δυστυχώς, έχει πεθάνει: το “ΚΟΡΑΚΙ” αποτελεί συνάμα το Αριστουργημά του και το Κύκνειο Άσμα του. 8O
Παραδόξως, όταν έγινε η (εξαιρετική!) ομώνυμη ταινία, ο πρωταγωνιστής [B]Μπράντον Λη [/B]σκοτώθηκε στη διάρκεια των γυρισμάτων ([I]κατά λάθος από σφαίρα αληθινού (!!) όπλου[/I]). Και ακόμα πιο…παράδοξο: ο γνωστός γίγας της οθόνης [B]Χηθ Λέτζερ[/B], που για τον ρόλο του Τζόκερ υιοθέτησε…ανάλογο look με το “Κοράκι”-Μπράντον Λη και καταξιώθηκε για την ερμηνεία του, “έφυγε” λόγω κατάχρησης ναρκωτικών!
[I]
Ο Χάροντας γουστάρει να παίρνει μαζί του όσους μασκαρεύονται “νταρκ-black styled” ή είναι ιδέα μου…;;;;[/I]

Ευτυχώς όχι, γιατί αλλιώς η μισή darkwave/gothic/θεατρική avant garde και βλακ μουσική σκηνή θα ήταν για τα θυμαράκια τώρα… :stuck_out_tongue:

κλείνει η σπηλιά των κόμικς στη Θεσσαλονίκη. :frowning: