9η Τεχνη!

@ Σωστός Nihilist, ο Μanara έχει δημιουργήσει σχολή, ο λόγος που δεν τον συμπεριέλαβα είναι απλά γιατί δεν έχω διαβάσει παρά ελάχιστα πράγματα και δεν ξέρω τις γυναίκες του.

@ Moonchild, έχουν σχέση ο Τζον με την γιατρό? Δε το ήξερα… Αν είναι σχέση πάντως είναι πολύ κακή σχέση. :stuck_out_tongue:

Και ναι, πρέπει όντως να έχει όνομα η γυναίκα του Μαθουσαλίξ, αλλά μου διαφεύγει - αν γνωρίζει κάποιος ας πει!

Όσο αφορά την Wonderwoman… Βασικά γουσταριζόταν με πολύ κόσμο, αλλά δεν έκανε τίποτα με κανέναν στο τέλος. Μια γυναίκα για όλους και για κανέναν ένα πράγμα. :stuck_out_tongue:

Ψέμα. Με τον Σούπερμαν το είχε προχωρήσει μερικές φορές. Εξάλλου με αυτόν ταίριαζε περισσότερο απ’ όλους.

Ιδού και η απόδειξη:

Αction Comics #600

[SPOILER][/SPOILER]

Wonderwoman #300

[SPOILER]
[/SPOILER]

Aπό το “The Man Who Has Everything” των Alan Moore και Dave Gibbons (μία από τις κορυφαίες ιστορίες του Σούπερμαν), με πάντα εύστοχα σχόλια του Moore στους διαλόγους. Δείτε επίσης πως κοιτάζει από πίσω ο Μπάτμαν - έχει σκάσει από τη ζήλια. :stuck_out_tongue:

[SPOILER]
[/SPOILER]

Και ένα εξώφυλλο.

[SPOILER][/SPOILER]

…με τόσα αστεράκια στον κώλο της, πως να μη τη γουστάρει τρελά… :Ρ

Δεν έβαλες φωτογραφία όμως της Γουόντερ από την σειρά με την πάνα, ούτε ένα σχόλιο δεν έκανες. [-X

NIGHTWISH Mainman To Record ‘The Life And Times Of Scrooge McDuck’ Project Next Year

οκ αλήθεια δεν τον χώνευα (δε ξέρω γιατί) αλλά τώρα respect!!!

Tuomas Holopainen, keyboardist and main songwriter of the Finnish symphonic metal band NIGHTWISH, has issued the following update:

"It was back in 1999, during the ‘Oceanborn’ tour, that I remember first having the idea of writing a ‘soundtrack’ to my all-time favorite piece of Disney comic, ‘The Life And Times Of Scrooge McDuck’, by Don Rosa, the apparent heir of the almighty Carl Barks. This book has had such an overwhelming effect on me throughout these years, and finally I have the means and the time to make that dream a reality.

"It all started with a story called ‘Last Sled To Dawson’, which was published in a Finnish Donald Duck magazine in the late '80s. It instantly became one of my favorite Scrooge/Donald stories and also introduced Mr. Don Rosa to my Disney universe. This story is not part of the actual ‘Life And Times’ opus, though, but ‘a companion story,’ set in between the chapters #8 and #9. Then when the massive 12-chapter piece was released in mid-'90s, I was completely and utterly hooked. It was similar to reading ‘The Lord Of The Rings’ as an 8-year-old, or seeing ‘Raiders Of The Lost Ark’ for the first time. Adventure, fun and the strangely familiar feeling of home.

"With Scrooge, there was also a much deeper level hidden between the stories and the gags.

"This is a book about life itself. What an unfathomable privilege it is, what are the things that truly matter during our existence. It’s about the immense beauty of the world and its possibilities seen through the eyes of a very relentless, honest and complex character. It’s about love and family, gain and loss, darkness and rebirth.

"And on top of that, well, it’s just your good old-fashioned storytelling fun!

"I have been twiddling around with certain themes for some months now and have an idea for five songs, but I will start working on this project 24/7 after the Australian leg of the tour, in February 2013. The demo recordings are scheduled for May 2013, just before the festival season starts and we’re off with NIGHTWISH again. The actual recordings then start in August-September and should be finished by the end of the year, making a release during the first half of 2014 a possibility.

"Mr. Pip Williams has agreed to do the orchestral and choral arrangements and we will use pretty much the same London session musicians as we did on ‘Imaginaerum’. Troy Donockley will bring Scrooge’s Scottish origins to life with his pipes and whistles, and there will also be a few more guest musicians and singers involved.

“This journey is very, very dear and personal to me and I’m honored to have Mr. Rosa’s approval on the project. It’ll be a beautiful storytime, once again!”

Γιατί ρε δε τον χωνεύετε, γαμώ τα παλικάρια είναι. Διάβαζα παλιά συνεντεύξεις του και ήταν τρελός nerd (με την καλή έννοια), μιλούσε για βιβλία και άλλα όμορφα.

Μια χαρά.

Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου ούτε με την μπάντα ούτε με αυτόν. 0 επαφή αλλά μόνο και μόνο γι’ αυτό αλλάζω γνώμη και άρχισα τα εντατικά :stuck_out_tongue:

Εντάξει, παλιά άκουγα Nightwish, η αλήθεια είναι πως είναι λίγο “hollywood” φάση η μουσική τους, αλλά οκ. Ο τύπος είναι εντάξει πάντως, θα τον έκανα παρέα χαλαρά. :stuck_out_tongue:

Πάντως αυτό το cd θα το αγοράσω σίγουρα. Αφού έχει και τις ευλογίες του Rosa… όλα καλά :slight_smile: :slight_smile:

του moore…

αρκετά καλο ok και κάπως “disturbing” :stuck_out_tongue:

τωρα θελω να διαβάσω το Fall of Cthulhu το εχει τσεκάρει κανεις?

Neo, καινούργιο αν δεν κάνω λάθος? Εννοώ το έγραψε πρόσφατα ο Moore, σωστά?

ναι του 10 ειναι, 4 τευχοι…

Με αφορμή τον θάνατο του spiderman, βλέπω για 84735η φορά το [U]The Death and Return of Superman[/U]

Από τα καλύτερα βίντεο που υπάρχουν στο youtube, όποιος δεν το έχει δει πατάει το link asap.

χαχαχαχαχχαχχααχ γάμησε!!!

Eχει διαβασει κανεις απο σας τα τευχη με το Prequel του watchmen?Εγω εχω παρει μερικα(βασικα το πρωτο τευχος των πιο πολλων σειρων)και παροτι ημουν αρνητικα προκατειλημενος,δε μου φαινονται κακα.Οσοι δουλευουν πανω σε αυτο το project εχουν κανει καλη δουλεια.Δε λεω πως ειναι δυνατον να συγκριθει με το κανονικο εργο και δε χρειαζεται κιολας.Επιφυλασσομαι παντως,γιατι ακομα το δειγμα που εχω ειναι μικρο.

Έχω υποσχεθεί στον εαυτό μου να μην ξανα διαβάσω comics στην οθόνη του υπολογιστή μέχρι να πάρω ένα 10" tablet αλλά ξανακύλησα σήμερα και άρχισα το Astonishing X-Men

Καταπληκτικό το τέλος του 4

θεωρήστε οτι το απο πάνω ποστ το εχω κάνει και εγω.!!

*έκανες το ποστ λιγη ωρα αφού πέρασα καμιά 50 τεύχη στο λαπτοπ :-s


αυτο το εχει διαβάσει κανεις?

επίσης τσίμπησα το locke & key:welcome to lovecraft που βγήκε στα ελληνικά δε το έπιασα καθολου στα χερια μου όμως, και ολη τη σειρα fall of cthulhu που βρηκα σε πολυ καλη τιμή στο νετ… \m/

…Είναι άλλο πράγμα να τα πιάνεις στα χέρια σου γαμώτο. Μου κάναν πρόσφατα δώρο το πολυαγαπημένο μου Arkham Asylum. Θέλω να το πάρω όλο και να το κάνω αφίσες, pure art.

[SPOILER]
δε βρίσκω τις σελίδες που θέλω στο ντερνέτι, θα αρκεστώ σε τούτο
[/SPOILER]

^ και μένα μου έκαναν πέρυσι δώρο την 15th Anniversary Edition. Αν και δεν είμαι φαν του batman είναι ξεκάθαρο πιστεύω οτι έχει αφήσει ιστορία. Κάποια στιγμή θέλω να διαβάσω και τα year one, dark knight returs, killing joke.

Από τον καιρό που ο Μόρισον έγραφε ωραία σενάρια, αλλά σχεδόν όλη η αξία του παραπάνω για μένα πηγάζει από τον ΜcKean… τον ήξερα, την εποχή που το διάβασα, μόνο για εξώφυλλά του στο Sandman, έπαθα πολιτισμικό σόκ μετά από το παραπάνω και τον έψαξα λίγο ακόμα… σπουδαίος καλλιτέχνης + σκηνοθέτης (mirror mask με Γκέημαν σενάριο)…αν σου άρεσε το παραπάνω τσέκαρε και mirror mask, μια ταινία ουσιαστικά οπτικοποίηση της Τέχνης του στο χαρτί…